تحلیل تکنیکال صندوق دارا یکم (25 شهریورماه 99)

تحلیل تکنیکال صندوق دارا یکم (25 شهریورماه 99)

با گذشت حدود سه ماه از بازگشایی صندوق واسطه گری مالی یکم با نماد “دارا یکم” در بورس شاهد معاملات خاص آن بوده ایم. این صندوق در روزهای ابتدایی بازگشایی با رشد کم نظیر 50 درصدی شروع به کار کرد و از محدوده قیمتی 20 هزار تومن تا 34 هزار تومن پیشروی کرد. اما پس از آن تا 50 درصد افت کرد و به پایین سطح یعنی قیمت 17000 تومان نیز رسید. معاملات صندوق دارا یکم از این نظر خاص بوده است که با توجه به عدم محدودیت نوسان صندوق در روزهای اول، شاهد قیمت های غیرمعمول در معاملات آن بودیم. پس از آن بود که صندوق های قابل معامله سهامی با دستور مقامات سازمان بورس با محدودیت نوسان 10 درصدی در روز مواجه شدند. این تصمیم باعث شد تا در برخی روزها صف خرید یا صف فروش در صندوق تشکیل شود که در معاملات صندوق های ETF امری بی سابقه بود.

شاید بتوان دلیل خاص بودن معاملات در صندوق دارا یکم را به ماهیت متفاوت آن با سایر صندوق های ETF نسبت داد. برای نمونه تمام صندوق های ETF دارای رکن بازارگردان هستند که وظیفه متعادل کردن قیمت صندوق را بر عهده دارد اما در صندوق دارا یکم رکن بازارگردان وجود نداشت. علاوه بر این ساختار صندوق دارا یکم از نظر نوع مدیریت و نوع سهام موجود در پرتفوی آن نیز منحصربفرد بود و از قوانین معمول صندوق های سرمایه گذاری پیروی نمی کرد.

در ادامه به تحلیل تکنیکال صندوق دارا یکم در بازه زمانی روزانه و 30 دقیقه ای می پردازیم.

نمودار معاملات روزانه صندوق دارا یکم

تحلیل تکنیکال صندوق دارا یکم در قاب زمانی روزانه نشان می دهد که سطح حمایتی سهم در محدوده 17000 تومان بوده و از همین ناحیه با فشار تقاضاکنندگان رشد کرده است.

الگوی کندلی اینگولفینگ یا پوشای صعودی (مستطیل مشکی) در کف حمایتی، تایید کننده این دیدگاه است. خط روند نزولی (قرمز رنگ) اخیرا با شکست و پولبک به آن همراه شده و مهمترین محدوده مقاومتی پیش رو می تواند 27000-28000 تومان باشد. این محدوده مقاومتی مهمترین مقاومت قیمت است چراکه سقف قبلی و درصد 61.8 فیبوناچی می باشد. پس از آن هدف بعدی قیمت را می توان در سقف این نمودار یعنی در محدوده 34000 تومان دید و هدف بلند مدت نیز، درصد 1.618 فیبوناچی در محدوده 45000 تومان است. با اینحال در صورتی که محدوده حمایتی 17000 تومان از دست برود نمی توان دیدگاه صعودی به روند قیمت را پایدار دانست.

نمودار معاملات صندوق دارا یکم در قاب زمانی 30 دقیقه

در تایم فریم 30 دقیقه مشاهده می شود که الگوی سر و شانه کف در نزدیکی حمایت 17000 تومان شکل گرفته است. این الگو در تحلیل تکنیکال می تواند نشانه بازگشت روند باشد. خط گردن در الگو (خط قرمز) نیز شکسته شده است که تاییدی بر تشخیص درست این الگو می باشد. در این صورت انتظار می روند رشد قیمت به اندازه مستطیل (سبز رنگ) رخ بدهد و هدف این الگو در صندوق دارا یکم محدوده 29000 تومان است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • عادل محمدی

    ممنون اززحماتتان

  • محمد زرین هستم

    نمودار امروز ۳۰شهریور رو۲۷۰۰۰تومن چرا نشون میدهامروز اخربن قیمت 21هزار وسیصدبود

  • خیلی خیلی ممنون از زحمات شما

  • بابت تکنیکال خوبتون از دارا یکم ممنون خیالمون راحت شد

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
4 تیر 1400