دانلود اپلیکیشن

نحوه محاسبه قیمت انواع طلا و سکه – به همراه مثال

نحوه محاسبه قیمت انواع طلا و سکه – به همراه مثال

بسیاری از ما تا بحال بصورت فیزیکی طلا یا سکه خریده‌ایم و سوالی که برایمان پیش آمده احتمالا این است چگونه قیمت طلا و سکه را خودم حساب کنم؟ آیا می‌شود به قیمت‌هایی که طلا فروشان یا کسانی که قصد خرید سکه‌‌های من را دارند اطمینان کرد؟ احتمالا به این نتیجه رسیده‌ایم که آشنایی با نحوه محاسبه قیمت انواع طلا و سکه اهمیت زیادی دارد. پس در این مطلب با هم فرمول‌های محاسبه قیمت انواع طلا و سکه را بررسی می‌کنیم.

انواع طلا و سکه قابل خرید و فروش در ایران

قبل از اینکه با فرمول‌ها و نحوه محاسبه قیمت انواع طلا و سکه آشنا شویم، بهتر است بدانیم در حال حاضر امکان خرید و فروش چه نوع طلایی در ایران وجود دارد، سپس نحوه محاسبه قیمت هرکدام از آن‌ها را بصورت جداگانه بررسی کنیم.

بطورکلی در حال حاضر امکان خرید فیزیکی طلا به اشکال زیر در ایران وجود دارد:

قیمت انواع طلا و سکه قابل خرید و فروش در ایران

در ادامه نحوه محاسبه قیمت هریک از موارد بالا را به همراه مثال بررسی می‌کنیم.

اصطلاحات رایج برای محاسبه قیمت انواع طلا وسکه

قبل از اینکه فرمول‌ها و نحوه محاسبه قیمت انواع طلا و سکه را بررسی کنیم، لازم است با یکسری اصطلاحات و واحدها در بازار طلا و سکه آشنا شویم تا بهتر بتوانیم فرمول‌ها را درک کنیم. مهم‌ترین اصطلاحات قیمتی در بازار طلا و سکه عبارتند از:


عیار طلا و سکه


منظور از عیار طلا درصد خلوص آن است. در واقع به نسبت طلای استفاده شده در هر قطعه از جنس طلا به وزن کل آن قطعه عیار گفته می‌شود. یعنی در هر کیلوگرم از سکه یا هر نوع طلای دیگر چند گرم آن طلای خالص است. به عنوان مثال عیار سکه بهار آزادی 900 از هزار یا بطور قراردادی 22 است. یعنی در هر کیلوگرم  آلیاژی که برای ساخت سکه بهار آزادی استفاده می‌شود 900 گرم آن طلای خالص و 100 گرم باقیمانده سایر فلزات مانند مس، آلومینیوم و … است.


اونس طلا


هر اونس طلا یا به عبارتی یک اونس طلا برابر است با ۱۰۳۴۳۱/ ۳۱ گرم طلای 24 عیار (999.9 از 1000).


مظنه طلا


منظور از مظنه طلا قیمت ۶۰۸/ ۴ گرم طلای ۱۷ عیار (یا 705 از 1000) است.


نرخ برابری دلار به ریال


نرخ برابری دلار به ریال، یعنی ارزش هر واحد دلار به ریال ایران چقدر است. به بیان ساده همان قیمت دلار به ریال است که این عدد با استفاده از فرمول زیر بدست می‌آید:

نرخ برابری دلار به ریال - قیمت انواع طلا و سکه

مثقال


مثقال یکی از واحدهای وزنی شناخته شده برای طلا است، در واقع به 4.608 گرم طلا یک مثقال گفته می‌شود.


سایر واحدهای وزنی طلا و تبدیل آن‌ها به گرم


در جدول زیر لیست کاملی از واحدهای وزنی رایج برای طلا و سکه و وزن هرکدام از آن‌ها را مشاهده می‌کنید.

نام واحدوزن
مثقال4.608 گرم
اونس31.1 گرم
سوت0.001 گرم
یک قیرات200 سوت
یک پوند453 گرم

عیار انواع طلا و سکه

در ایران پیش از اینکه فرمول محاسبه قیمت انواع طلا و سکه را با یکدیگر بررسی کنیم، بهتر است بدانیم عیار هرکدام از اشکال طلای فیزیکی چقدر است تا بتوانیم فرمول‌های محاسبه قیمت انواع طلا و سکه را بهتر درک کنیم، جدول زیر نشان‌دهنده عیار انواع طلا و سکه در ایران است.

ردیف نوع طلا عیار
1شمش طلا24 عیار (999.9 از 1000)
2طلای آبشده17 عیار (705 از 1000)
3جواهرات زینتی18 عیار (750 از 1000)
4سکه بهار آزادی22 عیار (900 از 1000)
5سکه پارسیان18 عیار (750 از هزار)

محاسبه قیمت انواع طلا و سکه

قیمت طلا در ایران با توجه به طلای 17 عیار یا به اصطلاح مظنه محاسبه می‌شود. قبلا گفته شد مظنه قیمت 4.608 گرم طلای 17 عیار است. شما وقتی به بازار می روید یا تلفنی قیمت میگیرید، قیمت مظنه را به شما می‌گویند یعنی قیمت 4.608گرم طلای 17 (705) عیار را. پس برای محاسبه قیمت انواع طلا و سکه باید اول روش محاسبه قیمت طلای 17 عیار یا همان مظنه را بدانیم که به شکل زیر محاسبه می‌گردد.

محاسبه قیمت انواع طلا و سکه - مظنه طلا

با استفاده از عدد بدست آمده برای مظنه قیمت هر گرم طلای 24 عیار، 22 عیار و 18 عیار را می‌توان حساب کرد. به عنوان مثال در زمان نگارش این مطلب قیمت مظنه طلا برابر با مقدار زیر بوده است:

مظنه طلا 2 بهمن 98 - قیمت انواع طلا و سکه

فرمول محاسبه قیمت شمش طلا

شمش طلا (به انگلیسی: Gold Bar) در واقع طلای خام است که حداقل عیار آن برابر با 995 و حداکثر 999.9 (یا همان 24 عیار) است. مهم‌ترین ویژگی شمش طلا که باعث محبوبیت آن شده همین عیار آن است. بطوریکه هرچه عیار شمش طلا بیشتر باشد، ارزش آن هم بیشتر است.

برای افزایش عیار شمش طلا نیاز به دستگاه‌ها و تکنولوژی پیشرفته است. این تکنولوژی اکثرا در اختیار شرکت‌های بزرگ و معتبر دنیا قرار دارد، البته در ایران هم شرکت‌های معتبری تحت نظارت بانک مرکزی و اتحادیه طلا وارد این عرصه شده‌اند و می‌توانند شمش‌هی طلا با خلوص 995 از 1000 تولید کنند.

شمش طلا در وزن‌های مختلفی موجود است، اما معمولا واردکنندگان ایرانی شمش‌های 12 کیلوگرمی تحت نظارت بانک مرکزی وارد کشور می‌کنند. بستگی به نوع استفاده شما از شمش وزن آن متغیر است. اگر قصد هدیه دادن داشته باشید می‌توانید شمش‌های یک گرمی را انتخاب کنید یا اگر قصد شما سرمایه گذاری و کسب سود است شمش‌های یک کیلوگرمی گزینه‌ای مناسبی هستند. به هر حال قیمت شمش طلا با استفاده از فرمول زیر محاسبه می‌شود:

فرمول محاسبه قیمت شمش طلا - قیمت انواع طلا و سکه

در واقع مخرج این کسر برابر با وزن مظنه (4.608) ضرب در خلوص طلای 17 عیار (705) تقسیم بر خلوص شمش طلای 24 عیار (999.9).

مثالی برای محاسبه قیمت شمش طلا

با استفاده از فرمول بالا قیمت 1 گرم شمش 24 عیار در زمان ویرایش این مقاله برابر بوده است با:

مثالی برای محاسبه قیمت شمش طلا - قیمت انواع طلا و سکه

فرمول محاسبه قیمت طلای آبشده

طلای آبشده (به انگلیسی: Scrap Gold) به طلایی گفته می‌شود که ذوب شده باشد. حالا ممکن است این طلا از ذوب شمش بدست آمده باشد یا جواهرات قدیمی و فرسوده. در واقع طلای آبشده، طلایی است که یکبار ساخته شده و سپس ذوب می‌شود و به چرخه تولید برمی‌گردد. بنابراین هر کالایی که از جنس طلا باشد را می‌توان ذوب کرد. در طلای آبشده ممکن از طلا و جواهراتب با شکل و عیار متفاوت استفاده شده باشد، یعنی این نوع از طلا پس از ارسال به ری‌گیری، مقدار عیارش مشخص می‌شود. در حال حاضر این نوع از طلا چون کارمزد خرید و فروش کمی دارد از کمحبوبیت زیادی در ایران برخوردار است، قیمت طلای آبشده با استفاده از فرمول زیر محاسبه می‌شود:

فرمول محاسبه قیمت طلای آبشده - قیمت انواع طلا و سکه

همانطور که مشاهده می‌کنید چون عیار طلای آبشده 17 (705 از هزار است) مخرج کسر تقسیم بر عدد 705 شده است.

مثالی برای محاسبه قیمت طلای آبشده

قیمت یک گرم طلای آبشده با استفاده از فرمول بالا و در زمان ویرایش این مطلب برابر بوده است با:

مثالی برای محاسبه قیمت طلای آبشده - قیمت انواع طلا و سکه

فرمول محاسبه قیمت جواهرات زینتی

از قدیم یکی از کابردهای طلا استفاده از آن برای ساخت جواهرات زینتی است. بسیاری از پادشاهان قدیمی داشتن جواهرات زینتی را نشانه قدرت می‌دانستند و امروزه نیز در بسیاری از مجالس به عنوان هدیه از طلا و جواهرات زینتی استفاده می‌شود. بسیاری از مردم جواهرات زینتی را می‌خرند که با یک تیر دو نشان زده باشند، هم در مجالس برای زیبایی بیشتر از آن استفاده کنند و هم بتوانند در آینده با افزایش قیمت طلا و ارزش جواهرات آن را بفروشند و سود کنند. برای محاسبه قیمت جواهرات زینتی از فرمول زیر استفاده می‌شود:

فرمول محاسبه قیمت جواهرات زینتی - قیمت انواع طلا و سکه

مخرج این کسر هم مانند موارد قبلی تقسیم بر عدد 750 یا همان عیار جواهرات شده است.

مثالی برای محاسبه قیمت جواهرات زینتی

قیمت یک گرم جواهرات زینتی با استفاده از این فرمول و در زمان ویرایش این مطلب برابر بوده است با:

مثالی برای محاسبه قیمت جواهرات زینتی - قیمت انواع طلا و سکه

فرمول محاسبه قیمت سکه بهار آزادی

سکه بهار آزادی از سال 1358 و با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران ضرب گردید. این سکه از لحاظ طراحی دو دو نوع طرح قدیم و طرح جدید (امامی) در بازار موجود است. از نظر قطع سکه بهار آزادی به 4 نوع مختلف سکه تمام بهار آزاری، نیم سکه بهار آزادی، ربع سکه بهار آزادی و سکه یک گرمی تقسیم می‌شود.

تمامی انواع سکه بهار آزادی دارای عیار یکسان یعنی 22 عیار (900 از هزار) هستند و تنها وزن آن‌ها با هم متفاوت می‌باشد. این روزها سکه بهار آزادی در بین انواع طلا بیشترین محبوبیت را دارد، شاید دلیل اصلی این اتفاق دسترسی راحت به سکه طلا و خرید و فروش بی دردسر آن است. برای محاسبه قیمت سکه بهار آزادی از فرمول استفاده می‌شود:

فرمول محاسبه قیمت سکه بهار آزادی

مثالی برای محاسبه قیمت سکه بهار آزادی

قیمت سکه تمام بهار آزادی در زمان نوشتن این مطلب و با استفاده از فرمول مذکور برابر بوده است با:

مثالی برای محاسبه قیمت سکه بهار آزادی

فرمول محاسبه قیمت سکه پارسیان

پارسیان در واقع نوعی طلا است که به علت ظاهر گرد آن به آن سکه پارسیان می‌گویند. سکه پارسیان در وزن‌های مختلفی موجود است و بیشترین کاربرد را در مجالس و برای هدیه دادن دارد.

عیار تمامی سکه‌های پارسیان 18 است و تنها تفاوت آن‌ها در وزن است. متداولترین سکه‌های پارسیانی که در ایران خرید و فروش می‌شوند سکه‌های پارسیان 1 گرمی، 2 گرمی، 400 سوتی، 300 سوتی و … هستند. منظور از سوت یک هزارم گرم است یعنی هر گرم برابر با 1000 سوت است و وزن سکه پارسیان 200 سوتی برابر است با 0.200 گرم. برای محاسبه قیمت سکه پارسیان از فرمول زیر استفاده می‌شود:

فرمول محاسبه قیمت سکه پارسیان

مثالی برای محاسبه قیمت سکه پارسیان

در زمان نوشتن این مطلب قیمت سکه پارسیان 300 سوتی برابر بوده است با:

مثالی برای محاسبه قیمت سکه پارسیان

برای آشنایی بیشتر با انواع سکه بهار آزادی و پارسیان و نحوه محاسبه قیمت آن‌ها پیشنهاد می‌شود مقاله آموزشی زیر را مطالعه کنید:

سایت سیگنال، مرجعی معتبر برای دسترسی به قیمت لحظه‌ای و آنلاین انواع طلا و سکه

حالا که با نحوه محاسبه قیمت انواع طلا و سکه آشنا شدید، شاید با خود بگویید کی حوصله این همه ضرب و تقسیم را دارد! و شاید دنبال مرجعی آنلاین و معتبر برای قیمت طلا وسکه باشید.

نگران نباشید! با استفاده از دیتایی که در صفحه طلای سایت سیگنال موجود است می‌توانید به قیمت لحظه‌ای، آنلاین و روزانه انواع طلا و سکه (آبشده، بهار آزادی و پارسیان) به راحتی و با چند کلیک دسترسی داشته باشید.

به علاوه با استفاده از تحلیل تکنیکال‌های بازار طلا که بصورت روزانه در سایت و اپلیکیشن سیگنال قرار داده می‌شود، می‌توانید پیش‌بینی بهتری از قیمت آتی طلا و سکه داشته باشید و بتوانید در تصمیم‌گیری‌های خود عملکرد بهتری داشته باشید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای طلا و سکه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • ناشناس

  ربع سکه چگونه محاسبه میشود؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. کافیه قیمتی که از فرمول محاسبه سکه تمام بهار آزادی به دست میاد رو تقسیم بر 4 کنید.

 • امیرعلی

  قیمت طلای ۲۱عیارچطورحساب میشه؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. کافی مخرج کسر رو به جای 750 تقسیم بر 875 کنید.

 • واقعا عالی بود
  فوق العاده

 • امیرحسین

  عالی

 • امیرحسین

  عالی بود

 • قیمت سکه های پارسیان چطور محاسبه میشه؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، در همین مطلب توضیح داده شده.

  • کارشناس بازار طلا و ارز

   باسلام
   چون عملا سکه پارسیان نوعی پلاک طلا می باشد. نحوه ی محاسبه ی قیمت آن همانند محاسبه ی گرم طلا می باشد.

 • مجید علی بخشد

  ممنون از راهنمایی شما

 • سپاسگزار از اشتراک دانشتون

 • حجت عباسی

  سلام و عرض خسته نباشید اگر شخصی 44گرم و 960سوت طلا بدهکار باشه باید چقدر پرداخت کند ممنون میشم جواب بدین

  • کارشناس بازار طلا و ارز

   باسلام
   بدین منظور میتوانید از ماشین حساب طلای سیگنال بهره ببرید.

 • فهیمه علمی

  سلام
  اگر از طریق بورس خرید سکه و یا پیش خرید سکه انجام دهیم مالیات بر ارزش افزوده تعلق میگیرد یا نه ؟

  • کارشناس بازار طلا و ارز

   باسلام
   به جز قیمت روز معاملاتی، هزینه ی دیگری مشمول معامله گران نمیگردد.

  • کارشناس بازار طلا و ارز

   باسلام و احترام
   خیر

 • سود زرگری هنگام خرید و فروش سکه چگونه محاسبه میشه (چقدر بالاتر از قیمت روز میفروشندو هنگام خرید چقدر پایین تر از قیمت روز می خرند)

  • کارشناس بازار طلا و ارز

   باسلام و احترام
   معمولا طلای دست دوم را به قیمت عیار 740 میخرند.
   برای محاسبه ی قیمت هر گرم میتوانید قیمت هر گرم طلا را 740 ضرب نموده و سپس بر 750 تقسیم نمایید.

 • علیرضا

  سلام
  کدوم نوع طلا و سکه برای سرمایه گذاری بهتره؟

  • کارشناس بازار طلا و ارز

   باسلام
   در هر دوره با توجه به شرایط تکنیکی و حباب انواع طلا ومسکوکات پاسخ به این سوال میتواند متفاوت باشد.

 • سید محمد حسینی

  برنامه بسیارخوب و کاربردی هست . ممنون از زحمات دوستان

 • عباس صالحی

  باسلام
  خواهشانحوه محاسبه ربع سکه راتوضیح بدهید

  • کارشناس بازار طلا و ارز

   باسلام
   بدین منظور میتوانید عدد حاصل از فرمول محاسبه ی قیمت سکه تمام را بر عد 4 تقسیم نمایید.

 • ایلیا خدایار

  ۵۰۰۰۰۰۰۰تمان چندتا سکه بهار آزادی میشه خرید کرد

  • کارشناس بازار طلا و ارز

   باسلام
   با توجه به قیمت روز سکه پاسخ متفاوت میباشد.

 • هزینه ضرب سکه چقدر هستش ؟؟

 • میثم عبدالهی

  سلام،روز خوش،ممنون از مطالب مفیدتون
  در نهایت،بهترین و کم ریسک ترین و پر سودترین سرمایه گذاری در طلا،کدام است؟

  • کارشناس بازار طلا و ارز

   باسلام
   بسته به شرایط روز متفاوت می باشد.

 • مطالب بسیار مفیدی برای افراد عادی میباشد
  ممنون از زحمات شما

 • رضا فاطمی

  در یک شرایط مساوی، قیمت کدون نوع طلا دارای بیشترین افزایش قیمت می باشد؟ تشکر

  • کارشناس بازار طلا و ارز

   باسلام
   هرکدوم که حباب مثبت بیشتری بگیرن.

 • ناشناس

  ربع سکه ۸۵ چطوری محاسبه میشه ، لطفا با عدد بگین ممنونم

  • کارشناس بازار طلا و ارز

   باسلام
   فرمول سکه را بر4 تقسیم کنید.

  • کارشناس بازار طلا و ارز

   باسلام
   {[(قیمت اونس جهانی طلا × نرخ دلار آزاد) ÷ 31،1 ]× 0،916×وزن سکه}+ حق ضرب

   وزن ربع سکه بهار آزادی = 2 گرم و 0/033 سوت = 2.033 گرم

   اعداد فرمول با توجه به نرخ هر لحظه متغیر می باشد.

 • سعید محمدی

  سلام
  منظور از قیمت آبشده چیست
  مثال قیمت ابشده امروز زده ۴۴۸۰۰۰۰
  یعنی چند گرم طلا شده ۴میلیون و چهارصد و هشتاد

  • کارشناس بازار طلا و ارز

   باسلام
   منظور قیمت یک مثقال طلا میباشد که حدود 4/6 گرم مییباشد

 • حسین علی یوسفی

  عالی بود

 • اکبر طاهری

  بسیار عالی بود.

 • سلام
  تشکر فراوان عالی بود

 • روح اله آذربایجانی

  مفید است

 • سیدعلی تنکابنی

  سلام، و سپاس از محتوای مطالب و بیشتر، از پاسگویی تان به سوالات مخاطبینتان. متشکرم.

 • باسلام 35گرم طلای آب شده دارم. باقیمت طلای امروز که گرمی 1307000تومان ومظنه 5632000میباشد چقدر میشه فروشش چقدر میشه؟

  • کارشناس بازار طلا و ارز

   باسلام
   جهت تبدیل گرم به مثقال وزن طلا بر حسب گرم را بر عدد 4.3318 تقسیم نمایید و در مظنه روز عدد حاصل را ضرب نمایید

 • سلام من سکه پارسیان بخرم یا امامی ؟

  • کارشناس بازار طلا و ارز

   باسلام
   در شرایط زمینی مختلف با توجه به میزان حباب پاسخ به این سوال متفاوت میباشد.

 • طاهرنمدی مالک

  جهت افزایش اطلاعات ودانستنیها بسیارعالی بود

 • سلام،من امروز سی مهر ۹۹ ،رفتم طلای دست دوم بخرم،یه زنجیر ۲۸ گرمی رو ۳۷ ملیون قیمت داد،گفت کار اصفهان و معتبر…..،با فرمولی که فرمودین من ۲۷ ملیون براورد کردم،خواستم ببینم درسته؟ممنون از راهنمایی شما

  • کارشناس بازار طلا و ارز

   باسلام
   احتمالا اجرت ساخت رو محاسبه نفرمودید

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
5 آبان 1399