قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله در بورس چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟

قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله در بورس چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟

معمولا همه ما بعد از این که کد بورسی خود را گرفتیم و دسترسی ما به سامانه معاملات فراهم شد، اشتیاق داریم هر چه سریع تر معاملات خود را آغاز کنیم. اما در همان قدم اول متوجه می شویم که معامله آنقدری که فکر می کردیم هم ساده نیست. جدا از این که زمان مناسب خرید یا فروش سهم چه موقع است یا حد سود و زیان را چگونه باید بدست آورد و تحلیل های این چنینی که در ویدئو های آموزشی سیگنال می توانید آن ها را ببینید، بسیاری از ما در مورد اعداد و ارقامی که در صفحه معاملات کارگزاری خود می بینیم هم دچار ابهام هستیم. مثلا این که حجم مبنا چیست؟ یا درصد شناور چه چیزی را نشان می دهد؟ قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله چه تفاوتی با هم دارند؟ اعدادی که به سهام داران حقیقی و حقوقی نسبت داده می شود، چگونه بدست می آید؟ و سوالاتی از این دست.

ما در این مقاله با معرفی قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله به شما کمک می کنیم تا با یکی از پایه ای ترین نکات در ثبت سفارش خرید و فروش آشنا شوید.

قیمت پایانی سهم چیست؟

دو عامل در تعیین قیمت بازگشایی سهم در هر روز معاملاتی موثرند. یکی قیمت پایانی سهم و دیگری حجم مبنا سهم در روز گذشته.

در ابتدا بهتر است با تعریف حجم مبنا آشنا شویم. قیمت هر سهم در هر روز معاملاتی در یک بازه مجاز می تواند تغییر کند. گاهی سهم در قیمت های مختلف از ابتدا تا انتهای این بازه جا به جا می شود و گاهی نیز تنها در بخشی از بازه تغییر می کند. حجم مبنا تعداد سهمی را نشان می دهد که در همان روز باید معامله شود تا رشد قیمت پایانی، 100% در قیمت بازگشایی سهم در روز بعد تاثیر بگذارد. دلیل وجود حجم مبنا این است که از ایجاد قیمت های کاذب جلوگیری شود و سرمایه گذاران بدانند نوسان قیمت سهام به دلیل معامله واقعی تعداد مشخصی سهم است.

برای درک بهتر اهمیت حجم مبنا فرض کنید قیمت بازگشایی سهم در ابتدای روز معاملاتی برابر با 32,670 ریال و قیمت پایانی سهم در انتهای روز برابر با 33,977 ریال باشد. در این جا قیمت سهم 4% رشد کرده است. اگر تعداد سهام معامله شده برابر یا بیشتر از همان چیزی باشد که در حجم مبنا آمده است، قیمت بازگشایی سهم در روز بعد همان 33,977 با 5% دامنه نوسان مجاز خواهد بود. اما اگر تعداد سهم معامله شده کمتر از حجم مبنا باشد (فرض کنید نصف حجم مبنا)، در این صورت از 4% رشد قیمت پایانی، تنها 2% آن اعمال می شود. یعنی قیمت پایانی برای روز بعد در 33,323 ریال با 5% دامنه نوسان قیمتی مجاز بازگشایی خواهد شد.

حال که با حجم مبنا آشنا شدیم، به تعریف قیمت پایانی بر می گردیم. همانطور که گفتیم، هر سهم در طول یک روز معاملاتی ممکن است در قیمت های متفاوتی معامله شود. اگر از این قیمت ها میانگین وزنی بگیریم، قیمت پایانی سهم تا همان لحظه بدست می آید. حجم مبنا و قیمت پایانی مبنای قیمت سهم برای معامله در روز بعد خواهند بود.

نحوه محاسبه قیمت بازگشایی سهم با استفاده از قیمت پایانی و حجم مبنا

 • اگر سهم حجم مبنا را پر کرده باشد:

در این صورت قیمت بازگشایی سهم برای روز بعد، همان میانگین وزنی قیمت های امروز سهم خواهد بود.

فرمول قیمت بازگشایی سهم

اگر سهم کمتر از حجم مبنا معامله شده باشد:

فرمول دوم قیمت بازگشایی سهم

قیمت آخرین معامله چیست؟

همانطور که می دانید لزوما قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله برابر نیستند. قیمت آخرین معامله می تواند بیشتر، کمتر و یا برابر با قیمت پایانی باشد. قیمت اخرین معامله، قیمتی است که سهم برای آخرین بار طی روز معاملاتی در آن قیمت معامله می شود. به این دلیل که قیمت آخرین معامله می‌تواند نوسان داشته باشد، معمولا از قیمت پایانی برای بررسی سهم استفاده می‌شود. تصویر زیر قیمت آخرین معامله، قیمت پایانی و حجم مبنا را نشان می دهد.

نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که اگر قیمت آخرین معامله بسیار بیشتر از قیمت پایانی باشد و سرمایه گذاری در قیمت آخرین معامله اقدام به خرید سهم کند، در این صورت حتی اگر روز بعد سهم با صف خرید مواجه شود نیز ممکن است سودی برای سرمایه گذار فوق نداشته باشد. زیرا قیمت سهم در قیمت پایانی روز قبل آغاز می شود. پس اگر فردی روز قبل سهم را با قیمتی بسیار بیشتر از قیمت پایانی بخرد ممکن است قیمت صف خرید امروز با قیمت سر به سر خرید وی برابر شود و این صف خرید سودی برای او نداشته باشد.

سوالات متداول

سود بر اساس قیمت پایانی محاسبه می شود یا آخرین قیمت معامله؟

سود سهامدار بر اساس قیمتی که سهم را در آن خرید و فروش کرده است، محاسبه می شود.

قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله در صف خرید/ فروش چه وضعیتی نسبت به هم دارند؟

اگر سهم صف خرید/ فروش تشکیل دهد، قیمت آخرین معامله با بیشترین/کمترین قیمت در بازه قیمتی مجاز برابر خواهد بود اما لزومی بر برابری قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله وجود ندارد.

بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام، میخواستم بدونم در تحلیل تکنیکال نمودار بورسی براساس قیمت آخرین قیمت باشه بهتره یا قیمت پایانی؟

 • سلام. يك نكته رو متوجه نشدم

  قيمت پاياني كه توي پنل كارگزاري‌ها ذكر ميشه آيا با احتساب حجم مبنا هست يا خير بايد خودمون بشينيم بااحتساب حجم معامله روز و حجم مبنا، قيمت بازگشايي فردا رو از روي قيمت پاياني دوباره حساب كنيم؟ منظورم اينه كه آيا فردا، سهم با همون قيمت پاياني كه در پنل ميبينيم باز ميشه يا مثلا فرض كنيد ممكنه قيمت پاياني نوشته شده باشه ١٠٠٠ ريال ولي چون حجم مبنا پر نشده، فردا سهم چه بسا به قيمت ٥٠٠ ريال باز بشه و نه ١٠٠٠ ريالي كه توي پنل نوشته

 • سلام من کاملا مبتدی هستم و ی سوال دارم.. برای خرید سهم دو قیمت برام میاد ک بازه جاری هست ..مینیمم و ماکزیمم.. من باید براساس کدوم قیمت خریداری کنم ؟

  • سلام. هر سهم يك دامنه نوسان داره و فقط ميتونه در اون محدوده خريد يا فروش. اون قيمت حداقل و حداكثري كه شما ميگين، قيمت كف و سقف اين دامنه است ولي لزوما به اين معنا نيست كه فروشنده يا خريداري هم حتما در اين محدوده قيمتي وجودداره.

   مثلا فرض كنيد كف قيمتي امروز سهم فولاد، ٩٦٠٠ ريال و سقفش ١٠٠٠٠ ريال هست. بديهيه اگر شما سهم رو ٩٦٠٠ ريال بخريد بهتره چون درارزان‌ترين قيمت روز خريدين. ولي چه بسا فروشنده‌اي كه حاضر به فروش سهمش در اين قيمت باشه وجود نداشته باشه و شما دست خالي بمونين.

 • اصلا قابل فهم نیست چون این ت.ضیح برای مبتدیان می‌باشد و حرفیها که این فرمول ها را با تجربی و یا تئوری می دانند پس این توضیح برای مبتدیان است و خیلی بد توضیح داده اید

 • باسلام ،قیمت پایانی دقیقا ساعت چند بروز رسانی یا تعقیر میکنه

  • سلام دوست عزیز قیمت پایانی میتونه در هر لحظه با استفاده از میانگین قیمت های معامله شده محاسبه بشه اما قیمت پایانی که در قیمت بازگشایی روز بعد استفاده میشه، در پایان ساعات معاملاتی محاسبه میشه.

 • با سلام سهمی دارم که ۵ روز هر روز ۵ درصد کاهش قیمت داره…ولی بعضی از روزها قیمت دیروز را کمتر از ۵ ۲.۱ ویا ۳.۸ برای پایانی میزنه …من اگر در منفی سهم را بفروشم ۲۵ درصد ضرر میکنم ویا مجموع درصدهای پایانی که حدود ۱۸ درصد میشه………………ویا اگر نگه دارم در روز هفتم مثبت بشه باز من ۲۵ درصد ضرر میکنم ویا همون ۱۸ درصد…………خلاصه میخوام بدونم درصد کمتر در پایانی برای من که میخام بفروشم امتیاز مثبت هست یا تفاوت نمیکنه…

  • سلام دوست عزیز اگه سهامتون چند روز با کاهش قیمت مواجه بوده، مقدار ضررتون به اندازه مجموع کاهش قیمت های پایانی یعنی همون ۱۸ درصد هست.

 • سلام در افزایش سرمایه قیمت پایانی مدنظر است در فرمول محاسبه قیمت سهم پس از افزایش سرمایه یا آخرین قیمت؟

  • سلام دوست عزیز از قیمت پایانی سهم استفاده میشه. برای کسب اطلاعات بیشتر میتونید این لینک رو مطالعه کنید.

 • باسلام چطوری می شود نرم افزارکارگزاری را برای تعیین سودوزیان روی آخرین قیمت تنظیم کرد؟

 • سلام دوست عزیز نمادهای پرتراکنش نمادهایی هستند که بیشترین ارزش معاملات رو دارن.

  • سلام، حجم مبنای هر سهم در سایت tsetmc و پنل های معاملاتی نمایش داده میشه، میتونید این مقدارو با حجم معاملات روزانه مقایسه کنید

 • عرض ادب و احترام یه سوال داشتم خدمتتون وقتی سهامی رو فروش میزنیم قیمت اون لحظه ثبت میشه یا اخرین قیمت اون روز

  • سلام دوست عزیز سهم هر زمان که فروش بره به قیمت اخرین معامله در اون لحظه فروش میره.

 • سلام من سردرگم شدم ممنون میشم جواب بدین مثلا یک سهم اخرین قیمتش مثبت ده خورده ولی قیمت پایانیش مثبت یک الان این مثبت ده به سودمن اضافه شده یامثبت یک

  • سلام دوست عزیز اگه بخواید سهم رو در همون لحظه بفروشین میتونید با مثبت ده درصد سود بفروشین. ولی اگر بخواین سهم رو برای روز های بعدی در سبدتون نگه دارین، به اندازه قیمت پایانی یعنی یک درصد به سود شما اضافه میشه.

 • سلام در پرتفوی لحظه ای و سپرده ، هم آخرین قیمت داره هم قیمت پایانی لطفا بفرمایید ارزش فروش سهام برکدام مبنای گفته شده برای ما ملاک ارزش است؟

  • سلام دوست عزیز هم قیمت پایانی و هم قیمت اخرین معامله میتونن ملاکی برای بررسی سود و زیان سهم باشن. اگر بخواید بدونید که اگه الان سهم رو بفروشین چقدر سود یا ضرر می کنید باید از قیمت اخرین معامله استفاده کنید و اگر بخواید سهم رو نگه دارین سود و زیان رو با قیمت پایانی محاسبه کنید.

 • سلام من پرتفوی لحظه ای ایزی تریدر 360 هزارتومن سود کردم. ولی همینو توی سایت مفید آنلاین که بر اساس قیمت پایانی محاسبه شده زده 33 هزارتومن منفی.
  خب من الان سود کردم یا ضرر؟
  بعد بخوام سهاممو بفروشم دارم به ضرر میفروشم یا به سود؟
  اینو توضیح بدید. ممنون

  • سلام، سود و ضرر بر اساس هردوی این قیمت ها یعنی قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله محاسبه میشه اما چیزی که مهمه اینه که اگه بخواید بدونید اگر الان بفروشید چقدر سود یا ضرر میکنید باید از قیمت آخرین معامله استفاده کنید اما اگر قصد نگهداشتن سهمو دارید برای بررسی سود و ضرر از قیمت پایانی استفاده کنید

 • سلام خسته نباشین ببخشید مزاحم شدم در بورس قیمت پایانی مهمه یا آخرین معامله یعنی میخوایم فردا یه سهمی بخریم قیمت پایانی بزرگتر باشه یا آخرین معامله و یا به نوعی قیمت پایانی بزرگتر باشه فردا سهم خوب میشه یا آخرین معامله ممنون از جوابی که میدین

  • سلام دوست عزیز تغییرات قیمت سهم در هر روز به عوامل متنوعی از جمله حجم مبنا، دامنه نوسان و غیره بستگی داره و نمیشه تنها بر اساس قیمت پایانی و قیمت اخرین معامله نظر داد.

 • سلام نازنین براخرید یه سهم پایانی مون تومتبت باشه یات منفی ی باشه..؟؟ . یا قیمت خودسهم…. این معادله براخرید سهم چطوریه ممنون

  • سلام دوست عزیز طبیعتا خرید در قیمت پایین تر و فروش در قیمت بالاتر بهتره.

 • سلام و خسته نباشید به همه دوستان
  ببخشید سود و زیان پرتفوی من بر اساس قیمت پایانی صحیح تر است یا اخرین قیمت ؟ و این دو تا چون خیلی تفاوت دارند در این روزهای بازار کدام رو برای سود و زیان خود در نظر بگیریم جواب بدید ممنون میشم
  با تشکر

  • سلام، هردوی این موارد درست است اما برای بررسی دقیقتر سود و زیان بهتره از قیمت پایانی استفاده کنید

 • سلام الان ما بخوایم یک عرضه اولیه یا سهام بگیریم باید هر سهم و براساس قیمت پایانی بخریم یا اخرین قیمت ؟

 • سلام. ممنون از مطالب آموزشی خوبتون. زمانی که حجم مبنا پر نمیشه، تو فرمول محاسبه قیمت بازگشایی سهم داخل پرانتز نوشته شده قیمت پایانی امروز منهای قیمت بازگشایی امروز که فکر می کنم اشتباه است. چرا که قیمت پایانی امروز هنوز محاسبه نشده است و به جای قیمت پایانی امروز باید میانگین موزون قیمت قرار بگیره و از قیمت بازگشایی امروز کم بشه و سپس در نسبت حجم معاملات بر حجم مبنا ضرب بشه و دوباره با قیمت بازگشایی امروز جمع بشه. کاش یه مطلب هم درباره نحوه تعیین و محاسبه حجم مبنا هم تهیه کنید.

  • سلام دوست عزیز ممنون از همراهی شما
   در پایان هر روز معاملاتی، قیمت پایانی سهم به صورت میانگین موزون قیمت های معامله شده بدست میاد و تفاضلش با قیمت بازگشایی در نسبت معاملات به حجم مبنا ضرب میشه و با قیمت بازگشایی همون روز جمع میشه. عدد حاصله مبنای قیمت بازگشایی سهم در روز اتی خواهد بود.