وام خودرو و آشنایی با انواع وام‌های بانکی

وام خودرو و آشنایی با انواع وام‌های بانکی

آیا با وام خودرو و انواع آن آشنایی دارید؟ درباره مراحل و شرایط دریافت وام خودرو چه می‌دانید؟ مبلغ وام خرید خودرو چقدر است؟ بسیاری از افراد به دلیل کمبود بودجه و افزایش قیمت خودرو تصمیم می‌گیرند از بانک‌ها و یا شرکت‌های لیزینگ و خودروسازی وام بگیرند.

اگر قصد داشته باشید برای خرید خودرو وام بانکی دریافت کنید باید نزد بانک مورد نظر که قصد دارید از آن وام بگیرید اعتبار کافی داشته باشید. علاوه بر آن تنها در صورتی می‌توانید از بانک‌ها وام خرید خودرو دریافت کنید که بخواهید برای خرید خودروهای ایرانی اقدام کنید. در این مقاله قصد داریم بیشتر با انواع اینگونه وام‌ها، شرایط و مراحل آن‌ها آشنا شویم. با ما همراه باشید.

وام خرید خودرو بانکی


همان‌طور که گفتیم به دلیل افزایش قیمت خودرو افراد زیادی برای دریافت وام از بانک‌های دولتی و خصوصی اقدام می‌کنند. باید توجه داشت که برای خرید خودروهای خارجی نمی‌توان وام دریافت کرد و تنها افرادی که قصد دارند برای خرید خوردوهای تولید داخل اقدام کنند صلاحیت دریافت وام بانکی را دارند. علاوه بر آن چک پرداختی در وجه متقاضی صادر نخواهد شد، بلکه در وجه شرکت خودروسازی مورد نظر صادر می‌گردد. شرایط دریافت وام از بانک با شرکت‌های لیزینگ در برخی موارد متفاوت است که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

شرایط خرید خودرو با وام بانکی

برای خرید خودرو می‌توانید بورس کالا را انتخاب کنید. طبق جدیدترین اطلاعیه‌ها، تارا و پژو 207 هم به زودی وارد بورس کالا می‌شوند، جزئیات بیشتر را در اینجا بخوانید.

رای دریافت وام خرید خودرو بانکی چه شرایطی باید داشت؟

برخی از شرایط وام خرید خودرو بین تمامی بانک‌ها مشترک است مانند موارد زیر:
• افراد متقاضی باید ۱۸ سال تمام داشته باشند.
• در سیستم بانکی کشور سابقه‌ چک برگشتی و معوقه نداشته باشند.
• بررسی و تایید توان مالی فرد متقاضی و ضامنان او جهت بازپرداخت وام

به جز مواردی که ذکر شد، ممکن است شرایط بانک‌ها برای دریافت وام خودرو با یکدیگر متفاوت باشد. با ما همراه باشید تا شرایط بانک‌های ارائه دهنده وام خودرو را به صورت جداگانه بررسی کنیم.

وام خرید خودرو بانک ملی

وام خودرو بانک ملی و شرایط آن به شرح زیر است:
• برای دریافت وام خودرو از این بانک نیازی به سپرده گذاری نیست.
• سقف وام ۱۵ میلیون تومان و متناسب با درآمد فرد خواهد بود.
• پرداخت اقساط این بانک طی سه سال انجام می‌شود.
• برای دریافت وام این بانک به ضامن رسمی نیاز خواهید داشت.
• نرخ سود بانک ملی برای وام خودرو ۱۸ درصد است.

وام خودرو بانک ملت

وام بانک ملت برای خرید خودرو به این صورت است که به متقاضیان تسهیلات خرد ارائه می‌دهد. به این معنا که فرد با توجه به سابقه و اعتبار خود در بانک می‌تواند تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان وام دریافت کند. در این نوع از تسهیلات چون الزامی برای خرید کالای خاصی وجود ندارد فرد می‌تواند از آن برای خرید خودرو نیز استفاده کند. شرایط وام خرید خودرو بانک ملت به صورت زیر است:

• افراد برای دریافت وام از بانک ملت باید در شعب آن سپرده کوتاه مدت داشته باشند.
• متقاضیان با توجه به اعتبار خود می‌توانند تا ۱۰۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که این مبلغ با توجه به میزان درآمد فرد تعیین می‌شود.
• مددت زمان بازپرداخت اقساط آن بین ۳ تا ۵ سال صورت می‌گیرد.
• نرخ سود اعلام شده توسط این بانک نیز ۱۸ درصد می‌باشد.

شرایط بانک ملت برای پرداخت وام خرید خودرو

وام خودرو بانک سامان

وام خرید خودرو بانک سامان با توجه به پشتوانه و گواهی سپرده، اوراق مشارکت بانک مرکزی و اوراق مشارکت دولتی در نظر گرفته شده است و شرایط زیر را دارد:

• این بانک معادل ۸۰ درصد قیمت خودرو و حداکثر تا ۱۰۰ میلیون تومان به فرد متقاضی وام می‌دهد.
• بازپرداخت اقساط آن حداکثر ۳۶ ماهه انجام می‌شود.
• نرخ سود بازپرداخت وام بانک سامان ۱۸ درصد است.
• برای اینکه فرد بتواند از این بانک وام بگیرد باید حساب سپرده کوتاه مدت او، گردش ۳ تا ۶ ماهه داشته باشد.
وام بانک سامان تنها برای خرید خودروهای داخلی که در سال جاری یا حداکثر یک سال قبل از تولید شده‌اند ارائه می‌شود.
• مبلغ قابل پرداخت وام با توجه به توان مالی متقاضی مشخص می‌شود.
• سند مالکیت و قرارداد خرید خودرو باید به نام تسهیلات گیرنده باشد.

در برخی بانک‌های خصوصی مانند پارسیان، آینده، دی، انصار، ایران زمین و… شرایط پرداخت وام کمی فرق دارد. به عنوان مثال برخی از این بانک‌ها نیاز به سپرده گذاری دارند و مدت زمان بازپرداخت آن‌ها مانند وام خرید خودرو بانک انصار ۲ ساله است. همچنین بعضی از این بانک‌ها مانند ایران زمین، نرخ سود ۲۲ درصد دارند.

وام خرید خودرو از شرکت های لیزینگ


همان‌طور که گفتیم دریافت وام ازشرکت‌های لیزینگ با وام‌های بانکی تفاوت‌هایی دارد. یکی از این تفاوت‌‌ها مربوط به نحوه ضمانت تسهیلات وام خودرو است. به این معنا که اگر از شرکت‌های لیزینگ وام بگیرید، سند خودرو شما تا تمام شدن اقساط وام در رهن شرکت فروشنده قرار می‌گیرد. اما در بانک‌ها این شرایط سخت‌تر است. سند خودرو در رهن بانک باقی نمی‌ماند اما به یک یا دو ضامن رسمی و مورد قبول بانک نیاز دارید.
نکته قابل توجه در خصوص شرکت‌های لیزینگ این است که این نوع شرکت‌ها باید مجوز رسمی داشته باشند. همچنین فعالیت مالی آنان باید توسط بانک مرکزی مورد تایید قرار گرفته باشد. اما توصیه می‌شود به هر شرکتی که مجوز دارد نیز اعتماد نکنید و از شرکت‌هایی خرید خودرو را انجام دهید که وابسته به بانک‌ها و شناخته شده هستند.

نحوه دریافت وام از شرکت‌های لیزینگ جهت خرید خودرو

وام خرید خودرو موسسه ملل


وام خرید خودرو موسسه ملل وامی است که با عنوان طرح آفاق به متقاضیان ارائه می‌شود. این موسسه اعلام کرده است برای اطلاع از شرایط دریافت وام باید به شعب مورد نظر مراجعه کرد. اما پس از کسب اطلاعات و بررسی‌های لازم شرایط دریافت این وام به شرح زیر است:

• برای دریافت این وام باید در موسسه اعتباری ملل سپرده گذاری کنید. حداقل مبلغ ۱۰ میلیون تومان و حداکثر مبلغ ۲۰ میلیون تومان است. به این معنا که فرد متقاضی می‌تواند تا پنج برابر مبلغ سپرده خود وام بگیرد.
وام خودرو این موسسه با حداقل مبلغ ۵۰ میلیون تومان و حداکثر مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می‌شود.
• این وام با نرخ سود ۱۸ درصد به متقاضیان ارائه می‌شود.
• حداکثر زمان بازپرداخت این وام ۵ سال خواهد بود.

وام خودرو فوری


آیا می‌دانید وام خودرو فوری چگونه به متقاضی ارائه می‌شود؟ عده‌ای از افراد به دلیل نداشتن سپرده و پول کافی شرایط گرفتن وام از برخی بانک‌ها را ندارند. در مقابل افراد دیگری هستند که سپرده گذاری کرده‌اند و معدل حسابشان به اندازه‌ای است که می‌توانند به راحتی وام بگیرند؛ اما به آن نیازی ندارند. در چنین شرایطی بحث فروش وام مطرح می‌شود. این روش سریع ترین روشی است که شما می‌توانید وام فوری برای خرید خودرو، مسکن و موارد دیگر دریافت کنید.

فرایند دریافت این وام به این صورت است که شما در ابتدا ضامن‌های معتبر و مورد نیاز را فراهم می‌کنید. سپس فردی که سپرده گذاری انجام داده و معدل حساب خوبی دارد وام را دریافت کرده و به شما می‌دهد. توجه داشته باشید که برای وام خوردو فوری با این روش حتما باید بین طرفین قرارداد محضری امضا شود تا فروشنده وام مطابق قرارداد، مبلغ مورد نظر را به حساب فرد واریز کند.

علاوه بر فروش وام، راه دیگری برای دریافت وام فوری وجود دارد. وام فوری بانک‌ها روشی است که به متقاضیان با شرایط خاص ارائه می‌شود. برای دریافت وام فوری باید ضامن معتبر، سند یا سپرده داشته باشید. در صورت سپرده گذاری، فرد مبلغ بیشتری دریافت می‌کند و تفاوت آن با دیگر وام‌ها این است که بانک آن را زودتر به متقاضی ارائه می دهد و دوره بازپرداخت کوتاه‌تری نسبت به بقیه دارد.

وام فوری خرید خودرو

شرایط وام فوری بانک‌ها به شرح زیر است:
• وام فوری تا سقف ۳ میلیارد تومان مانند طرح حاتم بانک توسعه تعاون به متقاضیان داده می‌شود.
• نرخ سود وام معمولا ۱۸ درصد است، اما در بانک‌های مختلف این نرخ بین ۲ تا ۲۴ درصد متغیر می‌باشد.
• مدت بازپرداخت وام با توجه شرایط بانک مورد نظر در بازه زمانی ۳۶ تا ۶۰ ماهه متفاوت است.
• وام فوری بدون سپرده گذاری و با ارائه ضامن معتبر یا سند هم به متقاضی پرداخت می‌شود.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت وام خرید خودرو


اگر قصد دارید برای خرید بهترین خودروهای ایرانی از بانک وام ماشین بگیرید باید مدارک زیر را به بانک ارائه دهید. توجه داشته باشید به دلیل تغییراتی که ممکن است هر بانک درارائه این مدارک اعمال کند، بهتر است از بانک مورد نظر فهرست مدارک مورد نیاز را دریافت کنید.

• ارائه اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه فرد متقاضی و صفحه اول شناسنامه ضامن‌ها
• ارائه اصل و کپی کارت ملی متقاضی و ضامن‌ها
• ارائه گواهی اشتغال به کار یا فیش حقوقی به همراه ذکر میزان حقوق دریافتی
• معرفی ضامن‌های مورد تایید بانک (کارمند رسمی یا فرد دارای صلاحیت که مورد تایید بانک است)
• ارائه اصل و کپی فیش حقوقی افراد ضامن
• ارائه یک قطعه عکس از فرد متقاضی وام
• ارائه پیش فاکتور خرید خودرو از نمایندگی‌ها و شرکت‌های خودروسازی
• سه عدد تمبر مالیاتی
• ارائه اصل و کپی اسناد مالکیت، کارت و بیمه نامه خودرو با امضای نمایندگی فروش خودرو

مدارک لازم برای دریافت تسهیلات خرید خودرو

جمع بندی

با توجه به مطالبی که ذکر کردیم بسیاری از افراد قصد خرید خودروهای داخلی را دارند اما بودجه کافی را ندارند. این افراد می‌توانند با وام خودرو که توسط بانک‌ها، موسسات مالی و اعتباری و شرکت های لیزینگ ارائه می‌شود برای خرید اقدام کنند. توجه داشته باشید که هر بانک یا شرکت روند مشخص و متفاوتی دارد. در نتیجه بهتر است قبل از اقدام برای دریافت وام، اطلاعات لازم را در خصوص شرایط، مراحل و مدارک مورد نیاز از شعبه یا شرکت مورد نظر خود کسب کنید.

برای مشاهده مقالات راهنمای خرید و فروش خودرو به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • سلام من کارم ساخت ساز اپارتمان و مشارکت و پیمانکاری هست حقیقتن تا کنون وام نگرفتم ولی سند ملک تا ۱۰ملیارد دارم میخواستم اول از برنامه خوبتون تشکر وقدارنی کنم این برنامه سیگنال خیلی برنامه بدرد بخور هست منکه خیلی استفاده کردم وباز هم حالا راهی هست برای من جهت وام از ۲تا ۴ملیارد تومان وام چطوری بگیرم تا واحد ها که دارم بفروش بده حقیقت اینکه بیکار نباشم من اصل شغل من معمار تجربی هستم از زمانی که خودم شناختم با خاک بزرگ شدم کار دیگه هم بلد نیستم هم دوست دارم از کنار من چند نفر نون ببره منهم بیکار ن