دلار را چه می‌شود؟ | 29 آذر 1399

دلار را چه می‌شود؟ | 29 آذر 1399

اخیرا قیمت دلار مجددا با افزایش مختصری مواجه شد و تا رقم 26 هزار تومان نیز پیش رفت. نمودار پایین نیز به خوبی این روند را به تصویر می‌کشد.

 انتظار بسیاری بر این است که دلار قصد کاهش قیمت ندارد و در نتیجه نسبت به خرید آن اقدام می‌کنند. به راستی دلار را چه می‌شود؟ سابقا در آبان‌ماه طی یادداشتی به طور مفصل به بررسی بنیادی ابعاد مختلف دلار و تحلیل روند حرکتی آن پرداختیم. از این‌رو در یادداشت پیش‌رو، سناریوهای محتمل را دقیق‌تر واکاوی خواهیم کرد.

تخمین‌های ما نشان از این‌ دارد که قیمت تعادلی دلار در بازه حدودی 19 الی 21 هزار تومان قرار دارد، بدین معنی که قیمت‌های بالاتر از آن با حباب مواجه است؛ از این‌رو خرید این روزهای دلار در قیمت های بالای 25 هزار تومان توام با ریسک بالا خواهد بود.

چه سناریوهایی می‌توان برای قیمت دلار متصور بود؟

دولت طی دو سال اخیر با کمبود منابع ارزی مواجه شده و همین امر زمینه جهش‌های ارزی را فرآهم آورده است. مطابق آنچه تا به الان از محتوای کلام و مصاحبه‌های جو بایدن برداشت می‌شود، بازگشت آمریکا به برجام و یا لااقل رفع بخشی از تحریم‌های هسته‌ای دور از ذهن نیست. این امر آزادسازی دلارهای بلوکه شده‌ی ایران در سایر کشورها و به ویژه کره‌جنوبی را در پی خواهد داشت و درنتیجه قیمت دلار روند کاهشی را در پیش خواهد گرفت.

در صورتیکه تا 15 بهمن‌ماه سال جاری، بایدن به برجام بازنگردد؛ مطابق ضرب‌العجل تعیین شده از سوی مجلس ایران-که به تایید شورای نگهبان نیز رسیده-دولت ایران موظف است همکاری‌های خود در زمینه‌ی هسته‌ای را به حداقل برساند و این امر زنگ خطری است برای تحریم بیشتر ایران؛ حتی از جانب کشورهایی همچون چین. در نتیجه‌ی تحریم مزبور، قیمت دلار به شدت افزایشی خواهد بود.

کدام‌یک محتمل‌تر است؟

اساسا در عالم سیاست پیش‌بینی امری پرخطا تلقی می‌گردد، با وجود این، در صورتیکه مجلس ایران با دولت همسو گردد، برجام دست‌یافتنی به نظر می‌رسد. این امر روند کاهشی دلار را رقم خواهد زد. در صورت وقوع آن، قیمت دلار پتانسیل کاهش به رقم زیر 20 هزار تومان را نیز دارد، اما با توجه به متغیرهای بنیادی و اساسی(مشخصا اختلاف تورم ایران و خارج) بهتر آن است قیمت دلار حول عدد 20 هزار تومان کنترل گردد تا تجربه‌های تلخ گذشته مبنی بر سرکوب‌های ارزی تکرار نگردد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • چه قدر خوشبین هستید؟
  دلیل این همه خوشبینی چیه؟
  کی دلار اومده پایین ک الان بیاد؟
  دلار قطعا به 50 تومن خواهد رسید

  • سلام، تحلیل و قیمت های ارائه شده بر مبنای محاسبات بنیادی است و تغییرات و تصمیم گیری های سیاسی میتواند در کوتاه مدت آن ها را تحت تاثیر قرار دهد

 • با سلام به نظر من با امدن جوبایدن به راس کار یکسری تحریم ها شکسته شودکه خود باعث کاهش قیمت ارز میشود وبازار جهانی به مرور یه حرکتی میکندوصادرات وواردات بهتر ازقبل میشود

 • با سلام طبق فرموده شما بیشتر سیر نزولی خواهیم داشت در حالیکه هر روز سیاستهای ضد ایرانی تشدید می شود هم از طرف آمریکا و هم اسراییل .این وسط چین هم با یک تیر دو نشان میزنه تا با فشار بیشتر عرصه را برای یغمای ایران باز کنه من امیدی به این سناریو ندارم.

 • بله پایین میاد ولی فقط تا ایام انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده. مطمئن باشید یک هفته قبل از انتخابات دلار به ۴۰ تومان هم میرسه