آیا وجود ضامن نقدشوندگی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مهم است؟

آیا وجود ضامن نقدشوندگی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مهم است؟

یک سرمایه‌گذار، سرمایه‌گذاری نمی‌کند که همینطور پولش را یک جایی گذاشته باشد، بلکه می‌خواهد از آن سود ببرد و مهمتر از سود بردن، بتواند از این سود استفاده کند و در زمان نیاز، مقداری یا همه سرمایه‌اش را نقد کند. صندوق های سرمایه گذاری هم از این قاعده مستثنی نیستند و برخی از آن‌ها برای رفع این مشکل از رکنی به نام ضامن نقدشوندگی برخوردار هستند.

ضامن نقدشوندگی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری چیست؟

ضامن نقدشوندگی یکی از ارکان صندوق های سرمایه گذاری و شخصیتی حقوقی است که کارش از اسمش مشخص است! تامین نقدینگی لازم برای ابطال واحدها و بازگرداندن اصل پول و سود آن به سرمایه‌گذاران به عهده صندوق است، در صورتی‌ که صندوق از عهده پرداخت تمام یا قسمتی از این پول بنا به هر دلیلی بر نیاید این وظیفه ضامن نقدشوندگی است که تمام یا قسمت باقیمانده از مبلغ را پرداخت کند.

ضامن نقدشوندگی یک امتیاز مثبت برای صندوق سرمایه گذاری محسوب می‌شود. چرا که سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند خیالشان از بابت نقد شدن سرمایه‌شان راحت باشد و دغدغه آن را نداشته باشند. البته وجود این رکن از خردادماه سال 92 اختیاری اعلام شد. به این صورت که تا قبل از آن اگر یک صندوق سرمایه گذاری می‌خواست مجوز بگیرد و فعالیتش را شروع کند، باید حتما یک بانک یا موسسه مالی را به عنوان ضامن نقدشوندگی خود معرفی می‌کرد تا مسئولیت نقد کردن واحدهای سرمایه گذاری را به عهده بگیرد، اما در سال 92 درخواست‌هایی برای تاسیس صندوق سرمایه گذاری بدون ضامن، به سازمان بورس ارائه شد. چرا که برخی از متقاضیان تاسیس صندوق سرمایه گذاری، نمی‌توانستند شخصیتی حقوقی را به عنوان ضامن نقدشوندگی خود که دارای شرایط قانونی لازم باشد، جذب کنند. به همین دلیل ساختار صندوق سرمایه گذاری بدون ضامن طراحی و طبق مصوبه‌ای در سال 92، وجود ضامن اختیاری شد.

آیا داشتن ضامن نقدشوندگی مهم است؟

آیا داشتن ضامن نقدشوندگی مهم است؟

در ابتدا باید بگوییم بین دو مفهوم ضمانت نقدشوندگی و قابلیت نقدشوندگی تفاوت وجود دارد. ضمانت نقدشوندگی توافقی است که صندوق سرمایه گذاری با یک بانک یا موسسه مالی انجام می‌دهد تا مسئولیت پرداخت وجوه نقد در قبال ابطال واحدهای سرمایه گذاری را به عهده گیرد. در صورتی که امکان یا قابلیت نقدشوندگی به نحوه مدیریت، ارزش گذاری و فروش دارایی‌های صندوق توسط مدیر صندوق برمی‌گردد و چنانچه درست انجام شود، صندوق با مشکل تامین وجوه نقد مواجه نخواهد شد. بنابراین شاید وجود رکن ضامن نقدشوندگی یک پوئن مثبت برای صندوق باشد، اما عدم وجود آن هم مشکلی ایجاد نمی‌کند.

زمانی که در سال 92 پیشنهاد تاسیس صندوق‌های بدون ضامن مطرح شد، سازمان بورس و اوراق بهادار با بررسی سابقه فعالیت صندوق های سرمایه گذاری از زمان تاسیس آن‌ها، یعنی از سال 87 تا 92، به این نتیجه رسید که مدیران صندوق‌ها در هر شرایطی از بازار توانسته‌اند نقدینگی لازم برای ابطال واحدهای سرمایه گذاری را فراهم کنند و هیچ‌گاه دست به دامان ضامن نقدشوندگی خود نشده‌اند. بنابراین با ایجاد صندوق های سرمایه گذاری بدون ضامن نقدشوندگی موافقت کرد.

هرچند وجود ضامن نقدشوندگی به عنوان یکی از ارکان صندوق سرمایه گذاری باعث ایجاد امنیت روانی و اطمینان خاطر سرمایه‌گذاران می‌شود و سرمایه‌داران به اعتماد نام بانکی که ضمانت نقدشوندگی صندوق را به عهده گرفته، وارد آن می‌شوند؛ اما وجود این رکن باعث تحمیل هزینه‌های اضافی به صندوق می‌شود. این هزینه‌ها به دو بخش هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می‌شوند. هزینه‌های مستقیم هزینه‌هایی هستند که هر صندوق سرمایه گذاری از محل دارایی‌های صندوق به رکن ضامن نقدشوندگی پرداخت می‌کند و باعث بالا رفتن هزینه‌های صندوق و کاهش بازدهی آن می‌شود. دیگری هزینه‌های غیرمستقیم هستند که با الزامی شدن این رکن، تمام مجموعه صندوق های سرمایه گذاری تحت تاثیر قرار می‌گیرند، به این ترتیب تقاضای راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری کاهش می‌یابد و ظرفیت‌های موجود اشخاص حقوقی که می‌توانند در قالب دیگر ارکان صندوق فعالیت کنند، بلا استفاده می‌ماند.

ساز و کار صندوق‌های سرمایه‌گذاری بدون ضامن نقدشوندگی

برای صندوق های سرمایه گذاری بدون ضامن نقدشوندگی، ساز و کار مدونی طراحی شده تا بر عملکرد مدیر صندوق نظارت شود. مدیر صندوق موظف است تمام تلاشش را برای نقد کردن دارایی‌های صندوق و تامین نقدینگی لازم انجام دهد. این ساز و کار در اساسنامه صندوق‌های بدون ضامن بیان شده و معمولا در ماده 20ام اساسنامه به همراه دو تبصره نوشته شده است.

نتیجه‌گیری

ضامن نقدشوندگی یکی از رکن‌های مهم در صندوق های سرمایه گذاری است، چرا که باعث جلب اعتماد سرمایه‌گذاران می‌شود و سرمایه‌داران، با اعتماد به نام بانکی که مسئولیت تامین نقدینگی آن صندوق را به عهده گرفته، پولشان را وارد صندوق می‌کنند. با این حال تجربه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری نشان داده که صندوق‌ها می‌توانند بدون این رکن هم نقدینگی لازم را فراهم کنند و از این جهت مشکلی نداشته باشند. اگر بدنبال شروع سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستید سوالات خود را با وب سایت سیگنال در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • محمدجهانی

  برای من میاد سرمایه گذاری 100000000ریال.تعدادواحد ۹۹.این یعنی چه؟

  • بهادر آذری

   سلام، منظور اینه که شما با سرمایه ده میلیون تومان میتونید 99 واحد از اون صندوق رو خریداری کنید و به اندازه همون 99 واحدتون سود ببرید (یعنی قیمت هر واحد صندوق تقریبا 101 هزار تومنه) قیمت خرید واحدهای صندوق بسته به نوع صندوق متفاوته و از چندهزار تومان تا چندمیلیون تومان وجود داره. قیمت واحدهای صندوق انتخابی شما حدود 101 هزار تومان بوده (ده میلیون تقسیم بر 99 که میشه 101 هزار تومان قیمت هر واحد)

 • محمدامین نعیمی

  با سلام از کجا بفهمیم که یک صندوق پرداخت سود آن ماهانه یا دوره ای می باشد ؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. باید امیدنامه صندوق رو دانلود کنید در اونجا نوشته شده که پرداخت سود به چه صورت است و اینکه اصلا پرداخت سودی داره یا نه. برای اطلاع از اینکه کدوم صندوق های سرمایه گذاری پرداخت سود ماهیانه و دوره ای دارند میتوندی از گزارش درج شده در سایت و اپ سیگنال با عنوان ” لیست صندوق های سرمایه گذاری با پرداخت سود دوره ای ” استفاده کنید.

 • فهیمه قدوسی

  سلام آیا ضامن نقد شوندگی صندوق های سهامی حتی در صورت ضرر کردن ضامن برگرداندن اصل مبلغ سپرده مشتریان هستند؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. صندوق های سهامی سود رو تضمین نمی‌کنند یعنی شما در سود و زیان صندوق شریک هستید. ضامن نقدشوندگی فقط یک رکن محسوب میشه تا هروقت خواستید پولتون رو نقد کنید (حالا چه به اندازه اصل سرمایه بود چه بیشتر یا چه کمتر) به راحتی و با اطمینان بتونید اینکارو انجام بدید و پولتون نقد بشه.

 • سلام من از صندوقهای سرمایه گذاری واحد خرید کردم بعداز یک ماه مقدار سرمایه من رو صفر نشون میده برای چی ؟؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. بهتره اینجور مشکلات رو از خود صندوق پیگیری کنید، احتمالا سایت صندوق مشکل داشته.

   • علی نیک بخت

    احتمالا ایشون از صندوقهای سهامی واحد گرفتن نه از صندوقهای با درآمد ثابت

 • مجید یحیی نژاد

  باسلام وعرض ادب از مدیران ودوستان زحمت کش سایت سیگنال ، میخواستم تشکر وقدر دانی خودم به جهت راه اندازی یه همچنین بستر دقیق وحرفه ای که باعث روشن وشفاف شدن راه برای کسانی که فعالیت اقتصادی مخصوصا بورس میشه رو اعلام کنم. ممنونم بخاطر تمام مطالب وراهنمایی هاتون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب خدمت شما. سپاس از این همه لطف و محبتتون. خوشحالیم که از عملکرد ما راضی هستید. با سیگنال همراه باشید.

 • حسین سخایی

  با سلام ببخشید سود های صندوق ها رو در یک ساله گذشته با توجه به درصدشون چطور میشه فهمید ؟ بعنوان مثال مبلغ صد میلیون تومان مبلغ سودش در یکسال چطور میشه در صندوق ها دید البته برای سال گذشته

 • آرش شفايي

  سلام،وقتتون بخيراگرمن درصندوقي سرمايه گذاري كنم بعد،اوضاع بورس خوب نباشد،ممكن است براي اصل سرمايه من مشكلي پيش بيايد؟؟تفاوت صندوق سرمايه گذاري درسهام و بازار گردان چيست؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. بله، شما با سرمایه گذاری در صندوق های سهامی و مختلط در سود و زیان صندوق شریک هستید. صندوق های بازارگردانی مختص افراد حقوقی هستند و امکان سرمایه گذاری فرد حقیقی در این صندوق ها وجود نداره. با این حال قبلا مقاله ای در رابطه با صندوق های بازارگردانی منتشر کردیم که میتونید از این لینک مطالعه کنید.

 • میلاد شریف کیا

  سلام اگر صندوق ضامن نداشت باز هم می‌تونه واحد های ابطالی رو به سرمایه گذار پرداخت کنه؟ اگر به مشکل خورد چی؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، صندوق های سرمایه گذاری تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می‌کنند و تا الان از لحاظ نقدشوندگی پول مشکلی نداشتند

 • محمد مهدی

  با سلام
  من دوتا سوال دارم و امیدوارم به هر دو سوال پاسخ قطعی بدید که بتونم تصمیم گیری کنم.

  سوال اول من این هست که بنظر شما اگر نخواهیم اصلا ریسک کنیم و مثلا 500 میلیون تومن پول داشته باشیم و نخواهیم یکی دوسال به پول دست بزنیم آیا میتونیم در صندوق با درآمد ثابت سرمایه گذاری کنیم بدون اینکه ترس از دست دادن سرمایه را داشته باشیم؟

  سوال دوم این هست بعضی صندوق های درآمد ثابت سودی در حد 21 درصد دارند مثل صندوق لوتوس پارسیان و بنظر مطمئن هستند ، اما بعضی دیگر سود 30 الی 40 درصدی دارند و بعضی دیگر سود 50 الی 70 درصدی دارند مثل صندوق های البرز و یا اندیشه فردا . آیا این صندوق ها هم ریسک دارند یا چون در دسته درآمد ثابت هستند پس بدون ریسک هستند و میتونیم تمام سرمایه را با خیال راحت وارد صندوق کنیم

  با تشکر از شما

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، جواب سوال اول شما مثبت است. سرمایه گذاری در صندوق با درآمد ثابت ریسک از دست دادن سرمایه نداره.
   جواب سوال دوم: صندوق های با درآمد ثابت میتونند مقداری از سرمایه رو در سهام سرمایه گذاری کنند. به همین دلیل بعضی از صندوق ها که ریسک بیشتری انجام میدن بازده اونها هم بیشتره. برای شما پیشنهاد میکنیم صندوقی رو انتخاب کنید که سود پیشبینی شده ای رو ارائه میده تا در صورت عدم تحقق بازده مورد نظر، مطابق سود پیشبینی شده بتونید سود حداقلی رو از صندوق داشته باشید.

   • میلاد شریف کیا

    در صندوق درآمد ثابت اگه در صد سود کم بشه اصل پول که کم نمیشه ؟

   • کارشناس تیم سیگنال

    سلام، اگه سود منفی باشه اصل پول هم کم میشه ولی اگه سود کم باشه معلومه که اصل پول کاهش نمی یابد. بنابراین خیر، اصل پول رو تضمین نمیکنند.

 • فرهادبیک خورمیزی

  من می خواهم پول دار شوم

 • احمد عادلی

  سلام
  ممنون از توضیحات و راهنمایی مفید و ارزنده شما

 • نیلا امیری

  من در صندوق اعتماد ملی سرمایه گذاری کردم که تقریبا ۲۲ درصد سود داره.تو برنامه شما متوجه شدم که این صندوق ضامن نقد شوندگی نداره.و از طرفی صندوق اندیشه فردا (اگه اسمش رو اشتباه نگم)حدود سه برابر سود اعتماد، درصد سودش هست و ضامن نقد شوندگی هم داره.از نگاه تحلیلی شما بهتره محل سرمایه ام رو عوض کنم؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، عملکرد یک صندوق کاملا برمیگرده به مدیریت اون و پرتفوی صندوق. اینکه یک صندوق سال قبل عملکرد خوبی داشته تضمین بر این نیست که سال بعد هم عملکرد قبلی تکرار بشه ولی میتونه در انتخاب صندوقِ بهتر کمک کنه. با این حال ما نمیتونیم پیشنهاد بدیم که کدوم صندوق بهتره. با توجه به فاکتورهایی که برای انتخاب یک صندوق خوب معرفی کردیم سعی کنید خودتون بهترین انتخاب رو داشته باشید.

 • میلاد شریف کیا

  اگر صندوق ضامن نداشت چند روزه می‌تونه واحد ابطالی رو نقد کنه؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، معمولا 2 تا 5 روز کاری پولتون نقد میشه.

 • سلام ممنون از اطلاعات خوبتون.یه سوال براید سرمایه گذاری تو صندوق ها آیا نیازی ب کد بورسی هست؟ونیاز حضوری میخواد یا تلفنی میشه سرمایه گذاری کرد .و راه حلش چگونه اس.ممنون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، اگر صندوق انتخابی شما از نوع بورسی باشه بله در غیراینصورت خیر. باید به شعب صندوق مراجعه کنید یا ازطریق سایت صندوق اقدام کنید.

 • محمدعلی

  با سلام و خسته نباشید
  من ۵۰ میلیون در صندوق رشد سامان بکم با سرمایه گذاری در سهام پول گذاشتم
  ۶۶ واحد خریدم
  الان اون ۵۰ میلیون من به قیمت امروز شده ۶۵ میلیون
  اگر فردا بازار وارد رکود شه و من ببینم دو روزه سودم داره کم میشه مثلا اون ۶۵ میلیون من شده ۶۰ میلیون
  اگر من همه واحد ها را باطل کنم صندوق به من ۶۰ میلیون میده ؟؟؟؟؟
  منظورم اینه که صندوق پول خودم ۵۰ میلیون با اون ۱۰ میلیون سودم را یجا بهم میده ؟؟؟
  اگر صندوق پول نداشت ایا ضامن نقد شوندگی کل این پول را به من میده ؟؟!

  سوال دوم
  به نظر شما صندوق با درامد ثابت خوبه یا صندوق در سهام با ضامن نقد شوندگی ؟؟؟؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، بله شما هر زمان واحدهاتون رو ابطال کنید پول به اضافه سودتون به حسابتون واریز میشه. ضامن نقدشوندگی یک رکنه که داشتنش هم الزامی نیست حتی اگر صندوق بدون ضامن هم باشه موظفه که پول شما رو واریز کنه.

 • مصطفی اکبری

  سلام وقت بخیر
  ضمن تشکر از برنامه بسیار جامع و مفید سیگنال
  من حدودا دوماه هست وارد بورس شدم و یادگیری رو از منابع اینترنتی شروع کردم ، همزمان هم خرید و فروش می کنم ، در این مدت علی رغم داشتن اشتباه ولی به لطف روند صعودی بازار به نسبت سرمایه ای که گذاشتم ، سود خوبی هم داشتم
  ولی مشکل اصلیم اینه که تحلیل سهام و کنترل پرتفوی برام خیلی وقت گیر هست، خصوصا حالا که دوباره باید برگردم سرکار اصلیم
  به نظرتون به همین روش ادامه بدم یا اینکه کلا سرمایه رو بیارم در یکی از صندوق های که فرمودید
  ممنون از راهنمایی های خوب شما

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، صندوق ها یک نوع سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس هستند و برای افرادی که دانش کافی و وقت برای سرمایه گذاری در بورس ندارند، میتونند گزینه های جذابی باشند. بنابراین میتونید به عنوان یک راه حل کم دردسر بهش فکر کنید.

 • سلام
  تو یکی از این صندوقهای سرمایه گذاری که ضامن نقدشوندگی هم داره اگه از 1 اردبیهشت 98 تا 1 اردیبهشت 99، 20 میلیون تومن سرمایه گذاری میکردی 47 میلیون تومن سود میداد یعنی 260 درصد سود. با توجه به آشنایی شما با این صندوق ميخواستم بدونم حدودا چه مقدار از این سود رو اون صندوق برمیداره؟
  مرسی

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام بازدهی اعلام شده در سایت صندوق ها بعد از محاسبه هزینه های کسر شدست بنابراین باید همون مبلغ برای شما واریز بشه.

 • محمد محندزاده

  سلام ببخشید یه سوال داشتم. فرض کنید من ۱۰۰ میلیون توی صندوق سرمایه گذاری کردم که صندوق بورسی بود. بعد به فرض بورس ۲ روز قرمز بود و تمام بازار صف فروش بودن و تو این دو روز ۱۰ درصد از ارزش سهم صندوقی که من سهم دارم کسر شد. روز سوم من درخواست نقدشدن بزنم صندوق درخواستم رو اجرا میکنه یا باید صبر کنیم ببینیم که بورس متعادل میشه تا صندوق بتونه نقد کنه و بعد پول من رو بده؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، شما میتونید هر وقت که خواستید واحدهاتون رو ابطال کنید و صندوق موظفه پولتون رو پرداخت کنه. البته باید توجه داشته باشید صندوق ها قانونی دارند به نام جریمه تعجیل در خروج که معمولا یک بازه سه ماهست. یعنی از تاریخی که شما وارد صندوق شدید حداقل باید سه ماه بگذره تا در صورت فروش واحدها جریمه ای به شما تعلق نگیره

   • صندوق های ETF هم جریمه دارند ؟!!

   • کارشناس تیم سیگنال

    سلام و عرض ادب. خیر. جریمه تعجیل شامل این صندوق ها نمیشه.

 • سلام.اول تشکر خیلی زیاد بابت سایت فوق العادتون
  دوم درباره صندوق های سرمایه گذاری آیا زمانی که یک نفر واحد های یک صندوق رو بخواد بفروشه باید صبر بکنه تا خریداری پیدا بشه مگر اینکه صندوق ضامن نقد شوندگی داشته باشه که در اون صورت در هر لحظه میتونه واحد ها رو به پول تبدیل بکنه؟
  و اینکه داخل سایت هر صندوق و البته سایت خود شما فقط ترکیب دارایی های هر صندوق هست ولی اسمی از شرکت هایی که صندوق سهامشون رو در اختیار داره نیست. راهی برای دیدن این دارایی ها هست؟
  ممنون بابت زحماتتون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. شما هر زمانی که برای فروش واحدهای صندوق ها اقدام کنید تا دو روز کاری بعد فروش واحدهای شما بصورت کامل انجام میشه. ضامن نقدشوندگی یکی ازز ارکان صندوق هاست که داشتنش الزامی نیست. به این معنی نیست که صندوق هایی که ضامن ندارند پولتون در اون ها نقد نمیشه.
   برای اینکه بدونید صندوق ها چه سهامی خریداری کردند به سایت صندوق قسمت صورت های مالی مراجعه کنید و صورت وضعیت پرتفوی صندوق ها را دانلود کنید.

 • سید هادی هاشمی

  سلام
  یه صندوق سود سهامش رو یکساله تقسیم میکنه اگر من بعد از 6ماه بخوام سهامم رو بفروشم سود سهام چجور حساب میشه

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. اگر قبل از سررسیر پرداخت سود واحدها را بفروشید فقط از اختلاف قیمت خرید و فروش واحد سود می‌کنید.

 • خانلری دانش

  سلام وقت بخیر
  میخوام صندوق سرمایه گذاری پیشتاز بخرم کد بورسی هم گرفتم حالا باید چکار کنم؟ ممنون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام. صندوق پیشتاز قابل معامله در بورس نیست. برای خرید واحدهای صندوق باید به یکی از شعب صندوق مراجعه کنید یا از طریق سایت صندوق اقدام به سرمایه گذاری کنید.

 • مهدي شاهراجي

  ✅ممنون از اطلاعات

 • ایوب شفیعی

  عالی

 • با سلام.چند سوال داشتم.
  1-الان فرض کنیم به مدت مثلا دو ماه بورس با شیب زیاد منفی بشه.مردم هم هجوم بیارن برای فروش و شرکت های بورسی هم همه برن توی صف فروش. اونوقت مثلا یک صندوق سهامی که ضامن نداره بازم میتونه پول ما رو سه چهار روزه پس بده؟از کجا میخواد بیاره؟
  2-آیا همه etf ها بازه مجاز روزانه دارند؟اگه دارند که ممکنه مثل سایر سهام ها با مشکل عدم نقد شوندگی روبرو بشن؟چه تضمینی هست که این اتفاق نیوفته؟
  و اگه ندارند که ممکنه تحت شرایط هیجانی در یک روز مثلا بیش از 50% سرمایمون رو از دست بدیم.چه تضمینی هست که این اتفاق نیوفته؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   1- کیفیت نقدشوندگی در صندوق های مختلف مشابه هم نیست. این مسئله به نوع مدیریت صندوق در بازار سهام و استراتژی های معاملاتی اونها بستگی داره.
   2-بازه مجاز برای صندوق های etf توسط سازمان بورس تعریف و مشخص میشه. برای جلوگیری از رشد یا افت ناگهانی ارزش واحد ها در این نوع صندوق ها، تمام صندوق های etf موظف شده اند که رکن بازارگردان داشته باشند تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنه.

 • سلام و روز بخیر
  تشکر از سایت بسیار خوبتون

  شرایط الان صندوق ها بصورتی شده که همه روی میزان سودی که میسازن مانور میدن و از اون طریق قصد جذب افراد جدید رو دارن

  حال اگر در نظر بگیریم اون ریزش بزرگی که حبابیون وعدش رو میدن شکل بگیره و همه فروشنده باشن

  1- صندوق قابل معامله آنلاین از کجا میتونن پول افراد رو پرداخت کنن ؟ باتوجه به اینکه خریداری وجود نداره و همه فروشنده هستن حتی در سهامی که این صندوق ها درش سرمایه گذاری کردن

  2-آیا در این شرایط باید با قیمت پایین سهام رو فروخت یا به همون قیمت nav وظیفه دارن بخرن

  3- برای روز ریزش بزرگ صندوق مختلط رو پیشنهاد میکنید یا سهامی از نظر قابلیت نقدشدن

  4-آیا در شرایط بالا صندوق های با ضامن نقد شوندگی بهتر نیستن که حداقل سرمایه از بین نره

  ببخشید که طولانی شد ولی فکر میکنم سوال و دغدغه خیلی از تازه واردین به بورس باشه این موارد.
  ممنون

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز…
   1-صندوق های قابل معامله دارای رکن بازار گردان هستند که وظیفه اش روان کردن معاملات و جلوگیری از ایجاد صف های خرید و فروش است.
   2-عرضه و تقاضا تعیین کننده ارزش معاملات است و ممکن است حتی پایین تر از NAV معامله انجام بشه.(همین طور که الان به دلیل فشار تقاضا در صندوق ها، بالاتر از NAV معامله صورت میگیره.)
   3-متاسفانه ما نمیتونیم صندوقی رو پیشنهاد کنیم. در ضمن در مورد روز ریزش بزرگ! هم نظری نداریم.
   4-سرمایه گذاری در صندوق های سهامی ریسک زیادی داره و سرمایه گذار در زمان انتخاب صندوق باید تمام جوانب رو در نظر بگیره.

 • سلام‌ ممنون از سایت خوبتون
  با توجه به هجوم مردم به بورس اگه طبق شایعه یا اتفاقی شاخص بورس بریزه و تمام نمادها با صف فروش مواجه بشه بدون خریدار ،صندوقهای بدون ضامن نقد شوندگی در صورت ابطال چطور پول رو تهیه میکنن.
  ممنون

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز…سرمایه گذاری در صندوق های سهامی ریسک زیادی داره و سرمایه گذاران باید به تمام جوانب احتمالی در زمان انتخاب صندوق توجه داشته باشند.

 • کامران عبدلی

  سلام چطور سرمایه گذاری کنیم

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… در آموزش های سیگنال همراه ما باشید.

 • عرض سلام و تشکر از مطالب خوبتون.
  میخواستم در صندوق سرمایه گذاری ثروت آفرین تمدن سرمایه گذاری کنم. ظاهرا ثبت نام تو این صندوق از طریق سایت IBSHOP انجام میشه و نیاز به کد بورسی هم نداره. آیا این سایت معتبر هست و اینکه نیاز به کد بورسی نداره ایرادی نداره؟ چون تو اغلب صندوق ها لازمه داشتن کد بورسی. ممنون

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز…بله میتونید به این روش در صندوق مورد نظرتون ثبت نام کنید. برای ثبت نام در تمام صندوق ها نیاز به داشتن کد سجام می باشد و صندوق های مشترک نیاز به کد بورسی ندارند.

 • با سلام
  من راجع به صندوق های در سهام کلی تحقیق کردم قصد سرمایه گذاری دارم به نظرتون سرمایه ام را تو یه صندوق بزارم یا تو 2تا3 صندوق ؟
  همشون هم میزان بازدهیشون توی یکسال تو یه رنجه.

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… شما میتونید بر اساس اصل تقسیم ریسک در سرمایه گذاری، صندوق های بیشتری رو در پرتفوی سرمایه گذاری تون داشته باشید.

 • سلام ممنون ازمطالب مفیدتون
  برای خریدصندوق ارزش کاوان آینده بایدکدبورسی بگیرم؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… خیر اما ثبت نام و احزار هویت در سجام الزامی ست

 • سلام،اگه قرار باشه ضامن نقد شوندگی صندوق با پرداخت سود ثابت مثل اندوخته سپهر اصل پول را تضمین نکنه یک صندوق سهامی مثل گنجینه رفاه هم بدون ضامن نقد شوندگی اما با سود بسیار بیشتر اصل پول را تضمین نکنه، یعنی در واقع دیوانگی است در نوع اول(یعنی پرداخت سود ثابت) سرمایه گذاری کرد.مگر اینکه من اشتباه فهمیده باشم

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز…ماهیت انواع صندوق ها با هم فرق میکنه و هر کدوم ماموریت خاصی دارند. سرمایه گذاران در زمان های مختلف می تونند صندوق مورد نظرشون رو انتخاب کنند.

 • سلام و خسته نباشید
  من یه سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدین
  اگر من در یک صندوق که ضمانت نقد شوندگی نداره سهم بخرم بعد یه مدت بخوام بفروشم ایا خود صندوق واحد ها رو از من میخره و پولو برمیگردونه یا اینکه باید منتظر باشم یه شخص دیگه بیاد سهامو از من بخره؟؟؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… معمولا خود صندوق از شما میخره

 • با سلام و خسته نباشید
  برای دیدن ضامن، به کدوم قسمت سایت صندوق یا امیدنامه باید مراجعه کرد؟
  چون در اپلیکیشن سینگال برای صندوق شاخصی کاردان ضامن ذکر شده ولی دقتی به سایتشون مراجعه میکنم چیزی پیدا نمیکنم.
  باتشکر از شما

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… اگه صندوقی ضامن نقدشوندگی داشته باشه در صفحه اول سایت صندوق نوشته میشه. اگه چیزی نوشته نشده باشه به این معنی ست که صندوق ضامن نقدشوندگی نداره. مشکل اپ به زودی رفع خواهد شد. ممنونیم از توجهتون

 • سجاد عامل

  سلام من در کارگذاری مفید ثبت نام کردم و میخوام در صندق های سرمایه گذاری همین کارگذاری ثبت نام کنم میخواهم بدونم که میشود به صورت آنلاین این کار را انجام داد یا باید به شعب کارگذاری مفید بروم؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز…برای اطلاع از نحوه سرمایه گذاری در صندوق ها با روابط عمومی صندوق تماس بگیرید.

 • بابک فرید

  سلام وقت بخیر،دوست عزیز من میخوام به صندوق ها زنگ بزنم و در مورد خرید سهام در صندوق با درآمد ثابت اطلاعات بگیرم که مطور ثبت نام کنم و سهم بخرم اما به ده تا از صندوق ها زنگ میزنم یک هفته اس هیچکدوم تلفن رو جواب نمیدن!من چطور باهاشون ارتباط برقرار کنم؟!ممنون میشم جواب بدین

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… صندوق ها راه های ارتباطی مختلفی دارند و پیدا کردن کانال های ارتباطی ساده برای تماس با صندوق ها به مشتری مداری آنها بستگی داره.

 • سلام وقت بخیر
  میخواستم بپرسم از کجا میشه فهمید صندوق در کدوم یکی از سهام های بورسی سرمایه گذاری کرده ؟ چیزی که من تو سایت شما دیدم فقط تعداد کلی سهام خریداری شده توسط صندوق رو میزنه اما برای اینکه من بفهمم اون صندوق سهامدار چه شرکتیه و وضع اون شرکت الان چجوریه رو از کجا بفهمم؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز…برای بررسی پرتفوی صندوق ها به سایت صندوق قسمت گزارشات، بخش صورت های مالی مراجعه کنید. صندوق ها موظف هستند ماهانه تغییرات پرتفوی خودشونو افشا بکنند و به صورت عمومی در سایت منتشر کنند.

 • بیژن خوشفکر

  سلام ممنون از اطلاعات ارزشمندتون
  دو سوال در مورد صندوق های سهامی داشتم سوال اول اینکه تا چقدر می توان به این صندوق ها اطمینان کرد؟ آیا احتمالات خطراتی مانند اختلاس و سرقت و … برای اینها وجود داره؟ و اصولا آیا مرجعی هست که در صورت بروز خطرات یاد شده ضرر اعضاء صندوق رو جبران کنه؟
  سوال دوم : آیا صندوق های سهامی اصل سرمایه رو تضمین می کنن؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… پیشنهاد می کنم درباره مطمئن بودن صندوق ها مقاله ما رو در این لینک ببینید. مرجع ناظر بر صندوق ها سازمان بورس هست. ریسک سرمایه گذاری در صندوق ها مشابه ورود به سایر بازارهای مالی ست و هیچ تضمینی برای حفظ اصل سرمایه در صندوق های سهامی وجود نداره.

 • نرگس سالاریان

  با سلام میخوام برای بچه هام صندوق امید توسعه کارگزاری مفید حساب باز کنم ضامن نقد شوندگی نداره.اگر بخوام از سود یا اصل پولم برداشتی داشته باشم به مشکل برمیخورم؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… بعید به نظر میرسه مشکلی در این خصوص پیش بیاد.

 • مطالبتون عالیست

 • ابوالفضل بیات

  با سلام و احترام
  در صندوق سرمایه گزاری اعتماد بانک ملی سرمایه گزاری کردم و درخواست ابطال سرپایه را بعد از مدتی زدم ولی کل مبلغ ابطال سرمایه برای من واریز نشد و الان در اپلیکیشن مبلغی را به عنوان مانده میزند.موضوع چگونه است چگونه می توانم مابقی سود را بدلیل ابطال سهامم بگیرم؟؟
  تشکر

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز.. این موارد رو باید از طریق تماس با کارگزاری بررسی بفرمایید.

 • سلام و خسته نباشید .
  من متوجه یک موضوع نمیشم بلاخره صندوق های درآمد ثابت ضامن داشته باشن مهم هست یا خیر ؟ چون یه جا دیدم نوشتید چیز مهمی نیست و اتفاقی نمیوفته و اینجا زدید یکی از رکن های اصلی و مهمه آدم دو به شک میشه ؟
  چون من تو گنجینه شهر خرید زدم قبلا الان میخوام تو صندوق های درامد ثابت دیگه مثل البرز و نواندیشان که بازدهی بهتری داشتن هم خرید بزنم اما اینا ضامن ندارن آدم نمیدونه چیکار کنه اصل سرمایه که سوخت نمیشه تو این صندوق های درامد ثابت ؟
  دوم اینکه توی 3 یا 4 تا صندوق درامد ثابت همزمان فعال باشم و واحد خریداری کنم مشکلی پیش میاد منعی داره همزمان چند صندوق ثابت یا خیر ؟
  ممنون

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… برای سرمایه گذاران مختلف این فاکتور فرق می کنه و قطعا به صندوق هم بستگی داره. اگه صندوق خوش نامی باشه و تا حالا تخلفی نداشته باشه داشتن یا نداشتن ضامن نقدشوندگی چندان مهم نیست اما مثلا اگه صندوقی تازه تاسیس شده و شناخت کافی نسبت به مدیران آن وجود نداره یا اینکه اصلا سرمایه گذار مایل هست که ضامن نقدشوندگی در صندوق وجود داشته باشه؛ انتخاب صندوق متفاوت خواهد بود. مشکلی از بابت خرید واحدهای چند صندوق وجود نداره و اتفاقا تصمیم خوبیه.

 • کاربر99

  بانک ضامن اصل پول سرمایه گزاری شده میشه ؟ یعنی اینکه اگه صندوق برشکست شود اصل پول رو بانک به سرمایه گزار برمیگرداند ؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… وجود رکن ضامن نقدشوندگی در صندوق ها برای ضمانت اصل سرمایه نیست بلکه تضمین می کند هر زمان که درخواست داشته باشید، نقدینگی برای تبدیل سرمایه به وجه نقد وجود خواهد داشت.

 • ممنون از جوابگویی شما فقط چندتا سوال هست که خیلی درگیر کرده ذهنم رو .
  1 – درصورتی که هر گونه مشکلی پیش بیاد مثال پول ابطال رو دیرتر از موعد پرداخت کنن یا سود رو دستمون به کجا بند هست کلا باید قید سرمایه روبزنیم و دنبال نقد کردن پولی که دادیم باشیم چندماه ؟
  2- دوم اینکه توی صندوق های درآمد ثابت کلا اصل پول سرمایه گذاری شده ضمانتی نداره ؟ توی بانک شما مبلغی که میزارید میدونید سرجاش هست تا سال آینده یا هروقت که بخواید از حساب بردارید اصل پول دیگه کمتر از چیزی که هست نمیشه اما توی صندوق ها این اصل پول به چه صورتی ضمانت شده که از بین نره یا کمتر نشه مخصوصا صندوق هایی که ضامن ندارن؟
  3- امروز دوتا از صندوق های مشترک البرز و اندیشه فردا رو حضوری رفتم چوم دقیقا 3 روز تماس میگرفتم اصلا جواب نمیدادن با اینکه توی سایتشون ضامن نقدشوندگی زدن اما البرز فرم داده بود که امضا کنید ضامن حذف شده و مشکلی ندارید ! اندیشه فردا هم گفتن احتمالا ضامن همین روزا حذف میشه دیگه از صندوق ما یا آدرس ثبت شده توی امیدنامه و اساسنامه شهرک غرب خورده اما آدرس دفتر توی جای دیگست اینا یک مقدار آدم رو به شک میندازه ! دلیل چی هست و زمانی که اینا ضامن دارن و الان میخوان حذف کنن یعنی فقط و فقط به دلیل کارمزدی هست که به ضامن میدن ؟ آیا مشکلی برای سرمایه گذار به وجود نمیاره صندوقی که هیچ ضمانتی نداره ؟ کلا میخوام بدونم الان صندوقی مثل همین اندیشه فردا که ضامن رو حذف میکنه و هیچ ضمانتی نداره من رو چه حسابی میتونم اعتماد کنم و سرمایه گذاری کنم ؟ کلا نه این صندوق تمام صندوق هایی که هیچ ضامنی ندارن اعتماد سرمایه گذار به چه صورت باید باشه که خیال آدم راحت باشه همین سرمایه ناچیزیم که داره کلاهبرداری و غیره نمیشه و از دستش نمیده ممنون میشم راهنمایی بفرمایید الان میخوام توی همین صندوق اندیشه فردا سرمایه گذاری کنم اما حقیقت یک مقدار ترسیدم از اینکه گفتن ضامن رو میخوایم حذف کنیم و ….
  ممنونم از جوابگویی و شرمنده بابت سوال های زیاد .

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز…
   ممنون که با ما همراه هستید.
   1- رکن متولی در صندوق ها مسئول پیگیری چنین مشکلاتی ست.
   2-در صندوق های با درآمد ثابت اصل سرمایه ثابت هست اما تضمینی براش وجود نداره. ضامن نقدشوندگی در صندوق ها برای ضمانت اصل سرمایه نیست بلکه به این معنی ست که هر زمان شما درخواست کردید صندوق ضمانت می کنه که نقدینگی مورد نیاز رو فراهم میکنه. در این صندوق ها معمولا از اصل سرمایه کم نمیشه مگه اینکه صندوقی خیلی پر ریسک عمل بکنه.
   3-صندوق ها وقتی بزرگ میشن و مشتری هاشون زیاد میشه به دلیل جریان وجوه نقد زیادی که در صندوق وجود داره نیازی به ضامن نقدشوندگی ندارن با اینحال وجود این رکن برای بعضی از سرمایه گذاران مهمه.
   موفق باشید.

 • مهران محمدی

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناسان محترم سیگنال واقعا سایت بسیار خوب و جامعی دارین وسپاسگذارم از زحمات شما عزیزان
  بنده چند تا سوال داشتم
  سوال اول اینکه باسپرده گذاری در صندوقهای بادرآمدثابت ازطریق سایتشون آیا مثل بانک سندی یا مدرکی یا چیزی از این قبیل که شما سرمایه ای در این صندوق سپرده گذاری کردی بهت میدن یا نه؟
  سوال دوم اینکه تا بحال این اتفاق افتاده که صندوقی اصل و سود کسی رو بهش پرداخت نکرده باشه؟ و اگر چنین شد باید از چه طریقی پیگیری کرد تا به سرمایه ات برسی؟
  سوال سوم اینکه آیا ارزش دارایی یک صندوق با درآمد ثابت هرچه بیشتر باشه اون صندوق قابل اعتمادتر هست یا که اینطور نیست و کلیه صندوقها چه با دارایی کم و چه با دارایی زیاد همه معتبر و قابل اعتمادن؟
  سوال چهارم اینکه حداقل چه مدت پولت باید تو حساب صندوق باشه تا بهت سود پرداخت بشه؟
  سوال پنجم اینکه آیا سرمایه گذاری در صندوقهای با درآمد ثابت ریسک از دست دان سرمایه هم وجود داره یا خیر؟
  ببخشید که سوالاتم زیاد شدن ممنون میشم به همه سوالات جواب بدین

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز…
   بله صندوق ها در ازای صدور واحد های سرمایه گذاری در صورت درخواست سرمایه گذار گواهی صدور یا گواهی ابطال براش میزنند.
   تا حالا شده که صندوقی منحل شده باشه ولی نشده که وجه سرمایه گذاران رو بر دارن و برن. سازمان بورس نهاد ناظر بر صندوق هاست و متولی صندوق نیز دائما به عملکرد صندوق نظارت میکنه.
   از نظر معتبر بودن همه صندوق ها مثل هم هستن ولی برای انتخاب یک صندوق جهت سرمایه گذاری، میزان دارایی اون صندوق میتونه قدرت نقدشوندگی و مهارت مدیران صندوق رو در مدیریت سرمایه نشون بده.
   سرمایه گذاری در صندوق ها در بلند مدت(حداقل یکساله) توصیه میشه و با توجه به تفاوت در نوع صندوق بازدهی اونها هم فرق میکنه.
   ریسک سرمایه گذاری در صندوق های با درآمد ثابت بسیار کمه و تقریبا مثل بانک میمونه.

 • درباره صندوق اندبشه فردا زده بودید چند ماه پیش مشکلاتی داشتن که از روی سیگنال حذفشون کردیم اما الان برطرف شده و دوباره توی سیگنال گذاشتیم میشه بفرمایید چی بوده مشکل این صندوق؟؟ چون تازه دیروز رفتم ثبت نام کردم میخوام واحد بخرم اما میترسم این صندوق مشکلی داشته باشه یا قبلا مشکلی داشته واسه سرمایه داراش ؟ چون فرمودید سابقه صتدوق رو چک کنید من دیدم تقریبا سود ها متعادل بوده از ابتدای تاسیس و نتونستم مورد خاصی پیدا کنم شاید علمش رو چون ندادم نمیتونم تشخیص بدم ممنون میشم اگر این صندوق گذشته خوبی نداشته بگید که سرمایه گذاری نکنم

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… بله مشکل این صندوق حل شده است. مشکل صندوق آپدیت نکردن سایت صندوق و توقف فعالیت صندوق به دلیل تمدید مجوز فعالیت بوده است. برای انتخاب سرمایه گذاری مقاله سیگنال رو در این لینک ببینید.

 • سلام و خسته نباشید ممنون از جوابگویی همیشگی .
  به نظرم صندوق هایی که سود بالاتری میدن معمولا همراه با دوز و کلک هستن ! مثال صندوق مشترک البرز که رفتم قبل از هر چیزی فرم حذف ضامن صندوق رو جلوی من گذاشتن که امضا کنم ! و هیچ توضیح درستی درباره سود دهی نمیدن جز اینکه گفتن قبلا توی بورس بوده و سودهای بالاییم که ماه های قبل داشته به همین علت بوده حالا نفهمیدم من یعنی چی این حرف.
  صندوق اندیشه فردا هم که اولا احترامی برای مشتری و سرمایه گذار قائل نیستن تماس رو به هیچ وجه جواب نمیدن حضوری هم مراجعه کنید برای اهراز هویت و غیره توی پارکینگ مجتمع و نگهبانی فرم داده میشه و ایشون چک میکنن هیچ اطلاعاتیم ندارن از هیچ چی فقط اونجا یک خط تلفن داخلی گذاشتن که با بالا تماس بگیری بلکه بتونی صحبت کنی ! دوم اینکه گفتن میخوایم ضامن رو حذف کنیم تا اینجا میگیم مشکلی نداره حالا ضامن ملاک نمیزاریم اما موضوع جایی تغییر پیدا میکنه که امروز بعد از یک هفته تماس گرفتن بلاخره یک بار جواب دادن و برای سود هایی ماهیانه سوال کردم فرمودن سود ماه اولی که پرداخت میشه حدود 18 درصد هست ماه های بعد تغییر میکنه ! نمیفهمم یعنی چی الان این صندوق بازدهی هر ماهش رو چک کردم سود روی هر واحد رو مثلا ماه آخر 4612 تومن زده بودن و ماه قبل سود روی هر واحد 5602 تومن اما آیا واقعا روی هر واحد همین مبلغ که نوشته شده رو به عنوان سود پرداخت کردن؟؟؟ یا احتمالا یه سری کسری ها به قضیه اضافه میشه و در نهایت سود واحد میاد روی 1600 1700 تومن که میرسه به باقی صندوق های معتبری که سود پایینتر هستن ؟
  کلا جوابگویی ندارن و این اطلاعات رو نمیدونم چه طوری باید به دست بیاریم ؟ توی امیدنامه هم چک کردم چیزی به صورت واضح بیان نمیشه معمولا .

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… ممنونیم از اطلاعاتی که در اختیار ما و مخاطبان سیگنال قرار دادید. ملاک انتخاب یک صندوق نباید صرفا بازدهی اعلام شده از طرف صندوق باشه بلکه باید موارد مختلفی رو لحاظ کرد. این لینک میتونه برای علاقه مندان مفید باشه. موفق باشید.

 • محمدیان

  با عرض سلام.ممنون از اطلاعات خوب سایتتون. تفاوت صندوق های etf سهامی با صندوق سرمایه گذاری سهامی معمولی چیست؟ غیر ازینکه مانند سهام بصورت آنلاین خرید و فروش میشوند.

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   سرعت نقدشوندگی و اجرای سفارشات، قیمت پایین هر واحد و سهولت در معاملات از جمله مزایای صندوق های ETF نسبت به سایر صندوق هاست

 • محمدصاحبی

  سلام…در هرروزی چجور بفهمم قیمت صدور و ابطال صندوق فرداش چه قیمتی هست؟؟تا اگر ابطال زدم متضرر نشم…اخه مثلا دیدم قیمت امروز ملثلا۱۰۲هزار تومنه و خرید زدم…فرداش دیدم ۱۰۴هزار ت بوده قیمت روز…و اینو هم میدونم اون۱۰۲ت مال روز قبله…
  این ی مشکله خودش که قیمت روز مشخص نیس و فرداش معلوم میشه..درکل چجور قیمت روز صدور و ابطال را کشف کنم تا کمتراز قیمت صدور اولیه گواهیم نخوره.ممنون

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… افزایش یا کاهش قیمت صدور و ابطال صندوق ها در روز بعد تابع نوسانات بازار بورس است و نمیشه از قبل مطمئن شد.

 • نگین دفتریان

  سلام. آیا میشه به صندوقهای سهامی بدون ضامن اجرایی اعتماد کرد که اصل پول رو برگردونن؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   هیچ صندوقی برای اصل پول ضمانتی نداره. ضامن نقدشوندگی فقط تضمین میکنه که هر زمان شما خواستید میتونید سرمایه تون رو نقد کنید.

 • محمد 56

  سلام مقاله جالبی بود . ممنونم از شما .

  یک سوال . در واقع تفاوتی که بین صندوق های دارای ضامن نقدشوندگی هستن و اون هایی که ضامن نقد شوندگی ندارند در این هست که ، اونایی که ضامن دارن برای مثال ظرف 24 ساعت کاری مبلغ ابطالی به حساب شخص بر میگرده ولی در صندوق هایی که ضامن نقد شوندگی ندارند برای مثال ظرف 7 روز کاری مبلغ ابطالی بر میگرده ، درسته ؟ یعنی صندوق نمیتونه بگه الان نمیتونم ابطال کنم و پول برگردونم ؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام . ضامن نقدشوندگی به طور خلاصه این مسئله رو تضمین میکنه که سرمایه لازم برای نقدشدن موجود باشه. زمان لازم برای نقد شدن در تعریف کار ضامن نقدشوندگی موضوعیت نداره

 • با سلام. برای صندوق های etf مثل هستی بخش آگاه، چه تفاوتی بین صدور واحد از صندوق و خرید سهام از تالار معاملات بورسی وجود داره؟ آیا رشد قیمت این سهام با nav صندوق بر یکدیگر منطبقه؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام . معامله صندوق های etf صرفا از طریق سامانه معاملات کارگزاری انحام میشه و نمیتونید مستقیما از صندوق خریداری کنید. در حال حاضر قیمت معاملاتی این صندوق از قیمت nav کمتره.

 • سلام
  وقت بخیر
  ببخشید من میخواستم در صندوق ها ثبت نام کنم، اما اکثراً نوشتن بسته است و زمانش برسه اعلام میشه،
  می خواستم بپرسم شما اطلاع دارید معمولاً در چه ماه هایی امکان شرکت کردن هست؟؟؟
  من شما رو از نرم افزارتون دنبال میکنم خیلی خوبه و کمک میکنه
  ممنون از سیگنال …

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   زمان خاص و از قبل تعیین شده ای نداره. در صورتی که صندوق امکان صدور واحد داشته باشه در هر زمان میتونید در اون سرمایه گذاری کنید. پروسه افزایش سقف میزان جذب سرمایه هم معلوم نیست چقدر طول میکشه.

 • امیر حسین

  آیا خود صندوق بدون ضامن نقد شوندگی خریدار برگه ای که ازشون خریداری کردیم هستن؟یعنی هروقت بخوایم خودشون میخرن از ما و ابطال میکنن؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   بله خود صندوق از شما میخره

 • رضا محمد پور

  سلام
  با توجه به اینکه سهام در هفته گذشته زیاد تغییری نکرده به نظر شما در صندوق زرین پارسیان سرمایه گذاری کنیم یا نه اگر نه شما چه صندوقی رو پیشنهاد میدید

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   متاسفانه ما نمیتونیم هیچ صندوق خاصی رو پیشنهاد بدیم شما میتونید برای انتخاب مناسب صندوق به گزارش های تحلیلی کارشناسان ما مراجعه کنید.

 • سلام و وقت بخیر
  سوالم اینه که صندوقی مثل (صندوق مشترک ارزش کاوان اینده)که بازدهی سال قبلش تقریبا ۱۰۰۰ درصد هست یعنی اگر کسی ۱۰ ملیون گذاشته باشه شده ۱۰۰ ملیون تومن؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… بله همینطوره

 • پیمان نقی زاده

  با سلام
  میخواستم بدونم در صورت نداشتن ضامن نقد شوندگی اگر قصد ابطال واحد داشته باشم ممکنه صندوق به من بگه پول ندارم؟
  صدور و ابطال واحد کاملا اینترتی

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   معمولا صندوق ها درصدی از دارایی ها رو به صورت نقد نگه میدارند که به چنین مشکلی برنخورند ولی بله امکانش هست.

 • پیمان نقی زاده

  سلام و عرض ادب
  من وقتی از یک صندوق واحد میخرم و بازه ۳ماهه برای تقسیم سود انتخاب میکنم منظور اینه که به غیر از اختلاف قیمت صدور و ابطال به من سود میده؟یا فقط اختلاف قیمته که سود منه؟
  سوال دوم اینکه تاحالا شده صندوقی ورشکسته بشه؟
  بهترین حالت سرمایه گذاری چند ماهس؟۳ماه یا ۶ ماه یا یکسال؟
  شماره تلفنی هست که من برای مشاوره باهاش تماس بگیرم
  ممنون از لطفتون

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   شماره تماسی برای مشاوره نداریم.
   در صندوق ها اصولا بهتر از نگاه بلند مدت(بیش از یکساله) داشته باشید.
   تا حالا صندوق هایی بوده اند که منحل شده باشند.
   دقت کنید که شما بازه ای برای تقسیم سود انتخاب نمیکنید بلکه این صندوق است که بر اساس نوع خود اعلام می کند که مثلا می توانید هر ماه یا هر سه ماه سود خود را برداشت کنید.

 • محمد اسمعیلپور

  سلام و ادب
  درتاریخ ۱/۵/۹۹ در امید توسعه ۹۰میلیون سهم خریدم
  ولی در پرتفوی زده ۵/۵/۹۹
  درحالیکه به قیمت یکم برام سهم خریداری شده
  و از ششم فعالیت آغاز شده
  قیمت خرید این روزها رو که مرور میکردم متوجه شدم صندوق در بالاترین قیمت اقدام به خرید کرده برام

  بنظر شما قابل پیگیریه؟.
  یا توجیهات خاص خودشونو دارن؟

  عرض دو روز کاری پنج میلیون و چهارصد توی ضرر بودم و درحال حاضر پو میلیون و چهارصد.

  روند شاخص رو با صندوق در سه ماه مقایسه کردم و دیدم همیشه صندوق از شاخص عقب تره یعنی اگه شاخص بورس سه درصد رشد داشته صندوق کمت از یک درصد رشد داشته
  و اگر شاخص بورس یک درصد منفی خورده صندوق سه درصد خورده

  سوالی که هست اینه:
  مگه متخصصین در صندوق فعالیت نمیکنن؟
  من فمر میکردم خرید صندوق ها باید بگونه ای باشه که در رشد منفی شاخص بتونن مثبت باشن یا حداقل مساوی با شاخص باشن نه پایینتر

  با توجه به اینکه مبتدی هستم مطالب تخصصی شما بسیار ارزنده هست برام
  .سپاس از حوصله و پاسخگوییتون

  در اخر
  کاش قبل از خرید با سیگنال اشنا میشدم که در این صورت صبوری میکردم و در زمان مناسب و اگاهی خرید میکردم

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   مقایسه بازدهی با شاخص کل ممکن است در روند تصمیم گیری شما تاثیر بذاره ولی باید متوجه باشید که شاخص کل به تنهایی نمیتونه بازدهی صندوق ها رو تضمین کنه. در بین صندوق هایی که هستند باید با جمع آوری اطلاعات مختلف (نه فقط بازدهی) در بلند مدت اقدام به سرمایه گذاری کرد.

 • ابراهیم پارسان

  دم شما گرم عجب سایت جالب دارین مطالب صادقانه ، دلسوزانه و بدون در نظر گرفتن منافع سهامی، صندوقی یا کارگزاری ارایه میشود. رمز موفقیت شما اعتماد بین شما و مشتریان است.

 • سلام و خدا قوت
  ببخشید یک نفر با مثال ۵۰۰میلیون سرمایه در صندوق درآمد ثابت از شما پرسید آیا میشه مطمن بود اصل پول کم نمیشه؟و شما جواب مثبت دادید . اما به فرد دیگه ای فرمودید هیچ ضمانتی در صندوقهای درآمد ثابت در مورد اصل پول نیست و در صورت ضرر اصل پول هم کم میشه!
  چرا اینجور فرمودین؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   در کوتاه مدت ممکن است اصل سرمایه حتی در برخی از صندوق های بادرآمد ثابت هم افت کند. به دلیل محاسبه کارمزد ها یا وضعیت منفی بازار سرمایه. اما در بلند مدت(حداقل یک ساله) صندوق های با درآمد ثابت ضرر ده نیستند و بازده متوسطی دارند. دقت کنید که صندوق ها به هیچ عنوان هیچگونه تضمینی برای سودآوری یا حفظ اصل سرمایه ارائه نمی دهند بلکه ممکن است فقط پیشبینی هایی داشته باشند. در بازارهای مالی ادبیات تخصصی و لغات بسیار مهم هستند و معنایی متفاوتی دارند.

 • سلام من به تازگی تو صندوق اندیشه فردا پول واریز کردم برای سرمایه گذاری تو رو خدا اگه صندوقش مشکلی داره بگید خواهش میکنم چون ضامن نقدشوندگی داشت و سود خوبی داده تصمیم به سرمایه گذاری کردن ولی پشتیبانی ضعیف داره جواب تلفن نمیدن خواهش میکنم یه مقدار در خصوص این صندوق بگید میترسم پولم نابود شه

 • سلام.

  میخواستم بدانم، صندوق هایETF اگر بخواهیم ابطال کنیم،باید از طریق پرتفوی، و تریدر خودمان،اقدام کنیم یا باید درخواست ابطال را به سایت دهیم؟

  سوال دوم اینه اگر ،از طریق پرتفوی، و تریدر،خودمان اقدام به فروش و نقد شوندگی کنیم و همان روز،صف فروش باشد،و خریداری برای سهم ما پیدا نشد، ایا میتوان راهی دیگر برای نقد شدن،پیدا کرد؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   صندوق های ETF رو فقط از طریق کارگزاری ها میشه معامله کرد. در صورتی که سهمی صف فروش باشد راه دیگه ای برای نقد شدن آن وجود ندارد.

 • کیوان جهانگیر شوشتری

  ممنون . اطلاعات خوبی بود

 • علیرضا

  سلام به دوستان تازه وارد
  یکی از راههای پیدا کردن صندوق با بازدهی مناسب اولا انتظار ما از باده سرمایهمون هست
  دوما میتونید از صندوقهای با سابقه بالاتر خرید کنید
  و درضمن میتونید از تقسیم بازده کلی صندوق به روزهای تاسیس صندوق حدود سود رو استخراج کنید و بعد با سود سالیانه مقایسه کنید
  خیلی مطالب رو میتونید استخراج کنید . آلفا و بتای صندوق رو هم مد نظر داشته باشید
  موفق باشید

 • زهرا نیکبخت

  در شرایط فعلی بازار، کار درستیه ک سرمایه م رو بذارم صندوق سرمایه گذاری سهامی؟ و کدوم رو پیشنهاد میدین و اینکه همه ی این صندوقها زیر نظر سازمان بورس هستن و خیالم از بابت دارایی م راحت باشه؟

 • سارا آزاد

  صندوقهای سرمایه گذاری که از طریق بانکها و بدون کر بورسی می توان در آن سرمایه گذری کرد و مثل آباد و مشترک بانک مسکن را میشه معرفی کنید

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   ثبت نام و احراز هویت الزامی ست اما نیاز به دریافت کد بورسی برای ورود به این صندوق ها نیست.

 • باسلام.بهر حال از نظر کارشناسان محترم شما سرمایه گذاران در صندوق های با ضمانت نقد شوندگی ثبت نام کنند یا بدون ضمانت نقد شوندگی؟پیشتر ممنون از جواب شما

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   این مورد برای همه سرمایه گذاران اهمیت یک اندازه ای نداره. ممکن است صندوق خوبی باشه که ضامن نقدشوندگی نداشته باشه ولی از روی عملکرد صندوق بشه روش حساب کرد.

 • سارا سیری

  سلام
  در صندوق سرمایه گذاری مشترک امید توسعه مفید با پرداخت سود ماهانه قصد دارم ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه گذاری کنم
  میخوام بدونم این صندوق مازاد بر سود ماهانه که میده سرمایه اولیه که تو این صندوق وارد کردیم هم افزوده میشه یا مثل بانک اصل پول ثابت است
  ممنون میشم با مثال وساده تو ضیح بدید

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   این صندوق جزو صندوق های سهامی ست و ریسک زیادی داره. ریسکش مشابه بانک نیست.. تقسیم سود صندوق ها معمولا بر مبنای درصد مشخصی از قیمت هر واحد در دوره زمانی خاص می باشد و با توجه به اینکه صندوق ها از این نظر با هم فرق دارند بهتر است از روابط عمومی صندوق سوال بفرمایید. سود در صندوق های سهامی با اضافه شدن بر اصل سرمایه نیز همراه است.

 • حسین صادقی

  عرض سلام و ادب،
  پرسش اینجانب این است که میزان نقدشوندگی صندوق های دارای ضامن نقدشوندگی سریع تر و بهتر است یا صندوق های قابل معامله که بازگرداندن (سبدگردان) دارند؟
  با تشکر از مطالب و راهنمایی های خوب شما.

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   طبق تجربه عرض می کنم خدمتتون که نقدشوندگی در صندوق های قابل معامله بهتر و سریع تره.

 • خشایار خدادادی

  سلام ممنون از مطالب مفید و ارزنده تان
  سوالی داشتم، اینکه وقتی در صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت، سرمایه گذاری کنیم آیا از اصل پول وارد شده به صندوق کسر می‌شود؟ آیا ضامن نقد شوندگی این کسری پول مشتری را جبران می‌کند؟
  باتشکر

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   ضامن نقدشوندگی این را تضمین میکند که هر وقت خواستید میتونید سرمایه تون رو نقد کنید.

 • سعید محمدی

  سلام. در مورد صندوق صبا در بانک توسعه تعاون اطلاعات دارید؟ آیا اصل پول تضمین شده است؟

 • آر تینا

  سلام ایا صندوق های درامد ثابت در صورت ضرر کردن اصل پول ما حفظ میشه

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام . خیر تضمینی برای حفظ اصل سرمایه وجود نداره ولی این صندوق ها ریسک کمی دارند و احتمال ضرر در آنها پایین است.

 • سلام، صندوق البرز ابطال میزنم رد میکنه چجوری پیگیری کنم تلفن برنمیداره، کلاه برداری کردن؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   صندوق ها همگی زیر نظر سازمان بورس هستند و امکان کلاه برداری ندارند. این مسئله رو باید با پیگیری و تماس به مدیران صندوق بررسی نمایید.

 • سلام میخواستم درباره ضمانت صندوق درامدثابت بپرسم مثلاصندوق اوج ملت گفته سود18درصدی روتضمین میکنه ضامن نقدشوندگیشم بانک ملت خب اگه سودتضمین بشه اصل پولم تضمین میکنه یااگه دولت نتونه اوراق روتصفیه کنه صندوق ورشکست بشه بانک ملت اونوتامین میکنه؟ درموردورشکستگی صندوق درامدثابت باضامن نقدشوندگی توضیح بدین ممنون

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   دقت داشته باشید که هیچ صندوقی مجاز به تضمین درصد سود مشخصی نیست. اون چیزی که شما برخورد داشتید پیشبینی سود هست نه تضمین سود! مدیر صندوق معمولا برای محقق شدن سودهای ادعایی تلاش میکنه و ممکنه از منابع مختلفی حداقل سود پیشبینی شده رو تامین و پرداخت کنه. رکن ضامن نقدشوندگی هم فقط تضمین نقدشوندگی واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها رو به عهده داره نه تضمین سود یا اصل سرمایه! برای اطلاع بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

 • با سلام صندوق های سرمایه گذاری تماس می گیرند که ما دارای سود مرکب هستیم.
  آیا این نوع سود شرعا درست است ؟ لطفا این نوع از سود را توضیح بدین ممنون

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   سود مرکب خیلی خلاصه یعنی شما روی سودهای گذشته تون، سود کنید. با این کار درصد سود نهایی شما بیشتر میشه چون سودتون رو برداشت نمی کنید.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
27 مهر 1400