بنر اندیشه صبا در مقالات

سیاکوین (Siacoin) چیست و اثبات ذخیره سازی در آن چه نقشی دارد؟

سیاکوین (Siacoin) چیست و اثبات ذخیره سازی در آن چه نقشی دارد؟

Sia یک پلتفرم ابری مبتنی بر بلاک چین است که هدف آن ارائه راه حلی برای ذخیره سازی غیرمتمرکز است. اعضا شبکه Sia می توانند به جای اجاره فضای ذخیره سازی از یک تأمین کننده متمرکز، فضای هارد دیسک خود را به یکدیگر اجاره دهند. این رویکرد غیرمتمرکز نه تنها باعث امنیت بیشتر می شود، بلکه هزینه های کلی را نیز به شدت کاهش می دهد. به عبارت ساده تر اگر فضای غیر قابل استفاده در هارد دیسک خود دارید، می توانید در قالب سیاکوین (SC) آن را در شبکه Sia اجاره داده و از آن کسب درآمد کنید.

تاریخچه پیدایش سیاکوین

ایده اصلی Sia در کنفرانس HackMIT سال 2013 میلادی مطرح شد. ایده ساده بود ! چه اتفاقی می افتد اگر بتوانید فضای بلا استفاده در هارد دیسک ها در سراسر جهان را آزاد نموده و آن را در یک بستر ذخیره سازی غیرمتمرکز ابری در سطح بین المللی متحد کنید؟ این مفهوم بازخورد مثبت زیادی دریافت کرد و Vorick و Champine تصمیم گرفتند بصورت تمام وقت این پروژه را دنبال کنند.

تیم توسعه دهندگان سیاکوین
تیم توسعه دهندگان سیاکوین

نیروهای خلاق توسعه دهنده سیاکوین عبارتند از دیوید ووریک (David Vorick) و لوک شامپین (Luke Champine) از شرکت Nebulous Inc که یک استارتاپ حمایت شده از سوی صندوق های جسورانه در بوستون آمریکا میباشد.

سیاکوین چگونه کار می کند؟

به لحاظ بنیادی Sia فضای ذخیره سازی ابری را از دست ارائه دهندگان یکپارچه می گیرد و کنترل آن را به دست افراد می دهد. با انجام این کار یک اکوسیستم ذخیره سازی همتا به همتا فراهم می شود که به هر کسی امکان اجاره یا استفاده از فضای هارد دیسک را می دهد. در این پلتفرم کاربران برای کلیه خدمات موجود در شبکه توکن های SC را دریافت می کنند و انجام کلیه معاملات در آن از طریق ثبت قراردادها و اثبات ذخیره سازی تضمین می شود.

سیاکوین چگونه کار می کند؟

در زیر به توضیح مختصر بخش های مختلف اکوسیستم سیاکوین خواهیم پرداخت:


اکوسیستم ذخیره سازی (Storage Ecosystem)


پلتفرم Sia شامل ارائه دهندگان (هاست) و مشتری (کاربران) است. از طریق این پلتفرم کاربران فضای کمتری از میزبان ها می گیرند و میزبان ها در ازای خدمات خود Siacoin دریافت می کنند.

اکوسیستم گزینه های ذخیره سازی انعطاف پذیری را ارائه می دهد و تا حد زیادی در بازار آزاد هدایت می شود. در این سیستم ارائه دهندگان می توانند قیمت های خود را تعیین کنند، قابل اطمینان بودن خود را تبلیغ نموده و در صورت بروز مشکل در ذخیره سازی مجازات هایی را تعیین کنند. علاوه بر این، آنها می توانند در صورت عدم رضایت از ماهیت داده های مشتری (مثلاً موارد حساس، غیرقانونی و یا غیر اخلاقی) این کار را انجام ندهند.

در طرف مقابل مشتری ها نیز برای محافظت از منافع خود دارای یک سری حقوق هستند. آنها برای اطمینان از امنیت پرونده و بازیابی مجدد می توانند چند نسخه کپی از داده های خود را بین چندین ارائه دهنده تقسیم کنند. به عنوان مثال اگر ارائه دهنده فایل مشتری را از دست بدهد یا به سادگی از انتشار آن امتناع ورزد، مشتری می تواند پرونده های خود را از طریق یک ارائه دهنده دیگر بازیابی کند. هر دو طرف همچنین می توانند در مورد مجازات های قراردادی توافق کنند که ارائه دهنده در صورت عدم اثبات ذخیره سازی متحمل آن می شود.

همچنین مشتری ها این گزینه را دارند که به منظور تشویق ارائه دهندگان به آنها پاداش (علاوه بر هزینه ذخیره سازی) بدهند. با این پرداخت های اضافه مشتریان می توانند توجه ارائه دهندگان را به نیازهای خود جلب نموده و این بدان معناست که قابلیت هایی همچون بارگذاری سریع تر اسناد می تواند به ویژگی های سیستم اضافه شود.


قراردادهای فایلی (File Contracts)


هنگامی که مشتری و ارائه دهنده مایل به انجام یک همکاری هستند، در حقیقت آنها موافقت می کنند که یک قرارد فایلی تهیه کنند. در حالی که هارد دیسک ارائه دهنده تمام داده ها را ذخیره می کند، بلاک چین Sia قراردادهای مربوط به این توافق را ذخیره می کند.

این قراردادهای فایلی شرایط توافق نامه ذخیره سازی را تعریف می کنند و اطمینان حاصل می کنند که هر دو طرف طبق این کار تجارت خود را انجام دهند. از آنجا که قرارداد در دفتر کل عمومی بلاک چین ذخیره می شود، تنظیمات اولیه آن پس از ارسال به شبکه تنها قابل تأیید و تغییر ناپذیر است.

همانطور که در بالا به آن پرداختیم، شرایط قرارداد بر اساس اصل انعطاف پذیری نوشته می شود. اگر مشتری بخواهد قابلیت اطمینان را فدای مقرون به صرفه بودن کند، از این امتیاز برخوردار است. اگر ارائه دهنده می خواهد هزینه بیشتری را برای ذخیره انبوه داده ها دریافت کند، او نیز می تواند این کار را انجام دهد. کاربران این پلتفرم باید بر اساس اعتبار و قابل اطمینان بودن میزبان، گزینه های ارائه دهنده خود را تنظیم کنند. به همین ترتیب یک شرکت ارائه دهنده نیز باید قضاوت کند که آیا میتواند نیازها و خواسته های مشتریان را فراهم کند یا خیر.

با این وجود قراردادهای فایلی لایه ای از امنیت مورد نیاز را به شبکه اضافه می كنند. آنها مدت زمان توافق را تعیین می كنند؛ اینکه ظرف چه مدت ارائه دهنده باید اثبات ذخیره سازی و پرداخت توافق شده را ارائه دهد. به طور کلی قراردادهای فایلی عملکردی مشابه با قراردادهای هوشمند دارند که پیش از این در وب سایت سیگنال آنها را معرفی کرده ایم.


اثبات ذخیره سازی (Proof of Storage)


ذخیره سازی فایل در شبکه Sia از طریق تقسیم فایل ها به بخش هایی با اندازه ثابت انجام می شود. این بخش ها در نهایت به یک درخت Merkle هش می‌شوند. درخت Merkle، همراه با اندازه فایل، برای تأیید اثبات ذخیره سازی استفاده می شود.

Sia اثبات ذخیره سازی را برای محافظت از مشتریان در برابر ارائه دهندگان متقلب یا مخرب پیاده سازی می کند. به منظور دریافت هزینه ذخیره سازی، ارائه دهنده باید تعداد معینی اثبات را در فواصل زمانی مشخص شده با شرایط قرارداد فایلی به شبکه ارائه دهد.

اگر ارائه دهنده نتواند اثبات ذخیره سازی را در مدت زمان معلوم ارائه دهد، پرداخت تا زمانی که مدارک ارائه نشود به آدرسی از قبل تعیین شده ارسال می شود و ارائه دهنده ممکن است مجازاتی را برای سهل انگاری خود دریافت کند. اگر یک ارائه دهنده موقعیت های بسیار این چنینی را از دست بدهد، ممکن است قرارداد وی کاملاً فسخ شود.

با این حال هنگامی که ارائه دهنده با موفقیت اثبات ذخیره سازی را ارائه می دهد، قرارداد بصورت اتوماتیک وجه قابل پرداخت را به یک آدرس معتبر ارسال می کند. قبل از دسترسی ارائه دهنده به این سکه ها، موارد دیگری از جمله امضاهای شبکه و قفل های زمانی نیز باید انجام شوند.

استخراج سیاکوین چگونه انجام می شود؟

استخراج سیاکوین چگونه انجام می شود؟

پلتفرم Sia بر مبنای الگوریتم اثبات ذخیره سازی (Proof of Storage) کار می کند. این مکانیسم باعث می شود تا مشتری از ناسازگاری سرویس میزبان محافظت شود. در این شبکه برای دریافت تراکنش ها، تأمین کننده باید مقدار مشخصی مدارک را در مدت زمان مشخص شده درون قرارداد در اختیار سیستم قرار دهد. اگر تأمین کننده نتواند اثبات خود را به موقع ارائه دهد، پرداخت بعدی جایگزین می شود و حتی بعداً ممکن است ارائه دهنده به دلیل نقض تعهدات جریمه شود.

علاوه بر این اگر ارائه دهنده بیش از حد چنین شرایطی را ایجاد کند، ممکن است قرارداد قبل از زمان واقعی فسخ شود. هنگامی که میزبان با موفقیت شواهد ذخیره سازی را ارائه می دهد، قرارداد مبلغ تعیین شده را به آدرس معتبر مدارک واریز می کند و پس از تحقق تعدادی از شرایط، میزبان به این سکه ها دسترسی پیدا خواهد کرد.

توسعه دهندگان Sia خود صد بلوک اول این شبکه را استخراج کردند. پاداش استخراج بلوک اول 300,000 سیاکوین بود. پاداش هر بلوک بعدی 1 SC پایین تر است؛ با این شرط که حداقل پاداش استخراج بلوک ها 30,000 SC میباشد. این بدان معناست که:

  1. استخراج اولین بلوک پاداشی معادل 300,000 SC دارد.
  2. استخراج دومین بلوک پاداشی معادل 299,999 SC دارد.
  3. استخراج سومین بلوک پاداشی معادل 299,998 SC دارد.
  4. استخراج چهارمین بلوک پاداشی معادل 299,997 SC دارد و …

اگرچه سودآوری استخراج سیاکوین به مقدار قابل توجهی کاهش یافته است، اما در حال حاضر می توانید آن را با استفاده از یک پردازنده گرافیکی (Nvidia یا AMD) استخراج کنید. لازم به ذکر است معروفترین استخر استخراج سیاکوین SiaMining نام دارد که راهنمای کاملی در مورد چگونگی عملکردش در وب سایت آن وجود دارد.

قیمت سیاکوین (SC) از ابتدا تا کنون

در اکثر مواقع روند قیمت Siacoin از کل بازار ارزهای دیجیتال پیروی کرده است. در این میان سیاکوین سه رشد قابل توجه در تاریخ خود داشته است.

اولین بار در اواسط سال 2016 میلادی قیمت سیاکوین در کمتر از دو ماه 1150 درصد افزایش یافت. به احتمال زیاد اخبار مربوط به نسخه 1.0 این پلتفرم در ژوئن سال 2016 باعث این رشد شدید شده است. پس از آن SC در مدت زمان باقی مانده سال 2016 و شروع سال 2017 میلادی سقوط کرد.

نمودار قیمت سیاکوین (SC) از ابتدا تا کنون

صعود شارپی بعدی در ماه مه – ژوئن 2017 رخ داد. این رشد همزمان با انتشار اخبار مثبت بسیار شرکت از جمله انتشار نقشه راه آن رخ داد. در اواسط ماه ژوئن سیاکوین به بیشترین قیمت خود نسبت به بیت کوین یعنی 0.00000843 BTC رسید.

آخرین جهش قیمت SC نیز همزمان با موج صعودی ارزهای دیجیتال در سال 2017 میلادی بود که در آن به بیشینه قیمت 0.10 دلار رسید. مانند اکثر ارزهای رمزپایه، سیاکوین در تصحیح سال 2018 مورد اصابت قرار گرفت و قیمت آن با افت همراه بود. در زمان نگارش این مطلب سیاکوین (SC) با قیمت 0.001554 دلار معامله می شود و با 64 میلیون و 973 هزار دلار ارزش بازار در جایگاه هفتاد و یکم در میان ارزهای رمزنگاری شده قرار دارد.

نتیجه گیری

مزیت های زیادی برای پروژه Sia وجود دارد. اول از همه این پلتفرم یک جایگزین خوب برای ابزار ذخیره سازی رایجی مانند DropBox ،Amazon ،Google Drive و غیره است. این ارز دیجیتال در سال 2019 میلادی با کمک ASIC ها توانسته است امکان استخراج کاملاً سودآور را حتی در مقایسه با ارزهای رمزنگاری شده برتر فراهم کند. شما می توانید در پلتفرم Sia نه تنها از طریق استخراج بلکه با تبدیل شدن به یک میزبان که امکان ذخیره سازی را فراهم می کند، کسب درآمد کنید.

نقشه راه Sia مشخص میکند که هنوز جای بسیاری برای بهبود و توسعه محصولات آن وجود دارد. علاوه بر این، Sia در مقایسه با سایر ارائه دهندگان ذخیره سازی ابری گزینه های انعطاف پذیر تری را برای کاربران خود فراهم می‌کند. اکوسیستم سیاکوین به طور مستقیم با طبیعت غیرمتمرکز و آزاد فناوری بلاک چین مطابقت دارد. هدف نهایی این پروژه تبدیل شدن به لایه ذخیره سازی غیرمتمرکز در اینترنت، اطمینان از حفظ حریم خصوصی و تبدیل شدن به یک جایگزین برای ارائه دهندگان فعلی ذخیره سازی ابری است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • سلام وقت بخیر ایا با دستگاه ایوسیلیکون s11 سیاکوین یا هندشیک میشه استخراج کرد

  • سلام خسته نباشید کیف پول سیاکوین معرفی میکنید
    Hebewallet دارم نمیتونم سیاکوین رو ارسال کنم و بفروشم