نحوه محاسبه قیمت طلا و سکه به همراه مثال

اطلاع از نحوه محاسبه قیمت طلا و سکه برای اطمینان از درستی بهای آن‌ها ضروری است. از طرف دیگر، با محاسبه قیمت سکه و طلا می‌توانید ثروت و دارایی فعلی‌تان را برآورد کنید. همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی برای نحوه محاسبه قیمت انواع طلا و سکه ارائه کنیم.

همچنین، زمانی که فروشنده طلا به محاسبه قیمت سکه و طلا می‌پردازد، می‌توانید از صحت و درستی قیمت ارائه شده، اطمینان کامل داشته باشید. برای نمونه، زمانی که به صورت غیر حضوری می‌خواهید طلا یا سکه را خریداری کنید، از روند محاسبه قیمت آن‌ها آگاه هستید و بستری برای کلاه برداری وجود نخواهد داشت.

بسیاری از ما تا بحال بصورت فیزیکی طلا یا سکه خریده‌ایم و سوالی که برایمان پیش آمده احتمالا این است چگونه قیمت طلا و سکه را خودم حساب کنم؟ آیا می‌شود به قیمت‌هایی که طلا فروشان یا کسانی که قصد خرید سکه‌‌های من را دارند اطمینان کرد؟ احتمالا به این نتیجه رسیده‌ایم که آشنایی با نحوه محاسبه قیمت انواع طلا و سکه اهمیت زیادی دارد. پس در این مطلب، فرمول‌های نحوه محاسبه قیمت طلا و سکه را بررسی می‌کنیم.

محاسبه قیمت طلا به صورت آنلاین


محاسبه قیمت طلا به صورت آنلاین یکی از آپشن‌های اپلیکیشن سیگنال است. شما در این بخش می‌توانید قیمت طلا و حباب سکه را به صورت آنلاین و لحظه‌ای محاسبه کنید.

برای محاسبه قیمت طلا می‌بایست نوع طلا، قیمت یک گرم، اجرت ساخت، وزن کل، درصد مالیات ارزش افزوده را به همراه درصد فروشنده وارد کنید. در پایان، گزینه “محاسبه کن” را انتخاب می‌کنید تا قیمت طلا را ببینید.

برای دریافت اپلیکیشن محاسبه قیمت طلا به صورت آنلاین کلیک کنید

راهنمای محاسبه قیمت طلا را به ترتیب از راست به چپ در تصاویر زیر مشاهده می‌کنید:

نحوه محاسبه قیمت طلا در زمان خرید و فروش


نحوه محاسبه قیمت طلا در ایران براساس به طلای 17 عیار یا به اصطلاح مظنه است.

در مطالب قبلی اشاره کردیم که مظنه قیمت 4.608 گرم طلای 17 عیار است. شما وقتی در بازار هستید یا به صورت تلفنی قیمت می‌گیرید، قیمت مظنه را اطلاع رسانی می‌کنند. یعنی قیمت 4.608گرم طلای 17 (705) عیار را اعلام می‌کنند.

پس برای محاسبه قیمت انواع طلا و سکه باید اول روش محاسبه قیمت طلای 17 عیار یا همان مظنه را بدانیم که به شکل زیر محاسبه می‌شود.

برای محاسبه قیمت طلا نیاز است تا از قیمت مظنه، قیمت طلای 18 عیار، اجرت ساخت طلا، وزن طلا، سود طلافروش و مالیات بر ارزش افزوده دسترسی داشته باشید. در تصویر زیر، نحوه محاسبه مظنه طلا را براساس یک فرمول ساده بررسی کردیم.

محاسبه قیمت طلا براساس مظنه طلا

برای اطلاع از نحوه محاسبه قیمت طلا باید با اصول آن آشنایی داشته باشید. افراد بسیار زیادی پس از نخستین مراجعه به طلا فروشی، این تصور را دارند که هر گرم از طلای آن‌ها مطابق با اعداد و ارقام درج شده، محاسبه می‌شود.

در صورتی که هر نوع طلا باید مطابق با نوع خودش محاسبه شود. برای نمونه، طلای شکسته شده که قابلیت استفاده شدن را ندارد، با قیمت طلای 18 عیار خریداری نمی‌شود.

به طور کلی، طلای شما می‌تواند به یکی از موردهای شکسته (غیر قابل استفاده) و تمیز (سالم) باشد. روند قیمت‌گذاری و محاسبه قیمت طلا در هر کدام از این موارد، متفاوت است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

روش محاسبه قیمت طلا جدید


روش محاسبه قیمت طلا جدید در 13 دی ماه سال 1400، اعلام شد. اطلاعات دقیق‌تر این روش جدید را در این بخش بررسی کردیم.
طلا از مالیات بر ارزش افزوده معاف شده است. سوال اینجا است که در هنگام خرید، چگونه قیمت طلا محاسبه می‌شود! محمد کشتی آرای، نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر با یک مثال، به این سوال پاسخ داده است.

ادر حال حاضر، طلای 18 عیار به ارزش یک میلیون و سیصد هزار تومان و اجرت ساخت یک نوع النگو براساس هر یک گرم، 150 هزار تومان باشد. 7 درصد سود مصوب است که می‌بایست فروشنده دریافت کند.

اگر همین 7 درصد سود را به یک میلیون و چهارصد و پنجاه هزار تومان اضافه کنیم، قیمت یک گرم طلا یک میلیون و پانصد و پنجاه و یک و هزار پانصد تومان است.

بنابراین، برای اجرت و سود، دویست و پنجاه و یک هزار و پانصد تومان پرداخت می‌کنید. 9 درصد این مبلغ با بیست و دو هزار و ششصد و سی تومان برابر است.
با اجرایی شدن طرح جدید مالیات بر ارزش افزوده، قیمت طلا برای مصرف کننده کاهش خواهد یافت.

طرز محاسبه قیمت طلای 18 عیار


نحوه محاسبه قیمت طلای 18 عیار براساس یک فرمول مشترک است. طبق فرمول زیر می‌توانید قیمت طلای ۱۸ عیار را محاسبه کنید.

9% مالیات بر ارزش‌افزوده + 7% سود طلافروش + وزن طلا × (اجرت ساخت + قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار)

شما می‌توانید هر کدام از عناصر فرمول بالا را به طور جداگانه حساب کنید. سپس، تمامی موارد را با یکدیگر جمع بزنید.

 به طور کلی، برای محاسبه طلای 18 عیار نیاز است تا قیمت مظنه را از اطلاعات سایت اتحادیه داشته باشند. سپس، مظنه را بر عدد 4.33 تقسیم می‌کنند. اکنون، قیمت خام هر گرم طلای 18 عیار محاسبه شده است.

در نظر داشته باشید که قیمت مظنه بدون هزینه‌های مالیات بر ارزش افزوده محاسبه می‌شوند. به همین خاطر نیاز است تا در انتهای مراحل محاسبه، درصد مالیات بر ارزش افزوده را هم در نظر بگیرید.

نحوه محاسبه قیمت طلای 24 عیار


برای محاسبه قیمت طلای 24 عیار براساس فرمول بالا می‌توانید عمل کنید. با این تفاوت که قیمت یک گرم طلای 24 عیار را در محاسبات خود استفاده می‌کنید.

9% مالیات بر ارزش‌افزوده + 7% سود طلافروش + وزن طلا × (اجرت ساخت + قیمت یک گرم طلای 24 عیار)

نحوه محاسبه قیمت طلای دست دوم


برای بررسی نحوه محاسبه قیمت طلای دست دوم بایستی 2 حالت را در نظر بگیریم.

 • در حالت اول، طلای دست دوم را برای ذوب کردن می‎فروشید.
 • حالت دوم، حالتی است که خریدار، طلای دست دوم برای استفاده مجدد، آن را خریداری می‌کند. بر همین اساس، نحوه محاسبه قیمت طلای دست دوم متفاوت از یکدیگر خواهد بود.

1- روش محاسبه قیمت طلای دست دوم برای ذوب کردن

روند خرید طلای دست دوم برای ذوب کردن به این صورت است که خریدار هم از سود کافی و لازم برخوردار شود. برای توضیح این روند، باید میزان عیار را مشخص کنیم.

در این شرایط، خریدار به شما خواهد گفت که طلا را به عیار 740 خریداری می‌کنم. تفاوت بین یک گرم طلای 750 (18 عیار) و یک گرم طلای 740 (17 عیار) همان سود خریدار است.

در مواقعی هم شاید این جمله را بشنوید که خرید طلای شما را براساس عیار 17 است.

2- نحوه محاسبه قيمت طلاي دست دوم برای فروش مجدد

روش محاسبه قیمت طلای دست دوم برای فروش مجدد براساس طلای 18 عیار یا همان 750 است. بعد از اینکه طلای دست دوم از شما خریداری شد، آن را جلا می‌دهند تا با سود بیشتری، بفروشند.

فرمول قيمت یک گرم طلاي دست دوم برای فروش مجدد به این صورت است:

قیمت 1 گرم طلای 18 عیار ضربدر 740 و سپس تقسیم بر 750

نحوه محاسبه قیمت طلا با اجرت


برای بررسی نحوه محاسبه قیمت طلا با اجرت، از یک ماشین حساب استفاده کنید و مراحل زیر را طی نمایید:

 • قیمت یک گرم طلا را به همراه فی‌اجرت و 16+ بنویسید.
 • دکمه درصد و سپس، دکمه ضرب ماشین حساب را بزنید و وزن طلا را وارد کنید.
 • در پایان، دکمه مساوری را بزنید تا قیمت طلا با اجرت را ببینید.

فرمول محاسبه قیمت طلای آبشده


طلای آبشده (به انگلیسی: Scrap Gold) به طلایی گفته می‌شود که ذوب شده باشد. حالا ممکن است این طلا از ذوب شمش بدست آمده باشد یا جواهرات قدیمی و فرسوده.

در واقع طلای آبشده، طلایی است که یکبار ساخته شده و سپس ذوب می‌شود و به چرخه تولید برمی‌گردد.

بنابراین هر کالایی که از جنس طلا باشد را می‌توان ذوب کرد. در طلای آبشده ممکن از طلا و جواهرات با شکل و عیار متفاوت استفاده شده باشد، یعنی این نوع از طلا پس از ارسال به ری‌گیری، مقدار عیارش مشخص می‌شود.

در حال حاضر این نوع از طلا چون کارمزد خرید و فروش کمی دارد از محبوبیت زیادی در ایران برخوردار است، قیمت طلای آبشده با استفاده از فرمول زیر محاسبه می‌شود:

فرمول محاسبه قیمت طلای آبشده - قیمت انواع طلا و سکه

همانطور که مشاهده می‌کنید چون عیار طلای آبشده 17 (705 از هزار است) مخرج کسر تقسیم بر عدد 705 شده است.

مثالی برای محاسبه قیمت طلای آبشده

قیمت یک گرم طلای آبشده با استفاده از فرمول بالا و در زمان ویرایش این مطلب برابر بوده است با:

مثالی برای محاسبه قیمت طلای آبشده

فرمول محاسبه قیمت شمش طلا


شمش طلا (به انگلیسی: Gold Bar) در واقع طلای خام است که حداقل عیار آن برابر با 995 و حداکثر 999.9 (یا همان 24 عیار) است. مهم‌ترین ویژگی شمش طلا که باعث محبوبیت آن شده همین عیار آن است. به طوری که هرچه عیار شمش طلا بیشتر باشد، ارزش آن هم بیشتر است.

برای افزایش عیار شمش طلا نیاز به دستگاه‌ها و تکنولوژی پیشرفته است. این تکنولوژی اکثرا در اختیار شرکت‌های بزرگ و معتبر دنیا قرار دارد، البته در ایران هم شرکت‌های معتبری تحت نظارت بانک مرکزی و اتحادیه طلا وارد این عرصه شده‌اند و می‌توانند شمش‌هی طلا با خلوص 995 از 1000 تولید کنند.

شمش طلا در وزن‌های مختلفی موجود است، اما معمولا واردکنندگان ایرانی شمش‌های 12 کیلوگرمی تحت نظارت بانک مرکزی وارد کشور می‌کنند.

بستگی به نوع استفاده شما از شمش وزن آن متغیر است. اگر قصد هدیه دادن داشته باشید می‌توانید شمش‌های یک گرمی را انتخاب کنید یا اگر قصد شما سرمایه گذاری و کسب سود است شمش‌های یک کیلوگرمی گزینه‌ای مناسبی هستند.

به هر حال قیمت شمش طلا با استفاده از فرمول زیر محاسبه می‌شود:

فرمول محاسبه قیمت شمش طلا

در واقع مخرج این کسر برابر با وزن مظنه (4.608) ضرب در خلوص طلای 17 عیار (705) تقسیم بر خلوص شمش طلای 24 عیار (999.9).

فرمول محاسبه قیمت شمش طلا

با استفاده از فرمول بالا قیمت 1 گرم شمش 24 عیار در زمان ویرایش این مقاله برابر بوده است با:

فرمول محاسبه قیمت شمش طلا

مرور 8 نکته مهم نحوه حساب كردن قيمت طلا که لازم است بدانید


مرور چندین نکته مهم در ارتباط با طریقه محاسبه قیمت طلا به شما کمک می‌کند تا شرایط مختلفی را در نظر بگیرید. این نکات عبارتند از:

1- نحوه محاسبه قیمت طلای شکسته و غیر قابل استفاده

طلای شکسته و غیر قابل استفاده را با قیمت طلای آبشده، خریداری می‌کنند. چون تنها کاری که می‌توان با طلای شکسته انجام داد، آب کردن آن است. عیار طلای آب شده نسبت به عیار طلای سالم و تمیز، کمتر است. به طوری که قیمت طلای شکسته شده، با عیار 17 محاسبه می‌شود.

2- محاسبه قیمت طلای تمیز و سالم

طلایی که بتوان ان را جلا داد و دوباره در ویترین فروش قرار داد، طلای تمیز و سالم قرار دارد.

دقت کنید که در اینجا، بحث طلای دست اول و دست دوم مطرح نیست. طلای تمیز و سالم را با عیار 17 تا 18 در بازار خریداری می‌کنند. هر چه باشد؛ طلای تمیز و سالم می‌تواند به ارزش و قیمت روز، دوباره فروخته شود.

در خصوص طلای تمیز و سالمی که دارای سنگ و جواهرات زینتی باشد، ابتدا سنگ و جواهرات از آن جداسازی می‌شوند. سپس، وزن واقعی طلا سنجیده می‎شود و براساس قیمت عیار روز طلای سالم می‌توانید مبلغ آن را دریافت کنید.

در صورتی که سنگ و جواهرات به کار رفته در طلا، غیر اصل باشند؛ هیچ تاثیری در قیمت نهایی طلای سالم نخواهند داشت. در غیر اینصورت، قیمت آن‌ها در قیمت نهایی فروش، تاثیرگذار خواهد بود.

3- محاسبه قیمت اجرت ساخت طلا

اجرت ساخت طلا بستگی به میزانی است که طلافروش برای ساخت طلا دریافت می‌کند. مهم‌ترین عاملی که بر روی اجرت ساخت طلا تاثیرگذار است، روند افزایشی یا کاهشی قیمت طلا است.

فرض کنید که اجرت طلای مورد نظر شما 20 درصد در نظر گرفته شده است و قیمت هر گرم از طلا 1 میلیون و 100 تومان می‌باشد. این بدان معنا است که قیمت اجرت طلا، 220 هزار تومان است.

4- محاسبه وزن طلا

تنها راه معتبری که برای سنجش وزن طلا دارید، استفاده از ترازوهای مخصص است.

این ترازوها دارای دقت زیادی هستند که می‌توانند قیمت بخش‌های ریز طلا را هم ارزیابی کنند. فرض کنید که طلای شکسته دارید و برخی از بخش‌های آن شکسته شده اند. عددی که بر روی ترازو نمایش داده می‌شود، 6.15 گرم است.

اما اگر از فروشندگان طلا خواسته باشید که وزن آن را بخوانند، 6 گرم و 15 سوت می‌خواند. این نشان می‌دهد که او، عدد وزن طلا را 6.150 سوت می‌داند که باعث افزایش ارزش قیمت طلای شما می‌شود.

5- محاسبه سود طلافروش

سود طلافروش، مبلغی نیست که تنها هر فروشنده بتواند آن را تغییر بدهد و مبلغ دلخواهی را اعمال کند. این قیمت از سوی اتحادیه تعیین خواهد شد و فروشنده مجاز است تا حداکثر، همان قیمت را اعمال کند.

6- محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده برای کالاهایی همانند طلا به طور جداگانه در نظر گرفته می‌شود. این قیمت به روز می‌شود و باید قیمت آن را هم به روز محاسبه کرد.

7- فرمول محاسبه قیمت طلا

با توجه به تفاوت‌هایی که میان قیمت طلای آبشده و قیمت طلای تمیز و سالم وجود دارد؛ فرمول محاسبات آن‌ها نیز متفاوت می‌باشد. فرمول محاسبه قیمت طلا آب شده و تمیز، تنها در بخش کسر آن‌ها متفاوت است که باعث تمایز در نوع قیمت‌ها هم خواهد شد.

8- فرمول تبدیل عیار و محاسبه وزن ۷۵۰

محاسبه قیمت طلا با عیار 740، چندان کار سختی نیست. کافی است تا قیمت درج شده در تابلوی طلافروشی را در عدد 740 ضرب کنید. سپس، عدد بدست آمده را بر عدد 750 تقسیم کنید. آنچه که به دست می‌آید، قیمت طلای تبدیل شده به عیار 740 است

فرمول محاسبه قیمت جواهرات زینتی


از قدیم یکی از کابردهای طلا استفاده از آن برای ساخت جواهرات زینتی است. بسیاری از پادشاهان قدیمی داشتن جواهرات زینتی را نشانه قدرت می‌دانستند و امروزه نیز در بسیاری از مجالس به عنوان هدیه از طلا و جواهرات زینتی استفاده می‌شود. بسیاری از مردم جواهرات زینتی را می‌خرند که با یک تیر دو نشان زده باشند، هم در مجالس برای زیبایی بیشتر از آن استفاده کنند و هم بتوانند در آینده با افزایش قیمت طلا و ارزش جواهرات آن را بفروشند و سود کنند. برای محاسبه قیمت جواهرات زینتی از فرمول زیر استفاده می‌شود:

فرمول محاسبه قیمت جواهرات زینتی - قیمت انواع طلا و سکه

مخرج این کسر هم مانند موارد قبلی تقسیم بر عدد 750 یا همان عیار جواهرات شده است.

مثالی برای محاسبه قیمت جواهرات زینتی

قیمت یک گرم جواهرات زینتی با استفاده از این فرمول و در زمان ویرایش این مطلب برابر بوده است با:

مثالی برای محاسبه قیمت جواهرات زینتی - قیمت انواع طلا و سکه

محاسبه قیمت سکه


در فرآیند نحوه محاسبه قیمت سکه نیاز است تا عیار سکه، قیمت جهانی طلا، قیمت هر اونس و هزینه ضرب سکه را بدانید. سپس، با استفاده از فرمول می‎توانید محاسبه قیمت سکه را انجام بدهید. قیمت سکه بهار آزادی و سکه پارسیان هم براساس این 4 مولفه محاسبه خواهند شد.

فرمول محاسبه قیمت سکه بهار آزادی


سکه بهار آزادی از سال 1358 و با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران ضرب گردید. این سکه از لحاظ طراحی دو دو نوع طرح قدیم و طرح جدید (امامی) در بازار موجود است.

از نظر قطع سکه بهار آزادی به 4 نوع مختلف سکه تمام بهار آزاری، نیم سکه بهار آزادی، ربع سکه بهار آزادی و سکه یک گرمی تقسیم می‌شود.

تمامی انواع سکه بهار آزادی دارای عیار یکسان یعنی 22 عیار (900 از هزار) هستند و تنها وزن آن‌ها با هم متفاوت می‌باشد.

این روزها سکه بهار آزادی در بین انواع طلا بیشترین محبوبیت را دارد، شاید دلیل اصلی این اتفاق دسترسی راحت به سکه طلا و خرید و فروش بی دردسر آن است. برای محاسبه قیمت سکه بهار آزادی از فرمول استفاده می‌شود:

فرمول محاسبه قیمت سکه بهار آزادی

نحوه محاسبه قیمت ربع سکه


برای محاسبه قیمت ربع سکه باید طلای 18 عیار را به طلای 22 عیار تبدیل کنید. سپس، آن را در قیمت طلای 18 عیار ضرب کنید. فرمول محاسبه ربع سکه به صورت زیر است:

قیمت گرم طلا ۱۸ عیار* ۹۰۰ * (۷۵۰ ÷ گرم سکه)

فرمول محاسبه قیمت سکه پارسیان


پارسیان در واقع نوعی طلا است که به علت ظاهر گرد آن به آن سکه پارسیان می‌گویند. سکه پارسیان در وزن‌های مختلفی موجود است و بیشترین کاربرد را در مجالس و برای هدیه دادن دارد.

عیار تمامی سکه‌های پارسیان 18 است و تنها تفاوت آن‌ها در وزن است. متداول‌ترین سکه‌های پارسیانی که در ایران خرید و فروش می‌شوند سکه‌های پارسیان 1 گرمی، 2 گرمی، 400 سوتی، 300 سوتی و … هستند.

منظور از سوت یک هزارم گرم است. یعنی هر گرم برابر با 1000 سوت است و وزن سکه پارسیان 200 سوتی برابر است با 0.200 گرم. برای محاسبه قیمت سکه پارسیان از فرمول زیر استفاده می‌شود:

فرمول محاسبه قیمت سکه پارسیان

مثالی برای محاسبه قیمت سکه پارسیان

در زمان نوشتن این مطلب قیمت سکه پارسیان 300 سوتی برابر بوده است با:

مثالی برای محاسبه قیمت سکه پارسیان

برای آشنایی بیشتر با انواع سکه بهار آزادی و پارسیان و نحوه محاسبه قیمت آن‌ها پیشنهاد می‌شود مقاله آموزشی زیر را مطالعه کنید:

معرفی انواع طلا و سکه قابل خرید و فروش در ایران


قبل از اینکه با فرمول‌ها و نحوه محاسبه قیمت انواع طلا و سکه آشنا شویم، بهتر است بدانیم در حال حاضر امکان خرید و فروش چه نوع طلایی در ایران وجود دارد، سپس نحوه محاسبه قیمت هرکدام از آن‌ها را بصورت جداگانه بررسی کنیم.

بطورکلی در حال حاضر امکان خرید فیزیکی طلا به اشکال زیر در ایران وجود دارد:

قیمت انواع طلا و سکه قابل خرید و فروش در ایران

در ادامه، اصطلاحات رایج برای محاسبه قیمت انواع طلا و سکه را به همراه مثال بررسی می‌کنیم.

اصطلاحات رایج برای محاسبه قیمت انواع طلا وسکه


قبل از اینکه فرمول‌ها و نحوه محاسبه قیمت انواع طلا و سکه را بررسی کنیم، لازم است با یکسری اصطلاحات و واحدها در بازار طلا و سکه آشنا شویم تا بهتر بتوانیم فرمول‌ها را درک کنیم. مهم‌ترین اصطلاحات قیمتی در بازار طلا و سکه عبارتند از:

عیار طلا و سکه

منظور از عیار طلا درصد خلوص آن است. در واقع به نسبت طلای استفاده شده در هر قطعه از جنس طلا به وزن کل آن قطعه عیار گفته می‌شود. یعنی در هر کیلوگرم از سکه یا هر نوع طلای دیگر چند گرم آن طلای خالص است. به عنوان مثال عیار سکه بهار آزادی 900 از هزار یا بطور قراردادی 22 است. یعنی در هر کیلوگرم  آلیاژی که برای ساخت سکه بهار آزادی استفاده می‌شود 900 گرم آن طلای خالص و 100 گرم باقیمانده سایر فلزات مانند مس، آلومینیوم و … است.

اونس طلا

هر اونس طلا یا به عبارتی یک اونس طلا برابر است با ۱۰۳۴۳۱/ ۳۱ گرم طلای 24 عیار (999.9 از 1000).

مظنه طلا

منظور از مظنه طلا قیمت ۶۰۸/ ۴ گرم طلای ۱۷ عیار (یا 705 از 1000) است.

نرخ برابری دلار به ریال

نرخ برابری دلار به ریال، یعنی ارزش هر واحد دلار به ریال ایران چقدر است. به بیان ساده همان قیمت دلار به ریال است که این عدد با استفاده از فرمول زیر بدست می‌آید:

نرخ برابری دلار به ریال - قیمت انواع طلا و سکه

مثقال

مثقال یکی از واحدهای وزنی شناخته شده برای طلا است، در واقع به 4.608 گرم طلا یک مثقال گفته می‌شود.

سایر واحدهای وزنی طلا و تبدیل آن‌ها به گرم

در جدول زیر لیست کاملی از واحدهای وزنی رایج برای طلا و سکه و وزن هرکدام از آن‌ها را مشاهده می‌کنید.

نام واحدوزن
مثقال4.608 گرم
اونس31.1 گرم
سوت0.001 گرم
یک قیرات200 سوت
یک پوند453 گرم

عیار انواع طلا و سکه چقدر است؟


در ایران پیش از اینکه فرمول محاسبه قیمت انواع طلا و سکه را با یکدیگر بررسی کنیم، بهتر است بدانیم عیار هرکدام از اشکال طلای فیزیکی چقدر است تا بتوانیم فرمول‌های محاسبه قیمت انواع طلا و سکه را بهتر درک کنیم، جدول زیر نشان‌دهنده عیار انواع طلا و سکه در ایران است.

ردیف نوع طلا عیار
1شمش طلا24 عیار (999.9 از 1000)
2طلای آبشده17 عیار (705 از 1000)
3جواهرات زینتی18 عیار (750 از 1000)
4سکه بهار آزادی22 عیار (900 از 1000)
5سکه پارسیان18 عیار (750 از هزار)

سایت سیگنال، مرجعی معتبر برای دسترسی به قیمت لحظه‌ای و آنلاین انواع طلا و سکه


حالا که با نحوه محاسبه قیمت انواع طلا و سکه آشنا شدید، شاید با خود بگویید کی حوصله این همه ضرب و تقسیم را دارد! و شاید دنبال مرجعی آنلاین و معتبر برای قیمت طلا وسکه باشید.

نگران نباشید! با استفاده از دیتایی که در صفحه طلای سایت سیگنال موجود است می‌توانید به قیمت لحظه‌ای، آنلاین و روزانه انواع طلا و سکه (آبشده، بهار آزادی و پارسیان) به راحتی و با چند کلیک دسترسی داشته باشید.

به علاوه با استفاده از تحلیل تکنیکال‌های بازار طلا که بصورت روزانه در سایت و اپلیکیشن سیگنال قرار داده می‌شود، می‌توانید پیش‌بینی بهتری از قیمت آتی طلا و سکه داشته باشید و بتوانید در تصمیم‌گیری‌های خود عملکرد بهتری داشته باشید.

سوالات متداول

برای محاسبه طلا آنلاین از چه نرم افزاری استفاده کنم؟

شما برای محاسبه آنلاین قیمت طلا و سکه می‌توانید از ماشین حساب اپلیکیشن سیگنال استفاده کنید. آموزش استفاده از این اپلیکیشن را در ابتدای همین مطلب بررسی کردیم.

چگونه قیمت طلا را به عیار 740 تبدیل کنیم؟

برای محاسبه قیمت طلا براساس این فرمول عمل کنید: 750÷(قیمت انلاین طلا ×740)

فرمول محاسبه قیمت طلا چیست؟

برای محاسبه قیمت طلا می‌توانید از این فرمول استفاده کنید: ۱۶% مالیات بر ارزش افزوده و سود طلافروش + (وزن طلا × (اجرت ساخت + قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار))

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای طلا و سکه به وب سایت سیگنال مراجعه کنید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام من ۶ اسفند ۴۱،۶۰۰سوت طلای ابشده ۱۸ عیار خریدم گرمی ۲۶۵۰ هزار تومان ولی طلافروش اون لحظه گفت سفارش میدم بیارن واست الان ندارم ولی پولش رو کامل ازم گرفت ولی حدود ۱۳ روز بعد طلا رو به من تحویل داد سوال من اینه که قیمت طایی که من خریدم رو باید به قیمت روزی که طلا رو به من تحویل داده حساب کنه یا همون ۱۳ روز قبل که سفارش دادم؟

 • درود، ضمن تشکر از مطالب مفید ارائه شده. آیا در زمان فروش شمش (مثلاً 10 گرمی با خلوص 0.9999) مبلغی که بابت اجرت در زمان خرید پرداخت شده است را محاسبه و پرداخت می کنند یا مشابه اجرت ساخت طلا در قیمت فروش محاسبه نمی شود؟

 • عالی لطفا برنامه محاسبه طلا را اجرت طلا را به درصد تعبیر دهید و محاسبه فرش سکه و محاسبه فروش شمش و محاسبه آن را در قالب برنامه ای درست کنید ممنون

  • سلام. باتشکر از همراهی شما. پیشنهادتون به اطلاع تیم فنی رسید.

 • سلام خسته نباشید من قصد دارم برای سرمایه‌گذاری آینده طلای شمش بگیرم شمش طلای مثلاً ۲,۵ گرمی شروع کنم بگیرم ۲۴عیار میتونید یه در حد چند خط راهنمایی کنید و کمکم کنید خیلی ممنون میشم

 • سلام و عرض ادب خدمت تیم محبوب سیگنال

  یک سوالی دارم. فرض کنید قیمت سکه در سایت های اینترنتی ۲۰ میلیون تومان درج شده باشد.

  اگر ما از مغازه طلافروشی بخواهیم سکه بخریم به همان قیمت ۲۰ میلیون تومان میدهند یا بالاتر؟ چقدر بالاتر؟

  موقع فروش چطور؟ چقدر پایین تر از ما میخرند؟

 • باسلام ممنون از مطالب مفید و جالبتون متاسفانه الان متوجه شدم که با بی دقتی یا بهتر بگویم (به خاطر اعتماد )در خرید و فروش طلا ۵-۶میلیون ضرر کردم .

 • سلام دوست عزیز
  اگر کسی بخواد در زمینه ویترین داریه طلا فعالیت داشته باشه برای کسب تجربه از کجا باید شروع کنه ممنون

 • البته برام غریبه نبود ولی دانستن این فرمولها کارو سریع تر میکنه وزودتر به نتیجه می‌رسیم ممنونم

 • سلام
  ممنونم از مطالب بسیار مفید و به روز شما.
  در ضمن می خواهم خرید و فروش را شروع کنم اگه ممکنه بیشتر راهنمایی کنید . بسیار سپاسگزارم

  • با سلام
   این فرمول ها برای محاسبه ی قیمت واقعی(بدون حباب قیمتی) میباشد و گرنه قیمت معاملاتی همان نرخ های اعلامی میباشد.

 • روش های معامله ظلارودر بورس کالاتوضیح دهیدوصندوق های درامد ثابت با بیشترین بازده را هرروز معرفی کنید.ممنونم

  • سلام دوست عزیز
   درخواست شما به تیم محتوا منتقل شد.
   باتشکر

   • سلام وقت بخیر
    الان اگه من سکه امامی رو 15میلیون بخرم و فرداش بخام بفروشم با فرض ثابت بودن قیمت ،همون رو پول در یافت میکنم یا کمتر ؟اگر کمتر ،چقدر؟

 • با سلام
  وقتی که سکه رو بخواهیم بفروشیم قیمتش هر چی که رو تابلو باشه میخرن یا پایین تر میخرن ؟؟؟؟

 • سلام اشتباه توضیح ندادین؟؟
  گفتین که مظنه ÷ ۴.۶۰۸ × ۷۰۵ و بعد تقسیم بر ۷۰۵ این عمل تو ریاضی خنثی هست !!!
  مثال : ۴.۹۳۰ ÷ ۴.۶۰۸( × ۷۰۵ ÷ ۷۰۵ ) = ؟؟؟؟
  مثال ۲ : ۲۵( × ۱۰ ÷ ۱۰ ) = ۲۵
  یه عدد ضرب در ۷۰۵ و تقسیم بر ۷۰۵ = جواب همان عدد

  • سلام
   خیر
   فرمول صحیح است.
   فرمایش شما صحیح است دو عدد 705 خط میخورند ولی جهت مشخص شدن تبدیل واحدها برای مخاطبین به طور کامل(با عدد 705) آورده شده است.

   • متوجه نشدم ینی میفرمایید در هر حال 705 در فرمول محاسبه نمیشه چون خط میخوره؟

 • سلام
  دوتا النگو قدیمی دارم روش ۷۰۵ حک شده میخوام بدونم طلاست مال مادربزرگمه

  • باسلام
   احتمالا منظور از عدد 705 حک شده به معنای طلای 17 عیار بودن،میباشد.

 • سلام ببخشید قیمت مثقال جهانی یا ابشده ی جهانی رو از کجا میشه بدست اوردن یا رویت کرد ایا سیگنال داره؟

  • باسلام
   با استفاده ازین فرمول میتوان بدست آورد:
   مظنه مثقال طلای 17 (705) عيار از طريق انس جهاني
   9.5742÷ (قيمت يك دلار× قيمت يك انس طلا)=

  • باسلام
   (705×4.608) ÷ (مظنه× 916)=قیمت 1 گرم طلای 22 عیار

   مظنه = قیمت مثقال طلای آبشده

 • با سلام و عرض ادب
  تشکر از مجموعه مقالات مفید شما
  یه سوالی داشتم. وقتی میریم طلافروشی یا صرافی علاوه بر هزینه خود سکه چه هزینه ی اضافی دیگه ای رو از ما میگیرن. مثلا برای طلا اجرت ساخت و مالیات رو میگیرن. برای خرید 5 سکه علاوه بر هزینه خود سکه ها چه هزینه ی دیگه رو از ما میگیرن؟

  • سلام
   ممنون از لطف شما
   هزینه ی اضافه ی دیگری نمیگیرند و نباید بگیرند.

 • سلام . تفاوت قیمت سکه ضرب پایین در خرید و فروش چقدر است ؟؟
  و
  آیا شمش کارمزد و مالیات داره ؟ چند درصد ؟

  • باسلام
   بسته به شرایط عرضه وتقاضا متفاوت است
   خیر کارمزد و مالیات ندارد.
   اما برای خرید چون امکان تقلبی بودن وجود دارد حتما دقت نمایید.

 • ايا خريد شمش شركتي
  كارمزد و ماليات داره ؟ و اگر داره چقدر هست ؟
  روش محاسبه ؟

  • سلام
   خیر طلای آبشده(شمش) اجرت ساخت و مالیات ندارد.
   کارمزد مربوط به تفاوت قیمت خرید وفروش میباشد.

 • لطفا پاسخ بديد
  قيمت خريد و فروش سكه ضرب پايين امامي چطور محاسبه ميشه ؟؟

  طلا فروش ها هر كدوم يه بازي در ميارن !
  ايا معقول هست ريال رو تبديل به سكه ضرب پايين كرد ؟

  خيييلي ممنونم

  • باسلام
   تفاوت خریدو فروش معمولا بسته به عرضه و تقاضای حاکم بر بازار میباشد و معاملاتتان را سعی کنید با مراکز معتبر انجام دهید.

 • سلام،من امروز سی مهر ۹۹ ،رفتم طلای دست دوم بخرم،یه زنجیر ۲۸ گرمی رو ۳۷ ملیون قیمت داد،گفت کار اصفهان و معتبر…..،با فرمولی که فرمودین من ۲۷ ملیون براورد کردم،خواستم ببینم درسته؟ممنون از راهنمایی شما

  • باسلام
   در شرایط زمینی مختلف با توجه به میزان حباب پاسخ به این سوال متفاوت میباشد.

 • باسلام 35گرم طلای آب شده دارم. باقیمت طلای امروز که گرمی 1307000تومان ومظنه 5632000میباشد چقدر میشه فروشش چقدر میشه؟

  • باسلام
   جهت تبدیل گرم به مثقال وزن طلا بر حسب گرم را بر عدد 4.3318 تقسیم نمایید و در مظنه روز عدد حاصل را ضرب نمایید

 • سلام، و سپاس از محتوای مطالب و بیشتر، از پاسگویی تان به سوالات مخاطبینتان. متشکرم.

 • سلام
  منظور از قیمت آبشده چیست
  مثال قیمت ابشده امروز زده ۴۴۸۰۰۰۰
  یعنی چند گرم طلا شده ۴میلیون و چهارصد و هشتاد

  • باسلام
   منظور قیمت یک مثقال طلا میباشد که حدود 4/6 گرم مییباشد

  • باسلام
   {[(قیمت اونس جهانی طلا × نرخ دلار آزاد) ÷ 31،1 ]× 0،916×وزن سکه}+ حق ضرب

   وزن ربع سکه بهار آزادی = 2 گرم و 0/033 سوت = 2.033 گرم

   اعداد فرمول با توجه به نرخ هر لحظه متغیر می باشد.

 • در یک شرایط مساوی، قیمت کدون نوع طلا دارای بیشترین افزایش قیمت می باشد؟ تشکر

 • سلام،روز خوش،ممنون از مطالب مفیدتون
  در نهایت،بهترین و کم ریسک ترین و پر سودترین سرمایه گذاری در طلا،کدام است؟

  • باسلام
   با توجه به قیمت روز سکه پاسخ متفاوت میباشد.

  • باسلام
   بدین منظور میتوانید عدد حاصل از فرمول محاسبه ی قیمت سکه تمام را بر عد 4 تقسیم نمایید.

  • باسلام
   در هر دوره با توجه به شرایط تکنیکی و حباب انواع طلا ومسکوکات پاسخ به این سوال میتواند متفاوت باشد.

 • سود زرگری هنگام خرید و فروش سکه چگونه محاسبه میشه (چقدر بالاتر از قیمت روز میفروشندو هنگام خرید چقدر پایین تر از قیمت روز می خرند)

  • باسلام و احترام
   معمولا طلای دست دوم را به قیمت عیار 740 میخرند.
   برای محاسبه ی قیمت هر گرم میتوانید قیمت هر گرم طلا را 740 ضرب نموده و سپس بر 750 تقسیم نمایید.

 • سلام
  اگر از طریق بورس خرید سکه و یا پیش خرید سکه انجام دهیم مالیات بر ارزش افزوده تعلق میگیرد یا نه ؟

  • باسلام
   به جز قیمت روز معاملاتی، هزینه ی دیگری مشمول معامله گران نمیگردد.

 • سلام و عرض خسته نباشید اگر شخصی 44گرم و 960سوت طلا بدهکار باشه باید چقدر پرداخت کند ممنون میشم جواب بدین

  • باسلام
   بدین منظور میتوانید از ماشین حساب طلای سیگنال بهره ببرید.

  • باسلام
   چون عملا سکه پارسیان نوعی پلاک طلا می باشد. نحوه ی محاسبه ی قیمت آن همانند محاسبه ی گرم طلا می باشد.

  • سلام دوست عزیز. کافی مخرج کسر رو به جای 750 تقسیم بر 875 کنید.

  • سلام دوست عزیز. کافیه قیمتی که از فرمول محاسبه سکه تمام بهار آزادی به دست میاد رو تقسیم بر 4 کنید.