زمین دیجیتال چیست + نحوه خرید و کارایی آن

زمین دیجیتال چیست + نحوه خرید و کارایی آن

اواسط آذر ماه 1400 خبری مبنی بر فروش زمینی به ارزش 2.43 میلیون دلار در رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی بازتاب بسیاری پیدا کرد. آن هم یک خرید زمین دیجیتال که وجود خارجی ندارد و نمی‌شود هیچ ساخت ساز واقعی و فیزیکی روی آن انجام داد.

یک زمین دیجیتالی که در محیط آنلاین و دنیای مجازی «دی سنترالند» واقع شده و قرار است در آینده به عنوان یک مرکز خرید مجازی بهره‌برداری شود. شاید خرید زمین دیجیتال برای افراد زیادی عجیب و غیر عادی به نظر آمده و کار بیهوده‌ای باشد؛ اما اگر نگاهی به چند دهه گذشته بیندازیم متوجه مرز باریکی که در میان خیال و واقعیت کشیده شده است، خواهیم شد.

تا چند سال پیش چه کسی باورش می‌شد که در چند سال آینده، دیگر کسی نتواند زندگی خود را بدون شبکه‌های مجازی تصور کند؟ خرید زمین مجازی هم می‌تواند در آینده، خیلی واقعی و قابل لمس‌تر از امروز به زندگی آدم‌ها رسوخ کند. اما این که زمین‌های دیجیتال چه هستند و خرید آن‌ها به چه صورت انجام می‌شود را در ادامه این مقاله برایتان شرح خواهیم داد.

ملک دیجیتال چیست؟

زمین دیجیتال عبارت چندان جدیدی نیست، اما جدی شدن این موضوع، ارزشمند شدن و قیمت زمین دیجیتال بحثی است که به تازگی داغ شده و بیش از پیش مورد توجه مردم و سرمایه گذاران قرار گرفته است. قبلا هم در فضای اینترنت با نوعی از زمین‌های دیجیتال مانند وب سایت‌ها، پیج‌ها و دامین‌های مختلف مواجه بودیم، اما زمین دیجیتالی که در مورد آن صحبت می‌کنیم، بسیار متفاوت‌تر از موارد یاد شده است.

ارزش زمین دیجیتال با یک دامین و وب سایت قابل قیاس نیست و درآمدی که این زمین‌ها عاید صاحبان خود خواهند کرد، زمین تا آسمان با درآمدهایی که در پیج‌ها و سایت‌های شخصی‌مان داشته‌ایم، متفاوت خواهد بود. خرید زمین مجازی که مستغلات دنیای مجازی به شمار می‌آیند، آینده بشر را متحول خواهند کرد.

کاربری که یک قطعه زمین را خریده است، می‌تواند به هر شکل که مورد پسندش باشد از آن استفاده و بهره‌برداری کند. در حال حاضر ارزش وقیمت زمین‌های دیجیتال مجازی به سرعت در حال رشد است و افراد زیادی حاضرند برای سرمایه گذاری و خرید آن‌ها هزینه‌های سنگینی را متقبل بشوند.

ملک دیجیتال چیست؟

شرکت‌های بزرگی مثل متا، زمین‌های دیجیتال را در پلتفرم‌های خودشان در اختیار کاربران قرار داده‌اند. متا همان فیس بوک سابق است که این امکان را برای کاربران خود فراهم آورده.

کاربران می‌توانند با استفاده از هوش و خلاقیت خود در این مناطق سرگرم شده و به ماجراجویی بپردازند و از آن سو برای صاحبان زمین‌های دیجیتال، پولسازی کنند. سرمایه گذاران می‌توانند با خرید زمین مجازی از متا یا هر جای دیگر، به ساخت و ساز مشغول شوند یا محصولات و کالاهای خود را عرضه کرده و به نمایش بگذارند.

مزایا و کارایی زمین دیجیتال

ممکن است برای کسانی که تجربه و اطلاعات کافی در مورد زمین دیجیتال نداشته باشند، سوال پیش بیاید که ملک دیجیتال، چه سودی برای آن‌ها خواهد داشت؟ زمین مجازی را هم می‌توانید درست مثل املاکی که در واقعیت خرید و فروش می‌کنید، مورد معامله قرار داده و از این طریق کسب درآمد داشته باشید.

حتی امکان اجاره دادن ملک مجازی دیجیتال هم برای صاحبان آن در دسترس می‌باشد. امروزه می‌توانید در ملک مجازی که در اختیار دارید، مغازه و مراکز تجاری باز کرده یا بنگاه اقتصادی خودتان را تاسیس کنید.

با پیشرفت تکنولوژی و گرافیک‌های چشم نواز، کاربران می‌توانند به راحتی در این فضاها کسب و کار خود را توسعه داده و ایجاد درآمد کنند. در بُعد کاملا متفاوت دنیای اینترنت و متاورس می‌توانید از خلاقیت خود بهره گرفته و با استفاده از ایده‌های خوب کالا، خدمات و حتی توانایی و ایده‌های خود را بفروش برسانید.

ارزشمندترین زمین دیجیتال چه زمینی است؟

هر چه قدر که تعداد مراجعات به زمین شما بیشتر باشد، قیمت زمین دیجیتال شما بیشتر خواهد شد. چرا که مراجعه کننده بیشتر به معنای شناخت بیشتر و در راستای آن بازدید و فروش بیشتر خواهد بود. بنابراین در وهله اول به خرید زمین دیجیتال در مناطق پر رفت و آمد فکر کنید، اما اگر قیمت زمین دیجیتال مورد نظرتان بیش از سرمایه‌ای است که برایش در نظر گرفته‌اید، راه دومی هم در این بین هست. پس از خرید زمین دیجیتال، به فکر پیاده سازی ایده‌های جذابی باشید که توان جذب مشتری و افزایش بازدید کاربران را در پی داشته باشد.

ارزشمندترین زمین دیجیتال چه زمینی است؟

اجاره و فروش زمین مجازی

صاحبان زمین‌های دیجیتال مثل متاورس می‌توانند خیلی ساده‌تر از فروش یا اجاره ملک در دنیای واقعی زمین خود را به اشکال مختلف به دیگری واگذار کنند. افرادی که طالب زمین هستند و قدرت پرداخت هزینه آن را دارند می‌توانند صاحب ملک شده و دیگری‌ها که قدرت خرید ندارند، بهای اجاره را متقبل می‌شوند.

زمین های مجازی موقعیت خوبی برای پیشرفت افراد مبتکر به حساب می‌آیند. آن‌های می‌توانند با ایجاد فروشگاه‌های مختلف یا هر محیط هنرمندانه و پر سود دیگری مثل هتل، گالری، سینما، ورزشگاه یا کازینو به درآمد خوبی دست یابند.

علاوه بر این یک مالک زمین مجازی می‌تواند بدون اجاره یا فروش زمین خود سود کند. دنیای واقعی را در نظر بگیرید. همان‌طور که افراد با خرید مسکن و رسیدن به ارزش افزوده سود نسیبشان می‌شود، در دنیای مجازی هم می‌شود تنها با نگه داری یک قطعه زمین به سود دست پیدا کرد.

نحوه ساخت و ساز در زمین مجازی

برای ساخت و ساز در قطعه زمین دیجیتالی که در اختیار دارید، هیچ محدودیتی وجود ندارد. بنابراین شما می‌توانید هر پروژه‌ای که در نظر دارید را با نقشه باب میل خودتان طراحی کرده و ساخت و ساز را شروع کنید. علاوه بر این شما می‌توانید برای منطقه تحت مالکیت خود قانون و شرایط وضع کنید.

به همان سادگی که می‌توانید با استفاده از موبایل یا سیستم کامپیوتری خود وارد یک گیم شوید، به همان راحتی هم امکان خرید و فروش و ساخت و ساز در فضای دیجیتالی برای شما محیا شده است. اولین قدم برای شروع ساخت و ساز در زمین دیجیتال بهره‌مندی از نرم افزارهای ساخت سازه دیجیتال 3D است.

به همین علت اگر قصد خرید زمین دیجیتال را دارید، خوب است که پیش از آن کار کردن با نرم افزارهای مرتبط و کاربردی را آموخته باشید. هر چه دانش شما بیشتر باشد، زمان استارت زدن بیزینس خود در دنیای مجازی هزینه کمتری روی دوشتان گذاشته خواهد شد.

سند مالکیت زمین دیجیتال به چه صورت است؟

NFT ها سند مالکیت شما محسوب شده و اجازه نمی‌دهند کسی حق مالکیت شما را نقض کرده و ملک شما را غصب کند. به غیر از مالکیت کامل، شما می‌توانید به طور مشترک با چند نفر دیگر شراکتی ملکی را خریداری کنید. در این شرایط با مشخص شدن میزان سهم هر نفر NFT های مجزا در اختیار هر مالک قرار خواهد گرفت.

اما این نکته را در نظر داشته باشید که یک سند اشتراکی، اختیارات یک سند کامل را ندارد. مثلا شما برای اجاره دادن زمین یا انجام فعالیت‌های دیگری که به شرکای شما هم مربوط می‌شود، به رضایت آن‌ها نیاز خواهید داشت.

Decentraland

معرفی انواع پلتفرم های خرید زمین مجازی

برای خرید زمین دیجیتال پلتفرم‌های متنوعی معرفی شده‌اند. پلتفرم‌هایی که بی‌تردید در آینده بیشتر و بیشتر خواهند شد. در حال حاضر معروف‌ترین پلتفرم‌هایی که می‌توانید از طریق آن‌ها قیمت زمین دیجیتال را رصد کرده و اقدام به انتخاب و خرید زمین مجازی کنید، به شرح زیر هستند:

1- Decentraland
2- UpLand
3- The Sandbox
4- Bloktophia

راهنمای گام به گام خرید زمین دیجیتال مجازی

همان‌طور که در مطالب بالا توضیح دادیم، خرید زمین در فضای مجازی بسیار ساده و آسان است؛ چرا که نیازی به دردسرهای موجود در معاملات دنیای واقعی ندارد. برای خرید زمین دیجیتال مجازی تنها کافی است چند مرحله‌ ثابت و مشخص را که در ادامه به شما توضیح خواهیم داد، پشت سر بگذارید.

1- اولین گام برای خرید زمین مجازی، انتخاب پلتفرم است. بنابراین در میان پلتفرم‌های سرشناس‌تر، پلتفرمی که مشخصاتش با نظر شما اشتراک بیشتری دارد را انتخاب کنید. کاربران این امکان را دارند که پیش از انتخاب پلتفرم خود، هزینه و قیمت توکن های آن را در قسمت MARKETPLACE مشاهده کنند.

2- از آن جایی که ملک‌های مجازی توکن های غیر قابل لمسی هستند؛ در گام بعدی، انتخاب یک کیف پول مناسب را در دستور کار خود قرار دهید. با کیف پول می‌توانید از زمین و مستغلات خود نگهداری و حفاظت کنید. می‌توانید از یک کیف پول اتریوم مثل متامسک استفاده کنید.

3- در گام سوم، از یک صرافی، ارز دیجیتال متناسب با کیف پول و پلتفرم خود را تهیه کرده و به کیف پول انتقال دهید.

4- در آخر وارد سایت پلتفرم مورد نظر خود شده و کیف پولتان را به آن متصل کنید. حالا می‌توانید زمین های مختلف را بررسی کرده و بهترین آن‌ها را خریداری کنید.

قیمت زمین دیجیتال به چه عواملی بستگی دارد؟

طبیعتا هر چه وسعت و متراژ یک زمین در منطقه‌ای بیشتر باشد، قیمت زمین دیجیتال هم به نسبت دیگر عراضی گران‌تر خواهد بود. علاوه بر این زمین‌هایی که بیشتر در دسترس و مورد توجه دیگران هستند، زمین‌هایی که در مناطق بهتر و پرجمعیت‌تر واقع شده‌اند، قیمت بیشتری خواهند داشت.

در واقع هر چه زمین‌های دیجیتال از نقاط اصلی شهر مجازی دورتر باشد، قیمتشان هم پایین‌تر خواهد بود. مورد دیگر ارزش ارز دیجیتالی است که در آن پلتفرم از آن استفاده می‌کنید. مثلا اگر ارز دیجیتال خاص یک پلتفرم مانا باشد و مانا طی گذر زمان افزایش قیمت پیدا کند، هم زمان با این پیشرفتِ قیمتی، زمین شما هم ارزش مضائف پیدا خواهد کرد.

در مقالات بعدی به آموزش نحوۀ خرید زمین دیجیتال خواهیم پرداخت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران