ارز دیجیتال ریپل (XRP) چیست و چگونه کار می کند؟

ارز دیجیتال ریپل (XRP) چیست و چگونه کار می کند؟

با ورود ارزهای دیجیتال به بازار همچنان مشکلات زیادی در سیستم های مالی باقی مانده است و عملیات پرداخت های بین المللی و فرا مرزی هنوز بسیار کند اجرا می شود. دلیل این امر در واقع این است که اغلب موسسات و کسب و کارها تکنولوژی های جدید ارزهای دیجیتال را بکار نمی گیرند و با سیستم سنتی خود کارهایشان را پیش می برند. ریپل توسط توکن خود XRP در واقع به دنبال تغییر این روند است. پس با ما در این آموزش همراه باشید تا با این ارز دیجیتال و مزایا و معایب آن بیشتر آشنا شوید.

معرفی ارز دیجیتال ریپل

در واقع Ripple هم یک پلتفرم هست و هم یک ارز دیجیتال ! پلتفرم Ripple پروتکلی متن باز است که به منظور انجام تراکنش ها با سرعت بیشتر و هزینه کمتر طراحی شده است.

ریپل (Ripple) شرکتی خصوصی واقع در آمریکا است که با نام اپن کوین (Opencoin) در سال 2012 تاسیس شد.

پس از گذشت سه سال این شرکت پروتکل تراکنش های ریپل (RTXP) را طراحی کرد و در سال 2015 میلادی نام این شرکت به “Ripple” تغییر داده شد.

هدف اصلی ریپل ایجاد شبکه ای بین المللی مبتنی بر بلاک چین به منظور ارتباط بانک ها و موسسات مالی در سراسر دنیا است تا انجام تراکنش ها با سرعتی بالاتر و هزینه ای کمتر انجام شود. این امکان توسط نرم افزار مبتنی بر دفتر کل توزیع شده ریپل (بلاک چینی متن باز) یعنی “RippleNet” فراهم شده است.

این بدیهی است که ریپل رقبای زیادی داشته باشد. از میان رقبای سرسخت ریپل، شاید مهم ترین آنها سوئیفت باشد. سوئیفت به علت توزیع شده بودن و البته سرعت بسیار بالای تراکنش یکی از قَدَرترین رقبای ریپل به شمار می رود. به جز آن استلار را هم میتوان یکی از رقبای جدی ریپل به شمار آورد.

تراکنش های بین المللی با روش سنتی بسیار کند اجرا می شوند و گاهی حتی ممکن است چندین روز به طول بینجامند و همچنین هزینه معاملاتی بالایی در بردارند. اما اگر بانک ها به شبکه ریپل بپیوندند، این فرآیند بسیار کاراتر و با سرعت بالاتری انجام خواهد شد. در واقع تراکنش ها توسط ریپل به این صورت انجام می شوند:

 1. شما درخواست تراکنش بین المللی را ثبت می کنید.
 2. بانک شما XRP خریداری می کند.
 3. XRP خریداری شده به بانک دریافت کننده ارسال می شود.
 4. بانک دریافت کننده XRP دریافتی را می فروشد.
 5. مبلغ مورد نظر به حساب دریافت کننده واریز می شود.

برخلاف بیت کوین که هیچ گاه قصد تبدیل شدن به سیستم ساده ای مبتنی بر عملیات پرداخت نداشته است، ریپل به دنبال این است که تمامی تراکنش های بین المللی را پوشش دهد. این پلتفرم ارز دیجیتال خودش با عنوان XRP را دارد و همچنین توسط شبکه RippleNet به کاربران اجازه می دهد که ارز دیجیتال مخصوص به خود را طراحی کنند.

ریپل و XRP در متون و اخبار اغلب در کنار یکدیگر استفاده می شوند. از دیدگاه فنی Ripple در واقع یک شبکه است و XRP توکنی است که روی این شبکه استفاده می شود. اگرچه اکثر اوقات XRP همان ریپل در نظر گرفته می شود، اما از لحاظ فنی این دیدگاه درست نیست.

کوین XRP را می توان در بلاک چین ریپل مورد استفاده قرار داد و با این عمل به تراکنش های بین بانکی سرعت بخشید.

همان طور که گفته شد هدف اصلی ریپل ایجاد سهولت در انجام تراکنش های بین بانکی است. بدین منظور Ripple سه پلتفرم طراحی کرده است که همگی آنها تحت عنوانی جامع به نام ریپل‌نت (RippleNet) قرار گرفته اند. این سه پلتفرم شامل محصولاتی به شرح زیر است:

 1. اکس رپید (xRapid): xRapid تنها قسمت از پلتفرم ریپل است که از XRP استفاده می کند و در واقع این محصول تضمین کننده نقدینگی سیستم است. درواقع ایکس ریپد پول فیات را به XRP تبدیل می کند و پس از انتقال، XRP منتقل شده را به پول موردنیاز بانک مقصد تبدیل می کند. در این حالت دیگر بانک مبدا برای ارتباط با بانک مقصد نیاز به استفاده از هیچ واسط یا تامین کنندۀ نقدینگی ندارد.
 2. اکس کارنت (xCurrent): قسمت اصلی پلتفرم ریپل است. زمانی که گفته می شود بانکی با ریپل همکاری می کند، این عمل از طریق این قسمت از پلتفرم قابل اجرا است. xCurrent نیاز به توکن XRP ندارد. هدف اصلی xCurrent انجام تراکنش ها با همۀ ارزها و نه فقط ارزهای دیجیتال است. درواقع ایکس کارنت، نقدینگی کافی ارزهای گوناگون را فراهم می کند تا با ایجاد یک پیام رسال مالی غیرمتمرکز امکان تعامل مالی با یکدیگر بدون هیچ نگرانی را به وجود بیاورد.
 3. اکس ویا (xVia): جدیدترین محصول این پلتفرم است و در واقع به عنوان رابط عملیات پرداخت عمل می کند. این پلتفرم نیز نیاز به توکن XRP ندارد.

این روزها ریپل از لحاظ سرمایه در گردش جایگاهی ثابت در میان پنج ارز دیجیتال برتر دنیا به خود اختصاص داده است و از این لحاظ بسیار موفق عمل نموده است.

تفاوت بیت کوین و ریپل (Bitcoin vs. Ripple)

تفاوت بیت کوین و ریپل (Bitcoin vs. Ripple)

مهم ترین تفاوت بین Bitcoin و Ripple در واقع اهداف تعریف شده آن ها است. بیت کوین شبکه ای غیرمتمرکز (decentralized) و همتا به همتا (peer-to-peer) است که به عنوان راهکار و جایگزینی جدید برای سیستم پرداختی حال حاضر طراحی شد. ایده اصلی بیت کوین این بود که مبادلات بدون وجود و نیاز به شخص ثالث انجام شود. این در حالی است که ریپل به این منظور طراحی شد که سیستم پرداخت بانکی حال حاضر را بهبود ببخشد نه اینکه جایگزین آن بشود.

دومین وجه تمایز مهم این دو ارز دیجیتال این است که Bitcoin را می شود استخراج نمود اما Ripple را خیر. استخراج بیت کوین (Bitcoin Mining) به این معنی است که تراکنش های جدید توسط استخراج گران تایید و جمع آوری می شوند و داخل بلاکی قرار گرفته، سپس به ساختار بلاک چین اضافه شوند. استخراج کننده به عنوان پاداش بیت کوین هایی که تازه منتشر (استخراج) شده را دریافت می کند و هرکسی با داشتن سخت افزاری قدرتمند تر می تواند بیت کوین بیشتری استخراج نماید.

اما ریپل بصورت متمرکز XRP منتشر می کند؛ به این معنی که تمامی XRP ها قبلا به وجود آمده اند و قابلیت استخراج مانند بیت کوین وجود ندارد. به طور کلی 100 میلیارد توکن ریپل وجود دارد که تاکنون 45 میلیارد آن منتشر شده و باقی آن توسط ریپل در آینده منتشر خواهد شد. هرماه کمپانی Ripple یک میلیارد توکن جدید در بازار منتشر می کند.

مقایسه کلی بیت کوین و ریپل و تفاوت های آن ها را می توانید با یک نگاه در جدول زیر مشاهده کنید:

معیار بیت کوین ریپل
تاریخ معرفی 2009 2012
موسس ساتوشی ناکاموتو ریپل لبز (Ripple Labs)
حداکثر عرضه 21,000,000 100,000,000,000
تعداد تراکنش ها در هر ثانیه (TPS) 3 الی 6 تراکنش 1500 تراکنش
استفاده از قراردادهای هوشمند به زودی به زودی
هدفپول دیجیتال غیرمتمرکزحل کردن مشکل نقدینگی در انجام معاملات بین بانکی
ارزش بازار989.47 میلیارد دلار31.34 میلیارد دلار
عملیات استخراج بله – بر اساس الگوریتم اثبات کار (PoW) خیر – استخراج وجود ندارد و تمامی کوین ها توسط خود ریپل منتشر می شوند

به بیان ساده تر، تفاوت های اصلی بین XRP و بیت کوین چیزی شبیه به مقایسه یک اقتصاد با یک شرکت است. عرضۀ بیت کوین از طریق ماینینگ با نرخی که از پیش تعیین شده انجام می شود این در حالی است که شرکت ریپل، نرخ عرضۀ XRP را از پیش تعیین می کند و نهادی از ذی‌نفع های مورد تایید ریپل، تراکنش های انجام شده در بستر این شبکه را اعتبارسنجی می کنند.

تاریخچه ارز دیجیتال ریپل

سال 2004 – ایده اولیه ریپل توسط رایان فوجر مطرح شد. او قصد داشت پلتفرمی غیرمتمرکز ایجاد کند تا افراد بتوانند روی آن ارز دیجیتال خودشان را بسازند.

سال 2005 – اولین نسخه کامپیوتری از ریپل با عنوان “Ripplepay” رسما اجرا شد.

سال 2011 – جد مکالب (Jed McCaleb) ارز دیجیتالی طراحی کرد که ایده اولیه آن این بود که به جای عملیات استخراج، ارزشش توسط پذیرش افراد افزایش یابد.

سال 2012 – فوجر رهبری پروژه ریپل را به جد مکالب و شریکش کریس لارسن (Chris Larsen) بخشید و آنها شرکت جدیدی به اسم اپن کوین (OpenCoin) تاسیس نمودند.

سال 2013 – شرکت اپن کوین از طریق سرمایه گذاری 2.5 میلیون دلار جذب کرد و در همان سال نامش را به “RippleLabs” تغییر داد. همچنین در همان سال کد ریپل به منظور استفاده عمومی بصورت متن باز در اختیار توسعه دهندگان قرار گرفت. در ژانویۀ همان سال، شرکت ریپل، توکن های خودش را با نام XRP معرفی و منتشر کرد.

شرکت ریپل، از XRP به عنوان کوینی که بر اساس یک زنجیرۀ عمومی و امضاهای رمزگذاری شده ایجاد شده است، نام برد. ریپل معتقد بود XRP قابلیت این را دارد که به صورت مستقیم از یک کاربر به کاربری دیگر منتقل شود بدون اینکه نیازی به درگاه خاصی داشته باشد و یا خطراتی طرفین یک معامله را تهدید کند.

سال 2014 – ریپل با عبور از لایت کوین (LTC) به دومین ارز دیجیتال برتر بازار تبدیل شد و بانک آلمانی فیدور (Fidro) پروتکل ریپل را برای پرداخت های بین المللی خود پذیرفت. در همان سال قیمت XRP ظرف مدت یک ماه 200 درصد افزایش پیدا کرد.

اتفاق دیگر در همان سال، اختلافاتی بود که میان مک کالب با اعضای شرکت ایجاد شد. مک کالب با رویکردهای اتخاذ شده توسط افرادی مانند کریس لارسن مخالف بود و معتقد بود هدف ریپل در سال 2014 با هدف اصلی آن تغییر کرده است. به همین علت از تیم ریپل جدا شود و به تیم استلار بپیوندد.

سال 2015 – بانک های بیشتری شروع به همکاری با ریپل نمودند و نام این شرکت از RippleLabs به Ripple تغییر داده شد.

سال 2016 – ریپل مجوز رسمی یک ارز مجازی در ایالت نیویورک را دریافت کرد و بیش از 55 میلیون دلار از شرکت های مختلف سرمایه جذب نمود.

سال 2017 – در اکتبر سال 2017 ارزش کل بازار ریپل از مرز 10 میلیارد دلار عبور کرد و در حال حاضر ریپل تنها ارز دیجیتالی است که به عنوان سیستم پرداخت توسط بانک های بزرگ در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

سال 2020– در آخرین روزهای سال 2020 شرکت ریپل با یک شکایت رسمی از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار مواجه شد. در این شکایت، ریپل متهم شده بود که اوراق بهاداری به صورت دارایی دیجیتال فروخته است که هیچ کجا ثبت نشده و به همین دلیل توانسته 1.3 میلیارد دلار سرمایه جذب کند. بر اثر همین اتفاق، قیمت XRP در طی دو هفته سقوطی 60 درصدی را تجربه کرد.

چه کسی ریپل را اختراع کرد؟

همان طور که ذکر شد ایده اولیه Ripple اولین بار در سال 2004 مطرح شد. اما داستان خلق این ارز دیجیتال به سال 2013 باز می گردد؛ زمانی که جد مک کالب، خالق شبکه Edonkey، تعدادی از سرمایه گذاران مطرح را به سرمایه گذاری روی پروژۀ RippleLabs دعوت کرد.

خالقان شبکه ریپل
کریس لارسن (سمت راست) و جد مک کالب (سمت چپ)

یکی از آن ها کریس لارسن بود، سرمایه گذاری مشهور که در حاضر به عنوان یکی از ثروتمندترین افراد دنیای ارز دیجیتال شناخته می شود. شهرت او بیشتر به علت بنیانگذاری شرکت های مختلفی در زمینه خدمات مالی آنلاین است.

جد مک کالب برنامه نویس و کارآفرین مشهوری است که بنیانگذار شرکت های زیادی در حوزه ارز دیجیتال از جمله ریپل، استلار، ای دانکی و همچنین صرافی مشهور ام تی گاکس (Mt.Gox) بوده است. این صرافی در روزهای اولیه پیدایش خود بیش از 70 درصد تراکنش های بین المللی بیت کوین را به خود اختصاص داده بود.

هرچند شرکت ریپل معتقد است هیچ تمرکز و کنترل خاصی بر روی محصولات خود ندارد و حتی آن را اثبات هم کرده است، اما بسیاری از منتقدان ریپل همچنان معتقد هستند که شرکت ریپل و ارز دیجیتال XRP چندان غیرمتمرکز نیستند. و به همین علت، نام گذاری و جای دهی آن ها در دستۀ کریپتوکارنسی ها چندان درست نیست.

در اثبات غیرمتمرکز بودن ریپل، این شرکت بارها اعلام کرده است که قصد دارد تعداد نودهای اعتبارسنج را افزایش دهد تا تمرکززدایی شبکه نیز افزایش پیدا کند. این شرکت، بیان کرده است که پروتکل XRP Ledger یک پروتکل متن باز است که از قواعد خاصی پیروی می کند و هرکسی که خواستار استفاده از این شبکه باشد باید از این قوانین نیز پیروی کند.

همین تئوری، اثبات می کند که اگر شرکت ریپل به طور کامل نابود شود، هرچند تاثیرات منفی و بسیار زیادی بر قیمت و کاربرد XRP گذاشته خواهد شد، اما پروتکل XRP Ledger و ارز XRP همچنان باقی خواهد ماند.

البته با همۀ این مسائل، همچنان می توان گفت که ریپل، نه شبکه ای کاملا متمرکز و شفاف است و نه کاملا غیرمتمرکز. شاید بهتر باشد بگوییم ریپل، شبکه ای نیمه متمرکز است و البته برای رسیدن به اهداف خود چندان نیازی به غیرمتمرکز بودن به طور کامل هم ندارد.

ریپل چگونه کار می کند؟

ریپل از دروازه ای یا به عنوان بهتر دفتر کلی بین المللی متشکل از بلاک چین های خصوصی استفاده می کند. این دروازه در واقع پورتالی است که جوامع، شرکت ها و موسسات مالی از آن برای پیوستن به شبکه استفاده می کنند. به این مکانیزم پروتکل تراکنش ریپل (RTXP) یا همان RippleNet گفته می شود.

زمانی که جوامع، شرکت ها و موسسات مالی دیگر به شبکه RippleNet بپیوندند، می توانند از طریق دروازه های دیگر با یکدیگر با سرعتی بسیار بالاتر و کارمزدی به مراتب کمتر به انجام مبادله بپردازند. همچنین RippleNet امکان پرداخت با ارز فیات (مانند دلار و یورو) و سایر ارزهای دیجیتال (مانند بیت کوین و اتریوم) را فراهم می کند.

در واقع، ریپل پلتفرمی را ایجاد کرده است که هر موجودیتی (فرد، موسسه، بانک و …) می تواند مقادیر زیادی از پول را به فرای مرزها منتقل کند. به عنوان مثال، شرکت های بزرگی مثل اپل و آمازون که میلیاردها دلار مبادلات برون مرزی دارند.

مثالی ساده از انجام یک تراکنش بین بانکی برون مرزی توسط ریپل در زیر بیان شده است :

انجام یک تراکنش بین بانکی برون مرزی توسط ریپل

در سمت راست برنامه موبایلی یک بانک را می بینید و در سمت چپ ریپل را می بینید که نقش اصلی در انجام عملیات برون مرزی ایفا میکند.

آلیس یکی از مشتریان بانکی در آمریکا وارد حساب بانکی خودش در موبایل میشود، بانک آلیس از ریپل برای پرداخت های برون مرزی استفاده می کند. آلیس قصد دارد مبلغ 1000 دلار برای باب در سنگاپور ارسال کند. بانک باب هم از ریپل استفاده می کند.

زمانی که آلیس باب رو به عنوان دریافت کننده انتخاب می کند، ریپل به بانک آلیس و باب اجازه میدهد که اطلاعات فرستنده و گیرنده رو برای جلوگیری از ریسک و خطا با هم تبادل کنند. این اطلاعات رمزگذاری میشود و توسط کدهای HTTPS مستقیما بین بانک ها مبادله میشود.

آلیس قصد ارسال 1000 دلار به باب دارد، ریپل هزینه های دریافت و پرداخت بانک ها رو برای ایجاد نرخ ارز شناسایی می کند. سپس این اطلاعات رو کنار هم قرار میدهد و به آلیس کل هزینه پرداختی به باب در سنگاپور را نشان می دهد.

با استفاده از ریپل بانک ها می توانند به مشتریان هزینه نهایی، زمان تحویل و مقدار تحویل شده رو برای پرداخت های برون مرزی با هزینه ای کمتر از یک سنت قبل از اجرای عملیات نشان بدهند.

بعد از تایید عملیات پرداخت توسط آلیس، عملیات توسط ریپل در 5 الی 10 ثانیه انجام می شود. و به طور همزمان ریپل حساب دفتر کل توزیع شده آلیس و باب را بروزرسانی می کند. لحظه ای که وجه به حساب باب واریز بشود، در همان لحظه به آلیس اعلام می شود.

انجام یک تراکنش بین بانکی برون مرزی توسط ریپل

قابل ذکر است که ریپل به عنوان صرافی ارز برای تمام انواع پول نقدها نیز فعالیت می کند. به این منظور Ripple باید نقدینگی مورد نیاز را تضمین کند. اینجاست که نقش XRP مشخص می شود؛ در واقع این توکن کالای دیجیتالی است که نقدشوندگی را تامین می کند.

اگرچه مردم ریپل را به عنوان یک پلتفرم در نظر می گیرند، اما در واقع این پلتفرم شامل سه محصول متفاوت به شرح زیر می باشد:

 1. xCurrent : قسمت اصلی پلتفرم ریپل است. زمانی که گفته می شود بانکی با ریپل همکاری می کند، این عمل از طریق این قسمت از پلتفرم قابل اجرا است. xCurrent نیاز به توکن XRP ندارد.
 2. xVia : جدیدترین محصول این پلتفرم است و در واقع به عنوان رابط عملیات پرداخت عمل می کند. این پلتفرم نیز نیاز به توکن XRP ندارد.
 3. xRapid : تنها قسمت از پلتفرم ریپل است که از XRP استفاده می کند و در واقع این محصول تضمین کننده نقدینگی سیستم است.

استخراج ریپل چیست؟

همان گونه که قبلا گفته شد ریپل قابلیت استخراج ندارد. تعداد کل توکن XRP موجود 100 میلیارد است که تاکنون 45 میلیارد توکن آن عرضه شده است. در واقع انتشار توکن XRP توسط خود این شرکت انجام می شود نه عملیات استخراج.

مزایا و معایب ریپل (Ripple)

مزایا

 • باعث افزایش سرعت و کاهش هزینه تراکنش ها می شود. در هر ثانیه بیش از 10,000 تراکنش را پوشش می دهد.
 • تمرکز اصلی ریپل روی بانک ها است و مانند سایر ارزهای دیجیتال دارای قوانین متعدد در شبکه خود نیست.
 • ریپل توانایی تبدیل به هرگونه ارز یا کالا (مانند طلا) را دارد.

معایب

 • قابلیت استخراج ندارد.
 • از خیلی جهات متمرکز است که با اصول پایه ارز دیجیتال یعنی شبکه غیرمتمرکز در تناقض است.
 • بیش از 60 درصد توکن های XRP در حال حاضر هنوز منتشر نشده و در دست شرکت و بنیانگذاران ریپل است.

قیمت ریپل در سال های اخیر

با افزایش آگاهی مردم در رابطه با ریپل و کاربردهای آن خریداران بیشتری وارد بازار شده اند و باعث شده اند قیمت ریپل افزایش یابد. با افزایش تقاضا در اوایل سال 2018 قیمت این ارز دیجیتال روندی صعودی داشته است. با این حال در اواسط این سال قیمت ریپل کاهش قیمت را تجربه نمود.

در اواخر سال 2018 میلادی نیز ریپل افزایش قابل توجهی در قیمت خود نسبت به اواسط سال گذشته تجربه کرد. در سال 2019 میلادی اما نسبت به سال قبل ریپل تاکنون نتوانسته افزایش قیمت های سال پیش را تجربه کند و روندی سینوسی داشته است. در زمان انتشار این مقاله قیمت هر واحد XRP در سطح 1.38 دلار در سال 2021 قرار دارد.

روش ذخیره سازی توکن XRP

وب سایت ریپل، برخلاف وب سایت های دیگر ارزهای دیجیتال، هیچ کیف پولی را برای XRP معرفی نکرده است. همچنین بر اساس سیاست های XRP شرط ساختن کیف پول، پرداخت 20 واحد XRP است.

به این معنی که اگر می خواهید یک کیف پول داشته باشید، ابتدا لازم است که 20 واحد XRP بخرید و بعد از انتقال آن به کیف پول، تازه می توانید شروع به انجام تراکنش های مختلف کنید. برای جلوگیری از این اتفاق، بهتر است از همان ابتدا یک کیف پول مناسب انتخاب کنید تا نیاز نباشد هربار 20 واحد XRP خریداری کنید.

اگر قصد نگهداری کوین XRP در بلند مدت را دارید، پیشنهاد ما استفاده از کیف پول های سخت افزاری همانند لجر (Ledger Nano S)  یا کیف پول های مشابه که ریپل را پشتیبانی می کنند، است.

کیف پول های سخت افزاری (Hard Wallets) به این دلیل که آفلاین هستند امنیتی بیشتری نسبت به صرافی ها و کیف پول های انلاین دارند؛ هرچند ممکن است برای افرادی که بصورت دائم مبادلات انجام می دهند این نوع کیف پول ها مناسب نباشند.

نتیجه گیری

اغلب ارزهای دیجیتال با هدف تبعیت از ساختاری غیرمتمرکز به وجود آمدند، اما باید توجه داشت که ریپل کاملا متفاوت با آن ها عمل می کند و ساختاری متمرکز دارد.

بنابراین چه تصمیم به سرمایه گذاری در ریپل داشته باشید و چه نداشته باشید، با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی بلاک چین توجه به آن می تواند مفید باشد. Ripple در واقع یکی از رقبای قانونی قابل قبول سیستم مالی سنتی است و می تواند نقشی مهم در پیشرفت این سیستم و سرعت بخشی به تراکنش ها در سطح بین المللی ایفا کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

وبینار پیش‌بینی ۵ بازار مالی

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • مجید بختیاری

  با سلام به منظور جمع اوری بازار سنتی نه چندان دور بایستی به این بازارها روی اورد،جهت تسریع در امور اداری وبازرگانی.

 • عالییییی

 • جواد ضیایی

  بهترین ارز برای خرید بلند مدت واقعا جای پیشرفت دارد

 • واقعا عالیه

 • حسین عبدی

  با سلام ، من الان قصد خرید دارم میشه لطف کنید بگید چکاری باید انجام بدم؟؟؟ البته قصد دارم بلندمدت سرمایه گذاری کنم ، میخا حداقل تا ده سال اینده نگهداریش کنم

  • کارشناس ارز دیجیتال

   با سلام
   برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌توانید از سایتهای ایرانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند استفاده کنید. که تنها با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید موارد زیادی را مشاهده کنید. اما این نکته را فراموش نکنید که خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران اگرچه منع قانونی ندارد، اما زیر نظر هیچ نهاد رسمی صورت نمی‌گیرد. لذا مسئولیت بررسی این سایتها و استفاده از هرکدام از آنها بر عهده خود شما خواهد بود.

 • حسن میربزرگی

  مدتهاست گرفتار این هستم که یه پول خارجی را چگونه دریافت کنم

 • شبنم رضازاده

  سلام همکار گرامی. حداکثر عرضه برای ریپل 100 میلیارد واحد است شما اشتباها در جدول 100 میلیون ذکر نموده اید. این کامنت صرفا جهت اصلاح جدول ارسال شده است. نیازی به انتشار نیست. موفق باشید. 🙂

 • sayawwsh askary

  سلام.من از یک صرافی ریپل خرید زده ام و ریپل را برای من ارسال کرده است ولی ریپل به کیف پول من وارد نشده است.چرا این اتفاق افتاد؟؟

  • کارشناس ارز دیجیتال

   از سایتهایی که مرورگر بلاکچین دارند مثل سایت بلاکچیر استفاده کنید و ببینید آیا تراکنش انجام گرفته یا خیر.
   پس از اون با سایتی که خرید رو ازش انجام دادید ارتباط برقرار کنید و موضوع رو به پشتیبانیشون بگید.
   برای اطلاع در مورد کار با مرورگرهای بلاکچین از لینک زیر استفاده کنید:
   مرورگر بلاکچین

 • دانیال منقاش

  ممنونم . خیلی عالی بود.

 • محمد رسول

  سلام وقت بخیر
  ایا از برنامه ایزی تریدر میشه ارز دیجیتال خرید

 • اقا یه صرافی خوب که منص باشه رو معرفی میکنید لطفا

 • محمد عرفان ایزدی

  سلام آیا صرافی نوبیتکس برای خرید و فروش ارز دیجیتال قابل اعتماد است؟

  • کارشناس ارزهای دیجیتال

   چون هنوز قانونی برای ارزهای دیجیتال در کشور تصویب نشده هیچ صرافی دارای مجوز و قانونی نداریم

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
30 مهر 1400