بنر اندیشه صبا در مقالات

پتروشیمی فارس و بانک سینا از عرضه‌های اولیه هفته جاری چقدر سود بردند؟

پتروشیمی فارس و بانک سینا از عرضه‌های اولیه هفته جاری چقدر سود بردند؟

طی هفته جاری، دو شرکت در دو گروه متفاوت(سرمایه‌گذاری و شیمیایی) در بازار سرمایه عرضه اولیه شدند. عرضه‌های اولیه همواره سهامداران زیادی را به خود جذب می‌کنند، اما حرفه‌ای‌ها خود را محدود به عرضه‌ اولیه‌ نمی‌کنند و بلافاصله به سراغ شرکت‌هایی که سهامدار این‌دو عرضه ‌اولیه هستند می‌روند و میزان سودی که از عرضه‌ی این‌دو شرکت نصیب آن‌ها می‌شود را محاسبه می‌کنند.

در یادداشت پیش‌رو، نتیجه عرضه‌ی دو شرکت مدیریت سرمایه گذاری کوثر بهمن( با نماد وکبهمن) و پتروشیمی بوعلی سینا( با نماد بوعلی) را بر عملکرد و سود سهامداران بزرگ آن بررسی خواهیم کرد. شاید بد نباشد بدانید که بزرگ‌ترین سهامدار عرضه اولیه وکبهمن بانک سینا است، بانک سینا به تنهایی 99.9 درصد سهام شرکت وکبهمن را تا قبل از عرضه‌ به بازار در اختیار داشت.

سوال اساسی این است که عرضه‌ی وکبهمن در فرابورس چه تاثیری بر سود و عملکرد بانک سینا بجایی خواهد گذاشت؟

مطابق افشای الف بانک سینا در سامانه کدال، این بانک از محل عرضه‌ی وکبهمن در بازار سرمایه معادل 434 میلیارد تومان سود کسب کرده است. بنابراین سود هر سهم این شرکت از این محل معادل 43.4 تومان خواهد بود و این نشان از این دارد که EPS این بانک باید به رقم 57 تومان افزایش یابد. نمودار پایین سود هر سهم بانک سینا قبل و بعد از عرضه‌ی وکبهمن را نشان می‌دهد.

 اما اصل اساسی در بازار سرمایه این است که قیمت سهم بسیار فراتر از ارزش ذاتی آن نرفته باشد و به همین دلیل از معیار P/E استفاده می‌شود. نمودار پایین P/E بانک سینا را در مقایسه با گروه آن، قبل از ورود وکبهمن به بازار سرمایه به تصویر می‌کشد.

مطابق نمودار فوق، قیمت سهام بانک سینا در مقایسه با سود آن رشد بسیار زیادی را تجربه کرده است، و رقم P/E به نسبت اکثر بانک‌ها و میانگین گروه، بسیار بالاتر است. اما با ورود وکبهمن به بازار سرمایه چه تغییری در این رقم ایجاد خواهد شد؟ نمودار پایین P/E بانک سینا را در مقایسه با گروه آن، بعد از ورود وکبهمن به بازار سرمایه به تصویر می‌کشد.

 مطابق نمودار فوق، P/E بانک سینا بعد از عرضه نماد وکبهمن وضعیت به نسبت بهتری را بدست خواهد آورد و ارزنده به نظر می‌رسد. اما نباید این نکته را از یاد برد که سود ایجاد شده برای بانک مزبور صرفا از محل درآمدهای غیرعملیاتی(درآمدهای ناپایدار و موقت) حاصل شده است و این دقیقا به معنی چوب حراج  زدن به دارایی محسوب می‌شود.

شرکت دیگری که طی هفته جاری عرضه اولیه شده، پتروشیمی بوعلی سینا( با نماد بوعلی) است. سهامداران عمده آن به ترتیبِ میزان مالکیت عبارتند از: پتروشیمی خلیج فارس، شرکت سهام عدالت استان‌های تهران، خراسان رضوی و چند استان دیگر. پتروشیمی خلیج فارس(نماد فارس) به تنهایی حدودا 70 درصد مالکیت این شرکت را در دست دارد. بنابراین با عرضه بوعلی، این شرکت بیشترین تاثیر مثبت را می‌پذیرد.

سوال مهمی که به ذهن متبادر می‌شود این است که عرضه‌ی بوعلی در بورس چه تاثیری بر عملکرد نماد فارس دارد؟

محاسبات ما نشان می‌دهد با عرضه بوعلی، حدود 6 تومان سود به ازای هر سهم نصیب نماد فارس می‌شود و این به معنی افزایش 8.2 درصدی EPS آن است. نمودار پایین سود هر سهم فارس قبل و بعد از عرضه‌ی بوعلی در بورس را نشان می‌دهد.

در این بین، شاید بد نباشد P/E فارس را قبل و بعد از عرضه بوعلی به بازار سرمایه در مقایسه با گروه آن بررسی کنیم تا قیمت آن نسبت به سود آن در هردو وضعیت دقیق‌تر مشخص گردد.

مطابق نمودار فوق فارس حتی قبل از عرضه بوعلی نیز وضعیت نسبتا خوبی در میان گروه داشته است. نمودار پایین وضعیت آن بعد از عرضه بوعلی را نشان می‌دهد.

مطابق نمودار فوق، نماد فارس با توجه به اینکه شرکت بسیار بزرگی محسوب می‌شود، با عرضه‌ی بوعلی تاثیر بسیار زیادی را نمی‌پذیرد. بنابراین به طور کلی عرضه وکبهمن بر بانک سینا به مراتب تاثیری بیشتری دارد(سود حدودا سه برابری را درپی دارد) اما پتروشیمی فارس از عرضه بوعلی به میزان کمتری تاثیر می‌گیرد؛ اگرچه این تاثیر محسوس است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • سلام. نحوه تخصیص تعداد سهام در عرضه اولیه ها به صندوق ها به چه صورتی است؟

  • لطفا نمادهای بیشتری واسه ما تازه کارها تحلیل کنید سپاسگزارم

  • سلام لطفا درباره بنیاد سهم پترول توضیح دهید .ایا پی بر ای این سهم نمایشی است یا واقعا 3 است؟