شبکه های انتقال ارز دیجیتال چیست؟

شبکه های انتقال ارز دیجیتال چیست؟

گسترده‌تر شدن معاملات و تجارت‌های بین‌المللی، از ابتدا با مشکلاتی روبرو بود. شاید مهم‌ترین مشکلی که معاملات بین‌المللی با آن دست به گریبان بود را بتوان وجود واسطه‌های متعدد نامید. واسطه‌هایی از جمله نهادهای بین‌المللی. برای عبور از این مشکل بود که ارزهای دیجیتال ایجاد و عرضه شد. ارزهای دیجیتال واسطه‌ها را در در معاملات جهانی حذف کرد و باعث تسهیل روابط پولی و تجاری شد. ارزهای دیجیتال امن و ناشناس هستند، تقلب و کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال بی‌معناست و امکان متوقف ساختن یا هک آن‌ها نیز وجود ندارد. ارزهای دیجیتال بر فناوری بلاک‌چین مبتنی هستند و همین مسئله است که مزایای ذکر شده را به کاربران ارائه می‌دهد. تکنولوژی بلاک‌چین دارای نسل‌ها و شبکه‌های مختلفی است.

ارزهای دیجیتال برای نگهداری، انتقال و خرید و فروش، از کیف پول و شبکه انتقالی استفاده می‌کنند. در زمان انجام معاملات و مبادلات ارز دیجیتال، بسیار مهم و ضروری است که به بلاک‌چین مورد استفاده آن ارز توجه کنیم زیرا تا کنون بیش از 9 هزار ارز دیجیتال معرفی شده که هر یک از آن‌ها از یک شبکه بلاک‌چین خاص استفاده می‌کنند و هر بلاک‌چین برای انتقال و خرید و فروش ارز دیجیتال تعدادی قانون دارد که هنگام انجام تراکنش‌های مختلف باید مورد توجه قرار بگیرند. همچنین همه ارزها از یک شبکه برای انتقال استفاده نمی‌کنند و تنها ارزهایی که در بستر یک شبکه بلاک‌چین مشترک هستند از یک شبکه یکسان بهره می‌برند. اما شبکه های انتقال ارز دیجیتال چیست و هر کدام چه ویژگی هایی دارند؟ در ادامه این مقاله با هم به بررسی پاسخ‌های این مسئله می‌پردازیم.

شبکه ارز دیجیتال چیست؟

شبکه ارز دیجیتال یکی از مفاهیم زیرشاخه شبکه بلاکچین است. شبکه ارز دیجیتال در واقع مسیر انتقال ارز دیجیتال است. هر ارز دیجیتال در شبکه مشخصی انتقال داده می‌شود. البته بعضی ارزها در شبکه‌های مختلف قابل انتقال هستند. در ادامه با شبکه‌های مختلف ارز دیجیتال آشنا خواهیم شد.

انواع شبکه‎ های انتقال ارزهای دیجیتال و تفاوت آنها

پیش از آن که به انواع شبکه‌های انتقال ارز دیجیتال بپردازیم، بهتر است با برخی از مفاهیم مرتبط بیشتر آشنا بشویم:

 • تفاوت کوین و توکن چیست؟ شبکه‌های ارز دیجیتال بسته به نوع ارز، به دو دسته مختلف تقسیم می‌شوند:
  • کوین‌ها: کوین‌ها دارای شبکه بلک‌چین اختصاصی خود هستند و مستقل عمل می‌کنند. مانند: بیت کوین، بیت کوین کش، لایت کوین، اتریوم، کاردانو و…
  • توکن‌ها: توکن‌ها شبکه اختصاصی ندارند و بر بستر سایر رمز ارزها کار می‌کنند. مانند: بت، دای، آوی، یرن فایننس، چین لینک، بایننس کوین و…
 • کارمزد چیست؟ برای انجام تبادلات در شبکه‌های ارز دیجیتال، به تایید تراکنش توسط برخی افراد یعنی ماینرها یا نودها نیاز است. این افراد برای صدور این تایید از شما هزینه‌ای را به ازای کارمزد دریافت می‌کنند. مبلغ کارمزد در شبکه‌های مختلف، متفاوت است.
 • زمان انتقال چقدر است؟ زمان انتقال که بر اساس تعداد تراکنش در ثانیه حساب می‌شود، بین آنی تا مدت‌های طولانی متغیر است. بر اساس تفاوت شبکه‌های دیجیتال (سختی شبکه) زمان انتقال تغییر می‌کند.
 • انواع کیف پول: برای نگهداری از ارزهای دیجیتال به کیف پول احتیاج است و هر کیف پولی از هر ارز دیجیتالی پشتیبانی نمی‌کند. پشتیبانی کیف‌های مختلف از ارزها متفاوت است و این عامل می‌تواند باعث ایجاد برخی محدودیت‌ها شود.

نحوه استفاده از استاندارد توکن

مبادلات ارزهای دیجیتال در اصل به انتقال ارز دیجیتال از کیف پولی به کیف پول دیگر مربوط است. برای این که تراکنش به درستی انجام شود، هر دو کیف پول باید برای انجام تراکنش مربوط به آن ارز دیجیتال تنظیم شده باشند و از آن ارز دیجیتال پشتیبانی کنند. نکته بسیار مهم که قبل از انجام مبادلات باید به آن توجه شود، آن است که اگر یکی از دو کیف پول از ارز دیجیتال مورد نظر پشتیبانی نکند، امکان از دست رفتن سرمایه وجود دارد. پس حتما باید قبل از انجام معامله و تبادل، از این که شبکه تبادل توسط هر دو کیف پول پشتیبانی شود اطممینان حاصل کنید.

در برخی موارد یک توکن از چند ارز مختلف پشتیبانی می‌کند. در این موارد شما در انتخاب شبکه آزادی عمل بیشتری دارید و می‌توانید شبکه‌های بیشتری را برای انجام مبادله انتخاب کنید. بعد از آن که مطمئن شدید مبدا و مقصد ارز دیجیتال هر دو از شبکه‌های موجود برای تراکنش آن ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند، قبل از تصمیم‌گیری، به دو مورد زیر توجه داشته باشید:

 • کارمزد کمتر برای انجام معامله
 • زمان کمتر برای انجام معامله

انواع شبکه های بلاکچین و ارزهای دیجیتال

در ادامه مقاله با هم تعدادی از مهم‌ترین شبکه های انتقال ارز دیجیتال را بررسی می‌کنیم:

·        شبکه ERC20 (نماد: ETH) شبکه انتقال بر مبنای بلاک‌چین

استاندارد ERC-20 مجموعه‌ای از قوانین است که باید یک روی یک توکن اعمال شود تا بتواند روی اکوسیستم اتریوم به فعالیت بپردازد. توکن‌های ERC-20 به دلیل امکان استفاده در عملیات‌های جذب سرمایه یا ICO بسیار کاربردی هستند. پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین برای جذب سرمایه می‌توانند تا زمان ساخت بلاک چین اصلی خود، به ساخت و فروش توکن‌های ERC-20 اقدام کنند. توکن‌های ERC-20  بر روی تمامی کیف‌ پول‌های معتبر اتریوم قابلیت انتقال و ذخیره‌سازی دارند. اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم‌، ERC20 مجموعه‌ای از قواعد و مقرراتی است که به شما کمک می‌کند یک قرارداد هوشمند را به همراه توکن‌هایش بر بستر اتریوم بسازید.

مزایا و معایب شبکه ERC20

مزایا:

 • این توکن‌ها، در حقیقت همه چیز را ساده‌‌تر کرده است. قبل از روی کار آمدن این توکن‌ها، هر برنامه‌ای زبان و اصطلاحات مخصوص به خود را داشت.
 • استاندارد ERC20، فرآیند ایجاد یک توکن را بسیار آسان کرده و به همین علت بود که اتریوم محبوب‌ترین پلتفرم ICOها در سال ۲۰۱۷ شناخته شد.

معایب:

 • توکن‌های ERC20 دارای برخی مشکلات هستند. در حقیقت ممکن است به صورت ناخواسته زمانی که به عنوان یک روش پرداخت به جای اتر در قراردادهای هوشمند به کار می‌روند، تخریب شوند. برای حل این مشکل اتریوم به دنبال ایجاد استاندارد جدیدی به نام  ERC-223 است.

·        شبکه BEP2 (نماد: BNB) شبکه انتقال زنجیره بایننس

شبکه BEP-2 یک استاندارد فنی برای صدور و اجرای توکن در Binance Chain است. این شبکه مجموعه‌ای از قوانین را تعریف کرده است که برای فعالیت در این سیستم، توکن‌ها باید از این قوانین پیروی کنند. شبکه بایننس‌چین که به صرافی بایننس تعلق دارد، از کوین اصلی BNB و توکن‌های بسیاری پشتیبانی می‌کند. کارمزد انتقال در این شبکه به مراتب از شبکه اتریوم ERC-20 کمتر است. کیف پول‌های این شبکه با bnb شروع می‌شوند. کارمزد انتقال در این شبکه با مقدار BNB موجود در آن شبکه پرداخت می‌شود. همچنین توکن های BEP-2 این قابلیت را دارند که طیف وسیعی از دارایی‌های دیجیتال و کالاهای قابل تجارت را نشان دهند.

از مزایای این شبکه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هر روز، پروژه‌ها انتقال توکن یا بخشی از منبع توکن خود را به BEP-2 از شبکه اصلی، ERC-20 یا NEP-5 (پروتکل رمز اصلی در بلاکچین عمومی NEO) اعلام می کنند.
 • حتی بیت کوین نیز نسخه تابعی از BEP-2 را منتشر کرده است که می‌تواند از سرعت، امنیت و کارایی معاملاتی این بستر جدید بلاکچین بهره‌مند شود.
 • انواع سکه‌های ثابت مانند TrueUSD و Stably تجارت خود را وارد این شبکه کرده‌اند.
 • تا کنون 133 دارایی در Binance Chain ذکر شده است.

·        شبکهBEP20 (BSC)  (نماد: BSC) شبکه انتقال زنجیره هوشمند بایننس

بایننس اسمارت‌چین یک بلاک چین موازی با بلاک‌چین بایننس است که برای ایجاد قراردادهای هوشمند طراحی شده و محیط آن با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است. این عملکرد به معنای رقابت با اتریوم یا جایگزینی برای اتریوم نیست.BSC  فقط یک بلاک چین سازگار با اتریوم است و طوری طراحی شده تا ویژگی‌های بیشتری مثل ایجاد بلاک‌های سریع‌تر، کارمزد تراکنش کمتر و غیره را به کاربران ارائه دهد.

به این ترتیب کاربران می‌توانند همان دارایی (توکن ERC20) را در زمان کوتاه‌تر و با کارمزد کمتر در بایننس اسمارت‌چین (توکن BEP20) انتقال دهند.

با کمک شبکه BEP-20 می‌توان در بلاکچین‌های مختلف از توکن‌های سازگار استفاده کرد. همچنین می‌توان توکن‌های سایر زنجیره‌های بلوک را در دسترس قرار داده و آن‌ها را در BSC در دسترس قرار داد.

مزایای سیستم توکن BEP-20:

 • توکن‌های BEP-20 با هر دو سیستم عامل BEP-2 و ERC-20 سازگار هستند
 • BNB از این نسخه‌ها پشتیبانی می‌کند.
 • از عملکرد توکن‌های ساخته شده با استفاده از استاندارد BEP-20 برای استفاده در شبکه BSC پشتیبانی می‌کند.
 • می‌توان آن را با BEP-2 ، که نشانه بومی Binance Chain است ، تعویض کرد.
 • بسیاری از کیف پول‌ها از توکن‌های BEP-20 پشتیبانی می‌کنند
 • توکن‌های سایر بلاک چین‌ها را می‌توان در رمز BEP-20 پیوند زد. این توکن‌ها به سکه‌های پگی شناخته می‌شوند.

·        شبکه TRC20 (نماد: TRX) شبکه انتقال بر مبنای بلاک‌چین

TRC20  استاندارد توکن مبتنی بر اجرای قراردادهای هوشمند در بلاکچین ترون است. استانداردTRC20  درست مانند ERC20 در بلاکچین اتریوم قرار دارد. این یعنی توسعه‌دهندگان با استفاده از استاندارد TRC20 می‌توانند قراردادهای هوشمند خود را توسعه دهند.

رمزارز بومی بلاکچین ترون، TRX نام دارد. عملکرد ارز TRX بر بستر ترون همانند عملکرد ارز ETH در بلاکچین اتریوم است. به عبارت دیگر، کاربران و توسعه دهندگان برای این که بتوانند توکن‌های TRC20 خود را توسعه دهند، باید ارز TRX داشته باشند تا بتوانند آن را به عنوان ارز قابل پرداخت، به شبکه ترون ارائه کنند.

مزایای توکن TRC20:

 • هزینه تراکنش‌ها در شبکه ترون رایگان است.
 • تراکنش‌ها در این بلاک‌چین از سرعت بسیار بالایی برخوردار هستند. بلاک‌چین ترون می‌تواند در هر ثانیه تا 2000 تراکنش را انجام دهد. این سرعت در مقایسه با شبکه اتریوم با سرعت 25 تراکنش بر ثانیه و شبکه بیت‌کوین با 3 – 6 تراکنش بر ثانیه، معنا پیدا می‌کند.
 • توانایی توسعه برنامه‌های غیر متمرکز در شبکه ترون: کاربران قادرند تا برنامه‌های غیرمتمرکز و توکن های مخصوص به پروژه‌های محتوایی خود را در بلاکچین ترون توسعه دهند.

·        شبکه OMNI شبکه انتقال بر مبنای بلاک‌چین

اومنی یک پروتکل لایه‌ای است که بر روی بلاکچین بیت‌کوین توسعه پیدا کرده است. با استفاده از لایه اومنی، برنامه‌نویسان می‎توانند توکن‌های خود را بر روی بلاکچین بیت‌کوین توسعه دهند و تراکنش‌های نسل دوم بلاکچین را بر بستر بیت‌کوین به انجام برسانند. از آنجایی که توکن‌های توسعه یافته در لایه اومنی، بر روی بلاکچین بیت کوین هستند، شماره آدرس، کیف پول و تراکنش‌های انجام شده درست مانند بیت کوین است.

تفاوت بین BEP-2، BEP-20  و ERC-20 چیست؟

امروزه اغلب توکن های محبوب توکن‌های ERC20 هستند که بر روی بلاک‌چین اتریوم قرار دارند

 • ERC-20 : یک استاندارد تکنیکال و فنی برای قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین اتریوم برای توکن‌ها است.
 • BEP-2 : یک استاندارد تکنیکال برای پیاده‌سازی و راه‌اندازی توکن در بلاک چین بایننس است.
 • BEP 20 : نشان‌دهنده یک توکن استاندارد بر روی بایننس اسمارت‌چین است.

پس آن چیزی که نیاز دارید بدانید به شرح زیر است:

 • ERC20 : بلاک چین اتریوم.
 • BEP 2 : بلاک چین بایننس.
 • BEP 20: بایننس اسمارت چین.
 • TRC20: بلاک چین ترون.

به عنوان مثال اگر شبکه BEP20 را برای انتقال انتخاب کنید و توکن ERC20 را روی آن منتقل کنید، هش تراکنش بر روی جستجوگر بایننس اسمارت چین(Bsc)  قابل مشاهده و بررسی است نه بر روی جستجوگر اتریوم؛ زیرا شما انتقال خود را بر روی زنجیره بایننس اسمارت‌چین انجام داده‌اید. بنابراین لازم است که هنگام واریز و برداشت حتما شبکه مورد نظر خود را به درستی انتخاب کنید. مطمئن شوید از شبکه‌ای استفاده می‌کنید که کیف پول مقصد آن را پشتیبانی می‌کند وگرنه ممکن است ارز خود را از دست بدهید.

جمع بندی

 • ERC20 یک استاندارد تکنیکال برای قراردادهای هوشمند، در بلاکچین اتریوم است.
 • BEP2 یک استاندارد تکنیکال برای توسعه توکن در بلاکچین بایننس است.
 • BEP20  یک استاندارد توسعه توکن در بلاکچین BSC است.
 • OMNI یک لایه بر روی بلاکچین بیت‌کوین است که برای توسعه قراردادهای هوشمند و ساخت توکن به کار می‌رود.
 • آدرس ERC20 با 0X شروع می‎شود.
 • آدرس BEP2 با bnb آغاز شده و معمولا نیاز است که MEMO پر شود.
 • آدرس BEP20 درست مانند آدرس ERC20 است.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • عرض سلام و وقت بخیر
  تشکر از وقتی که گذاشتید و این مقاله ارزشمند را تهیه نمودید
  من چند روز پیش از صرافی والکس تتر را به کیف پول تراست والت منتقل کردم و در حساب تراست مشاهده میکنم . اما برای خرید بیت کوین و یا انتقال به صرافی دیگر خطا میده چیزی که متوجه شدم ظاهرا باید یکی از ارزهایی که معامله میشه bnb , یا اتریوم باشه
  ممنون میشوم راهنمایی فرمایید که چطور میتوانم با تتر در این کیف پول بیت کوین بخرم و یا ان را به صرافی متمرکز دیگری انتقال دهم
  تشکر

  • کارشناس سیگنال

   سلام
   برای انتقال دارایی به صرافی میتوانید از اموزش زیر استفاده نمایید
   اموزش تراست والتدر ضمن شما نمیتوانید در تراست والت با تتر در بستر اتریوم (ERC20) بیت کوین خریداری کنید اما میتوانید معادل بیت کوین در بستر اتریوم (Wrapped btc) را خریداری نمایید اما ابتدا باید تتر خود را به اتریوم تبدیل کنید و سپس اقدام به خرید Wrapped btc نمایید
   توجه داشته باشید که این عمل با کارمزد بالایی همراه است که بهتر است به وسیله‌ی یک صرافی متمرکز این تبدیل را انجام دهید

 • روح اله زره پوش

  سلام استاد بنده از صرافی ایرانی ارز slp خریدم
  ولی چون شبکه رو اشتباه انتخاب کردم مبلغ ۱۰ملیونم ظاهرا میگن پریده صرافی میگه تو بایننس مونده چون شبکه رو اشتباه زدید ممنون میشم راهنمایی کنید

  • کارشناس سیگنال

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که ادرس یا شبکه ی انتقال را اشتباه انتخاب نمایید سرمایه ی شما از دست میرود
   تنها کاری که میتوانید انجام دهید این است که به دو صرافی ایمیل بزنید و مشکل خود را با این صرافی ها مطرح نمایید

 • محمد رضا اسماعيلي

  سلام ممنون از مقاله پربارتون
  دوست عزيز ، بنده مقداري از ارز coti در تراست ولت داشتم كه بر بستر ERC20 بود، و مي خواستم به صرافي كوينكس انتقال بدم، متاسفانه كوينكس فقط ١ دونه شبكه معرفي كرد براي انتقال اين ارز كه اونم شبكه اسمارت چين بود(coti_bep20)، بعد از ٥ ساعت هنوز اين ارز به حساب كوينكسم نشسته، آيا به عقيده شما پول من از دست رفته؟
  آيا راهي وجود داره براي برگشت اين ارز به من ؟
  ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد

  • کارشناس سیگنال

   سلام دوست عزیز
   بله متاسفانه سرمایه ی شما از دست رفته است

 • سلام و ممنون از اینکه ساده و کاربردی مطلب را توضیح دادید، اگر یک ارز را از صرافی خریدیم و شبکه های مبدا و مقصد متفاوت از هم باشند و امکان انتخاب دو شبکه یکسان هم نباشه،برای انتقال چه کاری باید انجام داد؟

  • کارشناس سیگنال

   سلام دوست عزیز
   در صورت این که شبکه در مبدا و مقصد همسان نباشد سرمایه ی شما از بین خواهد رفت و شما دچار ضرر میشوید
   بهتر است از کیف پول های دیگر استفاده نمایید تا شبکه ی مورد نظر را پشتیبانی نماید

 • سلام ممنون میشم جواب بدید برای ساخت nft و پرداخت گس فی ..اتریومم و میتونم از شبکه بایننس اسمارت چین به ولتم بزنم؟؟؟؟

  • کارشناس سیگنال

   سلام دوست عزیز
   سوال شما کمی نامفهوم است
   اگر منظور شما این است که برای پرداخت کارمزد (گس فی) و ساخت NFT در شبکه ی اتریوم از شبکه ی بایننس اتریوم را به ولت خود منتقل کنید
   این شدنی نیست زیرا برای پرداخت کارمزذ در شبکه ی اتریوم باید اتر را در بستر ERC20 یا همان شبکه ی اتریوم داشته باشید

 • سلام. خیلی عالی بود. تشکر از زحمات شما

 • محمود موسوی

  سلام. من مقداری اتریوم از صرافی ایرانی رو در بستر BSC انتقال دادم به تراست ولت. آیا میتوانم از تراست ولت به آدرس اتریوم در یک کیف پول دیگر که در بستر BEP2 هست انتقال بدم؟ممنون

  • کارشناس سیگنال

   سلام دوست عزیز
   سوال شما کمی نا مفهوم بود اما برای انتقال یک ارز دیجیتال باید شبکه ی انتقال در مبدا و مقصد یکی باشد در صورتی که شبکه‌ی BEP2 شبکه ی بایننس چین میباشد اما شبکه ی BEP20 (یا BSC) شبکه ی انتقال بایننس اسمارت چین است که با یکدیگر تفائت دارد برای این کار ابتدا شبکه BEP20 را به BEP2 تغییر داهید
   برای این تغییر کافیست به صفحه ی ارز خود در تراست والت رفته و بر روی گزینه‌س MORE کلیک کنید و بر روی SWAP TO BC کلیک کنید حال میتوانید اتریوم خود را در شبکه BEP2 به کیف پولی که از این شبکه پشتیبانی میکند منتقل کنید
   توجه داشته باشید که شبکه ها در مبدا و مقصد باید یکی باشد در غیر این صورت سرمایه ی شما از بین خواهد رفت

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
27 مهر 1400