آیا رشد قیمت دلار تداوم می‌یابد؟

آیا رشد قیمت دلار تداوم می‌یابد؟

قیمت دلار طی سه ماه اخیر روند صعودی قابل توجهی را به خود گرفته است. از ابتدای خردادماه تا اواسط تیرماه، جای پای انتظارات تورمی در رشد قیمت دلار به خوبی مشهود است. اما طی سه هفته‌ی اخیر، اتفاقات سیاسی مرتبط با همسایه شمال‌شرقی ایران تا حد زیادی توضیح‌دهنده رفتار ملتهب دلار است؛ به گونه‌ای که قیمت آن‌را به میانه‌ی کانال 27 هزار تومان نیز رساند. نمودار پایین تحولات دلار از نیمه‌ی دوم سال گذشته تا حال حاضر را به خوبی به تصویر می‌کشد.

آیا رشد قیمت دلار تداوم می‌یابد؟

مطابق نمودار فوق، در حالی که قیمت دلار با فروکش کردن انتظارات تورمی در نیمه‌ی دوم سال گذشته و تداوم آن تا انتهای اردیبهشت‌ماه سال جاری، به کانال 20 هزار تومان نیز کاهش یافته بود، مجددا با به بن‌بست رسیدن مذاکرات و عدم تداوم نشست وین، انتظارات برگشت کرد و نتیجه‌ی این بازگشت انتظارات را در افزایش قیمت دارایی‌های مختلف، من‌جمله قیمت دلار شاهد بودیم.

روند روزانه و رصد لحظه‌ای انواع بازارهای مالی در کانال تلگرامی تحلیل با سیگنال

رد پای انتظارات در متغیرهای اقتصادی نیز به خوبی مشهود است، مطابق گزارش مرکز آمار ایران، تورم ماهانه درحالیکه بعد از 15 ماه به زیر یک درصد در اردیبهشت‌ماه رسیده بود، مجددا در خردادماه رو به بالا برگشت نمود و به رقم 2.5 درصد رسید و در مردادماه رقم بالاتری و معادل 3.2 درصد را نیز به خود دید. نمودار پایین این مهم را نشان می‌دهد.

آیا رشد قیمت دلار تداوم می‌یابد؟

آنچه اخیرا و به ویژه طی دو هفته‌ی اخیر قیمت دلار را ملتهب نمود، سقوط حکومت افغانستان و درنتیجه بی‌ثباتی در تمامی بازارهای آن؛ من‌جمله بازار هرات بوده است. قیمت دلار در ایران نیز طبعا متاثر از اتفاقات مذکور خواهد بود؛ چرا که قیمت دلار در ایران به شدت تحت تاثیر قیمت آن در بازار هرات است. بنابراین افزایش کوتاه‌مدت دلار در واکنش به تحولات سیاسی مزبور بدیهی است.

از طرفی افغانستان یکی از شرکای مهم تجاری ایران به حساب می‌آید و آمارها حاکی از آن است که حجم تجارت ایران با افغانستان بیش از دو میلیارد دلار باشد. بنابراین با کُند شدن تجارت و مراودات میان دو کشور، بلافاصله نتیجه‌ی در متغیرهای مهم نمایان خواهد شد. به همین دلیل‌ قیمت‌ دلار به عنوان یک متغیر پیش‌نگر، واکنش مقتضی را از خود بجایی گذاشت.

متغیرهای اقتصادی، دلار را تا کجا پیش‌می‌برند؟

دلار در حال حاضر بیش از آنکه متاثر از رشد نقدینگی و بر اساس متغیرهای بنیادی رفتار نماید، جهت و سرعت حرکت خود را بر اساس انتظارات نسبت به آینده تنظیم می‌کند. بنابراین، در حال حاضر قیمت‌های بالاتر از مقادیر فعلی(27500 تومان) توسط متغیرهای بنیادی و اقتصادی پشتیبانی نمی‌شود، اما انتظارات می‌تواند قیمت بازاری دلار را تا اعداد بسیار بالاتری به نسبت قیمت‌های تعادلی و بنیادی آن نیز سوق دهد.

شدت روند صعودی قیمت دلار احتمالا با شروع نشست‌های وین و از سرگیری مذاکرات سیاسی کند و شاید متوقف گردد، حتی اصلاح «موقتی» آن نیز دور از ذهن نیست. اما در بلندمدت، متغیرهای مهم اقتصادی قیمت دلار را همچنان به سمت بالا سوق می‌دهند، چرا که رشد نقدینگی از میانگین بلندمدت خود بسیار فراتر رفته و به عدد تقریبی 40 درصد رسیده است.

در حال حاضر تنها روزنه‌ی امید برای ثبات و کاهش قیمت دلار، آزادسازی بخشی از ارزهای بلوکه‌شده ایران در دیگر کشورها است. اگرچه طی چند روز اخیر گفتگوهایی میان ریاست‌جمهوری ایران و وزیر خارجه ژاپن در خصوص آزادسازی دارایی ارزی ایران در کشور مزبور صورت گرفته؛ اما در عمل اتفاق مثبتی رخ نداده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • رها بنی خواه

  سلام قیمت دلار تا آخر هفته افزایشی یا کاهشی؟

 • خوب بود اگه آخر این همه توضیحات؛ سوال رو با یه بله یا خیر هم جواب می دادی.

  • کارشناس سیگنال

   سلام
   جواب این سوال بستگی به پارامترهای زیادی دارد که برسی شد و نمیتوان به صورت صددرصدی این سوال را با بله یا خیر پاسخ داد

 • لطفا در ذهن مردم فرونکنید که تنها دلیل افزایش ارزش پول ملی، مذاکرات وین و سایر دلایل خارجی است این فکر تبعات زیادی به لحاظ روانی در آتی ایجاد می کند.

 • مسعود هنر

  نه خیر انگار روند صعودی دلار دست بردار ما نیست!!!

 • ارزوسهرابی

  جالب وتشکر

 • افزایشی پس!

 • حاج محمد

  فکر کنم بالا بره

 • امیر نامور

  رو به بالا هست حتما حتما

 • یک چیزی بهتون میگم که بر اساس تحلیل‌های آماری رخ داده. ببینید دوستان تا اخر سال قیمت دلار بین ۲۹۵۰۰ تا ۳۱۰۰۰ تومن متغیر میشه. ینی هر دو ماه به طور میانگین بین هزار تا هزار و پونصد تومن افزایش قیمت داریم. اینو روز چهارم مهرماه دارم میگم. یادتون باشه.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
پنجشنبه
6 آبان 1400