تحلیل و بررسی پرتفوی صندوق سرمایه گذاری سهامی زرین پارسیان (12 اسفند 98)

تحلیل و بررسی پرتفوی صندوق سرمایه گذاری سهامی زرین پارسیان (12 اسفند 98)

صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان از جمله صندوق های سهامی و از نوع “سرمایه باز” است.

در حال حاضر 32 درصد از سرمایه گذاران صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان را افراد حقیقی تشکیل می دهند. تعداد این افراد 1040 نفر است. 7 حقوقی نیز 68 درصد دیگر سرمایه گذاران را تشکیل می دهند.

1965 روز از تاسیس صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان در بازار سرمایه کشور می گذرد و خالص ارزش دارایی های صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان طبق آخرین گزارش صندوق حدود 190 میلیارد تومان است.

بازدهی دوره‌ای صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان

دورهبازدهی
هفته گذشته5.62 %
ماه گذشته20.44 %
سه ماه گذشته51.45 %
شش‌ماه گذشته70.47 %
سال گذشته191.12 %
از آغاز فعالیت%670.46

تاریخ بروز رسانی: 1398/12/11

اهمیت بررسی پرتفوی صندوق سرمایه گذاری

بررسی پنج سهم برتر موجود در پرتفوی صندوق ها به چند دلیل حائز اهمیت است. اول آنکه بیشترین وزن را در پرتفوی صندوق تشکیل می‌دهد و بیشترین تاثیر در میزان بازدهی‌ها را دارد. دلیل دیگر آن است که صندوق‌ها با بهره گیری از ابزارهای مختلف و پیچیده سعی می‌کنند بهینه‌ترین سهام را از نظر رشد و بازدهی شناسایی کنند بنابراین پنج سهمی که بیشترین درصدها را به خود اختصاص داده است می‌تواند نشان دهنده نوع مدیریت و مهارت کارشناسان آن صندوق باشد.

اطلاعاتی که سیگنال مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است بر اساس آخرین صورت های مالی منتشره از سایت اختصاصی صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان استخراج شده است.

اهمیت بررسی پرتفوی صندوق سرمایه گذاری

مطابق جدول بالا مشاهده می شود که صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان همواره علاقه داشته است 30 تا 40 درصد از دارایی های تحت مدیریت خود را در پنج سهم برتر قرار دهد تا از پتانسیل سود بالای آنها استفاده کند.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان

ترکیب دارایی در صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان نشان می دهد، 95.8% از دارایی ها در سهام پذیرفته شده در بورس و فرابورس سرمایه گذاری کرده است. سپرده های بانکی 2.4% و سایر دارایی ها 1.8% از پرتفوی صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان را تشکیل می دهد.

قیمت صدور واحدهای صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان

قیمت هر واحد سرمایه گذاری در اسفند سال گذشته 240 هزار تومان بود که  با رشد بیش از 200 درصدی تا اسفند امسال به بالای 740 هزار تومان رسیده است.

قیمت صدور واحدهای صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان

5 سهم با بیشترین وزن در پرتفوی صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان

برترین سهام موجود در پرتفوی صندوق های سرمایه گذاری می تواند مسیر حرکت سرمایه های هوشمند را برای سرمایه گذاران خرد مشخص کند. از این رو با بررسی پنج سهم برتر صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان در ادامه همراه ما باشید.

صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان
نوع صندوق : سهامی
دارایی خالص در آخرین گزارش صندوق : 1,897,060,396,788 ریال
بازدهی نقطه به نقطه یکساله :  191.12%
مدیر صندوق : تامين سرمايه لوتوس پارسيان
ردیفنام نمادنام شرکت درصد از کل پرتفوی
1کگلگل گهر%9.38
2رمپناگروه مپنا%8.87
3کاوهفولاد کاوه%8.71
4وغدیرسرمایه گذاری غدیر%8.11
5رنیکجنرال مکانیک%7.37

در ادامه به بررسی و تحلیل تکنیکال سهام برتر موجود در پرتفوی صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان می پردازیم.


کگل


شرکت معدنی و صنعتی گل گهر از جمله شرکت های قدیمی در صنعت استخراج کانی های فلزی است و در بازار اول بورس تهران قرار دارد. بازدهی سهم کگل از ابتدای سال 98 و در حالی که شاخص کل بورس بیش از 200 درصد رشد داشته است تنها 80 درصد بوده است. از این نظر شاید بتوان گفت این سهم هنوز جای رشد داشته باشد.

در تحلیل تکنیکال سهم کگل برای ترسیم خطوط حمایت و مقاومت از ابزار فیبوناچی اکستنشن استفاده کرده ایم. قیمت هم اکنون با مقاومت سر و کار دارد و در صورتی که بتواند از آن عبور کند هدف های 1200 و 1500 تومان را در دسترس خود خواهد داشت. با توجه به روند صعودی غالب بر سهم انتظار داریم در صورتی که حمایت سهم در محدوده 850 تومان حفظ شود، سناریوی صعودی محتمل تر باشد.

تحلیل پرتفوی صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان - کگل
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

رمپنا


گروه مپنا از شرکت هایی ست که در زمینه ساخت تجهیزات نیروگاهی فعال است. نماد رمپنا در بازار اول بورس معامله می شود. در تصویر زیر مشاهده می شود که روند سهم در کانال صعودی شتاب گرفته است.

با توجه به حمایت ها و مقاومت های رسم شده در صورتی که سهم بتواند مقاومت 1560 تومان را پشت سر بگذارد اهداف 2000 و 3000 تومان را در پیش خواهد داشت. همچنین تا زمانی که حمایت سهم در محدوده 1100-1150 تومان حفظ شود، دیدگاه کلی بر روند سهم صعودی خواهد ماند. در صورتی که این حمایت هم شکسته شود، محدوده 1500 تومان می تواند از ریزش بیشتر سهم جلوگیری کند.

تحلیل پرتفوی صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان - رمپنا
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

کاوه


شرکت فولاد کاوه جنوب کیش از سال 96 وارد بازار دوم بورس شده است و در گروه فلزات اساسی فعالیت می کند. روند صعودی سهم طبق نمودار زیر مشهود است. اخیرا قیمت با برخورد به سقف کانال واکنش نشان داده است. اندیکاتور نیز در محدوده اشباع خرید قرار گرفته است و قدرت عرضه کنندگان را نشان می دهد.

در صورتی که سناریوی نزولی کوتاه مدت در نظر باشد انتظار داریم حمایت 570 تومان که کف کانال و حمایت استاتیک سهم است از ریزش بیشتر قیمت جلوگیری کند و از همان ناحیه رشد قیمت به سمت 950 تومان ادامه پیدا کند. اما اگر نزول قیمت ادامه یافت محدوده حمایتی 470 تومان آخرین منطقه ای ست که اگر حفظ شود دیدگاه ما به صعودی بودن روند را تقویت خواهد کرد.

تحلیل پرتفوی صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان - کاوه
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

وغدیر


شرکت سرمایه گذاری غدیر با نماد وغدیر از قدیمی های بازار سرمایه ست که در بازار اول بورس مورد معامله قرار می گیرد.

در نمودار قیمت این سهم مشاهده می شود که سرعت حرکت قیمت بیشتر از قبل شده است و سقف کانال صعودی نیز به سمت بالا شکسته شده است. اما پس از عبور قیمت از سقف، اصلاح قیمت اتفاق افتاده است که با اشباع خرید در اندیکاتور همراه شده است. سناریوی صعودی را در صورتی که حمایت مهم سهم در محدوده 420-430 تومان حفظ شود، محتمل خواهد بود. همچنین می توان از میانگین متحرک 21 روزه (خط آبی) به عنوان حمایت داینامیک استفاده کرد. هدف سناریوی صعودی 800 تومان است.

تحلیل پرتفوی صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان - وغدیر
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

رنیک


شرکت جنرال مکانیک که هنوز شش ماه هم از عمر آن در بازار سرمایه نمی گذرد 7.37 درصد از پرتفوی صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان را تشکیل داده است. با توجه به جدید بودن این سهم در بازار فرابورس اطلاعات زیادی برای تحلیل تکنیکال در اختیار نیست.

همان طور که در نمودار زیر مشاهده می شود رنیک بعد از معرفی به بازار سرمایه تا به امروز 380 درصد رشد داشته است. در روز های اخیر حرکات قیمت از نظر پرایس اکشن نشان دهنده پولبک در مسیر صعودی بوده است. الگوی پین بار در کندل مشخص شده در نمودار نیز تایید کننده پولبک است.

تحلیل پرتفوی صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان - رنیک
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام
  من دوماه قبل ۴۰ میلیون سهم زرین خریدم الان پولم شده ۲۷ میلیون اگر قراره همین روال ادامه پیدا کنه با ضرر خارج شم؟

 • سلام خسته نباشید ببخشید میخواستم ببینم صندوق زرین پارسیان سود سالانه هم میده یا خیر اگر میده حدودا چقدر هست ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام دوست عزیز
   بله این صندوق به صورت سالانه تقسیم سود دوره ای دارد. برای اطلاع از جزئیات به سایت صندوق مراجعه کنید و با روابط عمومی صندوق تماس بگیرید.

 • بنده تاریخ۱۹/۷/۹۹ مبلغ پانصد میلیون ت و تاریخ۹۹/۷/۲۰ هم مجددا پانصد میلیون ت به حساب صندوق زرین واریز کرده ام و صندوق ۴۲۷۰ واحد معادل۹۸۸۲۷۱۴۳۱۰ ریال برایم، گواهی صادر کرده است.
  و دو روز بعد در دو نوبت، اولی۱۵۴۲۹۳۸۰ ریال و دومی به مبلغ۱۳۱۹۸۶۶۰ ریال جمعا۲۸۶۲۸۰۴۰ ریال به عنوان تتمه به حساب بنده عودت داده است.
  حال تکلیف مبلغ۸۸۶۵۷۶۵۰ ریال باقی مانده بعداز خرید چه میشود.

  • سلام
   قاعدتا این مسائل رو باید از طریق تماس به صندوق پیگیری کنید.

 • با سلام صندوق زرین پارسیان سود ۱۹۴۷۰۰۰ هزار تومانی برای هر واحد در نظر گرفته و در پروفایل بنده این اعمال سود انجام شده میخواستم ببینم کی واریز میشود و نحوه واریز به چه صورتی هست

 • سلام من از صندوق زرین خیلی تعریف شنیده بودم ولی تو این ریزش بازار از همه صندوقها ضررش بیشتر بوده ۱۵۰ میلیون من شده ۱۱۴ میلیون .لطفا نزارید از این بیشتر ضرر کنیم

 • سلام…ازاپلیکیشن مفید وکاملا کارشناسی شما،سپاسگذارم.سالم وشادومونا باشید🙏🙏

 • پس چرا در این چند هفته اخیر که بورس ریزش کرد این صندوق از صندوقهای دیگه افتش بیشتر بوده .

 • لطفا تحلیل سهمهای زرین رو دوباره بزارین ببینیم جای رشد دارن باز، بعد اینکه این پنج سهم جاشون با سهم های دیگه عوض میشه یا فقط با این سهم ها کار میکنه

  • سلام دوست عزیز… پرتفوی صندوق های مختلف در سیگنال مورد بررسی قرار میگیره. مدیریت سهام در صندوق بستگی به تصمیم مدیران آن دارد و ممکن است تغییری در آن انجام شود.

 • با سلام و احترام
  من هفته پیش مقداری سهم از این صندوق خریدم و روز گذشته نزدیک 20 درصد مبلغی که تو صندوق داشتم برای من سود واریز شده خیلی برام جای تعجب هست آیا به این زودی امکان واریز سود هست؟ یا اینکه این مبلغ برای چیز دیگه ای هست؟
  سوال دیگه اینگه برای کسان دیگر هم این اتفاق افتاده یا خیر
  با ایبن سودی که برام واریز شده الان وسوسه شدم مبلغ سهم خودم توی این صندوق را افزایش دهم آیا این روش عاقلانه هست لطفا کمک

  • سلام دوست عزیز…. با صندوق تماس بگیرید و دلیل واریز وجه رو بپرسید.

 • سلام وقت به خیر
  صندوق زرین چون خودش ضامن نقد شوندگی هست و بانکی ضامن نقد شوندگی اون نیست چقدر به لحاظ امنیت مالی قابل اطمینان هست؟
  چون یه عده میگن ممکنه یه روز کل پول رو برداره و اصل سرمایه با سود یا ضرر اون کلا از بین بره
  من خودم در این صندوق چند سهم دارم اما به خاطر این مساله میترسم سهم زیاد بخرم
  و سوال بعد آیا صندوق های مشابه زرین پارسیان وجود دارند که ضامن نقد شوندگی بانکی داشته باشند؟

  • سلام دوست عزیز.. صندوق زیر نظر سازمان بورس فعالیت می کنند و معتبر هستند. برای اطلاعات بیشتر درباره امنیت صندوق ها به این لینک مراجعه کنید. برای مشاهده لیست صندوق های با ضامن نقدشوندگی نیز این لینک را ببینید.

 • سلام وقت بخیر
  من تازه قصد دارم که شرایط صندوقها رو بررسی کنم و سرمایه گذاری کنم ،سوالی دارم
  در صورت سرمایه گذاری در صندوق های سهامی یا همین صندوق زرین پارسیان این احتمال وجود داره که در صورت ضرر و زیان احتمالی صندوق ارزش اولیه سرمایه ای که مشتری در صندوق سرمایه گذاری کرده کاهش پیدا کنه؟تضمینی برای حفظ ارزش سرمایه وجود داره؟
  ممنون از راهنماییتون

  • سلام دوست عزیز… پیشنهاد می کنم از مقالات آموزشی و گزارشات تحلیلی سیگنال برای بررسی هاتون استفاده کنید. صندوق های سهامی ریسک زیادی دارند و هیچ تضمینی برای حفظ اصل سرمایه در اونها وجود نداره. صندوق های سهامی تابع بازار بورس هستند.

 • سلام وقت خوش ببخشید سوال من این هست که سود پرداختی صندوق زرین پارسیان به چه صورت هست؟ باید صبر کنم سر سال سود بده یا با ابطال واحد ها میتونم سود بگیریم ممنون از راهنمایی شما

  • سلام دوست عزیز… پرداخت سود در این صندوق سالانه ست و فقط به کسانی که در زمان تقسیم سود واحد های سرمایه گذاری رو داشته باشند، سود میدهند. در صورتی که زودتر بخواهید واحدها رو بفروشید صرفا میتونید از اختلاف قیمت خرید و فروش بهره ببرید.

 • با سلام
  ممنون از اطلاعات خوبتون
  صندوق زرین جزو صندوق هایی هست که سود دوره ای پرداخت میکند؟؟

  • سلام دوست عزیز… بله این صندوق به صورت سالانه پرداخت سود دارد.

 • با سلام . منظور از ضامن نقد شوندگی دقیقا چیه ؟ یعنی در این صندوقها با خیال راحت میشه سرمایه گذاری کرد . و اصل پولتون رو بانک ضمانت میکنه ؟ ممنون میشم بیشتر توضیح بدین .

 • باسلام بهترین زمان خرید صندوق زرین پارسیان ،چندم ماه است ؟؟؟بعد از تقسیم سود ،چه روزی

 • سلام،آیا امکان این وجود را دارد هر سهم زرین به ارزش اسمی تنزل کنه؟

  • سلام دوست عزیز… زمانی که صندوق دارایی ها مختلفی از سهام داره این اتفاق ممکن نیست رخ بده.

 • با سلام
  آیا امکان افزایش سرمایه بطور مثال ماهیانه در این صندوق های سرمایه گذاری می باشد؟
  بطور مثال با خرید ۱۰ سهم وارد صندوق شویم وبعد ماهیانه سهام بیشتری خریداری کنیم.
  با تشکر
  ر پیشاپیش از راهنمایی تان.

  • سلام دوست عزیز…بله امکان افزودن به واحدها وجود داره فقط باید توجه داشته باشید که قیمت واحدها تغییر خواهند کرد.

 • با سپاس از تحلیل خوبتون. اگه امکانش وجود داره در مورد کارایی و سوابق مدیر صندوق هم اطلاع رسانی کنید ممنون میشم.

 • سلام میخواستم در زمینه بورس فعالیت کنم ولی هیچ اطلاعاتی ندارم ولی مبلغ و دارم میخواستم کمکم کنید

  • سلام و عرض ادب. قبلا مقاله ای در رابطه با نحوه ورود به بورس منتشر کردیم که میتونید از این لینک مطالعه کنید.

 • سلام
  نتیجه بررسی این پنج سهم برتر در نهایت چه هست؟ آیا زرین به درستی سرمایه گذاری کرده است؟

  • سلام دوست عزیز. این صندوق در ماه های اخیر عملکرد خوبی داشته و بسیاری براشون این سوال وجود داره که صندوق هایی که عملکرد خوبی دارند بیشتر چه سهامی خریداری کردند. ما سعی مکنیم در این گزارشات این دسته از سوالات مخاطبینمون رو پاسخگو باشیم.

 • یه سوال از سینگال: اینکه درصد عمده سرمایه گذاران یک صندوق حقوقی باشند یا حقیقی، تاثیری در بازدهی داره؟ و اصلا اینکه بهتر است سرمایه گذاران عمده یک صندوق حقوقی باشند یا حقیقی؟

  • سلام دوست عزیز … جواب سوال شما منفی ست. نمیشه به طور قاطع گفت اگر سرمایه گذاران یک صندوق حقیقی باشند بازدهی با زمانی که حقوقی باشند تفاوت معناداری خواهد داشت. تنها چیزی که شاید بشه بهش اشاره کرد این است که مشتری های حقوقی به دلیل قدرت مالی زیاد احتمالا در نوع مدیریت صندوق هم اظهار نظر خواهند کرد. ممکن است که این فاکتور گاهی به نفع صندوق یا گاهی به ضرر صندوق باشه.