تحلیل بنیادی پوند انگلیس (GBP) | تاریخ 1 شهریور ماه 1399

تحلیل بنیادی پوند انگلیس (GBP) | تاریخ 1 شهریور ماه 1399

میشل بارنیر نماینده ارشد اتحادیه اروپا در ارتباط با مذاکرات برگزیت می گوید:

زمان اندکی جهت به نتیجه رساندن مذاکرات باقی مانده است ، توافق باید تا انتهای اکتبر حاصل شود ، ناامید و شگفت زده هستم که مذاکرات سرعت نمی گیرند ، این هفته مذاکرات به سرعت پیش نرفت. زمینه برابری شرط قابل مذاکره جهت اعطا دسترسی بازار اروپا به انگلستان نیست. بر سر شیلات اصلا پیشرفتی وجود نداشته است. در این جایگاه توافق به نظر غیر محتمل است.

دیوید فراست نماینده انگلستان:

این هفته مذاکرات مفیدی با اتحادیه اروپا داشتیم اما پیشرفت کمی حاصل شده است. جزئیات زیادی وجود دارند که باید برروی آنها کار کرد زمان برای دو طرف کوتاه است. واضح است که توافق ساده نخواهد بود. اتحادیه اروپا پافشاری دارد که انگلستان باید استمرار سیاست های کمکی اتحادیه و شیلات را بپذیرد.

بدهی سنگین دولت انگلیس

برای نخستین بار در تاریخ انگلیس بدهی عمومی این کشور از مرز 2 تریلیون پوند معادل 2.6 هزار میلیارد دلار عبور کرد. این مسئله به بالا گرفتن اختلافات نسبت به چگونگی طرح وزارت دارایی این کشور برای تامین طرح‌های محرک اقتصادی در انگلیس منجر خواهد شد. بنا به آمار ارائه شده از سوی دفتر آمار ملی انگلیس که امروز منتشر شد، این سنگین‌ترین نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی این کشور است که انگلیس از دهه 1960 تاکنون به خود دیده است.

بدهی 2.6 هزار میلیارد دلاری انگلیس بدان معناست که حالا حجم بدهی این کشور از میزان تولید ناخالص داخلی انگلیس بیشتر شده است. این آمار فشارها علیه ریشی سوناک، وزیر دارایی انگلیس، درباره تداوم اجرای طرح‌های کمک اقتصادی را افزایش خواهد داد. برخی کارشناسان خواستار اقدام سریع دولت انگلیس در این زمینه شده، اما برخی دیگر بر این باورند که عقب نشینی دائم دولت این کشور از اجرای طرح‌های محرک اقتصادی می‌تواند روند بهبود اوضاع اقتصادی را از ریل خارج کرده و خروج انگلیس از بزرگترین رکود اقتصادی در تاریخ معاصر این کشور را مختل کند.

دولت انگلیس در ماه مارس محدودیت‌هایی برای فعالیت‌های اقتصادی در راستای کنترل شیوع ویروس کرونا اعمال کرد و همین مسئله باعث شد اقتصاد این کشور به دلیل کاهش درآمدهای مالیاتی از یکسو و بالا رفتن هزینه‌های دولتی در راستای کمک به شرکت‌ها و بازار اشتغال در این کشور برای مقابله با تبعات کرونا وارد رکود شود.

انگلیس تنها در ماه جولای با کسری بودجه 26.7 میلیارد پوندی مواجه شد و مجموع استقراض دولت این کشور در 4 ماه نخست سال مالی جاری را به 150.5 میلیارد پوند رساند.

در انتها در صورت عدم توافق بر سر خروج از اتحادیه اروپا تا موعد مقرر و عدم تصمیمات درست بر سر کنترل کرونا و عدم تصویب محرک های اقتصادی میتواند به فاجعه بزرگی برای ارزش واحد پولی این کشور بیانجامد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
پذیره نویسی صندوق سهامی انار

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
12 آذر 1400