آموزش نحوه صدور در سامانه رسام

آموزش نحوه صدور در سامانه رسام

عمده افرادی که اطلاعات زیادی راجع به بورس ندارند اما علاقه‌مندند تا پولشان را در جایی سرمایه‌گذاری کنند، به سراغ صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌روند. جایی که شما پولتان را به افرادی می‌سپارید که می‌دانند چطور آن را برای خرید اوراق بهادار، طلا و غیره هزینه کنند و هر ماه سود خوبی را به شما بازگردانند.

با تمام این حرف‌ها و وجود صندوق‌های کم ریسکی از جمله صندوق‌های درآمد ثابت، که ماهانه سود ثابتی را به کاربران ارائه می‌دهند، دانستن اصطلاحاتی نظیر رویه صدور و ابطال برای انتخاب یک صندوق مناسب، از الزامات اولیه هر سرمایه‌گذاری است.

بنابراین اگر هنوز با این تعاریف آشنایی ندارید پیشنهاد می‌کنیم تا سری به مقاله نحوه محاسبه قیمت صدور و ابطال در واحدهای سرمایه‌گذاری بزنید.

سامانه سرمایه گذاری آنلاین رسام

رویه صدور در صندوق سرمایه‌گذاری

اولین و مهمترین گام برای انتخاب یک صندوق سرمایه‌گذاری توجه به قیمت صدور و ابطال آن است. در صورتی که بخواهیم برای مقایسه و سرمایه‌گذاری بر روی این صندوق‌ها، به صورت جداگانه وارد سایت هریک بشویم زمان زیادی را از دست خواهیم داد.

سرمایه‌گذاری ترکیبی همزمان نیز یکی از چالش‌هایی است که تازه‌واردان بازارهای مالی همیشه آن را مطرح کرده‌اند. سامانه رسام از جمله سایت‌هایی است که به شما در انتخاب درست صندوق مورد نظر، کمک کرده و صدور واحد مورد نظر شما را آسان می‌کند. میزان ریسک هر صندوق را به شما نمایش داده و NAV هر کدام را مشخص می‌کند.

به همین بهانه در این مقاله به بررسی چگونگی صدور واحد صندوق در سامانه رسام پرداختیم.

رسام

1- ورود به سامانه

برای تجربه یک سرمایه‌گذاری آسان و دسترسی به تمامی اطلاعات صندوق‌ها در یک سامانه، وارد آدرس https://www.irasam.ir شوید. پس از ثبت‌نام در سامانه رسام، با کلیک بر روی ورود، نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کرده تا به صفحه اصلی پنل سرمایه‌گذاری منتقل شوید.

ورود به سامانه رسام

2- انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری

رسام-خانه

پس از ورود به سامانه، صفحه‌ای همانند تصویر بالا به شما نمایش داده خواهد شد. در این پنل با انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری که قصد دارید برای آن درخواست صدور دهید را انتخاب کنید تا بخش خرید برای شما فعال شود.

3-خرید واحد

سپس برای خرید و یا به اصطلاح، صدور واحد صندوق سرمایه‌گذاری مورد نظر خود، همانند تصویر زیر، بر روی خرید واحد کلیک کنید. با انتخاب این گزینه، درخواست شما به صورت آنی به صندوق مربوطه ارسال می‌شود.

توجه داشته باشید، در صورتی که صندوقی که قصد سرمایه‌گذاری در آن را دارید از نوع درآمد ثابت باشد، قیمت صدور براساس قیمت یک روز کاری بعد از درخواست، انجام می‌گیرد. در حالی که این زمان برای صندوق‌های مختلط برحسب نرخ دو روز کاری پس از درخواست قیمت‌گذاری می‌شود.

رویه صدور

4- مشخص کردن مبلغ سرمایه گذاری

در ادامه پس از مشخص کردن صندوق سرمایه‌گذاری، میزان مبلغی را که می‌خواهید در آن صندوق سرمایه‌گذاری کنید را همانند تصویر زیر مشخص کنید. پس از اینکه مقدار مبلغ سرمایه‌گذاری را مشخص کردید، سامانه، تعداد تقریبی واحدهایی که با آن مبلغ می‌توانید بخرید به شما نشان خواهد داد. این تعداد با توجه به قیمت روز واحدها که توسط صندوق اعلام شده، محاسبه می‌شود. همچنین میزان کارمزد رسام، در قسمت پایینی سمت راست نیز قابل مشاهده است.

قیمت کارمزد رسام

5- تایید قوانین مربوطه

پس از انتخاب گزینه ثبت سفارش، صفحه‌ای مشابه تصویر زیر، حاوی قوانین و اطلاعات مربوط به هزینه صدور برای شما نمایش داده خواهد شد.

قوانین صدور واحد

در صورت موافقت و قبول قوانین، بر روی گزینه ادامه کلیک کنید. نوع ثبت سفارش، مبلغ کل سفارش و تعداد واحدهای خود را مطابق با تصویری که برایتان نمایش داده می‌شود بررسی کنید.

هزینه و تعداد واحدهای خریداری شده

6- انتخاب روش پرداخت

در ادامه دو راه برای واریز هزینه محاسبه شده برای شما مشخص می‌شود.

  • پرداخت از طریق درگاه اینترنتی

حداکثر مبلغ سفارشی که می‌توانید از طریق درگاه بانکی پرداخت کنید 50 میلیون تومان است. بنابراین در صورتی که هزینه سفارش شما کمتر از این عدد باشد می‌توانید از روش اول که پرداخت از طریق درگاه بانکی است استفاده کنید.

پرداخت با فیش
  • پرداخت از طریق فیش بانکی

اگر هزینه محاسبه شده سفارش شما بیش از 50 میلیون است بایستی پس از مراجعه به بانک، مبلغ مورد نظر را به یکی از حساب‌هایی که توسط صندوق سرمایه‌گذاری مشخص شده، واریز نمایید. سپس مشخصات فیش واریزی خود را در سامانه رسام وارد کنید.

مرحله نهایی صدور واحد

سوالات متداول

رویه صدور چیست؟

زمانی که شما یک یا تعدادی واحد از یک صندوق سرمایه‌گذاری را خریداری می‌کنید و این عمل را در قالب یک درخواست صدور به مدیر صندوق مربوطه ارسال می‌کنید، رویه صدور گفته می‌شود. و به هزینه هر واحد آن نیز قیمت صدور می‌گویند.

آیا برای خرید واحدهای سرمایه‌گذاری کد بورسی لازم است؟

خیر نیازی به کد بورسی نیست.

حداقل میزان سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها چقدر است؟

کمترین مبلغی که برای سرمایه‌گذاری پرداخت می‌کنید باید به ارزش یک واحد از صندوق سرمایه‌گذاری باشد.

بروزرسانی اطلاعات صندوق‌های سرمایه‌گذاری در رسام چگونه است؟

اطلاعات مربوط به صندوق‌ها در تمامی روزهای هفته بروزرسانی می‌شود و می‌توانید از طریق رسام به جدیدترین داده‌ها دسترسی داشته باشید.

صدور واحدها از طریق سامانه رسام چقدر زمان می‌برد؟

درخواست صدور از رسام به صندوق انتخابی شما به صورت آنی انجام می‌گیرد. اما براساس صندوق انتخابی، درآمد ثابت یا مختلط، صدور واحد یک الی دو روز کاری زمان خواهد برد.

میزان کارمزد سامانه رسام چقدر است؟

مبلغ کارمزد سامانه رسام به مبلغ و تعداد واحدهای خریداری شده سرمایه‌گذار وابسته است و معمولا 0.0005 ارزش صدور است. یعنی چیزی حدود 2000 تا 25000 تومان.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات آموزش بورس به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

پذیره نویسی صندوق سهامی انار

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
15 آذر 1400