وام بازنشستگان تامین اجتماعی | جزئیات و نحوه دریافت

وام بازنشستگان تامین اجتماعی | جزئیات و نحوه دریافت

وام‌های بازنشستگی و قرض الحسنه برای بازنشستگان یکی از بهترین منابع مالی برای مشکلات زندگی‌شان است. بازنشستگان تامین اجتماعی نیز می‌توانند از وام بازنشستگان تامین اجتماعی استفاده کنند. مهم‌ترین مزیت اولیه دریافت این وام این است که تمامی مراحل آن به صورت غیر حضوری انجام شده و کار را برای بازنشستگان عزیز راحت‌تر می‌کند. در این مقاله اطلاعات لازم درباره وام بازنشستگی تامین اجتماعی و ثبت نام آن از طریق سامانه را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

وام بازنشستگان تامین اجتماعی چیست؟

سازمان تامین اجتماعی برای بازنشستگان خود تسهیلات مختلفی را ارائه می‌کند که وام‌های بازنشستگی و قرض الحسنه یکی از آن‌هاست. بر اساس گفته معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی نیز مبلغ وام بازنشستگی تامین اجتماعی امسال افزایش پیدا کرده است.

وام بازنشستگان تامین اجتماعی همانطور که مشخص است، برای بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی بوده که دریافت آن شرایط خاصی دارد. این افراد برای ثبت نام نیاز به مراجعه حضوری به مرکز خاصی را ندارند. تنها کافیست که با مراجعه به آدرس وب‌سایت vaam.kabtatamin.ir​ به صورت آنلاین ثبت نام خود را انجام داده و درخواست خود را ثبت کنند.

با توجه به تعداد بالای درخواست کنندگان، این وام با اولویت بندی خاصی پرداخت می‌شود. به صورت کلی برای دریافت وام بازنشستگان تامین اجتماعی اولویت پرداخت با افرادی است که تا قبل از آن وامی نگرفته باشند. همچنین اگر افراد در حاضر اقساط وام‌های قبلی تامین اجتماعی را می‌پردازند، نمی‌توانند برای این وام ثبت نام کنند.

برای دنبال کردن اخبار اقتصادی سیگنال را نصب کنید

مبلغ وام بازنشستگان تامین اجتماعی و بازپرداخت

وام بازنشستگان تامین اجتماعی در سال گذشته با مبلغ 12 میلیون تومان و کارمزد 4 درصد ارائه می‌شده است. طبق توافق‌های صورت گرفته و پیگیری‌های انجام شده، در سال جاری میزان پرداختی این وام بازنشستگی بر اساس چیزی که از سمت سازمان تامین اجتماعی اعلام شده 20 میلیون تومان و با همان میزان کارمزد خواهد بود. با توجه به محدود بودن سهم هر کانون بازنشستگی تامین اجتماعی، از میان ثبت نام کنندگان حدود 500 هزار نفر می‌توانند این وام را دریافت کنند.

لازم به ذکر است بازپرداخت وام بازنشستگی تامین اجتماعی در طی 24 ماه صورت می‌گیرد.

وام بازنشستگی به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

 • برای دریافت وام بازنشستگان اولویت با بازنشستگانی است که تاکنون وامی دریافت نکرده اند.
 • بیماران خاص و صعب العلاج
 • افرادی که فرزندان آن ها در شرف ازدواج هستند.
 • افراد در حال جابجایی مسکن جهت اجاره نشینی

شرایط لازم برای اخذ وام بازنشستگان تامین اجتماعی

طبق سامانه دریافت وام‌های بازنشستگی تامین اجتماعی، شرایط دریافت این وام به شرح زیر است:

 1. بازنشسته عضو کانون  میبایست حقوق خود را  از شعب بانک رفاه شهر تهران  دریافت نماید. (سایر بانک‌ها به دلیل عدم امکان کسر اقساط توسط بانک عامل نمی‌توانند وام پرداخت کنند)
 2. با توجه به قوانین بانک مرکزی سن بازنشسته متقاضی وام باید کمتر از ۷۷ سال تمام باشد.
 3. بازنشسته باید فاقد بدهی بانکی،‌ چک برگشتی و اقساط معوقه وام از سایر بانک‌های کشور باشد (مطابق مقررات بانک)
 4. بازنشسته نباید در ۳ سال گذشته از تسهیلات وام بانک رفاه استفاده کرده باشد.                 
 5. مبلغ وام ۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال معادل بیست میلیون تومان بوده و باز پرداخت مطابق مقررات بانک است.
 6. سیم کارت متقاضی (بازنشسته یا مستمری بگیری) باید به نام خود باشد و شماره وارد شده باید متعلق به شخص بازنشسته/مستمری بگیر باشد
 7. این درخواست صرفا جهت پیش ثبت نام وام بوده و به دلیل محدودیت در تعداد وام چنانچه به هر دلیل با پرداخت وام شما موافقت نگردید، کانون بازنشستگان هیچ گونه مسئولیتی در قبال پرداخت وام  به بازنشسته ندارد.       
 8. در صورت اشتباه در درج مندرجات فرم، مسئولیت آن به عهده بازنشسته است.
 9. در صورت موافقت بانک رفاه با درخواست شما از طریق پیامک به شماره موبایل شخص بازنشسته اعلام می‌شود.
 10. آن دسته از افرادی که پیامک وام را از بانک رفاه دریافت نمودند موجودی حساب بانک رفاه خود را حداقل بملغ ۵۰۰۰۰۰ ریال  جهت کسر مبلغ تمبر برای واریز وام درخواستی نگه دارند و به هیچ عنوان موجودی حساب را صفر نکنند.

مراحل ثبت نام در سامانه وام بازنشستگان تامین اجتماعی

همان طور که گفته شد، مراحل ثبت نام این وام به صورت آنلاین بوده و نیاز به مراجعه حضوری نیست. در ادامه راهنمایی کاملی از مراحل ورود به سامانه vaam.kabtatamin.ir​ و ثبت نام در آن را آورده‌ایم.

 1. متقاضیان وام بازنشستگی برای ورود به سامانه، باید در مرورگر خود آدرس وب‌سایت vaam.kabtatamin.ir​ را وارد کنند.
 2. پس از ورود به وب‌سایت در صفحه اصلی آن با ارائه توضیحات کامل مشخص شده که این وب‌سایت برای درخواست وام بازنشستگان تامین اجتماعی است.
 3. زمانی که صفحه اصلی سایت را اسکرول کرده و به پایین آن می‌روید، تصاویری را مشاهده می‌کنید که با ذکر مثال مراحل ثبت نام در این سامانه را توضیح داده است. لطفا با دقت آن‌ها را مطالعه کنید.
 4. انتهای صفحه، دکمه سبز رنگی وجود داشته که با کلیک بر روی آن و وارد کردن اطلاعات و مشخصاتتان، وارد سامانه شده و ثبت نام خود را انجام دهید.

سوالات متداول

پس از ثبت نام اولیه در سامانه vaam.kabtatamin.ir به مراجعه حضوری به دفاتر بازنشستگی نیاز است؟

خیر؛ پس از ثبت نام و درج مشخصات، نیازی به مراجعه حضوری نیست. در صورتی که جز گیرندگان وام باشید، پیامک آن برای شما ارسال خواهد شد.

آیا با وجود داشتن اقساط وام باقی مانده امکان درخواست برای وام بازنشستگان تامین اجتماعی وجود دارد؟

اگر در زمان ثبت نام هنوز در حال پرداخت اقساط وام‌های قبلی باشید، نمی‌توانید برای این وام ثبت نام کنید.

ثبت نام وام بازنشستگان تامین اجتماعی از چه زمانی است؟

مطابق سال‌های گذشته از ابتدای خرداد می‌توانید برای این وام در سامانه vaam.kabtatamin.ir ثبت نام کنید.

برچسب‌ها
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام کسانی که بانک ملت حقوق میگیرن مسلمان نیستن به قران ما هم مشگل داریم سن ما ۷۷ نیست باید چکار کنیم ما که بیشتر نیاز داریم انهای که ۷۷ سال دارن بچهاشون همه سر سامان گرفتن به فکر ما بدبخت بیچارها باشید

 • با سلام من باز نشسته تعمین اجتماعی هستم بهمن ۱۴۰۱ حضوری در کانون بازنشستگی چناران آن ثبت نام کردم بیش از سه ماه جواب گو نیستن هر وقت میرن میگن سه هفته دیگه تلفنی هم جواب نمیدن به کجا باید مراجعه کنم

 • سلام .گناه بازنشستگانی که از بانک های دیگه مثل ملت حقوق میکیرن چیه چرا تمام وام ها باید از حساب رفاه باشه مهم خود شخص هست که مشخصه مستمری بگیر و باز نشسته هست و اینکه اگر فرزند تحت تکفل داشته باشه بنابر این بالای 77سال چه معنی داری چرا که بعد از اون حقوق به فرزند و در نهایت بانک به پول و سودش میرسه .لطفا فکری بکنید برای حقوق بگیران بانک ملت که بازنشسته هستن

 • من وارد سایت شدم ی سری چیزا میخواد ک من اصلا جوابشو نمیدونم مثل شماره عضویت و اینکه تو کدوم بانک چ شعبه ای حقوق میگیره پدرم ک خودش از لحاظ ذهنی چیزی یادش نیستو و نمیدونه من این اطلاعاتو از کجا بیارم پرش کنم؟

 • آنهم با این تورم و شرایط اقتصادی خداوند همه ما را به راه راست هدایت بفرمایید

 • سلام خواستم ببینم بانک رفاه وام 100یا 50 میلیونی برای مستمر بگیران میده؟ اگه میده شرایطش چیه؟ سپاسگزارم🙏

 • درخواست وام ازدواج ۷ میلیونی دارم تا کنون دریافت نکردم

  • برو اون وام رو بفروشم از وام گرفتن خیلی بهتره و هم مجبور نمیشی باز پرداخت بکنی ۲۰ میلیون میدن بهت

 • سلام میخواستم ببینم به مستمری بگیران هم وام تعلق میگیره .یعنی پدر فوت کرده باشه بازمانده ک حقوق میگیره میاونه وام بگیره

  • با سلام دوست عزیز، تنها به همسر بازمانده بیمه شده متوفی تعلق می‌گیرد.

   • بازنشسته فولادم از بانک رفاه حقوق میگیرم آیا این وام رو به ما هم میدن

   • با سلام دوست عزیز، این وام به بازنشستگان تامین اجتماعی تعلق می‌گیرد.

 • یکی از مشکلات این وام داشتن شرائط سنی برای مستمری بگیران هست ، درست در سنیی که این عزیزان نیاز به حمایت دارند به آنها وام تعلق نمیگیرد ، خیلی ساده با ضامن شدن یکی از فرزندان میشود این مشکل را حل کرد

 • سلام برای ثبت نام در شیراز وارد سایت کانون بازنشستگان شدم و ثبت نام کردم کد قرعه کشی به من دادن حالا چندین ماه میگذرد و به من وام تعلق نگرفته و جهت ثبت نام دوباره مشکل دارم چون همچنان در وضعیت قرعه کشی قرار دارد در صورتی که هیچ جا خبری در راستای قرعه کشی اعلام نشده راهنمایی فرمایید .ممنون از برنامه خوب و کاربردی سیگنال

  • دوست عزیز این وام فعلا به بازنشستگان تهران تعلق می‌گیرد.

   • سلام وام 100میلویونی میخواستم به بازنشستگان تامین اجتماعی تعلق میگیرد

   • با سلام دوست عزیز، این وام به بازنشستگان تامین اجتماعی نیز تعلق می‌گیرد.

 • سلام خسته نباشید وام بازنشستگی 14درصد هست یانه؟

   • سلام پدرم مستمری بگیر بیمه روستایی هستش میتونه وام درخواست بده یا من ک پسرش هستم درخواست بدم