روش مستقیم و غیرمستقیم آزادسازی سهام عدالت و تفاوت آن‌ها – کدام یک بهتر است؟

روش مستقیم و غیرمستقیم آزادسازی سهام عدالت و تفاوت آن‌ها – کدام یک بهتر است؟

روش مستقیم و غیرمستقیم آزادسازی سهام عدالت یکی از پر تکرارترین و مهم‌ترین سوالی است که برای بسیاری از افراد به وجود می‌آید. تصمیم گرفتیم یک بار دیگر روش مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت را بررسی و تفاوت این دو روش را برای شما بازگو کنیم. با ما همراه باشید.

آزاد سازی سهام عدالت به چه معناست؟

همان‌طور که می‌دانید در زمان دولت نهم طرح سهام عدالت به منظور کمک به قشر کم درآمد جامعه اجرا شد. در طرح سهام عدالت یک سبد از سهام ۶۰ شرکت دولتی بود که در سال ۱۳۹۶ اولین سود آن به حساب افراد دارای این سهام واریز شد. سهامداران تا سال ۹۸ نمی‌توانستند برای خرید، فروش و آزادسازی سهام عدالت خود اقدام کنند.

بر اساس قوانین تصویب شده در زمان اجرای طرح سود سهام عدالت تا 10 سال تحت عنوان هزینه مربوط به صدور این سهام مستهلک شد و در نهایت از سال 96 سود دهی سالیانه سهام عدالت به مردم آغاز شد. دولت ظرف 2 سال گذشته لایحه آزاد سازی سهام عدالت را به مجلس فرستاده بود که در نهایت از ۸ اردیبهشت ۹۹ و با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در این زمینه، فرآیند آزادسازی سهام عدالت آغاز شد. آزادسازی سهام عدالت به این معناست که بعد از این تاریخ مشمولان سهام عدالت که در زمان شروع ثبت‌نام این طرح، این سهام به آن‌ها اختصاص پیدا کرده است این امکان را خواهند داشت که در مورد نگهداری یا فروش سهام خود تصمیم بگیرند. یعنی قادر خواهند بود، دارایی‌های خود در سهام عدالت را مستقیم و غیرمستقیم را مدیریت کنند. با توجه به افزایش چشمگیر ارزش سهام موجود در این طرح تا نزدیک به ۱۶ برابر، این آزادی انتخاب برای اکثریت مشولان قابل توجه خواهد بود

بر اساس تصمیمات گرفته شده توسط سازمان خصوصی‌سازی، مشمولان برای انجام فرآیند آزادسازی سهام عدالت دو انتخاب دارند: آزادسازی سهام عدالت مستقیم یا غیرمستقیم! حال این سوال پیش می‌آید که روش مستقیم و غیرمستقیم آزادسازی سهام عدالت چیست؟ کدام روش بهتر است؟ این دو روش چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟ که در ادامه به بررسی هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

روش مستقیم مدیریت و آزادسازی سهام عدالت

برای انتخاب روش مدیریت مستقیم سهام عدالت هر مشمول می‌توانست با مراجعه با سایت سامانه آزادسازی سهام عدالت که توسط سازمان خصوصی‌سازی فعال شده بود اقدام به انتخاب این روش کند.

در این روش با توجه به دارایی هر فرد از سهام عدالت که در سامانه سهام عدالت مشخص شده است؛ تعدادی از سهام 36 شرکت فعال در بورس به متقاضی داده می‌شود. توجه داشته باشید این موضوع که چه تعداد سهم از هر شرکت به متقاضی‌ها داده خواهد شد بر اساس دارایی این افراد متفاوت است و نمی‌توان عدد دقیقی برای آن مشخص کرد.

پس از انتخاب آزادسازی سهام عدالت به روش مستقیم، کاربر به دو روش می‌تواند سهام عدالت خود را بفروشد.

مراحل آزادسازی سهام عدالت به روش مستقیم

در آزادسازی سهام عدالت به روش مستقیم افراد باید مراحل زیر را طی کنند. نکته قابل توجه این است که با انتخاب روش غیرمستقیم دیگر نمی‌توان روش مستقیم را انتخاب کنید. پس قبل از هرگونه اقدام درباره سهام عدالت مستقیم و غیرمستقیم فکر کنید و مزایا و معایب آن‌ها را با توجه به اطلاعات خود از بازارهای بورس و سرمایه بسنجید. پس عجله نکنید!

 1. ابتدا باید وارد سامانه سهام عدالت به آدرس samanese.ir شده و وارد پنل کاربری خود شوید. سپس از بین گزینه‌های موجود آزادسازی سهام عدالت را انتخاب کنید.
 2. پس از گذراندن و ادامه دادن صفحات دیگر توضیحاتی درباره آزادسازی سهام را مشاهده خواهید کرد. آن را به طور کامل مطالعه کنید و پس از زدن تیک گزینه‌ی مواغفقت با مطالب فوق، روی دکمه ثبت روش مستقیم کلیک کنید.
 3. در مرحله بعد باید شماره تلفن صحیح خود را وارد کنید تا پیامک تایید برای شما ارسال شود.
 4. در مرحله آخر نیز باید کد تایید ۶ رقمی ارسال شده به تلفن همراه خود را وارد کنید و گزینه‌ی ثبت نهایی را بزنید. به این ترتیب افراد می‌توانند روش مستقیم را برای آزادسازی سهام عدالت خود انتخاب کنند.

پس از آزادسازی سهام در صورتی که قصد خرید و فروش سهام عدالت خود را داشته باشید باید برای فعالیت خود در بورس، در سجام ثبت نام کرده و کد بورسی دریافت کنید.

روش های فروش سهام عدالت در روش مستقیم کدامند؟

در صورت انتخاب روش مدیریت مستقیم برای سهام عدالت، سهام یاد شده به کد بورسی در نظر گرفته شده برای هر متقاضی منتقل می‌شود. در نتیجه از این لحظه به بعد مدیریت خرید، فروش و نگهداری این سهام بر عهده شخص متقاضی است. حال با توجه به دستورالعمل‌های منتشر شده در این زمینه افرادی که این روش مدیریت را انتخاب کرده‌اند می توانستند نسبت به فروش 60% از دارایی‌های خود اقدام کنند. باقیمانده این دارایی هم به مرور و براساس تصمیم شورای عالی بورس قابل معامله خواهد شد. مکانیزم در نظر گرفته شده برای فروش سهام عدالت به این صورت است که افراد متقاضی می‌توانند به یکی از دو روش مراجعه به بانک؛ یا استفاده از سامانه های فروش آنلاین کارگزاران بورس، اقدام به فروش سهام عدالت خود کنند.

روش‌های فروش مستقیم سهام عدالت

یکی از نکات دیگری که مشمولان سهام عدالت قبل از انتخاب روش مدیریت سهام خود باید در نظر داشته باشند این موضوع است که سود سهام آن‌ها تا پایان سال مالی 97 به همه افراد پرداخت شده است و در مواردی که این پرداخت به هر دلیلی تا این لحظه انجام نشده، این سود در اولین فرصت تمام و کمال پرداخت می‌شود. نکته دیگر آنست که در روش مستقیم بعد از انتقال سهام به افراد مسئولیت جمع آوری سود سهام نیز بر عهده شخص متقاضی خواهد بود.

همانطور که مشاهده کردید تا حد امکان تلاش شده است تا نیاز متقاضیان به آشنایی با بورس و تحلیل تکنیکال بازار در صورت انتخاب روش مدیریت مستقیم کاهش پیدا کند اما با این وجود همچنان این روش برای افرادی که با این بازار آشنا هستند و زمان کافی برای بررسی و تحلیل آن را در اختیار دارند مناسب تر است.

همچنین در نظر داشته باشید که انتخاب روش مدیریت مستقیم الزامی به فروش سهام ایجاد نمی‌کند و افراد می‌توانند با نگهداری سهام خود از مزایایی نظیر سود سالیانه شرکت‌ها و افزایش قیمت سهام در طول زمان بهره‌مند شوند.

ویژگی‌های روش مستقیم آزادسازی سهام عدالت

همان‌طور که گفتیم با انتخاب روش مستقیم مسئولیت اداره و ضرر و زیان‌های سهام با خودتان است. پس خوب است به برخی از موارد زیر توجه ویژه داشته باشید.

 • در روش مستقیم سهام عدالت محدودیت‌هایی درباره فروش و انتقال آن وجود دارد.در نتیجه باید بر اساس زمان و مقداری که از طرف شورای عالی بور س تعیین می‌شود عمل کنید.
 • اگر می‌خواهید این روش را انتخاب کنید باید اطلاعات خوبی درباره بازار بورس داشته باشید. این مهم‌ترین تفاوت روش مستقیم و غیر مستقیم در آزادسازی سهام عدالت به شمار می‌رود. زیرا سرمایه گذاری، سوو وزیان آن با خودتان خواهد بود!
 • پس از آن که دو ماه از زمان انتخاب روش مستقیم گذشت می‌توانید برای اطلاع از تعداد سهام اختصاص یافته به شرکت‌های سرمایه پذیر به سامانه سجام مراجعه کنید.
 • افرادی که روش مستقیم سهام عدالت را انتخاب می‌کنند بر اساس قانون تجارت سهامدار هستند و از تمام مزایای آن بهره مند خواهند شد.در این روش اداره سهام ۳۵ شرکت بورسی را در اختیار خواهید داشت.

روش سهام عدالت غیر مستقیم

روش غیر مستقیم سهام عدالت چیست؟ دومین روش در نظر گرفته شده برای مشمولان سهام عدالت؛ آزاد سازی سهام به روش غیر مستقیم است. در این روش بر خلاف روش مستقیم خود سهام به فرد داده نمی‌شود. بلکه سهام وی به شرکت سرمایه‌گذاری استانی منتقل و به هر مشمول به اندازه دارایی وی از سهام این شرکت ها داده خواهد شد.

روش مدیریت غیر مستقیم سهام عدالت به صورت پیش فرض برای همه مشمولان در نظر گرفته شده است و در نتیجه هیچ نیازی به انجام کارخاصی برای انتخاب این روش وجود ندارد.

در زمینه فروش سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی تا این لحظه محدودیتی در نظر گرفته نشده است و در نتیجه افرادی که این روش را انتخاب کرده باشند می‌توانند هر درصدی از سهام خود را بفروش برسانند. با این وجود این فرآیند تا زمانی که سرمایه این شرکت ها ثبت و به روزرسانی شود قابل انجام نخواهد بود. فرآیند ثبت سرمایه و ورود شرکت های سرمایه‌گذاری به بورس بلافاصله بعد از پایان مهلت انتخاب روش مدیریت؛ شروع خواهد شد که با توجه به تمدید این بازه تا 29 خردادماه، شروع این فرآیند از اوایل تیرماه خواهد بود.

روش غیرمستقیم سهام عدالت

کسانی که این روش آزادسازی را انتخاب کنند برای دریافت سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، نیازی به دریافت کد بورسی، ثبت نام سجام و انجام هر کار دیگری ندارند و روند واریز سود سهام آن‌ها مانند گذشته انجام می شود. با این وجود در صورت تمایل به فروش سهام، این افراد باید برای دریافت کد بورسی اقدام نمایند.

در زمینه ارزش دارایی‌ها این نکته را باید در نظر داشته باشید که ارزش سهام در نظر گرفته شده از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی معادل با ارزش سهام عدالت آزاد سازی شده به روش مستقیم برای سایر مشمولان خواهد بود و از این نظر همه مشمولان برابر هستند.

استفاده از این شرکت های سرمایه‌گذاری برای افرادی که دانش یا وقت کافی برای استفاده از بازار بورس را ندارند می‌تواند بسیار مفید باشد چرا که در این صندوق‌ها مدیریت سهام و ریسک معاملات، توسط مدیران سرمایه گذاری انجام می‌شود و در نتیجه ریسک کلی سرمایه گذاری توسط این فرآیند کاهش پیدا می‌کند.

ویژگی‌های سهام عدالت غیر مستقیم

حال که متوجه شدیم سهام عدالت غیر مستقیم چیست برخی از مزایا و ویژگی‌های این روش را برای شما شرح می‌دهیم:

 • با توجه به اینکه با انتخاب روش غیر مستقیم مدیریت سهام شما در اختیار شرکت‌های سرمایه گذاری استانی قرار می‌گیرد، درگیر تحیلیل و مدیریت سهام خود نخواهید شد.
 • در روش غیر مستقیم در صورت تمایل می‌توانید بخشی از سهام غیر بورسی خود را تحت نظر شرکت‌های ذکر شده به فروش برسانید.
 • با توجه به اینکه در این روش افراد وارد مشارکت با شرکن‌های سرمایه گذاری می‌شوند، در آینده می‌توانند با قیمت مناسبی سهام خود را به روش برسانند.
 • این روش برای افرادی مناسب است که اطلاعات و دانش کافی در حوزه بورس و سرمایه گذاری ندارند.

سوالات متداول پیرامونِ روش مستقیم و غیرمستقیم

موارد زیر متداول ترین سوالاتی هستند که پیرامون روش مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت وجود دارد.

در صورتی که برای انتخاب روش مدیریت اقدام نکنیم چه اتفاقی برای سهام عدالت ما خواهد افتاد؟

در صورتی که شخص مشمول سهام عدالت برای انتخاب روش مدیریت سهام خود اقدام نکند به صورت پیش فرض برای وی روش مدیریت غیر مستقیم انتخاب می شود.

بعد از انتخاب روش مستقیم باید چه کاری انجام بدهیم؟

بعد از انتخاب روش مستقیم، سازمان خصوصی سازی برای مشمولان سهام کد بورسی صادر می کند و سهام اختصاص پیدا کرده به هر نفر را به این کد منتقل می کند. در این مرحله مشمولان در صورتی که تمایل داشته باشند سهام خود را به فروش برسانند باید ضمن ثبت نام در سایت سجام، احراز هویت خود را در این سایت انجام دهند.

در صورت انتخاب روش غیر مستقیم چه کاری باید انجام داد؟

در این حالت مشمولان نیازی به انجام کار خاصی ندارند و سازمان خصوصی سازی بعد از ثبت دارایی های شرکت های سرمایه گذاری استانی، سهام این شرکت ها را به کد بورسی مشمولانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند منتقل خواهد کرد. در این مرحله اگر فردی تمایل به فروش سهام خود در این شرکت ها را داشت باید نسبت به ثبت نام سجام و دریافت نام کاربری از یک کارگزار مجاز اقدام کند.

در صورت انتخاب روش مستقیم سود سهام عدالت چگونه پرداخت خواهد شد؟

در صورت انتخاب این روش با توجه به اینکه سهام هر فرد از تک تک شرکت های موجود در سبد سرمایه گذاری سهام عدالت به خود شخص منتقل می شود، مسئولیت جمع آوری سود سهام بر عهده خود مشمولان خواهد بود . به این صورت که فرد بعد از برگزاری مجمع سالیانه هر شرکت؛ در صورت تقسیم سود نقدی؛ باید به روشی که شرکت اعلام می‌کند برای دریافت سود اقدام کند.

تکلیف سود سهام کسانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کنند چیست؟

در صورت انتخاب این روش سهام افراد به مالکیت شرکت های سرمایه گذاری استانی در خواهد آمد و در نتیجه این شرکت ها به جمع آوری سود از تک تک شرکت ها اقدام می کنند. در نهایت مجموع سودهای جمع آوری شده بین سهامداران شرکت سرمایه گذاری به صورت یکجا تقسیم می‌شود.

آیا بعد از انتخاب روش غیر مستقیم می توان بخشی از سهام عدالت را فروخت؟

در صورت انتخاب این روش سهام عدالت به مالکیت شرکت سرمایه گذاری استانی در خواهد آمد و فرد مشمول مالک سهام این شرکت می شود که در نتیجه مشمول قادر به انجام تغییرات در ترکیب سهام عدالت نخواهد بود.

در صورت انتخاب روش مستقیم چه سهم هایی به هر فرد داده می شود؟

از تاریخ ششم خرداد ماه برای افرادی که تا قبل از این تاریخ روش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده اند این امکان فراهم شده است تا به لیست دارایی های اختصاص یافته به وی اطلاع پیدا کند. برای این منظور می توانید از روش ارائه شده در این مقاله استفاده کنید.

آیا سهام عدالت افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند از طریق سامانه قابل نمایش است؟

خیر، در این سامانه فقط سهام عدالت افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند نمایش داده می شود.

چطور می توانم سهام عدالت خود را بفروشم؟

در صورتی که روش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده باشید دو روش فروش برای شما در نظر گرفته شده است:
در روش اول شما با مراجعه به بانکی که شماره حساب آن را در سامانه سازمان خصوصی وارد کرده اید و سود سهام عدالت شما به آن واریز می شده است، ضمن امضای قراداد و تعهد نامه های مربوطه مجوز فروش 30 درصد از سهام عدالت خود را به بانک دهید. در این روش فرد متقاضی نیازی به مراجعه به کارگزار ها و دریافت کد معاملاتی از آن ها را ندارد. بر این اساس بانک در زمان های تعیین شده توسط سازمان بورس و طبق قواعد اعلام شده این 30 درصد از سهام شما را به قیمت روز به فروش می رساند و مبلغ حاصل از آن را به حساب شما واریز می کند. متقاضی در صورت انتخاب این روش و تکمیل فرم های مربوطه امکان انصراف از فروش را نخواهد داشت.
در روش دوم فرد متقاضی از طریق کد بورسی خود وارد سامانه مربوط به یکی از کارگزاران یا سایر اپلیکیشن های معرفی شده توسط سازمان بورس می شود و مجوز فروش همه یا بخشی از 30 درصد از پورتفوی سهام عدالت خود را به کارگزار می دهد. در گام بعد کارگزار کلیه درخواست های دریافت شده را در پایان هر روز تجمیع کرده و در روزهای معاملاتی بعد مطابق روش تعیین شده توسط شورای عالی بورس به فروش این سهام به قیمت روز اقدام می کند. در نهایت پس از فروش سهام مبالغ حاصل شده به حساب متقاضیان پرداخت می شود.

در صورت انتخاب روش غیر مستقیم چطور سهام خود را بفروشیم؟

افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند امکان فروش سهام، مشابه آنچه در روش مستقیم پیش بینی شده است را ندارند. این افراد پس از اینکه شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس پذیرش شدند می توانند سهام این شرکت ها را به فروش برسانند. با توجه به آخرین اخبار منتشر شده در صورت انتخاب روش غیر مستقیم، تمام دارایی اختصاص یافته به متقاضی از سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی قابل معامله خواهد بود.

در صورت فروش 30درصد از سهام تکلیف باقی مانده سهام چه خواهد شد؟

بر اساس آخرین اطلاعیه های منتشر شده فرآیند فروش سهام عدالت تا پایان سال 99 ادامه خواهد داشت و به مرور هر چند ماه یکبار درصدی از این سهام قابل معامله خواهد شد.

آیا این سهام به عنوان یک سرمایه گذاری قابل نگهداری هستند؟

همانطور که همه شما اطلاع دارید، موضوع سهامداری و سرمایه گذاری بسته به اهداف سرمایه گذار می تواند از چند روز تا چند ده سال عمر کند. در نتیجه شما می توانید با توجه به پیشبینی خودتان از آینده بازار، میزان نیاز به این دارایی و برنامه بلند مدت سرمایه گذاری های شخصی، اقدام به نگهداری یا فروش این سهام کنید. اما در نظر داشته باشید که ارزش این سهام از سال 85 تا امروز، طی 14 سال به رشد 16 برابری رسیده است.

تکلیف سهام عدالت متوفیان چه خواهد شد؟

تعیین روش مدیریت سهام عدالت متوفیان از همان اولین روزهای شروع این فرآیند با ابهامات زیادی روبرو شده است با این وجود بر اساس آخرین اطلاعات موجود در این موارد امکان انحصار وراثت تا پایان فرآیند آزاد سازی سهام عدالت وجود نخواهد داشت. در این موارد وراث می توانند بعد از پایان آزاد سازی سهام عدالت به دفاتر پیشخوان دولت یا در صورت فعال شدن پیشخوان الکترونیکی در سامانه سهام عدالت از طریق این پیشخوان با ارائه مدارک مورد نیاز به تقسیم سهام عدالت اقدام کنند. با این وجود در نظر داشته باشید که هنوز این فرآیند به صورت دقیق مشخص نشده است.

تفاوت روش مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت

در جدول زیر به صورت خلاصه شده چهار مورد از مهم ترین وجوه تمایز بین دو روش مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت در مدیریت سهام عدالت ذکر شده است.

معیار روش مستقیمروش غیرمستقیم
سود سهاممتقاضی باید شخصا جمع آوری کندتوسط شرکت سرمایه گذاری جمع آوری و یکجا پرداخت می شود
فروشدر اولین گام می توان 30% از کل سهام را فروخت و تا پایان سال باقیمانده سهام قابل معامله خواهد شدبعد از ثبت شرکت سرمایه گذاری استانی در بورس و اختصاص سهام این شرکت به متقاضی، کل دارایی قابل معامله خواهد بود
مدیریت ریسک و سرمایهمدیریت ریسک و کنترل دارایی ها بر عهده متقاضی استمدیریت ریسک و کنترل دارایی ها توسط شرکت سرمایه گذاری انجام می شود
نیاز به آشنایی با بازار بورسفرد متقاضی باید با کلیات بازار و بررسی روندهای کلی بازار آشنا باشدفرد متقاضی هیچ نیازی به آشنایی با بازار بورس ندارد
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • سلام
   خیر
   کد بورسی تشکیل شده از چند حرف و چند عدد
   این کد 10 رقمی کد پیگیری سجام است

 • من روش مستقیم را انتخاب کردم ایا تا پایان سال ۹۹ برای من هم سود واریز میشود؟باید برای واریز سود کاری بکنم؟

  • سلام، در روش مستقیم سود سهام شرکت ها باید توسط خود متقاضی دریافت بشه، این سود بعد از برگزاری مجمع عمومی هر شرکت و بر اساس برنامه زمانی اعلام شده توسط آن ها پرداخت میشه

 • سلام
  سوالی داشتم
  من روش مستقیم رو انتخاب کردم ولی تو سایت : “درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه” به آدرس “ddn.csdiran.ir” سهام های عدالتم رو نشون نمیده (سهم های دیگه هستن)
  مشکل کجاست؟ سهم های عدالت من کجاست؟؟ لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام، این موضوعو میتونید از طریق تماس تلفنی با پشتیبانی درگاه یکپارچه ذینفعان بررسی و اصلاح کنید

 • من روش مستقیم رو انتخاب کردم برای تغییر باید چه کاری انجام بدم چند بار هم تو سایت رفتم ولی این امکان رو نداره لطفا راهنمایی کنید🙏

 • سلام. من اول روش مستقیم را انتخاب کردم بعد که گفتن میشه ویرایش کرد روش غیر مستقیم را زدم الان تو سامانه زده مستقیم. چرا؟ و چکار باید بکنم
  میخواستم روش غیر مستقیم باشه
  ممنون از پاسخگوییتون

 • درستش این بود برای روش مستقیم ،وقتی تو کارگزاری ثبت نام میشه سهام بیاد و شخص اختیار کامل داشته باشه نه اینه این همه دنگ و فنگ

 • سلام.
  – اینجانب روش (غیر مستقیم) رو برای سهام عدالت خود اختیار کرده بودم.

  – سپس کارگزار ناظر را تغییر دادم به کارگزاری مفید و اگر اشتباه نکنم حدود ۶۰ درصد سهام من در پرتفوی کارگزاری مفید که هستم برای من نمایان شد.

  – سوال:
  ۱- الان آیا سود باز هم به من تعلق می گیرد ؟

  ۲- به کل سهام من تعلق می‌گیرد یا به تعداد سهامی که در پرتفوی کارگزاری که تغییر دادم؟

  ۳- در صورت واریز سود مثل گذشته به حساب بانکی که دادم واریز میشه؟

  ۴- اگر در بورس تعدادی از سهام عدالت استان دیگری را خریداری کنیم. به ازای آن سهم ها هم سود تعلق می‌گیرد؟(به چه صورت؟)

  »خواهشاً پاسخ ها کوتاه باشه .

  • سلام، در روش غیر مستقیم سود سالیانه به تمام سهام عدالت شما اختصاص پیدا میکنه، این سود در پایان سال مالی شرکت سرمایه گذاری استانی به افرادی تعلق میگیره که در روز برگزاری مجمع عمومی مالک سهام شرکت باشند(چه سهامی که به شما تعلق گرفته و چه سهامی که بعدها خریداری کردید)، سود این سهام به حسابی که برای ثبت نام سجام استفاده کردید واریز خواهد شد

 • سلام من روش مستقیم راانتخاب کردم ممنوت میشم راهنمایی کنیدکه چگونه به روش غیرمستقیم تبدیلش کنم.

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  برای من سهام عدالت ب روش غیرمستقیم ثبت شده و تا الان ثبت‌نام و احراز هویت سجام رو انجام دادم و کد معاملاتی هم برام ارسال شده. میخاستم بدونم که برای واریز سود یا فروش سهام عدالت تا همین مرحله کافیه یا باید ثبت نام و احراز هویت کارگزاری رو هم انجام بدم؟؟
  پیشاپیش ممنون از پاسخگویی‌تون

 • سلام من روش غیر مستقیم رو انتخاب کردم درسجام هم ثبت نام کردم احراز هویت هم شدم.کارگزاری هم خودمو ثبت کردم.الان باید چکار کنم‌‌خودم باید سهاممو بیارم تو بورس یا اینکه سالیانه کارگزاری خودشون با سهامم کار میکنن وفقط سود سالیانشو داریز میکنن؟؟

  • سلام، در این شرایط شما هم میتوانید خودتون وارد خرید و فروش سهام بشید و هم میتوانید دارایی فعلی خودتون که سهام شرکت سرمایه گذاری استان شماست را نگه دارید و هر سال سود آن را دریافت کنید

 • باسلام بنده به صورت پیش فرض روش غیرمستقیم برام انتخاب شده وسجام ثبت نام کردم آیا مثله روش مستقیم بایدکارگزاری انتخاب کنم واحرازهویت بشم برای دریافت کدبورسی ممنون میشم پاسخ بدید

  • سلام، فرآیند گرفتن کد بورسی برای همه یکسان هست، برای گرفتن کد بورسی باید در سجام ثبت نام و احراز هویت کنید و برای شروع معاملات باید از یک کارگزاری نام کاربری و رمز عبور بگیرید

 • سلام با عرض خسته نباشید ببخشید من روش مستقیم انتخاب کردم خانوادم غیر مستقیم ماهی برای اونا سودی واریز میشه در روش مستقیم هیچ سودی واریز نمیشه؟؟اصلا خودمون چ جوری میتونیم تو روش مستقیم مدیریت کنیم بیاریم تو بورس؟؟ تورو خدا راهنماییم کنید این خانواده ام همش غر به جون من میزنن

  • سلام دوست عزیز چه سهامدارانی که روش مستقیم ر انتخاب کردن و چه سهامدارنی که روش غیر مستقیم رو انتخاب کردن، مثل بقیه سهامداران بازار سرمایه، سود مجمع شرکت مربوطه رو به صورت سالیانه دریافت می کنند. برای اشنایی بیشتر با سازوکار سهام عدالت می تونید این لینک و بقیه مطالب مربوطه رو در سایت یا اپلیکیشن سیگنال مطالعه کنید.

 • سلام.میخاستم بگم من هیچ کدوم از روش سهام عدالت انجام ندادم.ایا برای اینکه سود سهام برایم واریز شود حتما باید وارد سلام و اعراب هویت بشوم؟؟؟
  ممنون از پاسخگویی شما

  • سلام، در صورتی که شرکت های سرمایه گذاری سود سهام خودشونو از طریق سجام واریز کنند انجام این کار الزامیه، اما با توجه به اینکه این سهام در بورس معامله می شود بهتر است در سجام ثبت نام و احراز هویت کنید

 • من هیچ اقدامی برای سهام نکردم و فیش سهام ام ۵۰۰تومن هست ک ،بخوام سهام بفروشم باید چکارکنم ،درواقع من روش غیر مستقیم انتخاب کردم

  • سلام، سهام شما به سهام شرکت سرمایه گذاری استانتون تبدیل شده، برای فروش باید در کارگزاری خودتون درخواست تغییر کارگزار ناظر بدید

  • سلام دوست عزیز اطلاعات مربوط به سود سهام عدالت رو می تونید در سامانه سهام عدالت ببینید. سود سهام عدالت تا پایان سال ۹۸ توسط سازمان خصوصی سازی پرداخت میشد و از اون به بعد افرادی که روش غیر مستقیم رو انتخاب کردن بعنوان سهامدار شرکت سرمایه گذاری استانی، مطابق با اطلاعیه های این شرکت سود دریافت می کنن.

 • سلام خسته نباشین 💐
  یه سوال داشتم
  من روش مستقیم رو انتخاب کردم، که بتونم سهام خودمو انتقال بدم پرتفوی تا اونا رو مدیریت کنم
  اما هیچ اتفاقی نیافتاده
  اگه اینطوری باش روش مستقیم و غیرمستقیم هیچ مفهومی نداره😐

  • سلام، امکان تغییر روش وجود نداره اما اگر خواستید میتونید بعد از قابل معامله شدن سهام شرکت سرمایه گذاری استانتون، دارایی خودتونو در این شرکت بفروشید

 • سلام
  من ۴/۲۴رفتم ۳۰درصد از سهام رو فروختم و تو سیستم روش غیرمستقیم هست باید چیکارکنم که مستقیم بشه که بفروش برسه پول لازمم بخدا خیلی گیرم شمارو به امام حسین یگ کاری بکنید که من گیرم 😔

  • سلام، در حال حاضر امکان تغییر روش مدیریت وجود ندارد، شما می توانید بعد از ثبت شرکت سرمایه گذاری استان مربوطه، سهام خود از این شرکت را بفروشید

 • سلام و خسته نباشی از مطالب خوبتون خواهشا راهنمایی ام کنید آیا اگه سهمی صد درصد منفی بشه تکلیف کلی سهم چه میشه آیا سهم از پروتوفی حذف میشه ؟؟؟؟

  • سلام دوست عزیز اگه سهم صد درصد منفی بشه یعنی ارزش سهامش به صفر میرسه. در این صورت شرکت ورشکسته خواهد بود و اجازه فعالیت در بورس رو نخواهد داشت. احتمال این که چنین اتفاقی بیفته تقریبا برابر صفره.

 • باسلام من ۱۱شهریور ۳۰درصد رو فروختم با برنامه ایوا کی واریز میشه ممنون میشم کمکم کنید

  • سلام دوست عزیز زمان و مبلغ وجه واریزی به بانک یا کارگزاری که از اون طریق اقدام به فروش کردین، همچنین شرایط بازار و… بستگی داره و نمیشه تاریخ دقیقی مشخص کرد. بهتره از طریق بانک یا کارگزاری تون پیگیری کنید.

 • من هنوز سهام عدالت را نفروخته ایم خواستم بدونم که تا الان که نفروختم ضرر کردم آیا دیگه این سهام رشد نمیکند و باید هر چه سریعتر بفروشم یا اینکه هنوز هم امیدی هستم و میتوانم صبر کنم تا قیمت این سهام بالا برود و سود کنم خلاصه میخوام بدونم که الان باید چیکار کنم که به نفع باشه و ضرر نکنم چون این روزها خیلی ناراحت هستم

  • سلام دوست عزیز این موضوع بستگی به استراتژی شما و شرایط بازار داره و نمیشه با قطعیت به این سوال جواب داد.

 • سلام میخاستم بدونم میشه سهامی که روش غیرمستقیم خودکار ثبت شده روبفروشم؟راه چیزی داره یانه

  • سلام، برای فروش این سهام باید بعد از ثبت شرکت سرمایه گذاری استانی اقدام کنید

 • سلام من روش غیر مستقیم زدم کی میتونم روش مستقیم بزنم که بتونم بفروشم سهاممو کی میتونیم روش مستقیم رو بزنیم ایا تاریخی مشخص شده واسه دوباره زدن روش مستقیم؟؟؟

 • سلام خسته نباشید.من سهام عدالت غیر مستقیم دارم آیا باید حتما در سجام احراز هویت کنم یا لازم نیست البته برام اس اومد هر چه سریع تر درسامانه سامانه سجام احراز هویت کنم شما چی صلاح میدانید با تشکر از شما

 • سلام بنده درمورد این دوروش هیچ کاری و اقدامی انجام ندادم تکلیف چی میشه. درضمن کدوم روش به نظرشمابهتره. اگه غیر مستقیم باشیم ایابازم پولی واریز میشه یانه؟

  • سلام، در صورتی که هیچ چیزی انتخاب نکرده باشید روش غیر مستقیم برای شما ثبت شده، در این حالت سود سالیانه توسط شرکت سرمایه گذاری استانی برای شما واریز خواهد شد

 • من فقط روش آزادسازی سهام عدالت از طریق مستقیم را زدم ودر سامانه سجام ثبت نام نکردم آیا مهم است در سامانه سجام ثبت نام کنم ؟؟

  • سلام، برای فروش این سهام باید اول در این سامانه ثبت نام کنید و احراز هویت آن را انجام بدید

 • با سلام و خسته نباشید خدمتتون… من از همین اپلیکیشن سهام عدالت ک معرفی کردین اقدام به ورود کردم،وقتی کد ملی رو وارد میکنم کدش برام پیام میاد ،ولی به مرحله بعد نمیره ک بخوام اون کد رو وارد کنم،دوباره میاد به مرحله ورود کد ملی… لطفا راهنمایی کنید،مرسی

  • سلام، با استفاده از یک تلفن دیگه هم امتحان کنید، یا اینکه از سایت اون ها استفاده کنید

 • باسلام و خسته نباشید،بنده روش غیر مستقیم برام انتخاب شده،نه شماره تلفنی و نه شماره شبایی ثبت شده ندارم،و امکان تغییر و ثبت هم فعلا امکانش نیس،بنظر شما بعد از اینکه شرکتهای استانی وارد بورس شدن میتونیم اطلاعاتمون رو ثبت کنیم؟!؟!

 • سلام
  در سهام عدالت روش من غیر مستقیم هستش آیا برای فروش سهام که قرار هستش از طریق صندوق های استانی انجام بشه باید سجام و احراز هویت انجام بشه؟

 • با سلام
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  ارزش سهام عدالت من در برگه عضویت و سهامداری 1 میلیون تومان هست. ولی در روش غیرمستقیم برای من مقدار سهام را 532 هزار تومن عنوان کردن. حالا باید چیکار کنم؟

  • سلام، ملاک دارایی شما عددی هست که در سایت سهام عدالت ذکر شده، موارد ثبت شده در برگه های سهام اهمیتی ندارند

 • سلام من روش مستقیم سهام عدالت رو انتخاب کردم ولی اصلا هیچ چیزی در موردش نمیدونم الان باید سهام رو بزاریم توی بورس ؟؟؟

 • سلام
  من روش غیر مستقیم را انتخاب کرده ام.
  آیا نیازی هست من در سامانه سحاب ثبت نام کنم؟
  برای کسانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند آیا ثبت نام در سامانه سحاب اجباری است؟
  اگر من هیچ اقدامی انجام ندهم دولت همانند گذشته سود سهامم را واریز میکند؟
  من میلی به فروش سهام خود ندارم.

  • سلام، ثبت نام و احراز هویت در سجام اجباری نیست اما با توجه به اینکه به زودی پرداخت سود سهام شرکت ها از این طریق انجام خواهد شد ترجیحا این کار رو انجام بدید

 • سلام
  دوست عزیز
  من میخواسم سهام عدالتم رو از روش غیر مستقیم به فروش برسونم یا تبدیل به پول کنم جدا از اینکه توی روش مستقیم قرار بگیره الان چیکار باید کنم
  ممنون میشم راهنماییم کنین.

  • سلام، شما باید صبر کنید تا شرکت سرمایه گذاری استان شما ثبت بشه و بعد بتونید سهام خودتون رو در این شرکت به فروش برسونید

 • ببخشید من روش غیر مستقیم رو انتخاب کردم،و همچنین در بازار بورس فعالیت دارم،باید دوباره به دریافت کد بورسی و سامانه سجام اقدام کنم؟؟؟؟

  • سلام، در صورت ثبت نام در سجام و احراز هویت در اون دیگه نیازی به انجام این کار ندارید

 • سلام من هیچ روشی انتخاب نکردم. ولی الان تو ماه مرداد برام پیام اومد که تو سجام ثبت نام کنم . الان ثبت نام کردم اما میترسم که کنترل سهام اومده باشه دست خودم سر در نمیارم چی شده الانن دقیقا

  • سلام، برای همه افرادی که روش مستقیم رو انتخاب نکرده اند ، به صورت خودکار روش غیر مستقیم انتخاب شده است.

 • سلام روش غیرمستقیم هستیم بایدبازسجام ثبت نام کنیم وکدبورسی بگیرواحرازهویت انجام بدیم

 • سلام زمان ثبت شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس تقریبا کی هست؟ اکثرا ۳۰ درصد ۱۹ میلیون نیم فروختن ما هنوز موندیم و هیچ کاری نمیتونیم انجام بدیم

  • سلام، طبق اخبار منتشر شده این شرکت ها تا اوایل شهریور ماه وارد بورس خواهند شد

 • سلام میشه بگین کین مجدد میشه آزادسازی انتخاب کرد واقعا پشیمونم ک غیرمستقیم زدم کی میشه مستقیم بزنم تا بتونم ۳۰ درصدش بفروشم؟

 • سلام هموطنان
  من یه سوال داشتم.روش غیرمستقیمم و سرباز صفر این مملکت و نیازبه پول و سواد چندان ندارم .فقط مخام بدونم پول کی به من میدن ؟ و چقدر؟ ارزش سهام من هم زده 4,920,000 ریال.
  لطفا رهنماییم کنیدد

  • سلام، در حال حاضر ارزش دقیق سهام در روش غیر مستقیم مشخص نیست هرچند که میتوان انتظار داشت که ارزش اون ها مشابه ارزش سهام در روش مستقیم باشد

 • معلوم نمیشه که انتقال سبد سهام عدالت به پورتفوی شخصی از کی ممکن میشه؟ تو سامانه عدالت مفی* که گفته همچین قابلیتی وجود نداره ؛ اگه اینطوری باشه روش مستقیم چه فایده ای داره ! فقط می شه فروخت .

  • سلام، فعلا خبری از انتقال این سهام به پورتفو کارگزاری ها نیست و فقط امکان فروش این سهام از طریق درگاه های ایجاد شده وجود دارد

 • با سلام آیا ارزش دارایی سهام عدالت در انتخاب روش غیر مستقیم از روش مستقیم پایین تر می باشد.

 • سلام از اولبن کسانی بودم که بعداز شنیدن خبر آزادسازی سهام مدیریت مستقبم را انتهاب کردم و تقریبا دوهفته بعد برای فروش30درصدمجاز سهامم ببانک رفتم گفتند اسم شما هنوز بالا نیامده وازآن تاربخ دوهفته دیگرم گذشته ولی جواب بانک همان است مشکل کجاست باتوجه به اینکه بادقت و بدون درصدی خطا روش مدیریت مستقیم را انتخاب وسیستم به موفق بودن عملکرد صحه گذاشته است چرا بانک فرمهای لازم را ارائه نمیدهد؟؟؟ ؟

 • من که روش غیر مستقیم را انتخاب کردم از کجا باید
  اقدام به فروش کنم می تونم ۳۰ درصد بفروشم
  لطفا اگه می دونید بگید

  • سلام، فعلا افرادی که روش غیر مستقیم رو انتخاب کردند باید تا ثبت شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس منتظر بمانند و امکان فروش سهامشون رو تا اون زمان ندارند

 • کسانیکه روش مستقیم انتخاب میکنند.از چه طریق سود سهام خود را دریافت کنند.همان شماره شبا کفایت میکنه؟

 • با سلام لطفا راهنمایی بفرمایید بنده به دلیل مشغله کاری نتوانستم روش مستقیم را انتخاب کنم و الان هم میخواهم روش مستقیم را انتخاب کنم اما روش مستقیم غیر فعال هست . چیکار کنم؟

  • سلام، بعد از پایان مهلت تعیین روش برای تمام افرادی که روش مستقیم را انتخاب نکردند روش غیر مستقیم انتخاب شده و فعلا امکان تغییر آن وجود ندارد