شاخص ترس و طمع در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

شاخص ترس و طمع در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

در زمان ریزش‌ ارزهای دیجیتال نام شاخص ترس و طمع (Fear and Greed) را زیاد می‌شنوید اگر مایلید درباره‌ی این شاخص و نحوه‌ی محاسبه‌ی آن بیشتر بدانید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

شاخص ترس و طمع (Fear and Greed) چیست ؟

شاخص ترس و طمع (Fear and Greed) چیست ؟

شاخص ترس و طمع در واقع یک اندیکاتور است که احساسات عموم مردم را به صورت کمی بیان می‌کند

شاخص ترس و طمع، ترس و طمع افراد را با اعدادی بین 0 تا 100 نشان می‌دهد این محدوده‌ به 5 بخش تقسیم می‌شود که در جدول زیر به توضیح هر محدوده پرداخته‌ایم.

نکته : این شاخص در حال حاضر فقط برای بیت کوین محاسبه می‌شود اما تیم توسعه دهنده‌ی شاخص ترس و طمع در آینده این شاخص را برای دیگر کوین‌ها نیز محاسبه خواهند کرد.

شاخص ترس و طمع (Fear and Greed) را چگونه محاسبه کنیم؟
برای مشاهده‌ این شاخص میتوانید از سایت آلترنیتیو استفاده نمایید.
  محدوده شاخص ترس و طمعدیدگاه عموم نسبت به آینده‌ی بازار
Extreme fearترس مطلق0 – 25در این محدوده افراد به آینده‌ی بازار خوشبین نیستند و ترس بسیاری از عموم فعالان این حوزه را فرا گرفته است.   از زاویه‌ی دیگر بیت کوین با قیمتی کمتر از ارزش ذاتی حال حاضر معامله می‌شود.  
fearترس25 – 50در این محدوده، افراد با دید میان مدت و کوتاه مدت دچار ترس در بازار هستند و دید بازار در میان مدت نزولی است.  
Neutralخنثیمحدوده‌ی 50در این محدوده بازار منطقی حرکت می‌کند واز دید عموم مردم، بیت کوین در نزدیکی ارزش ذاتی آن معامله می‌شود.
Greedطمع50 – 75در این محدوده عموم مردم دچار طمع شده‌اند و مایلند قیمت‌های بالاتری را برای خرید پرداخت کنند.  
Extreme Greedطمع مطلق75 – 100در این محدوده اکثر افراد به دلیل ایجاد FOMO حاضر به پرداخت قیمت‌های خیلی بالاتر برای خرید بیت کوین هستند.   از زاویه‌ای دیگر عموم مردم نسبت به بازار خوشبین بوده و به رشد بیت‌کوین امیدوار هستند.

فومو(FOMO) چیست؟

Fear Of Missing Out به معنی ترس از دست دادن است که موجب ایجاد طمع در افراد می‌شود.
فرض کنید شما می‌شنوید به یکباره قیمت بیت‌کوین 2 برابر شده است در شما ترس عقب افتادن از دیگران و از دست دادن سود سرمایه‌گذاری در بیت کوین به وجود می‌آید و شما بدون توجه به ارزنده بودن بیت کوین اقدام به خرید بیت کوین می‌کنید.
این احساس شما فومو نامیده می‌شود.

شاخص ترس و طمع از 5 داده‌ مختلف به دست می‌آید که عبارتند از:

معیاردرصد تاثیر معیار
نوسانات%25
حجم معاملات%25
رسانه‌ها%15
نظرسنجی%15 (این بخش در حال حاضر غیر فعال است  اما در گذشته مورد استفاده بوده است)
دامیننس%10
ترند%10

نوسانات بازار ارز دیجیتال

در شاخص ترس و طمع نوسانات روزانه با میانگین نوسانات 30 و 90 روز گذشته مقایسه می‌شود و در صورت نوسانات شدید صعودی مقدار عددی این شاخص بیشتر (افزایش طمع) و در صورت نوسانات شدید نزولی بیت کوین، این شاخص عدد کمتری (افزایش ترس) را نشان می‌دهد.

حجم خرید و فروش

برای محاسبه‌ی شاخص ترس و طمع، حجم خرید و فروش روزانه‌ در بازار با میانگین 30 و 90 روز گذشته مقایسه می‌شود و در صورت افزایش حجم، این شاخص عدد بالاتری (طمع بیشتر) و در صورت کاهش، عدد پایین تری (ترس بیشتر) را نشان خواهد داد.

رسانه

با رصد هشتگ‌هایی که در مورد بیت کوین در رسانه هایی مانند ردیت (reddit) و توییتر (twitter) می‌توان از انتظارات مردم با خبر شد.

در صورت افزایش تعداد این هشتگ‌ها به شاخص ترس و طمع عددهای بالاتری نسبت داده می‌شود و با کاهش این هشتگ‌ها میتوان به ترس عموم در مورد بازار پی برد.

نظرسنجی

این بخش در حال حاضر در محاسبات استفاده نمی‌شود ولی در گذشته با نظر سنجی‌های بزرگ از انتظارات مردم نسبت به آینده‌ی بیت کوین برای تعیین عدد شاخص کاربرد داشته است.

در صورتی که عموم مردم روند بیت کوین را در آینده صودی بدانند این شاخص طمع را نشان خواهد داد و بالعکس.

دامیننس

قبل از توضیح این بخش بهتر است به صورت کلی با دامیننس بیت کوین آشنا شویم.

دامیننس بیت‌کوین چیست؟

از نسبت حجم بازار بیت کوین به کل بازار ارزهای دیجیتال شاخصی با نام دامیننس بیت کوین به دست می‌آید که در صورت تغییر این شاخص میتوان این تغییر را به صورت‌های زیر تفسیر کرد. 

کاهش دامیننس بیت‌کوین

 • افزایش قیمت آلتکوین‌ها و ثابت بودن قیمت بیت کوین
 • افزایش قیمت آلتکوین‌ها و ثابت بودن قیمت بیت کوین  
  ثابت بودن قیمت آلتکوین‌ها و کاهش قیمت بیت کوین (یا کاهش کمتر آلتکوین‌ها نسبت به بیت کوین )
 • در هر سه حالت فوق سرمایه‌گذاران تمایل به سرمایه‌گذاری بیشتر در آلتکوین‌ها دارند و بیت کوین‌های خود را به آلتکوین تبدیل می‌کنند.

افزایش دامیننس بیت‌کوین

 • کاهش قیمت آلتکوین‌ها و افزایش قیمت بیت کوین
 • ثابت بودن قیمت آلتکوین‌ها و افزایش قیمت بیت کوین
  کاهش قیمت آلتکوین‌ها و ثابت بودن قیمت بیت کوین (یا کاهش کمتر بیت کوین نسبت به آلتکوین‌ها)
  در هرسه‌ حالت فوق سرمایه‌گذاران تمایل به سرمایه‌گذاری بیشتر در بیت کوین دارند و آلتکوین‌های خود را به بیت کوین تبدیل می‌کنند.

یک بخش از محاسبه‌ی شاخص ترس و طمع مربوط به دامیننس بیت کوین است در صورت کاهش دامیننس بیت کوین شاخص ترس و طمع، ترس بیشتری را نشان می‌دهد به این دلیل که عموم مردم تمایلی به سرمایه گذاری بر روی بیت کوین ندارند و در صورت افزایش دامیننس بیت کوین شاخص ترس و طمع، طمع بیشتری را نشان می‌دهد زیرا عموم مردم علاقه به سرمایه گذاری بر روی بیت کوین را دارند و روند بیت کوین را در آینده صعودی می‌دانند.

ترند و مقدار جستجو

برای محاسبه‌ی شاخص ترس و طمع، علاوه بر موارد ذکر شده از ابزارهای بررسی ترند و مقدار جستجو نیز استفاده می‌شود.

به عنوان مثال زمانی که بیت کوین روند صعودی دارد مقدار سرچ کلمات کلیدی مانند: خرید بیت کوین، صرافی خرید بیت کوین، قیمت بیت کوین و… بسیار بیشتر می‌شود به همین دلیل برای محاسبه‌ی این شاخص از ابزارهای بررسی ترند نیز استفاده می‌شود.

حال با توجه به آشنایی با شاخص ترس و طمع و نحوه‌ی محاسبه‌ی این شاخص به بررسی نحوه‌ی استفاده‌ی این شاخص در معاملات خود می‌پردازیم

نحوه‌ استفاده از شاخص ترس و طمع در معاملات ارز دیجیتال

وارن بافت که به عنوان یک سرمایه‌گذار موفق شناخته می‌شود دارای یک جمله‌ی معروف می‌باشد.

“زمانی که همه طمع می‌کنند شما بترسید و زمانی که همه می‌ترسند شما طمع کنید “

البته این سخن به تنهایی نباید اصول معامله‌ی شما باشد اما می‌توان با ترکیب این سخن و روش معاملاتی خود نتایج بهتری را کسب کرد.

به عنوان مثال شما با روش‌های تحلیلی خود محدوده‌ای را برای پایان اصلاح بیت‌کوین به دست می‌آورید حال اگر در این محدوده شاخص ترس و طمع نشان ‌دهنده‌ی ترس مطلق در بازار باشد می‌توان امید به بازگشت قیمت بیت کوین داشت.

و اگر با تحلیل خود متوجه رسیدن قیمت بیت کوین به مقاومت قوی شده‌اید و شاخص ترس و طمع، نیز نشاه دهنده‌ی طمع مطلق بود می‌توانیم انتظار اصلاح قیمت را از بیت کوین داشته باشیم.  
این موضوع با توجه به نمودار بیت کوین نیز قابل اثبات است .

نحوه‌ استفاده از شاخص ترس و طمع در معاملات ارز دیجیتال

این تصور نشان دهنده‌ی شاخص ترس و طمع در بازه‌ی سه ساله است و در این تصویر نقاط ترس و طمع مطلق مشخص شده است.

نحوه‌ استفاده از شاخص ترس و طمع در معاملات ارز دیجیتال
نحوه‌ استفاده از شاخص ترس و طمع در معاملات ارز دیجیتال
نحوه‌ استفاده از شاخص ترس و طمع در معاملات ارز دیجیتال

همانطور که در سه تصویر بالا مشاهده می‌کنید زمانی که بیت کوین به سطح مقاومتی برخورد داشته و شاخص ترس و طمع در محدوده‌ی طمع (خطوط عمودی قرمز رنگ) قرار داشته است اصلاح قیمت داشته ایم.

و هنگام برخورد قیمت به محدوده‌ی حمایتی و قرار گیری شاخص ترس و طمع در محدوده‌ی ترس، شاهد برگشت روند و افزایش قیمت بیت کوین خواهیم بود.

البته باید توجه داشت که این نوع تحلیل صددرصد درست پیشبینی نمی‌کند همانگونه که در تصویر دوم (مستطیل‌های قرمز رنگ) مشاهده می‌کنید سه مرتبه روند معکوس پیشبینی ما حرکت کرده است.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی نحوه‌ی محاسبه‌ی شاخص ترس و طمع و نحوه‌ی استفاده از آن پرداختیم آما باید توجه کنید که تمام ابزارهای تحلیلی، وسیله ای برای پیش‌بینی آینده محسوب می‌شوند و تمام این ابزارها با خطاهایی همراه هستند و نباید فقط به یک ابزار برای خرید یا فروش اعتماد کرد.

ممنون که تا آخر این مقاله با ما همراه بودید. شما می‌توانید از طریق کانال تلگرام سیگنال ارز دیجیتال جدیدترین اخبار و تحلیل ارزهای دیجیتال را در اختیار داشته باشید.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل‌ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه‌ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران