بنر اندیشه صبا در مقالات

آشنایی با سایت های مرجع بورس در ایران

آشنایی با سایت های مرجع بورس در ایران

مفاهیم و مسائل بسیاری وجود دارند که هر سرمایه گذاری برای ورود به بازارهای مالی، باید تا حدودی با آن‌ها آشنایی داشته باشد. این روزها که کار در بازار بورس ایران رونق گرفته است و هرکسی با هر میزان دانش و تجربه‌ای وارد میدان می‌شود، دسترسی به منابع و مراجعی که اطلاعاتی صحیح و قابل اطمینان را عرضه کنند، از اهمیت بالایی برخوردار است. به خصوص که این روزها، افراد زیادی با دست‌آویز قرار دادن داغی بازار و ارائه اطلاعات بدون پشتوانه از علاقه‌مندان سو استفاده کرده و برای کانال‌ها و پروفایل‌های شخصی خود، جذب ممبر و فالور می‌کنند. برخی دیگر هم از سادگی مردم بهره گرفته و با دانشی سطحی و محدود خودشان را استاد بازار بورس معرفی می‌کنند. در این مقاله سایت های مرجع بورس در ایران را به شما معرفی می‌کنیم. حالا سوال پیش خواهد آمد که :

در این آشفته بازاری که به هیچ کس و هیچ جایی اعتبار و اطمینانی نیست، چگونه به اطلاعات صحیح و قابل اعتماد دسترسی داشته باشیم؟

در ادامه این مطلب از آموزش بورس به معرفی چند سایت و پایگاه تایید شده و مرجعی خواهیم پرداخت که قابل اطمینان‌ترین اطلاعات، اخبار و آمار بازار بورس را در اختیار شما قرار می‌دهند.


سایت مدیریت فناوری بورس تهران (tsetmc.com)

اولین و مهم‌ترین سایتی که هر سرمایه گذار باید با آن آشنایی داشته باشد، Tsetmc سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران است. در حال حاضر Tsetmc به عنوان پرکاربردترین سایت ایرانی برای فعالان بورس شناخته می‌شود و حجم زیادی از اطلاعات را به صورت مرتب و طبقه بندی شده به مخاطبان خود ارائه می‌کند. اطلاعاتی دقیق و لحظه به لحظه از آمارهای معاملاتی، شاخص‌ها، صندوق‌ها، بورس اوراق بهادار، فرابورس، صنایع برتر، میزان عرضه و تقاضای هر سهم، ریز جزئیات هر سهم و نماد، اطلاعیه‌های منتشر شده در سایت کدال و شرکت‌هایی که درگیر بیشترین تاثیر و نوسان هستند. امکان ارزشمندی که در سایت Tsetmc تعبیه شده، امکان فیلترنویسی و کسب اطلاعات اختصاصی و مورد نظر خودمان است. علاوه بر این، سایت مدیریت فناوری بورس تهران، پیام‌های ناظر بازار که شامل عرضه، توقف و بازگشایی سهام و نماد‌هاست را اعلام خواهد کرد.

سایت مدیریت فناوری بورس تهران (tsetmc.com)

سامانه اطلاع رسانی ناشران کدال (codal.ir)

یکی دیگر از سایت‌ های مرجع بورس، با عنوان کدال شناخته می‌شود؛ سایتی حاوی اطلاعات منسجم و کارآمد برای سرمایه گذاران. در واقع کدال همان سامانه یا پایگاهی است که اطلاعاتی جامع از شرکت‌های پذیرفته شده در بورس را ارائه و معرفی می‌کند. سرمایه گذاران می‌توانند از طریق سایت کدال تحلیل‌ها، اطلاعیه‌ها و گزارشات مالی را مشاهده و دریافت کنند. همان‌طور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین اطلاعاتی که هنگام تصمیم گیری برای خرید یا فروش سهام به آن نیاز پیدا خواهیم کرد، اطلاعات مالی و عملکردی شرکت‌هاست. این اطلاعات بعد از تایید شدن در سایت کدال قرار می‌گیرند و از همین روی سایت کدال در روند انتخاب و تصمیم گیری نقش مهمی را ایفا می‌کند. از جمله مهم‌ترین اطلاعات و اخباری که در سایت کدال منتشر می‌شود؛ می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • اطلاعات مربوط به زمان بندی پرداخت سود سالیانه
  • اعلام اطلاعیه‌های مهم از جمله آگهی افزایش سرمایه یا مهلت استفاده از حق تقدم
  • انتشار اخبار تشکیل مجمع و متن مصوبات مجامع
  • انتشار ماهانه گزارشات مالی شرکت‌ها، شفاف سازی شرایط و عملکرد آن‌ها؛ گزارش فعالیت‌های هیئت مدیره
سامانه اطلاع رسانی ناشران کدال (codal.ir)

سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران (fipiran.com)

اگر می‌خواهید از جدیدترین اخبار منتشر شده در بازار بورس اطلاع پیدا کنید، از چک کردن سایت مرکزی پردازش مالی ایران غافل نشوید. ارزشمندترین اطلاعاتی که در این سایت منتشر می‌شود و به نوعی نقطه قوت آن به حساب می‌آید، آمار معاملات، اخبار، وضعیت و نوسانات بازار و از همه مهم‌تر انتشار اطلاعات جامع در مورد صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. پس اگر تصمیم دارید وارد صندوق‌های سرمایه گذاری شده و بخشی از دارایی خود را به این صندوق‌ها اختصاص دهید، حتما سری به سایت fipiran.com بزنید. در این وب سایت هر نوع اطلاعاتی که برای مقایسه صندوق‌ها به کارتان بیاید وجود دارد. علاوه بر این می‌توانید از این سایت در راستای تحلیل سهام بهره مند شده و ترازنامه‌ شرکت‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و موقعیت آن‌ها بسنجید ؛ امکانی که در کمتر سایتی پیدا خواهید کرد.

سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران (fipiran.com)

سایت فرابورس ایران (ifb.ir)

یکی دیگر از سایت‌ های مرجع بورس که تحت نظارت سازمان بورس ایران فعال است، سایت شرکت فرابورس ایران به آدرس ifb.ir می‌باشد؛ سایتی که به سازمان فرابورس تعلق دارد. در این سایت می‌توانید کلیه اطلاعات مربوط به فرابورس ایران را مشاهده کنید؛ اطلاعاتی مثل شرکت‌های فرابورس ایران و قانون و مقرراتی که در این بازارها تعیین شده‌اند؛ اخبار و اطلاعات مربوط به نوسانات شاخص فرابورس و همچنین آمار معاملات شرکت‌هایی که در بازار فرابورس فعالیت دارند. این شرکت‌ها که با توجه به شرایط خاصی در سازمان فرابورس پذیرش می‌شوند، شامل بازارهای فرابورس، اول، دوم، سوم و پایه و همچنین شرکت‌های کوچک و متوسط بازار دارایی و فکری خواهند شد. دیگر اطلاعاتی که در این سایت به آن‌ها دسترسی خواهیم داشت، آمار مربوط به معاملات اوراق اجاره، امتیاز تسهیلات مسکن و دیگر اوراق بهادار موجود و تایید شده در بازار فرابورس است.

سایت فرابورس ایران (ifb.ir)

سایت بورس اوراق بهادار (tse.ir)

همان‌طور که از اسم این سایت برمی‌آید، غالب محتوای آن مربوط می‌شود به بورس اوراق بهادار تهران. بورس اوراق بهادار تهران یکی از چهار بورس اصلی است که زیر نظر مستقیم سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند. اطلاعاتی که می‌توانید از طریق این سایت به دست آورید شامل موارد زیر می‌شوند:

  • اطلاعیه‌هایی که به وسیله شرکت‌ها و ناظرین بازار بورس منتشر می‌شوند. این اطلاعات می‌توانند در مورد مقررات بازار و اخبار توقف، عرضه یا بازگشایی سهام و نمادها باشند.
  • در این سایت بخشی تعبیه شده که می‌توانید از طریق آن به آموزش‌هایی با موضوعات متنوع و مرتبط با بورس و نحوه سرمایه گذاری صحیح آشنایی بیشتری پیدا کنید.
  • آمار معاملات، نوسانات شاخص‌های بورس اوراق بهادار تهران، اطلاعاتی در خصوص معاملات شرکت‌های پذیرفته شده در بازار بورس، اطلاعات بازار در خصوص بهترین و بدترینِ سهام و همچنین نقشه بازار در این سایت قابل دسترسی است. نوسانات شاخص فرابورس و همچنین آمار معاملات شرکت‌هایی که در بازار فرابورس فعالیت دارند. این شرکت‌ها که با توجه به شرایط خاصی در سازمان فرابورس پذیرش می‌شوند، شامل بازارهای فرابورس، اول، دوم، سوم و پایه و همچنین شرکت‌های کوچک و متوسط بازار دارایی و فکری خواهند شد.
سایت بورس اوراق بهادار یکی دیگر از سایت های مرجع بورس

سایت سیگنال (isignal.ir)

سایت سیگنال یکی از بهترین منابع برای دریافت اطلاعات مرتبط با بورس است. سیگنال با محیطی ساده و جذاب غالب اطلاعاتی که یک سرمایه گذار به آن نیاز پیدا خواهد کرد را یک جا گرد هم آورده است. از بازار ارز دیجیتال و طلا و صندوق‌های سرمایه گذاری گرفته تا سهام و انواع ارزهای دیجیتال. در سایت سیگنال علاوه بر اخبار، تحلیل اتفاقات و رویدادهای مختلف بازار بورس هم به وسیله کارشناسان متخصص تهیه و تنظیم شده‌اند که شما می‌توانید از تمامی این اطلاعات در قالب‌های متفاوت از پادکست گرفته تا ویدیو و مقاله بهره‌مند شوید. اما بزرگ‌ترین قابلیتی که سیگنال در اختیار مراجعه کنندگان و کاربردانش قرار خواهد داد، آموزش‌های متنوع و رایگان این سایت است. هم چنین شما می توانید برای انجام احراز هویت غیرحضوری و ثبت نام در کارگزاری های برای ورود به بازار بورس از سایت و اپلیکیشن سیگنال استفاده کنید.

سایت سیگنال (isignal.ir)
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران