دانلود اپلیکیشن

قرارداد آتی (Future Contract) چیست؟ آشنایی با مشخصات قراردادهای آتی

قرارداد آتی (Future Contract) چیست؟ آشنایی با مشخصات قراردادهای آتی

قرارداد آتی، توافق نامه ای است مبنی بر خرید یا فروش دارایی در زمان معین در آینده و با قیمتی مشخص. به عبارتی، قرارداد آتی توافقی برای مبادله در آینده است و در زمان حاضر مبادله پولی صورت نمی گیرد. عقد این قرارداد شامل موارد زیر است:

  • قیمت هر واحد دارایی
  • تعداد واحدهای دارایی که تحویل داده می شود
  • تاریخ تحویل دارایی (تاریخ سررسید)

مشخصات قراردادهای آتی

در تاریخ تحویل، فروشنده طبق قرارداد، متعهد به تحویل دارایی به خریدار است. خریدار نیز متعهد به پرداخت مبلغ از پیش تعیین شده بابت هر واحد کالا به فروشنده است.

برای درک بهتر این قرارداد به این مثال توجه کنید؛ فرض کنید اکنون فروردین ماه است و قیمت قرارداد آتی سکه تحویل20 مرداد برابر با 7 میلیون تومان است، و همچنین حجم هر قرارداد 10 عدد سکه می باشد. با خرید این قرارداد فروشنده متعهد می شود که در تاریخ 20 مرداد، 10 عدد سکه را به قیمت هر سکه 7 میلیون تومان به خریدار بفروشد. خریدار نیز متعهد به خرید آنها به قیمت تعهدشده است، فارغ از این که در آن تاریخ، قیمت سکه در بازار بالاتر یا پایین تر از قیمت توافقی باشد.

سرمایه گذارانی که وارد این قرارداد می شوند یا انگیزه پوشش ریسک دارند و یا انگیزه سفته بازی.

برای مثال، فرض کنید یک تولیدکننده شروع به تولید کالایی نموده است به طوری که کالاهای در دست تولید 3 ماه دیگر آماده خواهند شد. به این دلیل که نوسان قیمت کالاهای تولیدی این شرکت بالاست، می توان وارد قرارداد آتی با موقعیت فروش شد (short position).

 همچنین برای درک بهتر انگیزه سفته بازی؛ اگر سفته بازی انتظار کاهش قیمت داشته باشد، اقدام به فروش قرارداد آتی می کند و اگر انتظار افزایش قیمت داشته باشد، موقعیت خرید قرارداد آتی (long position) را اتخاذ می کند. حال فرض کنید سفته بازی پیش بینی کند که قیمت سکه در تاریخ 20 مرداد احتمالا 6.5 میلیون تومان باشد. در این حالت او وارد قرارداد فروش قرارداد آتی به قیمت 7 میلیون تومان خواهد شد. اگر پیش بینی او درست باشد در تاریخ سررسید سکه را به قیمت 6.5 میلیون از بازار خریداری میکند و به قیمت 7 میلیون تومان می فروشد، به عیارتی 500 هزار تومان به ازای هر سکه سود شامل حالش می شود.

پیمان آتی نوع غیر استاندارد قرارداد آتی است که شباهت و تفاوت هایی دارد که در ادامه توضیح می دهیم.

تفاوت قرارداد آتی با پیمان آتی

قرارداد آتی و پیمان آتی (forward contract) اصولا ماهیت یکسانی دارد، و از لحاظ قیمت و زمان تحویل کالا مشابهند اما تفاوت هایی به شرح زیر دارند؛

  • قرارداد آتی در بورس در حالی که پیمان آتی در بازارهای خارج از بورس معامله می شوند.
  • بر خلاف پیمان های آتی، در قرارداد آتی اتاق پایاپای وجود دارد که همانطور در مطالب گذشته توضیح دادیم شامل مزایایی می باشد.
  • در قراردادهای آتی جهت اطمینان وجه تضمینی از طرفین قرارداد تسلیم اتاق پایاپای می گردد در صورتی که این الزام در پیمان های آتی وجود ندارد و توافقی است.
  • در پیمان آتی، پرداخت معمولا یکبار و در زمان سررسید انجام می شود، در حالی که در این فرایند در قراردادهای آتی بصورت روزانه و بر اساس سازوکار تسویه حساب روزانه ودیعه، صورت می پذیرد (در آینده بصورت دقیق تر توضیح می دهیم).
  • قراردادهای آتی معمولا قبل از سررسید با اتخاذ یک موقعیت معکوس بسته می شوند در حالی که در پیمان آتی معمولا در تاریخ سررسید بصورت تحویل فیزیکی کالا و یا بصورت تسویه نقدی بسته می شوند.

لذا می توان گفت قرارداد آتی نوع استاندارد شده پیمان آتی است و ریسک آن از پیمان آتی کمتر می باشد.

برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
6 مهر 1399