همه چیز در رابطه با ارز دیجیتال کاردانو (Cardano) و توکن ADA

همه چیز در رابطه با ارز دیجیتال کاردانو (Cardano) و توکن ADA

صنعت ارز دیجیتال همواره بستری برای طراحی و اجرای پروژه های جدید و جذاب است که یکی از آنها کاردانو (Cardano) نام دارد. قبل از این با بیت کوین آشنا شدیم که یک سیستم مالی بر مبنای تکنولوژی بلاک چین است. پس از آن نیز با اتریوم آشنا شدیم که از سیستم قراردادهای هوشمند در بستر بلاک چین پشتیبانی میکند. حال سیستمی را در نظر بگیرید که هردوی این ها را بصورت بهینه تر و با کارایی بیشتر پوشش دهد. در این آموزش با وب سایت سیگنال همراه شده تا بیشتر با ارز دیجیتال کاردانو و توکن های آن ADA آشنا شوید.

معرفی ارز دیجیتال کاردانو

پروژه کاردانو در سال 2015 میلادی کلید خورد. شرکت توسعه دهنده آن (IOHK (Input Output Hong Kong نام دارد که توسط یکی از بنیانگذاران اتریوم و بیت شیرز (BitShares) به نام چارلز هاسکینسون مدیریت می شود. نام این پروژه برگرفته از نام ریاضیدانی به نام گرولامو کاردانو (Gerolamo Cardano) است که در قرن 16 میلادی زندگی می کرد.

کاردانو سیستمی غیرمتمرکز مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است که توسط توکن ADA تامین می شود. ADA در واقع ارز دیجیتالی است که روی پلتفرم کاردانو مورد استفاده قرار می گیرد. کاردانو مانند اتریوم سیستمی مبتنی بر قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) است و می تواند برای طراحی و ساخت برنامه های غیرمتمرکز (Dapps) مورد استفاده قرار گیرد با این تفاوت که مقیاس پذیری و امنیت آن توسط ساختاری چند لایه تأمین می شود. این بدان معناست که Cardano از لایه های مختلف برای اهداف متفاوت استفاده می کند؛ یک لایه برای انجام عملیات مالی و مبادله ADA دارد و لایه ای جداگانه برای اجرای قراردادهای هوشمند !

کاردانو اولین ارز دیجیتال است که با فلسفه علمی و بر اساس تحقیقات دانشمندان و داوری همتای این حوزه طراحی شده و همین امر می تواند تضمین کننده امنیت آن در زمان های مختلف باشد. هدف کاردانو ایجاد بلاک چینی است که عملکرد بهتری نسبت به بلاک چین های قدیمی تر مانند اتریوم داشته باشد. به این معنی که بتواند تراکنش های بیشتر، با سرعت بالاتر و هزینه های کمتر را پوشش دهد.

چارلز هاسکینسون معتقد است:

کاردانو بلاک چین نسل سوم است و بیت کوین و اتریوم به ترتیب نسل اول و نسل دوم تکنولوژی بلاک چین محسوب می شوند.

بنابراین موسسه IOHK به جای کپی برداری از کد بلاک چین های پیشین، به صورت منحصربفرد بلاک چین خودش را طراحی کرد.

این پلتفرم از زبان برنامه نویسی انحصاری به نام هسکل (Haskell) استفاده می کند که بر خلاف اتریوم در برابر خطاهای احتمالی مصون است. با توجه به آینده مبهم و پیچیدگی سیستم های مبتنی بر بلاک چین، انعطاف پذیر بودن پروژه در طول زمان بسیار مهم است. پیشبینی شرایط یک پروژه در ماه ها یا سال های آینده تقریباً غیرممکن است؛ بنابراین یک زبان برنامه نویسی قوی مانند Haskell با حد و مرز مشخص خطای برنامه نویسی تقریبا از ایجاد برنامه ها و سیستم های بی هدف جلوگیری می کند.

اکثر افراد فکر می کنند Cardano و ADA یکی هستند، اما در حقیقت تفاوتی بین آنها وجود دارد. کاردانو در واقع بلاک چینی است که به افراد امکان ارسال و دریافت وجوه را می دهد و توکن ADA نام ارز دیجیتال بومی این شبکه است.

کاردانو مانند اکثر ارزهای دیجیتال دیگر ساختاری غیرمتمرکز دارد؛ به این معنی که هیچ سازمان یا نهاد مرکزی و دولتی بر آن نظارت نداشته و تراکنش ها و قراردادهای هوشمند آن توسط افراد اعتباردهی می شوند.

لازم به ذکر است تیم کاردانو در عرضه اولیه خود موفق به جمع آوری 63 میلیون دلار سرمایه اولیه شدند که در حال حاضر این رقم به 33 میلیارد دلار رسیده است.

تفاوت اتریوم (ETH) و کاردانو (ADA)

تفاوت اتریوم (ETH) و کاردانو (ADA)

همان گونه که گفته شد بلاک چین کاردانو به افراد امکان ساخت قراردادهای هوشمند را می دهد و از این لحاظ یکی از رقبای اصلی اتریوم است. قرارداد هوشمند به دو یا چندین نفر امکان ورود به توافق و ساختاری بدون نیاز به واسطه را می دهد، به این معنی که شرایط اولیه تعریف و طراحی می شوند و پس از آن کلیه کارها بصورت خودکار انجام می شود. در واقع برنامه های کامپیوتری هستند که مانند یک قرارداد عمل می کنند و روی بلاک چین ثبت می شوند.

هر دو پلتفرم گفته شده به منظور طراحی برنامه های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند به وجود آمدند اما تفاوت های اساسی نیز با یکدیگر دارند که شامل موارد زیر می شود:


مکانیسم اجماع


 • اتریوم : مکانیسم اجماع اتریوم در حال حاضر مبتنی بر الگوریتم گواهی اثبات کار (PoW) است. با این وجود در آینده ای نزدیک اتریوم قصد دارد از الگوریتم اثبات سهام (PoS) استفاده کند.
 • کاردانو : از پروتکلی مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام به نام اوروبوروس استفاده می کند.

زبان برنامه نویسی


 • اتریوم : با استفاده از زبان برنامه نویسی انحصاری خود با نام Solidity به وجود آمد. تیم اتریوم این زبان را به منظور طراحی قراردادهای هوشمند و استفاده از ماشین مجازی اتریوم به وجود آورد.
 • کاردانو : کاردانو پروتکل خود را با استفاده از زبان برنامه نویسی Haskell و Plutus به وجود آورد.

ساختار


 • اتریوم : در حال حاضر یک لایه دارد و ایجاد لایه دوم برای رفع مشکل مقیاس پذیری در دست اقدام است.
 • کاردانو : متشکل از دو لایه است که عملیات محاسباتی را از حساب های دفتر کل توزیع شده جدا می کند.

در نهایت مقایسه کلی اتریوم و کاردانو را می توانید با یک نگاه در جدول زیر مشاهده کنید:

معیارکاردانواتریوم
سال ساختسپتامبر 2015 میلادیجولای 2015 میلادی
سازندهچارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)
مکانیسم اجماعالگوریتم اثبات سهام (PoS)الگوریتم اثبات کار (PoW)
تعداد تراکنش ها در ثانیه (TPS)25730
ارزش کل بازار93 میلیارد دلار 391 میلیارد دلار
میزان کل عرضه33 میلیارد 117 میلیون
تیم پشتیبان و توسعه دهندهIOHKEthereum Foundation
هزینه انجام تراکنش0.16 تا 0.17 ادا4 دلار

تاریخچه کاردانو

سال 2015 – چارلز هاسکینسون و جرمی وود بنیاد IOHK را بنا نهادند. IOHK در واقع سازمانی مبتنی بر تحقیق و توسعه با استفاده از ابداعات ساختار همتا به همتا و تکنولوژی بلاک چین است که به منظور ارائه خدمات مالی ایجاد شده است.

سال 2017 – چارلز هسکینسون که یکی از بنیانگذاران اتریوم نیز بود، ارز دیجیتال نسل سومی با نام کاردانو طراحی کرد.

سال 2017 – در همان سال IOHK با کاردانو قراردادی مبنی بر ساخت، طراحی و نگهداری از سیستم کاردانو تا سال 2020 میلادی امضا کرد. در همان سال EMURGO نیز که شرکتی برای توسعه، پشتیبانی و کمک به کسب و کارهای مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است، با کاردانو قراردادی انعقاد کرد. بیشتر سرمایه کاردانو از قرارداد پنج ساله با EMURGO تأمین می شود.

سپتامبر سال 2017 – چارلز هاسکینسون کاردانو را طراحی و برای عموم ارائه کرد.

چه کسی کاردانو را اختراع کرد؟

چارلز هاسکینسون خالق کاردانو
چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)

همان طور که گفته شد چارلز هاسکینسون یکی از بنیانگذاران سابق اتریوم با کمک جرمی وود، ایجاد بنیاد کاردانو و همکاری با IOHK و امورگو در سال 2017 میلادی کاردانو را طراحی کرده و به عموم ارائه نمود.

در حال حاضر سه شرکت هستند که بصورت تمام وقت در حال توسعه و تقویت کاردانو هستند که عبارتند از بنیاد کاردانو (Cardano Foundation) و شرکت های IOHK و EMURGO

ADA تا امروز رشدی بیش از 1400 درصد داشته. اما این مسیر راه و پیشرفت کاردانو چه بوده که چنین موفقیتی را نصیب این پروژه کرده؟
کاردانو از 5 فاز یا فورک تشکیل شده تا امروز 3 فاز آن اجرا و بزودی فاز سوم استارت خواهد خورد. مسیر راه این ارز دیجیتال به ترتیب زیر است:

فاز بایرون(BYRON)

اگر از سایت کاردانو بازدید کرده باشید حتما فازهای مسیر راهی که با تصاویر دانشمندان مشخص شده‌اند دیده‌اید. بایرون یا فاز سبز، مرحله‌ای بود که در ابتدای کار پیاده‌سازی شد و در آن، تنها از معاملات ارز ADA پشتیبانی می‌شد.

فاز شلی(SHELLEY)

پس از بایرون و فعالیت‌های کاردانو که باعث شد این رمز ارز بر اساس گزارش بازار Santiment به عنوان فعال ترین پروژه رمزنگاری در سال 2019 رتبه بندی شود، شلی استارت خورد. هاردفورک شلی یا فاز آبی کاردانو در اواخر ژوئن 2020 آغاز به کار کرد.

. این فورک به گفته توسعه‌دهندگان کاردانو، دوره رشد و توسعه شبکه بوده و نسبت به بایرون، از امنیت و استحکام بیشتری برخوردار است. شلی همچنین با استخر سهام، طرح تفویض اختیار و تشویق و سیستم پاداش به کاربران، باعث شد تا قیمت ADA در آن زمان رشد قابل توجهی داشته باشد.

فاز گوگن(Goguen)

این فورک که به فاز بنفش نیز معروف است و در ماه جاری اجرا خواهد شد، از پلتفرمی با عنوان Plutus که بر پایه زبان برنامه‌نویسی Haskell توسعه یافته استفاده خواهد کرد. به کمک این پلتفرم و زبان برنامه‌نویسی سطح بالای مارلو که بر بستر این پلتفرم ایجاد شده، زمینه برای قراردادهای هوشمندی فراهم می‌شود که قادر به مدل‌سازی سناریوهای تجاری و مالی در سطح شرکت هستند. بنابراین افرادی که تخصص کافی برای کار با قراردادهای هوشمند را ندارند هم می‌توانند با این شبکه کار کنند.

فاز باشو(BASHO)

فازی که در آینده و پس از گوگن اجرایی خواهد شد و در سایت کاردانو با رنگ زرد مشخص شده. براساس توضیحاتی که درباره این دوره داده شده، باشو، عصر بهینه سازی ، بهبود مقیاس پذیری و قابلیت همکاری شبکه است. نام بردن از سایدچین‌ها(sidechains) در جدیدترین بروزرسانی توضیحات فورک باشو، خبر از امکان جابه‌جایی توکن‌های کاردانو را از بلاک‌چین اصلی به زیرشاخه‌ها می‌دهد.

فاز VOLTAIRE

فاز نهایی VOLTAIRE که با رنگ صورتی مشخص می‌شود دوره‌ایست که قطعات نهایی مورد نیاز برای تبدیل شدن شبکه کاردانو به یک سیستم خود پایدار را فراهم خواهد کرد. با وجود سیستم رای‌گیری، کاربران در این فاز قادر خواهند بود از حق رای خود استفاده کنند و بر شبکه تاثیرگذار باشند.

کاردانو چگونه کار می کند؟

کاردانو چگونه کار می کند؟

کاردانو در دو لایه توسعه یافته است که دفتر کل ارزش های داخل حساب ها را از روش انتقال ارزش بین حساب های دیگر جدا می‌کند. این تفکیک باعث انعظاف پذیری بیشتر قراردادهای هوشمند در پلتفرم می‌شود. شرکت ها می توانند از این تفکیک به منظور سفارشی سازی هر چه بیشتر قراردادها استفاده کنند.


لایه پرداختی کاردانو (CSL)


CSL لایه اول پلتفرم است و به عنوان تراز دفترکل عمل می‌کند. این لایه که با هدف بهبود پروتکل بیت کوین در زمینه مقیاس پذیری به وجود آمده است، با استفاده از الگوریتم اثبات سهام موجب ایجاد بلاک های جدید و تایید تراکنش‌ها می‌شود.

در واقع این لایه امکان ارسال و دریافت کوین ADA بین کاربران را فراهم می کند، مانند زمانی که کاربران اتریوم دارایی های دیجیتالی خود را با یکدیگر مبادله می کنند.


لایه محاسباتی کاردانو (CCL)


CCL لایه دوم پلتفرم کاردانو است که شامل اطلاعاتی در مورد چگونگی انجام تراکنش ها است. این لایه هنوز در حال توسعه است و به کاربران امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را می دهد.

از آنجا که لایه محاسبات از لایه پرداخت جدا شده است، کاربران CCL در هنگام ارزیابی معاملات می توانند قوانین مختلفی ایجاد کنند. به عنوان مثال، شما می توانید یک دفترکل ایجاد کنید که هر گونه معاملاتی را که شامل اطلاعات املاک نیست را انتخاب نکند. این امر باعث افزایش امکانات در بلاک چین خواهد شد.

استخراج کاردانو چگونه انجام می شود؟

همانطور که گفته شد، کاردانو از الگوریتم گواهی اثبات سهام به جای گواهی اثبات کار استفاده می کند. به عنوان یک استفاده کننده از الگوریتم اثبات سهام، کاردانو وابسته به استخراج نیست. در گواهی اثبات سهام کاربر به صورت تصادفی براساس میزان سرمایه انتخاب می شود نه ب راساس میزان کاری که برای حل مسائل پیچیده انجام می دهد.

در اثبات سهام، استخراج کنندگان از همان ارزی که مالکش هستند استخراج می کنند. اثبات سهام راه متفاوتی برای اعتبارسنجی تراکنش ها با استفاده از توافق جمعی است. هدف آن با اثبات کار مشابه و نحوه انجام آن کاملا متفاوت است. بر خلاف الگوریتم اثبات کار که در آن استخراج کنندگان با حل مسائل ریاضی پاداش می گیرند، در اثبات سهام استخراج گر یک بلاک به طور قطعی انتخاب می شود و هر کسی نسبت به میزان دارایی خود از آن ارز در نگهداری شبکه شریک می‌شود.

استخراج کاردانو چگونه انجام می شود؟

در کاردانو زمان به دوره های مختلف (Epoch) تقسیم می‌شود. این دوره های زمانی خود به قسمت های کوچک تر با عنوان اسلات (Slot) تقسیم می‌شوند. اسلات ها دوره های زمانی کوتاه در حد 20 ثانیه هستند. هر اسلات یک رهبر (Leader) دارد که فقط او می تواند داخل اسلات خودش بلاک منحصر بفرد ایجاد کند. دستمزد تراکنش ها در یک دوره زمانی خاص داخل استخر مجازی جمع آوری شده و بین لیدرهای اسلات ها توزیع می‌گردد.

تمامی افراد مشارکت کننده در شبکه در انتخاب لیدر اسلات بعدی نقش ندارند. برای اینکار افراد باید حداقل سرمایه تعریف شده ای در شبکه داشته باشند. اگر این شرایط مهیا شود، فرد به عنوان انتخاب کننده در دوره زمانی بعدی برگزیده می شود. انتخاب لیدرهای اسلات توسط روشی توزیع شده با ایجاد یک شماره تصادفی انجام میشود. ورودی این سیستم Seed های رمزدار هستند که توسط شرکت کننده ها ایجاد می‌شوند.

مزایا و معایب کاردانو

مزایا

 • تیم توسعه بسیار قوی دارد. بنیانگذار کاردانو پیش از این نقش مهمی در موفقیت پروژه های عظیمی مانند اتریوم و بیت شیرز داشته است.
 • اولین بلاک چینی است که ساختار دو لایه ای دارد.
 • محدودیت مقیاس پذیری ندارد و با افزایش تعداد کاربران، تراکنش های بیشتری می تواند انجام شود.
 • ارز دیجیتال ADA تراکنش هایی سریع و کم هزینه را فراهم می کند.
 • مکانیسم اجماع کاردانو نسبت به بلاک چین های قدیمی، عادلانه تر و کاربرپسند تر است.

معایب

 • بسیاری از ویژگی های کاردانو در حد تئوری باقی مانده و هنوز در مرحله توسعه است.
 • بلاک چین های دیگری از جمله ریپل، استلار و نئو توانسته اند بیش از 1000 تراکنش در ثانیه را پردازش کنند.
 • بیشترین میزان مقیاس پذیری کاردانو در حال حاضر 257 تراکنش در ثانیه است.
 • کیف پول دیجیتال رسمی کاردانو مشکلات عمده بسیاری دارد.

قیمت کاردانو در سال های اخیر

قیمت کاردانو در سال های اخیر

با افزایش تقاضا در اوایل سال 2018 میلادی قیمت این ارز دیجیتال به بالاترین مقدار خود تا آن زمان یعنی 1.180 دلار رسید. با پیاده‌سازی فاز شلی کاردانو و راه‌اندازی قراردادهای هوشمند در این مرحله، ADA رشد زیادی داشته. تا جایی که قیمت این رمز ارز در حال نگارش این متن 2.9 دلار است. باید دید با اجرایی شدن فورک گوگن در روزهای آتی آیا ADA به رقمی بالای 3 دلار خواهد رسید یا خیر.

adacoin.png

با استناد به نمودار Google Trends نیز می توان دریافت که میزان محبوبیت کاردانو در سی روز گذشته و همزمان با فورک شلی اوج داشته است.

روش ذخیره سازی کاردانو

یکی از گزینه ها برای ذخیره سازی ADA استفاده از کیف پول رسمی کاردانو با عنوان “Daedalus” میباشد. این کیف پول در سیستم عامل های ویندوز، مک و لینوکس قابل استفاده است. نرم افزار موبایلی این کیف پول دیجیتالی نیز به زودی عرضه خواهد شد.

دیگر گزینه ها برای ذخیره سازی مطمئن کاردانو کیف پول های سخت افزاری Ledger Nano S و Trezor هستند. همچنین لازم به ذکر است کیف پول های Atomic و Yoroi نیز از کاردانو پشتیبانی می کنند. جهت آشنایی با بهترین کیف پول های Cardano به مقاله منتشر شده در وب سایت سیگنال مراجعه نمایید.

نتیجه گیری

کاردانو پروژه ای است که بسیاری از مشکلات دنیای ارزهای دیجیتال را از بین برده است. بعد از هک DAO روی شبکه اتریوم بسیار مهم است که تمرکز اصلی کاردانو مبتنی بر بازنگری و بررسی دقیق کدها باشد و از این طریق امنیت شبکه را فراهم آورد. در نتیجه Cardano به عنوان شبکه ای امن محسوب می شود که با ساختاری دو لایه ویژگی های بیت کوین و اتریوم را بطور همزمان پوشش می دهد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام برای خرید و فروش کاردانو اهرمی(ada 3x short ,long) از کجا آموزش بگیرم
  ممنون

 • سلام . لطفا بفرمایید چطور ارز ADA رو در کیف پول Trust Wallet به Tether تبدیل کنم.

  • سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما
   برای تبدیل کاردانو به تتر میتوانید از صرافی های dex یا بخش سواپ کیف پول استفاده نمایید
   فقط باید در نظر داشته باشید که برای ایت تبدیل یا سواپ نیار به پرداخت کارمزد با توکن شبکه ی بلاکچین دارید

 • باسلام. میخواستم نظرتون رو در مورد این سایت هایی که الان کار خرید و فروش رو انجام میدن مثله رایا یا بیت میت چیه. آیا صلاح میدونید اونجا کیف پول باز کنیم و خرید فروش کنیم یا اصلا امنیت داره. با تشکر

  • سلام دوست عزیز
   هیچ صرافی برای نگهداری ارز مناسب نیست بهتر است سرمایه ی خود را در کیف پول شخصی نگهداری نمایید

  • سلام، بر روی تراست ولت کاردانو beep20دارم، میخوام به smartchain تبدیل کنم برای انتقال به صرافی، بهم ارور میده unable to perform a swap. ممنون میشم اگر تجربه ایی دارین راهنمایی کنین

 • سلام من مقداری کاردانو خریدم وبه کیف پولvia walletمنتقل کردم مشکل اینه که نماد کاردانی آبی رنگه در صورتی که تو تراست ولتم مشکی رنگه

  ممنونم از شما

  • سلام دوست عزیز
   رنگ لگو اهمیتی ندارد
   فقط باید چک کنید که ببینید شناسه ی ارز کاردانو درست باشد و ارز دیجیتال دیگری به جای ان به شما نمایش داده نشده است

 • سلام و عرض ادب. ارز کاردانو رو از صرافی ایرانی آبان تتر به نوبیتکس تحت شبکه ada انتقال دادم ولی منتقل نشده. ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام دوست عزیز
   در صورتی که آدرس و شبکه ی انتقال در هر دو صرافی یکی بوده است و پول شما منتقل نشده است میتوانید به صرافی ایمیل بزنید و با ارائه‌ی مدرک مشکل خود را مطرح نمایید

 • سلام وقت بخیر
  کاردان یک کوین هست یا یک توکن 💕
  ممنونم از پاسخگویی

  • سلام دوست عزیز
   هر ارز دیجیتالی که یک شبکه ی بلاکچین مختص خود داشته باشد در اصطلاح کوین نامیده میشود و به ارزهای دیجیتالی که شبکه ی بلاکچینی ندارند و بر بستر بلاکچین های دیگر ساخته میشوند توکن میگویند

 • لطفا توضیح بدین از کجا.؟سایت یا برنامه ای. آموزش صفر تا صد ارزهای دیجیتال را یاد بگیرم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام
   برای اموزش میتوانید از بخش اموزش سایت استفاده نمایید
   لازم به ذکر است که تمام اموزشها در سایت به صورت رایگان در اختیار شما همراهان قرار گرفته است

 • سلام دوست عزیز میخواستم بپرسم که کاردانو میخوام بخرم واس سرمایه گذاری بلند مدت مثلا ۵ سال این کاردانو تو حساب من میخوابه یا اینکه سهام از کاردانو میگیم

  • سلام
   در صورتی که ارزهای خود را در شبکه stake نماید درصدی سود دریافت خواهید کرد ولی در صورتی که ارزها در کیف پول خود نگه دارید فقط با بالا رفتن قیمت ارزدیجیتال سود میکنید

 • سلام.داخل تراست ولت مقداری کاردانوbep2 دارم میخواستم بدونم صرافی های خارجی دیگه به جز بایننس از bep2 پشتیبانی میکنن؟ با توجه به محدودیت‌های جدیدی که بایننس از فردا اجرایی می‌کنه این سوالو پرسیدم. ممنون

  • خیر کاردانو ممو ندارد ولی برای انتقال حتما به شبکه انتقال دقت کنید

  • کاردانو BEP2 توکن کاردانئ در زنچیره بلاکچین بایننس هست

 • باسلام من از برنامه ارزدیحیتال کاردانوراخریدکردم متاسفانه پول ازحسابم کم شده ولی ارزی خریداری نشده لطفاراهنمایی کنید

   • سلام
    من ارز کاردانو رو استیک کردم و برای برداشت جوایز کاردانو با کیف پول yoroi مشکل دارم
    آدرسی که می خواهم به کیف پولم جایزه ها رو ارسال کنم یکی نیست
    میشه بگید مشکل از کجاست؟

 • سلام و وقت بخیر،
  تو لیست تراست ولت که میبینیم کاردانو رو نوشته پشتیبانی نمی‌کنیم هنوز.
  اما تو تراست الان یه ارزی با اسم cardano bep2 دیدم،
  این آیا همون کاردانو هست و یا اینکه قضیه چطوره؟

  • با توجه به تغییرا مداوم کیف پولها قبل از انتقال با پشتیبانی کیف پول صحبت کنید

 • سلام
  میخواستم‌ بدونم چطوری میتونم ارز کاردانو bep2 رو از تراست ولت به yoroi منتقل کنم؟
  ممنونم از پاسخگوییتون

  • در کیف پول کاردانو در yoroi گزینه receive رو بزنید و آدرس نمایش داده شده رو کپی کنید. در کیف پول کاردانو تراست والت گزینه send رو بزنید و در قسمت آدرس مقصد (recipient address) آدرسی رو که در yoroi کپی گرفته بودین رو وارد کنید. و بعد از وارد کردن تعداد مورد نظر continue رو بزنید و سپس تراکنش رو تایید کنید. دقت کنید که باید مقداری BNB برای کارمزد داشته باشید

 • سلام من ارز کاردانو رو زدم به کیف پولم چرا نیومده بایننس هم تایید کرده

  • با استفاده از آیدی تراکنش وضعبت اون رو در شبکه پیگیری کنید

 • سلام ببخشید من صرافی کوینکس رو ثبت‌نام کردم و قصد خرید کاردانو رو دارم، اما سه جور کاردانو معرفی میکنه این یعنی چی؟
  ADA/BTC
  ADA/BCH
  ADA/USDT
  کدوم یکی از اینا رو باید بخرم؟

  • ADA/BTC یعنی شما کاردانو رو با بیت کوین معامله می کنید.
   ADA/BCH یعنی شما کاردانو رو با بیت کوین کش معامله می کنید.
   ADA/USDC یعنی شما کاردانو رو با تتر معامله می کنید.

   • سلام ببخشید می‌خوام از صرافی رمزینکس کاردانو بزنم به کیف پول اتومیک ، فقط bep2 برای ارسال هست ، تو اتومیک هم هیچی نزده.
    میشه راهنمایی کنید؟

   • کاردانو تحت شیکه bep2 منتقل میشه و کاردانو موجود در اتمیک هم همون قابلیت رو داره

 • تشکر و سپاس فراوان بابت این همه اطلاعات جامع و گویا
  واقعا خیلی خیلی جالب وکامل و توضیح و تشریح شده
  از این اطلاعات به نظر من میشه روی این ارز برای سرمایه گذاری بلند مدت حساب باز کرد
  این نظر رو از روی اعتباری که کار گروها و پشتیبانهای این ارز میگم .
  البته و البته والبته از دیگر ارزهای با توان بالای روشدی مثل ریپل و استلار و ایاس نباید قافل شد .
  باز هم از اطلاعتتون ممنون و متشکرم .
  رستگار و پاینده باشید

 • سلام توی تراست ولت ی ارز هس ب اسم cardanoBEP2 بعد تو واردش میشی نمادشو زده ADAمیخواستم بدونم همون کاردانوی اصلیه یا ن چون تو لیست اینجا تراست ولتو نگفته بودید

   • سلام
    من قصد خرید cadano داشتم که با دوتا گزینه شبکه ارز BEP2 و ADA روبرو شدم که کارمزد متفاوتی داشت
    کیف پول بنده تراست ولت که ارز کاردانو رو به این صورت cardano BEP2 ADA نوشته کدوم گزینه رو باید انتخاب کنم

   • برای انتفال کاردانو به تراست والت گزینه BEP2 رو انتخاب کنید و آدرسی رو که از کیف پولتون برای cardanobep2 گرفتین رو به عنوان آدرس مقصد وارد کنید

 • سلام و عرض خسته نباشید
  ببخشید من حدود ۳۶۹ تا ارز کاردانو از صرافی خریداری کردم و واریز شده به کیف پول تراستم
  cardano bep2 رو‌خرید زدم و یبار دیگه یه کاردانو دیگه خرید کردم که اون راحت به یه ارز دیگه چنج کردم ولی این یکی رو هرچقدر میرم داخل ولت و چنج میکنم و ادرس ولت دیگه رو میدم به اون ارز تبدیل تمیشه و ارور میزنه و کاردانو bep2 چنج نمیشه و خود کیف پول رو باز به ارز باینانس یو اس دی تبدیل میکنم باز نمیشه
  نمیدونم چیکار کنم
  لطفا اگه میشه راهنمایی کنین
  داخل ولت پیام insufficient bnb to covernetwork fee

  • در کیف پول تراست باید مقدار کمی ارز BNB داشته باشید تا کارمزد انتقال با اون پرداخت بشه و این اروری که به شما میده نشون میده شما به اندازه کارمزد مورد نیاز BNB ندارید

 • باسلام خدمت کارشناس محترم میخوام بدونم باقبول مسئولیت ازطرف شخص خودم اپلیکیشن ارزجو برای تریدکردن امن هست اگر امکانش نیست اینجا صریح جواب بدین ممنون میشم به ایمیل من پیام بدین ممنونم و موفق باشی

  • هنوز قانون مشخصی برای فعالیت صرافی های ایرانی در بازار ارزهای دیجیتال تصویب نشده و ما نیز قادر به رد یا تایید این صرافی ها نیستیم

 • سلام آیا کاردانو قابل استخراج هست ؟ چه مقداری کلا میشه استخراجش کرد؟؟؟ محدودیتش چقدره؟

  • سلام دوست عزیز.
   خیر کاردانو قابل استخراج نیست و مدیریت تراکنشهای شبکه از قابلیت اثبات سهام صورت می‌گیرد. یعنی شما نمی‌توانید از دستگاه‌های ماینر استفاده کنید.
   اما شما می‌توانید از قابلیت سهام گذاری این ارز دیجیتال استفاده کنید: در کیف پولهای مختلف بخشی با نام Staking وجود دارد که به میزان دارایی شما بهتون ارز دیجیتال کاردانو تعلق می گیره.
   تعداد کل توکن های کاردانو 45 میلیارد است که تا کنون 31 میلیارد توکن آزاد شده اند.

 • بنظرتون کاردانو به چه قیمتی میتونه برسه حداکثر . تو بازه ۵-۶ ساله

 • سلام وقت بخیر، خسته نباشید همگی
  میخاستم بدونم آیا امکان چنج کردن کاردانو به سایر ارزهای دیجیتال وجود داره یا نه؟
  ممنونتون میشم اگه اطلاعات بدین

  • سلام دوست عزیز
   وقت شما هم بخیر
   بله، امکانش وجود داره.
   شما در سایتهای فارسی که خرید و فروش می کنند (که بارها اشاره شده به دلیل اینکه این سایتها مجوز ندارند، ما از تایید و معرفی اونها به شما معذوریم) برخی گزینه تغییر ارز دیجیتال شما به ارزهای دیجیتال دیگه رو دارند.
   در صرافی های خارج از کشور نیز این قابلیت وجود دارد.
   البته در برخی از کیف پولهای ارز دیجیتالی مثل اتمیک ولت هم قابلیتی با نام صرافی (Exchange) وجود داره که البته این نکته رو باید بهتون بگم که هزینه معاملات در کیف پولها از سایتها و صرافی ها به مراتب بیشتره. اما خب برای ابتدای کار خیلی راحته. کافیه فقط وارد قسمت صرافی (Exchange) بشید و ارز دیجیتال کاردانو (ADA) رو انتخاب کنید و به ارز دیجیتال مورد نظرتون (بیت کوین و یا هر ارز دیجیتال دیگه ای تبدیل کنید.)

 • سلام. خواهش میکنم به من کمک کنید. من 1465 واحد کاردانو توی کیف پول اتمیک داشتم که امروز بی دلیل غیب شدن و وقتی رفتم تو تراکنش ها دیدم هیچ خروجی نداشتم گشتم تراکنش ورودی همین 1464 واحد رو پیدا کردم بعد از دوماه نوشته بود پندینگ و وقتی هش تراکنش رو میزدم میره تو یه صفحه ای که هیچ مشخصاتی از ارز من توی اون نیست. نمیدونم باید چیکار کنم و چطور ممکنه بی دلیل و بی هوا یه ارز گم بشه یا بعد از دوماه تراکنشش پندینگ بخوره

 • قیمت کاردانو تو اینده حدود ۲ سال چطوریه؟!
  به نظرتون کدوم ارز بهتره و اینده اون بهتره
  چه ارزی بخریم به نظرتون؟!

  • سلام
   پیش بینی دو ساله قیمت کار ساده ای نیست. اگرچه پیش بینی های زیادی وجود دارند و پیش بینی میتونه درست باشه یا غلط و قطعیتی وجود نداره. برای کوتاه مدت و در حد چند ماه میتونید پروژه های دیفای رو بررسی کنید. برای بلند مدت هم بیت کوین و اتریوم مناسب ترین گزینه های بازار هستند

   • سلام وقت بخیر
    مقداری کاردانو از صرافی کوکوین میخوام به کیف پول تراست انتقال بدم ادرس که در صرافی وارد میکنم ارور میزنه دلیلش چیه؟

 • با سلام من یه کمک خیلی بزرک لازم دارم . تو کیف پول اتومیک تتر رو تبدیل به کاردانو کردم ولی کاردانو ها نیومد داخل کیف پول
  به پشتیبانی پیام دادم گفت که با کاردانو مشکل داریم . معامله شما در بلاک چین ثبت شده حالا آدرس هاشو می فرسته جایی که کاردانو ها ثبت شدن . ۳۰۰۰۰ کاردانو رو هواست چه کنم لطفا راهنماییم کنید

  • سلام دوست عزیز
   کماکان مشکلتون رو از طریق ساپورت اتمیک می بایست دنبال کنید.

   • سلام ببخشید ada bep2داشتم زدم به bep2بایننس اما نیومده

   • دقت کنید آدرس صحیح کیف پول ADA رو در حساب بایننستون وارد کرده باشید , همچنین بایننس تراکنش های ADA رو بعد داز 300 تایید از شبکه در حسابتون اعمال میکنه

 • سلام من کیف پول yoroi دارم برای ورود مشکل پیدا کرد ه ام راهنمایی می کنید

 • سلام من می‌خوام کاردانو بخرم ،از صرافی بخرم ،ایا اول تار بخرم، بعد تبدیل کنم
  اگر اول تار بخرم یا کاردانو از چه صرافی بخرم

  • سلام
   از دو طریق می‌توانید این ارز دیجیتال را تهیه کنید:
   1- به طور مستقیم این ارز دیجیتال را از سایتهای ایرانی که خرید و فروش ارزهای دیجیتال را انجام می‌دهند دریافت کنید. (به این نکته توجه کنید که خرید و فروش ارزهای دیجیتال در حال حاضر تحت نظارت هیچ نهاد رسمی ای صورت نمی‌گیرد اما غیر قانونی هم نیست. لذا مسئولیت خرید و فروش آن بر عهده خود شما خواهد بود. برای پیدا کردن سایتهای خرید و فروش هم تنها کافیست در گوگل عبارت خرید و فروش ارزهای دیجیتال را جستجو کنید)
   2- از سایتهای یاد شده بیت کوین بخرید و در صرافی های خارج از کشور و یا کیف پولهایی مانند اتمیک به کاردانو (ada) تبدیل کنید.

 • سلام به نظر شما سرمایه گذاری در کدام یک از ارزهای دیجیتال در طولانی مدت بهتر است؟

  • ریسک سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال نسبت به سایر بازارهای مالی نسبتا زیاد است. بنابراین در صورت ورود به این بازار مسئولیت ریسکها و تغییرات شارپ آن را نیز خواهید پذیرفت.
   در حال حاضر تا زمانی که شاخص تسلط بیت کوین (BTC.D) بیشتر از محدوده 60 درصد قرار دارد، خرید بیت‌کوین به جای آلتکوینها توصیه می‌شود