تورم رکورد زد/قیمت ها در 1401 به کدام سو می روند؟

تورم رکورد زد/قیمت ها در 1401 به کدام سو می روند؟

بانک جهانی در آخرین پیش‌بینی خود از تورم ایران، رقم آن را در سال میلادی جاری معادل 37.6 درصد اعلام کرد. این رقم نسبت به پیش‌بینی قبلی این نهاد معادل 3.1 واحد درصد کاهش داشته است.

بعد از این گزارش، مرکز آمار ایران تورم مربوط به فروردین‌ماه 1401 را اعلام کرد، آمارها نشان از سرکشی تورم در اولین ماه سال جدید دارد. نمودار1 روند تورم ماهانه در هفت ماهه‌ی اخیر را به نمایش می‌گذارد.

نمودار

مطابق نمودار فوق، درحالی‌که تورم طی شش‌ماه منتهی به سال جدید فروکش کرده بود، در فروردین 1401 مجددا قیمت‌ها با سرعت بالایی رشد یافته است.

همچنین تورم نقطه به نقطه(افزایش قیمت‌ها در هر ماه نسبت به ماه مشابه سال گذشته) با رشد 0.9 واحد درصدی به رقم بیش از 35 درصد رسید. نمودار2 این موضوع را نشان می‌دهد.

نمودار

به طور کلی در سال جدید بعد از آنکه احتمال دستیابی به توافق هسته‌ای کاهش یافت، موج دیگر انتظارات تورمی و در نتیجه رشد قیمت‌ها را شاهد هستیم.

مسیر پیشِ روی تورم در 1401

با توجه به کسری بودجه دولت که اعداد بسیار بالایی است، نمی‌توان انتظار کاهش محسوس تورم را داشت. طبق برآورد مرکز پژوهش‌های مجلس، دولت در سال 1401 بیش از 700 هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد، بنابراین در صورت عدم دستیابی ایران به منابع حاصل از صادرات نفت و در صورت عدم انتشار قابل توجه اوراق(در لایحه بودجه چنین چیزی دیده نشده) آن‌گاه بروز تورم بالای 40 درصد در سال 1401 دور از ذهن نیست.

اما در صورتی‌که توافق هسته‌ای به نتایج مثبت برسد، دولت می‌تواند از مسیر فروش نفت کسری بودجه خود را جبران نماید. همچنین بانک مرکزی به اتکاء منابع دلاری، قیمت دلار را تثبیت نموده و سرعت رشد قیمت‌ها فروکش نماید. در این حالت می‌توان انتظار بازگشت تورم به سمت میانگین تاریخی آن را داشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران