اندیشه صبا

مقایسه بهترین و پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل بورس و فرابورس – ماهانه (30 مهر تا 30 آبان 98)

مقایسه بهترین و پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل بورس و فرابورس – ماهانه (30 مهر تا 30 آبان 98)

در این گزارش میزان بازدهی صندوق های سرمایه‌گذاری مختلط در یک ماه اخیر با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه شده است.

بررسی صندوق مختلط

در آبان ماه 98 بازدهی کلی بازار سرمایه ضعیف ترین عملکرد را از ابتدای سال تا کنون داشت. این وضعیت به صورتی بود که بازدهی شاخص کل بورس کمترین مقدار بود. به همین دلیل عملکرد صندوق های سرمایه گذاری نیز کم جان و غیر جذاب بود. در این میان صندوق های سرمایه گذاری مختلط به دلیل ماهیت دوگانه ی خود (سهام و اوراق با درآمد ثابت) نسبت به صندوق های سرمایه گذاری سهامی از تکانه های منفی بازار سرمایه  بیشتر در امان بودند.

عملکرد صندوق‌های مختلط عمدتاً به پرتفوی سهام آنها و وضعیت کلی شاخص بازار سرمایه بستگی دارد.

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط در مقایسه با صندوق های با درآمد ثابت، ضعیف تر بوده است. صندوق های با درآمد ثابت در آبان ماه 98 توانستند بهترین عملکرد را نسبت به سایر صندوق های سرمایه گذاری ثبت نمایند.

صندوق های سرمایه گذاری مختلط، در میان صندوق های سرمایه گذاری با ریسک نسبتا متوسطی فعالیت می کنند. صندوق های سرمایه گذاری مختلط دارایی های تحت مدیریت شان را به دو دسته عمده تقسیم می کنند. این صندوق ها حدود نیمی از دارایی ها را در اوراق بهادار با درآمد ثابت که ریسک کمی دارند سرمایه گذاری می کنند و نیمی دیگر را در سهام پذیرفته شده در بازار سرمایه که ریسک بالایی دارند؛ به گردش در می آورند. از این رو عملکرد این صندوق ها برآیندی از دو ابزار مالی کم ریسک و پر ریسک خواهد بود. با توجه به اینکه شاخص کل، نبض بازار بورس و فرابورس است؛ می توان با معیار قرار دادن آن، صندوق های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

مقایسه عملکرد پربازده ترین و بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل بورس و فرابورس

مقایسه عملکرد پربازده ترین و بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل بورس و فرابورس

صندوق های سرمایه گذاری ” مشترک سپهر آتی ” و ” مشترک آسمان خاورمیانه ” با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق های مختلط، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر قرار گرفته اند.

در ماه منتهی به 30 آبان98 و در روزهایی که ضعیف ترین و کسل کننده ترین روزهای بازار سرمایه را پشت سر می گذاریم، شاخص کل بورس بازدهی 0.4% و شاخص کل فرابورس بازدهی 3.8% را به ثبت رسانده است.

شاخص فرابورس بیشتر شامل شرکت هایی ست که از نظر قانونی محدودیت کمتری نسبت به شرکت های بورسی دارند. در صندوق های سرمایه گذاری نیز طبق قوانین سازمان بورس، محدودیت هایی برای میزان سرمایه گذاری در شرکت های فرابورسی وضع شده است.  

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط در مقایسه با شاخص کل نشان می دهد که این صندوق ها بازدهی ضعیف تری نسبت به شاخص کل فرابورس داشته اند. همچنین عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط در مقایسه با شاخص کل بورس بهتر بوده است.

صندوق های سرمایه گذاری مختلط با تخصیص حدود نیمی از دارایی های تحت مدیریت خود، به اوراق کم ریسک نظیر اوراق مشارکت با درآمد ثابت، در مقابل روند نزولی بازار سهام پایداری نشان داده اند.

با توجه به اینکه صندوق های مختلط با سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت نیمی از سرمایه گذاری های خود را به صورت مطمئن و کم ریسک انجام می دهند از این نظر مشابه بانک ها هستند. با نگاه به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط و مقایسه آن با سود سپرده های بانکی(حدود 20%سالانه) می توان در مورد سرمایه گذاری هایی که ریسکی بیشتر از بانک ها دارند، تصمیم گیری نمود. سرمایه گذارانی که مایلند ریسک کمتری در بازار بورس متوجه سرمایه شان شود، می توانند با خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط از مدیریت حرفه ای آنها بهره ببرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

toranj-EX

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام و ممنون بابت نرم افزار بسیار خوبتون
  صندوق مشترک دماسنج از لیست خارج شد
  سایت هم به روز رسانی نمیشه
  اگر اطلاع دارید به بنده و دیگر دوستان هم اطلاع رسانی کنید
  سپاس

  • سلام. این مطلب مقایسه صندوق های مختلط با شاخص بورسه و صندوق مشترک دماسنج از نوع سهامیه. این موارد (عدم بروز رسانی) رو بهتره از سایت خود صندوق و تماس با اون‌ها پیگیری کنید. در صورت هرگونه اطلاعیه یا خبری حتما از سمت ما خبر رسانی میشه.

 • باسلام ممنون از اپلیکیشن خوبتون
  لطفا میزان سود پرداختی ماهانه صندوق های درامد ثابت را وارد کنید و همچنین صندوق هایی که پذیرش صدور واحد سرمایه گذاری را ندارند را اعلام نمایید.ممنون

  • سلام، سپاس از همراهی شما. به زودی دیتای سایت و اپلیکیشن بروزرسانی و بهبود پیدا میکنه. با ما همراه باشید.

سیگنال ارز دیجیتال کارگزاری گنجینه سپهر