با گواهی سپرده کالایی آشنا شوید

با گواهی سپرده کالایی آشنا شوید

در مقاله‌های قبلی در مورد ماهیت قراردادهای آتی، پیمان آتی و اوراق اختیار معامله صحبت کردیم. وقت آن رسیده که به یکی دیگر از ابزارهای بازار بورس کالا بپردازیم. ابزاری که به دلیل سهولت در خرید و فروش و پشتوانه کالایی آن، همواره مورد توجه فعالان بازار بوده است. در این مقاله به این سوال می‌پردازیم که گواهی سپرده کالایی چیست و چه ویژگی‌های منحصر بفردی آن را از دیگر ابزارهای بازار بورس کالا متمایز می‌کند.

گواهی سپرده کالایی چیست؟

گواهی سپرده کالایی اوراق بهاداری است که توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه روی یک کالای مشخص صادر می‌شود. این اوراق نشان دهنده مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالا است. کالای مربوطه را دارایی پایه گواهی سپرده می‌نامند که باید از استانداردهای مخصوص بورس کالا پیروی کند.

مزایای گواهی سپرده کالایی

مزیتی که گواهی سپرده کالایی نسبت به سایر اوراق بهادار دارد، اینست که این اوراق به پشتوانه کالای موجود در انبار صادر می‌شوند. پس می‌توان کالا را به صورت فیزیکی از انبار تحویل گرفت و تا سررسید نگهداری کرد. در ادامه مزیت‌های این اوراق را نسبت به بازار سنتی به تفکیک هر کدام از فعالان بازار بررسی کرده‌ایم.

گواهی سپرده بورس کالا
گواهی سپرده بورس کالا
گواهی سپرده بورس کالا

گواهی سپرده کالایی چه کمکی به معاملات بازار مشتقه می‌کند؟

گواهی سپرده کالایی می‌تواند باعث سهولت معاملات در بازار مشتقه شود. دارندگان موقعیت تعهدی فروش در بازار قراردادهای آتی یا اختیار معامله، در صورتی که تا سررسید قرارداد، اقدام به بستن موقعیت تعهدی خود نکنند، باید کالا را به صورت فیزیکی به خریدار تحویل دهند. اما به کمک گواهی سپرده کالایی، دارنده موقعیت تعهدی فروش، برای تحویل کالا به خریدار، نیاز به تهیه آن از بازار ندارد. بلکه می‌تواند گواهی سپرده کالای مورد معامله را در بازار آتی یا اختیار معامله خریداری کرده و در زمان تحویل، گواهی سپرده کالا را به خریدار تحویل دهد.

بیشتر بخوانید
بررسی نحوه خرید و فروش در بازار مشتقه

تنها باید به این نکته توجه کرد که کالای مورد استفاده دارای گواهی سپرده کالایی باشد. در حال حاضر تنها سکه و چند محصول کشاورزی مشمول گواهی سپرده کالایی هستند.

نحوه تامین مالی از طریق گواهی سپرده کالایی به چه صورت است؟

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های گواهی سپرده کالایی این است که دارندگان آن می‌توانند با وثیقه قرار دادن این اوراق، از شبکه بانکی تامین مالی کنند یا به زبان ساده‌تر وام دریافت کنند. اعطای تسهیلات به پشتوانه گواهی سپرده کالایی، مطابق دستورالعمل مربوطه با انجام توافقات لازم بین بانک عامل و شرکت‌های کارگزاری بورسی صورت می‌گیرد.

فرآیند وثیقه قرار دادن گواهی سپرده کالایی برای اخذ تسهیلات به شرح زیر است:

اگر کشاورز هستید یا مالکیت محصولی را در اختیار دارید و علاقه مند هستید آن را از طریق گواهی سپرده کالایی به فروش بگذارید، می‌توانید در این بخش با سازوکار این فرآیند آشنا شوید. اما قبل از آن بهتر است چند تعریف را با هم مرور کنیم.

 • انباردار: شخص حقیقی یا حقوقی است که به تشخیص بورس صلاحیت لازم برای ذخیره و نگهداری کالا را داشته و وظایف تعیین شده مربوط به انبارداری بر عهده اوست.
 • گواهی پذیرش انبار: سندی که پس از احراز شرایط انبار و انباردار توسط بورس صادر می‌شود. بر اساس این گواهی، انباردار می‌تواند قبض انبار کالاهای سپرده شده در انبار را مطابق دستورالعمل‌ صادر کند.
 • هزینه ارزیابی: هزینه‌ای که انباردار برای ارزیابی کمی/کیفی محصول با هدف پذیرش در انبارهای مورد تایید از صاحب کالا دریافت می‌کند.
 • هزینه انبارداری: شامل هزینه نگهداری کالا در انبار است.
 • قبض انبار: سندی است که انباردار در قبال سپرده شدن کالا به انبار صادر می‌کند.
 • تاریخ انقضای اعتبار گواهی سپرده کالایی: تاریخی است که در زمان صدور هر گواهی توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی و با توجه به تاریخ انقضای کالا بر اساس اعلام انباردار در گواهی ثبت می‌شود. صاحب کالا باید قبل از این تاریخ، کالا را از انبار تحویل گرفته یا آن را بفروشد.
 • تاریخ انقضای کالا: تاریخی است که انباردار با توجه به کیفیت کالا و با رعایت استانداردهای ابلاغی بورس در زمان صدور هر قبض انبار در آن درج می‌نماید.
 • سپرده‌گذار کالا: شخصی است که کالا را به انبار می‌سپارد.
 • اطلاعیه گشایش انبار: اطلاعیه‌ای که بورس کالا در رابطه با اعلام آمادگی انبارهای بورسی برای پذیرش محصول صادر می‌کند.
 • اطلاعیه گشایش نماد معاملاتی: اطلاعیه‌ای که در آن امکان انجام معاملات بر روی کالاهای پذیرش شده در انبار در قالب گواهی سپرده کالایی به فعالان بازارهای مالی اطلاع رسانی می‌شود.

حالا فرآیند صدور گواهی سپرده کالایی را بررسی می‌کنیم.

در ابتدا لازم است صاحب کالا در سامانه سجام ثبت نام و کد بورسی خود را دریافت کند. سپس به شرکت کارگزاری دارای مجوز معاملات گواهی سپرده کالایی از بورس کالا مراجعه کرده و ثبت نام کارگزاری خود را نیز تکمیل کند. شایسته است که صاحب کالا در انتخاب کارگزار به معیارهایی از قبیل تخفیف کارمزدی، برگزاری دوره‌های آموزشی، دسترسی و پاسخگویی توجه کند.

بعد از تکمیل فرایند ثبت نام، لازم است صاحب کالا قبل از حمل کالا به محل انبار، زمان حضور را با انباردار از طریق تماس تلفنی یا از طریق سامانه نوبت‌دهی اینترنتی هماهنگ نماید. همچنین بهتر است قبل از مراجعه به انبار اطلاعیه‌های گشایش انبارهای مربوط به هر کالا را در سایت بورس کالا مطالعه کرده و از تغییرات مربوط به محل انبار، مشخصات کمی/کیفی کالاها، نحوه پذیرش کالا توسط انبار، تاریخ تحویل گرفتن کالا از انبار و تغییرات هزینه ارزیابی و انبارداری مطلع شود.

با مراجعه به سربرگ انبارها در سایت بورس کالا می‌توانید لیست انبارهای پذیرش شده را برای کالای مورد نظر خود مشاهده کنید. در شکل زیر انبارهای پسته برای نمونه نشان داده شده است.

گواهی سپرده کالایی

بعد از این که هماهنگی‌های لازم با انبار انجام شد، مراحل زیر طی می‌شود:

گواهی سپرده کالایی

مدارک مورد نیاز بند دوم:

اشخاص حقیقی: شناسنامه، کارت ملی، کدپستی اقامتگاه

اشخاص حقوقی: شناسنامه، کد اقتصادی، آگهی روزنامه رسمی، آگهی تاسیس، اساسنامه و کد پستی اقامتگاه

همانطور که در شکل فوق اشاره شد، پذیرش کالاها در بورس کالا برای انجام معاملات در قالب گواهی سپرده کالایی نیازمند ارزیابی‌هایی است. به طوری که پس از نمونه‌گیری، برخی کالاها به لحاظ وضعیت ظاهری از طریق رویت با چشم غیرمسلح (بررسی وضعیت ظاهری) توسط کارشناسان خبره آن حوزه بررسی می‌شوند. برای این منظور از فرم اولیه ارزیابی پذیرش استفاده می‌کنند که یک نمونه آن برای محصول زعفران به شکل زیر است.

گواهی سپرده کالا

حال اگر محصول علاوه بر بررسی وضعیت ظاهری، نیازمند انجام کنترل کیفی در آزمایشگاه‌های استاندارد باشد، آن‌گاه محصول در انبار قرنطینه شده و نمونه اخذ شده برای انجام آزمایش‌های کیفی به آزمایشگاه‌های مورد تأیید بورس کالا ارسال می‌شود. نمونه‌ای از گواهی تأیید آزمایش محصول زعفران که توسط مدیر کنترل کیفی به درخواست انباردار صادر شده، به صورت زیر می‌باشد:

گواهی سپرده کالایی

در ادامه وقتی محصول از لحاظ کیفی توسط کارشناسان مربوطه مورد تأیید قرار گرفت، انباردار اقدام به صدور قبض انباری همانند شکل زیر می‌نماید:

پس از صدور قبض انبار مورد تایید سپرده‌گذار و اخذ امضای وی، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به پشتوانه قبض انبار صادره، اقدام به صدور گواهی سپرده کالایی می‌کند.

بدین صورت گواهی سپرده کالایی روی محصول مورد نظر صادر می‌شود.

نکته: در صورتی که کالا توسط انباردار استاندارد تشخیص داده نشود، هزینه های کارشناسی و ارزیابی مربوطه به سپرده گذار عودت داده نخواهد شد.

دارایی پایه در گواهی سپرده کالایی باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

همانطور که می‌دانید گواهی سپرده کالا در واقع اوراقی است که روی یک کالا منتشر می‌شود. این کالا که دارایی پایه نامیده می‌شود، باید شرایط خاصی داشته باشد. یعنی نمی‌توان از هر کالایی با هر ویژگی به عنوان دارایی پایه استفاده کرد. در ادامه شرایط مورد نیاز دارایی پایه بر اساس اعلام سازمان بورس کالا آمده است:

 • استاندارد پذیر بودن کالا و تفکیک آن به محموله‌های استاندارد، در صورتی که کالایی قابلیت تفکیک نداشته باشد و صرفاً برای فروش به‌صورت یک‌جا باشد، راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده بر روی آن امکان‌پذیر نخواهد بود.
 • قابلیت ماندگاری کالا برای یک دوره زمانی قابل قبول، در مورد محصولات کشاورزی می‌توان به فاسد نشدن آن اشاره کرد.
 • عدم افت قابل توجه کیفیت کالا طی دوره انبارداری، یعنی کیفیت کالا مانند رنگ، وزن و غیره در مدت زمانی که در انبار قراردارد، تغییر قابل توجهی نکند.
 • نیاز به انبارش کالا، یعنی بتوان کالا را در انبار نگهداری کرد. به عنوان مثال زمانی که مازاد تقاضا برای کالایی وجود داشته باشد، دلیلی برای توقف در انبار و نگهداری آن وجود ندارد.
 • عدم وجود محدودیت و موانع جهت انجام معاملات و کشف نرخ کالا

نکته: مسئولیت هرگونه مغایرت در کمیت و کیفیت کالای دریافتی با مندرجات گواهی سپرده کالایی متوجه انباردار خواهد بود.

هزینه ارزیابی، پذیرش و نگهداری کالا در انبار چگونه محاسبه می‌شود؟

دقت کنید که برای هر محموله زعفران تا وزن ۴ کیلو، ۱۸۰ هزار تومان دریافت می‌شود. یعنی اگر یک کیلو زعفران یا ۴ کیلو زعفران داشته باشید، باید همان ۱۸۰ هزار تومان را بپردازید. برای مقادیر مازاد نیز اوضاع همین است. یعنی هزینه ارزیابی یک محموله ۵ کیلویی و هزینه ارزیابی یک محموله ۸ کیلو با هم برابر و مساوی ۳۶۰ هزار تومان می‌باشد.

آیا می‌توان به انبارها اعتماد کرد؟

سوالی که شاید برای شما پیش بیاید اینست که آیا می‌توان به انبارها اعتماد کرد و کالا را در آنجا به امانت سپرد؟ آیا انبارها مسئولیتی در قبال کالاها دارند؟ آیا کسی به انبارها و کیفیت کالای موجود در آن نظارت می‌کند؟ یا این که آیا می‌توان از هر انباری استفاده کرد؟

برای پاسخ به این سوال می‌توانید به سایت بورس کالا، سربرگ انبارها مراجعه کنید و لیست انبارهای موجود برای کالای مورد نظر خود را ببینید. در عکس زیر انبارهای مورد تایید زعفران برای نمونه نشان داده شده است.

گواهی سپرده کالایی

در حقیقت شرایط انبارها و ویژگی‌های مد نظر برای نگهداری و حفظ کیفیت/کمیت کالا توسط بورس کالا سنجیده می‌شود. بورس کالا انباردار را ملزم به ارائه بیمه نامه معتبر جهت پوشش کامل خسارات احتمالی به انبار و کالای موجود در آن، رعایت ضوابط فنی و استانداردها به تشخیص بورس و رعایت ضوابط مالی با اراسه ضمانت مورد قبول شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه می‌کند.

انباردار نیز باید شرایط اعلامی توسط بورس یا شرکت‌های بازرسی مورد تایید بورس را برای بازرسی کامل انبار در هر زمان فراهم آورد. در شرایط فعلی نیز انبارها به صورت آنلاین با استفاده از دوربین‌های مداربسته مستقر در انبارها رصد شده و گزارشات روزانه از وضعیت انبارها تهیه می‌گردد.

بنابراین مسئولیت نگهداری کالا در طول دوره پذیرش انبار بر عهده انباردار بوده و در صورت ورود هرگونه خسارت به کالاهای سپرده شده به هر علت، انباردار مسئول جبران خسارت وارده به زیان‌دیدگان می‌باشد.

در شکل زیر نیز روند بررسی و تایید انبارها بر اساس اعلام سازمان بورس کالا آمده است:

گواهی سپرده کالایی

برای معامله گواهی سپرده کالا نیاز به ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی دارید. اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ورود به بورس کالا را در مقاله مخصوص آن مطالعه کنید.

نکته: افرادی که کد بورسی خود را جهت معامله اوراق بهادار در بازار بورس دریافت کرده‌اند، نیازی به دریافت مجدد کد بورسی برای معاملات گواهی سپرده کالا ندارند. یعنی می‌توانید با یک کد بورسی هم سهام و هم گواهی سپرده کالایی را خرید و فروش کنید.

با دریافت کد بورسی مجوز ورود شما به بازار سرمایه فراهم شده و حالا برای دسترسی به سامانه معاملات باید در کارگزاری دلخواه خود ثبت نام کرده و نام کاربری و رمز عبور خود را دریافت کنید. شما می‌توانید با مراجعه به سایت codal.ir وارد سربرگ نهادهای مالی شده و به کمک فیلتر «معامله گواهی سپرده کالایی در بورس کالای ایران» لیست کارگزاری‌هایی که امکان معامله گواهی سپرده کالایی در آن‌ها وجود دارد را ببینید. در شکل زیر می‌توانید لیست کارگزاری‌های مربوطه را ببینید.

معاملات گواهی سپرده کالایی

اطلاعات گواهی سپرده کالا را از کجا پیدا کنم؟

حالا که به سامانه معاملات دسترسی پیدا کردید، می‌توانید معاملات خود را شروع کنید. در قدم اول بهتر است تابلوی معاملات گواهی سپرده را ببینیم. برای مشاهده تابلوی معاملات می‌توانید وارد سایت tsetmc.com شوید. در سربرگ بورس کالا اطلاعات جامعی از نمادهای در حال معامله بازار نشان داده شده است.

معاملات گواهی سپرده کالایی

همچنین در سایت بورس کالا به ادرس ime.co.ir می‌توانید در سربرگ نمای بازارها> گواهی سپرده کالایی، اطلاعات مربوطه را پیدا کنید.

معاملات گواهی سپرده کالایی

نحوه خرید و فروش گواهی سپرده کالایی

خرید و فروش نمادهای گواهی سپرده کالایی مانند خرید و فروش سهام است. اگر با معاملات سهام آشنایی ندارید در قسمت آموزش بورس با تمامی موضوعات مربوط به این حوزه آشنا شوید.

با کلیک بر روی هر یک از نمادها، می‌توان وضعیت خرید و فروش گواهی‌های سپرده کالایی محصولات پذیرفته شده را با جزئیات بیشتر مشاهده و بررسی نمود. اطلاعاتی مانند قیمت روز قبل، قیمت پایانی، قیمت آخرین معامله، حداقل و حداکثر قیمت، تعداد، حجم و ارزش معاملاتی و غیره. ما نیز نماد زعفران نگین را به تصادف انتخاب کرده و آن را بررسی می‌کنیم.

معاملات گواهی سپرده کالایی
 • مستطیل سبز رنگ نشان‌دهنده جزئیات قیمت‌ها می‌باشد.

قیمت معامله، قیمت آخرین معامله انجام شده و قیمت پایانی، میانگین قیمت معاملات انجام شده در یک روز معاملاتی است.

قیمت مجاز بیانگر حداقل و حداکثر بازه مجاز نوسانات قیمت طی یک روز معاملاتی است که در حال حاضر بر اساس قیمت پایانی روز قبل نقدشونده‌ترین نماد معاملاتی آن گروه کالایی طی ماه گذشته تعیین می‌شود. برای مثال اگر گواهی سپرده کالایی زعفران نگین انبار الف در ماه گذشته بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داده باشد، آن‌گاه قیمت مجاز تمامی گواهی‌های سپرده زعفران نگین در هر روز معاملاتی برابر با ۵٪  قیمت پایانی روز قبل نماد نگین انبار الف خواهد بود.

بازه روز/هفته/سال نیز بیانگر حداقل و حداکثر قیمت معاملات انجام شده طی یک روز/هفته/سال معاملاتی است.

دقت کنید که قیمت پایانی در هر نماد، قیمت یک واحد گواهی سپرده کالایی را نشان می‌دهد. این قیمت برای کالاهای مختلف میزان متفاوتی از دارایی پایه را نشان می‌دهد. به عنوان مثال قیمت پایانی در نمادهای زعفران، نشان‌دهنده قیمت یک گرم زعفران و در نمادهای پسته نشان‌دهنده قیمت یک کیلوگرم پسته می‌باشد. جدول زیر این مقادیر را برای کالاهای موجود در بازار گواهی سپرده نشان می‌دهد.

معاملات گواهی سپرده کالایی
 • مستطیل قرمز رنگ آمار معاملات را نشان می‌دهد.

تعداد معاملات (۳۱۶) بیانگر تعداد معاملات انجام شده، فارغ از حجم و قیمت پیشنهادی است.

ارزش معاملات (۱۳.۴۷۳میلیارد ریال) = حجم معاملات (۱۰۸۰۵۸) * قیمت پایانی (۱۲۴۶۸۲ریال)

ارزش بازاری (۴۹۸۷۲۸ میلیارد ریال) = تعداد سهام (۴ میلیون) * قیمت پایانی (۱۲۴۶۸۲ریال)

 تعداد سهام نشانگر ظرفیت انبار برای صدور گواهی سپرده کالایی است.

 • مستطیل آبی رنگ بهترین سفارش‌ها برای خرید و فروش را نشان می‌دهد.

 سه سفارش خرید به ترتیب با قیمت‌های پیشنهادی ۱۲۵۲۰۰، ۱۲۵۰۳۰، ۱۲۵۰۰۹ ریال در حجم‌های ۳۹۰، ۲۰۰۰، ۶۰ برای خرید گواهی سپرده کالایی زعفران نگین ثبت شده است.

سه سفارش فروش نیز با قیمت پیشنهادی ۱۲۵۹۹۱، ۱۲۶۰۰۰، ۱۲۷۰۰۰ریال به ترتیب در حجم‌های ۶۰۰، ۲۱۶۳، ۱۹۰۰ به قصد فروش گواهی سپرده کالایی زعفران نگین ثبت شده است.

شایان ذکر است که در شکل فوق فقط سه مورد از بهترین سفارش‌ها نمایش داده شده در حالی که امکان وجود سفارشات بیشتر نیز وجود دارد.

در صورتی که تمایلی به خرید و فروش نداشته باشید و بخواهید کالا را از انبار تحویل بگیرید، می‌توانید پس از پرداخت وجه معامله، با در دست داشتن حواله خرید، به انبار مربوطه مراجعه کرده و کالا را تحویل بگیرید.

با کلیک بر روی آیکون سهامداران در تابلو معاملاتی هریک از نمادها، صفحه زیر نشان داده می‌شود که مشخصات تغییر در ظرفیت انبارهای نماد مدنظر و سهامداران عمده آن را در بردارد. در حقیقت این بخش تمام سهامداران عمده گواهی سپرده کالایی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی به همراه میزان مالکیت آن‌ها از کالاهای موجود در انبار را نشان می‌دهد.

معاملات گواهی سپرده کالایی

مراحل بازار و ساعات ثبت معاملات در گواهی سپرده کالایی نیز به شکل زیر می‌باشد:

معاملات گواهی سپرده کالایی
معاملات گواهی سپرده کالایی

انواع معاملات گواهی سپرده کالایی

معاملات گواهی‌ سپرده کالایی به دو روش انجام می‌شود:

 • معاملات به صورت ناپیوسته(حراج تک قیمتی): در این معاملات فقط امکان خرید وجود دارد. یعنی پس از خرید، نمی‌توان دوباره اوراق را به صورت گواهی سپرده کالایی فروخت در نتیجه خریدار باید کالا را تحویل بگیرد. در معاملات ناپیوسته، دامنه قیمتی از طرف بورس کالا اعلام و در یک زمان مشخص انجام خواهد شد.
 • 2.   معاملات به‌صورت پیوسته: در این مدل معاملات  می‌توان اوراق را خرید و فروش کرد. یعنی خریدار می‌تواند پس از خرید اوراق دوباره آن را بفروشد و لزومی به تحویل گرفتن کالا نیست. در معاملات پیوسته دامنه نوسان ۵٪  است.

کارمزد معاملات گواهی سپرده کالایی چقدر است؟

معاملات گواهی سپرده کالایی

دقت کنید که هر کدام از طرفین باید برابر با ضریبی که در جدول فوق آمده است، کارمزد پرداخت کنند.

برای مثال: جهت فروش ۱۰۰ کیلوگرم پسته فندقی به ارزش فرضی ۱۰۰ میلیون ریال، مبلغ کارمزد فروشنده که از وجه معامله وی کسر می‌شود، ۰.۲۴ریال و کارمزد خریدار نیز مبلغ ۰.۲۴ ریال می‌باشد.

سوالات متداول

پشتوانه گواهی سپرده کالایی چیست؟

گواهی سپرده کالا به پشتوانه قبض انبار صادر می شود. این انبار ها باید مورد تایید بورس کالا باشند.

برای چه محصولاتی در بورس کالا، معاملات گواهی سپرده کالایی وجود دارد؟

در حال حاضر برای سکه، و محصولات کشاوزی مانند زیره، زعفران، پسته و کشمش گواهی سپرده کالایی صادر می‌شود. به زودی معاملات گواهی سپرده خرما نیز آغاز خواهد شد.

آیا می‌توان برای همه کالاها گواهی سپرده کالایی دریافت کرد؟

خیر، گواهی سپرده کالا را اتها برای کالاهایی می‌توانید دریافت کنید که بورس کالا مجوز صدور گواهی سپرده را برای آن ها صادر کرده است،

برای چه محصولاتی در بورس کالا، معاملات گواهی سپرده کالایی راه‌اندازی شده است؟

در حال حاضر برای سکه، پسته، زعفران، کشمش و زیره سبز گواهی سپرده کالایی صادر می‌شود. به زودی این معاملات برای خرما هم راه اندازی خواهد شد.

حداقل به چه مبلغی را برای خرید معاملات گواهی سپرده کالا نیاز داریم؟

حداقل مبلغ مورد نیاز برابر است با مبلغ خرید یک واحد گواهی سپرده کالایی. با توجه به این که قیمت واحدهای گواهی سپرده برای کالاهای مختلف متفات است، نمی‌توان از یک عدد برای همه کالاها و معاملات استفاده کرد.

برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
1 بهمن 1399