شرکت تامین سرمایه چیست و چه وظایفی دارد؟

شرکت تامین سرمایه چیست و چه وظایفی دارد؟

شرکت‌ها برای اینکه سرمایه مورد نیاز خود را تامین کنند، چند راه پیش رو دارند. یکی از این راه‌ها وام گرفتن از بانک است و راه دیگر استفاده از شرکت‌های تامین سرمایه. راه دوم راه جذاب‌تری است، چرا که شرکت‌ها مجبور به بازپرداخت سود وام خود نیستند و یک همکاری دو سویه خواهند داشت. در این مقاله می‌خواهیم بدانیم شرکت تامین سرمایه چیست و چه کار می‌کند؟

شرکت تامین سرمایه چیست؟

شرکت های تامین سرمایه در واقع واسطه‌هایی هستند که در بازار سرمایه حضور دارند و فعالیت‌های متنوعی در این حوزه انجام می‌دهند، همچون: کارگزاری، معامله‌گری، بازارگردانی، سبدگردانی، مشاوره سرمایه‌گذاری، پذیره نویسی، تعهد پذیره نویسی، ارزیابی ریسک مالی، افزایش سرمایه و مشاوره برای ادغام و اکتساب شرکت‌ها. شرح این وظایف در بند 18 ماده یک قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذرماه 1384 مجلس شورای اسلامی آورده شده است.

شرکت های تامین سرمایه در واقع بومی شده بانک سرمایه گذاری به انگلیسی: Investment Bank هستند که در سراسر دنیا وجود دارند و به عنوان یکی از بخش‌های سیستم بانکداری فعالیت می‌کنند. اما در ایران زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار هستند و فعالیتشان به صورت مستقل است.

شرکت تامین سرمایه چیست؟

وظایف و نقش شرکت های تامین سرمایه چیست؟

سه وظیفه اصلی شرکت­ های تامین سرمایه شامل تامین مالی شرکت‌ها، مدیریت دارایی‌ها و مشاوره سرمایه‌گذاری است.


شرکت تامین سرمایه در نقش تامین مالی شرکت‌ها


همانطور که پیش از این گفتیم، شرکت‌های تامین سرمایه واسطه‌هایی هستند که خدمات متنوعی را به شرکت‌ها ارائه می‌دهند. یکی از این خدمات تامین مالی شرکت‌هاست. به این صورت که اگر شرکتی خصوصی یا دولتی به دنبال تامین منابع مالی خود باشد، می‌تواند از این شرکت‌ها کمک بگیرد.

شرکت تامین مالی با انتشار اوراق بهادار مربوط به این شرکت‌ها در بازار بورس، سرمایۀ سرمایه‌گذاران را جذب و در اختیار شرکتی که نیاز به تامین مالی داشته، قرار می‌دهند. بنابراین آن‌ها را نه می‌توان شبیه به بانک دانست و نه شبیه به شرکت‌های سرمایه‌گذاری.

شرکت‌هایی که نیاز به منابع مالی دارند، به عنوان ناشران اوراق بهادار شناخته می‌شوند و شرکت های تامین سرمایه به عنوان واسطه، این اوراق بهادار را در اختیار سرمایه‌گذاران می‌گذارند و وجوه جمع آوری شده را به ناشر اوراق می‌دهند.

از طرفی اگر شرکتی بخواهد وارد بورس شود و سهامش به صورت عرضه اولیه ارائه شود، شرکت های تامین سرمایه تمام مراحل ثبت و اخذ مجوزهای لازم را انجام می‌دهند. در مجموع می‌توان گفت این شرکت‌ها، نقش مهمی در جذب منابع مالی و هدایت آن به سمت فعالیت‌های مولد اقتصادی دارند.

وظایف و نقش شرکت های تامین سرمایه چیست؟

شرکت تامین سرمایه در نقش مدیریت دارایی‌ها


یکی از کارهایی که شرکت های تامین سرمایه انجام می‌دهند، مدیریت دارایی‌هایی شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه گذاری (Mutual Funds) است. صندوق های سرمایه گذاری زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند.

شرکتهای تامین سرمایه با داشتن دانش، تجربه و متخصصین حوزه بازارهای مالی می‌توانند مدیریت دارایی شرکت‌ها و صندوق‌ها را به دست گیرند و با توجه به استراتژی‌های مالی متنوعی که دارند، پربازده‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها و کمترین هزینه را داشته باشند.


شرکت تامین سرمایه در نقش مشاور سرمایه‌ گذاری


شرکت های تامین سرمایه تخصص و مهارت‌هایی دارند که به جز تامین مالی شرکت‌ها می‌توانند خدمات مشاوره‌ای هم ارائه دهند. شرکت‌ها با استفاده از مشاوره آن‌ها می‌توانند مسیر درستی در پیش گیرند و بتوانند قیمت‌گذاری مناسبی روی سهام خود داشته و به حداکثر سود برسند.

همچنین در مسیر طولانی مدتی در کنار شرکت‌ها باشند و منابع مالی و امور سرمایه‌گذاری آن‌ها را مدیریت کنند تا بتوانند در جای درستی استفاده کنند و بازده خوبی بدست آورند. این موضوع به توسعه و پیشرفت بازار مالی کمک بسزایی خواهد کرد.

البته فعالیت شرکت های تامین سرمایه بیش از این سه حوزه است و با استفاده از پیشرفت دانش و تکنولوژی اطلاعات، خدمات بیشتری ارائه می‌دهند.

شرکت های تامین سرمایه در ایران در حال حاضر 9 شرکت تامین سرمایه در ایران فعالیت می‌کنند که اطلاعات آن‌ها در جدول زیر آمده است:

ردیفنامویژگی / نوع شخصیت حقوقیمدیر عامل / مدیر صندوقشماره ثبت در سازمانشروع فعالیت
1تامین سرمایه امیدسهامی عامحبیب رضا حدادی109351396/۰۹/29
2تامین سرمایه امینسهامی خاصسعید بداغی105881387/۰۱/28
3تامین سرمایه بانک مسکنسهامی خاصمحسن فاضلیان113251394/۰۷/29
4تامین سرمایه بانک ملتسهامی خاصمسعود سلطان زالی بگلو108241389/۱۱/18
5تامین سرمایه تمدنسهامی خاصمحمودرضا خواجه نصیری110401390/۱۲/27
6تامین سرمایه سپهرسهامی خاصسید حسین میری109901390/11/05
7تامین سرمایه کاردانسهامی خاصیوسف علی شریفی11221بهمن‌ماه ۱۳۹۲
8تامین سرمایه لوتوس پارسیانسهامی عامعلی تیموری شندی110411390/۱۲/27
9تامین سرمایه نوینسهامی عامولی نادی قمی10599۱۳۹۷/۰۸/۲۲

درآمد شرکت‌های تامین سرمایه از کجاست؟

شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد، تامین مالی شرکت‌های دیگر و مشاوره دادن به آن‌ها چه سودی برای خود شرکت‌های تامین سرمایه دارد؟

در جواب این سوال می‌توان گفت این شرکت‌ها در قبال انجام خدمات مذکور و پذیرش ریسک‌های مالی در فرآیند پذیره‌نویسی انواع اوراق بهادار کارمزد متناسبی را که حدود آن توسط سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین شده، دریافت می‌کنند. علاوه بر این سایر درآمدهای شرکت‌های تامین مالی به شرح زیر است:

  • درآمد تعهد پذیره‌­نویسی یا کارمزد تعهد پذیره­‌نویسی
  • درآمدهای مربوط به خدمات مشاوره عرضه و پذیرش
  • درآمدهای مربوط به خدمات بازارگردانی اوراق بهادار
  • درآمدهای معامله و مبادله به حساب خود و سرمایه‌­گذاری با سرمایه شرکت
  • مدیریت دارایی‌­ها شامل مدیریت صندوق­‌های سرمایه گذاری
  • سایر درآمدها

حداقل و حداکثر سرمایه شرکت‌های تامین سرمایه باید چه مقدار باشد؟

سرمایه شرکت‌های تامین سرمایه حداقل باید 1000 میلیارد ریال باشد، اما در برخی موارد و با موافقت شورای عالی بورس به عنوان مرجع صدور مجوز، ممکن است این رقم تا ۳۰۰ میلیارد ریال هم کاهش پیدا کند.

آیا امکان ورود شرکت‌ تامین سرمایه به بورس وجود دارد؟

تاکنون در ایران شرکت های تامین سرمایه به عنوان شرکت سهامی خاص تاسیس شده و فعالیت می‌کنند، اما محدودیتی برای ورود سهام این شرکت‌ها به بورس وجود ندارد. شرکتهای تامین سرمایه مانند سایر شرکت‌ها ابتدا باید به سهامی عام تبدیل شوند سپس مراحل پذیره‌نویسی در بورس یا فرابورس را طی کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • سلام من فکر میکنم بعضی از این صندوقهای سهامی وجود خارجی ندارند من صندوق سرمایه گذاری مشترک اقتصاد نوین رو ثبت نام کردم الان یه هفته است کد پیگیری گرفتم تماس گرفتم با شماره های موجود در سایت ولی اونها از وجود صندوق اظهار بی اطلاعی میکنن میگن اقتصاد نوین فقط همون صندوقهایی که در nim market هست رو داره لطفا راهنمایی بفرمایید

    • سلام دوست عزیز…شماره تماس صندوق سرمایه گذاری مشترک اقتصاد نوین که زیر نظر کارگزاری بانک اقتصاد نوین فعالیت می کنه در اپ سیگنال وجود داره و 88566101 می باشد. صندوق هایی که در سایت نیم مارکت وجود داره زیر نظر کارگزاری مشاور تامین سرمایه نوین قرار داره و با صندوق سرمایه گذاری مشترک اقتصاد نوین متفاوت است.

  • باسلام و احترام فراوان و عرض ادب به کلیه کارشناسان سایت سیگنال. از آموزشها و توصیه هایی که میفرمایید. خیلی سپاسگزارم. انشاءالله همیشه تندرست و پایدار باشید .