بنر اندیشه صبا در مقالات

سکه بخریم یا مسکن؟

سکه بخریم یا مسکن؟

سرمایه گذاری در بازار طلا و مسکن به عنوان دو بازار سنتی برای سرمایه گذاران ، سال های سال است که مورد توجه خانواده های ایرانی بوده است.

علت محبوبیت بازار مسکن و طلا در بین سرمایه گذاران ایرانی

بازار طلا و مسکن از آنجایی که بازارهای نوظهوری مثل بازار ارزهای دیجیتال نیستند ، اکثر سرمایه گذاران با رده های سنی مختلف و از اقشار مختلف جامعه  با نحوه ی سرمایه گذاری (خرید و فروش) در این بازارها آشنا هستند و این مسئله خود عاملی مهم در محبوبیت این بازارها در بین سرمایه گذاران تلقی میشود.
از همراهی این دو بازار  با کاهش ارزش پول ملی و تورم میتوان به عنوان عامل مهم دیگری که موجب رغبت سرمایه گذاران به این دو بازار میشود، یاد کرد ؛ چراکه سرمایه گذاران همواره به دنبال راه هایی جهت حفظ ارزش دارایی خود هستند و این بازارها این خواسته ی مهم سرمایه گذاران را طی سالیان اخیر برآورده کرده اند.
همچنین از ماهیت فیزیکی و امنیت سرمایه گذاری به عنوان سومین عاملی که موجب محبوبیت بازار طلا و مسکن در بین سرمایه گذاران شده است، میتوان نام برد.

همانطور که میدانید  سبد سرمایه گذاری مناسب ،  سبد سرمایه گذاری متنوع(شامل بازارهای مختلف) میباشد بطوریکه در  این سبد سرمایه گذاری متنوع بسته به شرایط پیش روی بازارها درصد اختصاصی از سبد دارایی به هر بازار متفاوت میباشد. مثلا در سال هایی شاید اختصاص بخش بیشتری از دارایی به بازار طلا مناسب باشد و در بعضی سال ها بالعکس.

یکی از بهترین و کاراترین روش ها جهت تعیین درصد تخصیصی به هر بازار استفاده از تحلیل نسبیتی میباشد.
بررسی  نسبت قیمت هر مترمربع مسکن به قیمت سکه طی 26 سال اخیر(حاصل تقسیم قیمت مسکن در هر ماه به قیمت سکه در همان ماه) نشان میدهد از سال 1374 تا نیمه ی دوم دهه ی 80 به مدت حدود 14 سال بازار مسکن سود بیشتری را نسبت به بازار سکه نصیب خریداران خود کرده است. اما پس از آن شاهد تغییر این روند بوده ایم، بطوریکه از اواخر دهه ی 80 تا کنون سرمایه گذارن بازار سکه بازدهی مثبت بیشتری  نسبت به سرمایه گذاران در بازار مسکن کسب کرده اند.
در حال حاضر حاصل تقسیم متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در تهران ( 39414500 تومان(براساس آخرین آمار اعلامی بانک مرکزی)) به قیمت سکه امامی( 14446000تومان ) عدد 2/7 را نشان میدهد، بدین معنی که برای خرید یک متر مربع مسکن باید 2/7 سکه فروخت.
بطور کلی مادامیکه این نسبت (حاصل تقسیم قیمت یک متر مربع مسکن به قیمت سکه) کمتر از عدد 5 باشد میتوان گفت در بلند مدت میتوان انتظار بازدهی بهتر(در روند صعودی سود بیشتر  و در روند نزولی ضرر کمتر) سکه را نسبت به مسکن داشت. (قرار گرفتن این نسبت بالای حدود عدد 5 میتواند موجب تغییر روند به نفع مسکن گردد.)

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای طلا و سکه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • تحلیل دقیق و درست می باشد.من با نظر تحلیلگر موافقم.قدزت نقدشوندگی سکه و در کل طلا برابر برداشت پول از بانک می باشد و دردسرهای فروش ملک راهم ندارد.

 • با سلام تحلیل نسبت مسکن به سکه که انجام داده اید به هیچ عنوان صحیح و واقعی نیست. از سال ۹۵ تا کنون مسکن چندین برابر سکه سود داشته اما طبق تحلیل شما نسبت مسکن به زمین در این سالها کمتر از ۵ بوده یعنی سوددهی سکه بیشتر بوده که اینچنین نبوده. لطفا بفرمایید این ضریب از کجا و طبق چه اصولیست؟

  • سلام
   همانطور که در متن تحلیل ذکر شده، منبع دیتای مورد استفاده ، داده های بانک مرکزی در بازه زمانی مورد بررسی بوده است. بر اساس این دیتا در بازه زمانی ای که ذکر کردید بازدهی قیمت سکه بیشتر از بازدهی مسکن بوده است

  • من خودم کاملا تجربه کردم تحلیل درسته
   سال ۹۶ سکه خریدم ۱۴۵۰ الان شده ۱۴۸۰۰
   در حالی که سال ۹۵ خونه خریدم ۲۵۰ میلیون الان خوب بخرن اونم با بدبختی بتونم بفروشم ۲ میلیاد و ۱۰۰ میلیون
   رشد سکه راحت ۱۰ برابر گذشته اما خونه بزور حدود ۸.۵ برابر شده

   • اجاره هایی که گرفته اید معادل همان قیمت خونه میشود.

 • بنظر می‌رسد نتیجه گیری مقاله اشتباه و معکوس باشد. پایین بودن شاخص قیمت مسکن به سکه نشان دهنده ارزانی نسبی مسکن و گرانی نسبی سکه است بنابراین می‌توان در چنین شرایطی انتظار داشت قیمت مسکن برای این جبران جاماندگی رشد بیشتری را تجربه کند

  • نرخ جهانی طلا طی این سال های مقاله صعودی بوده است و مسکن به اندازه تورم رشد کرده است ولی طلا خیلی بیشتر از تورم

   • سلام، قیمت طلای جهانی کە برای کشور مانباید مبنای محاسبەباشد، دوستان فوق براساس بازار زر در کشورمان کاملا ایرادشان بە مقاله شما درست است. بازار زر ما هیچ تبعیتی از بازار جهانی آن ندارد ولی با نرخ ارز بالا و پایین میشود.