دوج کوین (Dogecoin) چیست و چگونه یک ارز دیجیتال محبوب شد؟

دوج کوین (Dogecoin) چیست و چگونه یک ارز دیجیتال محبوب شد؟

این روزها شهرت و محبوبیت بیت کوین بسیار افزایش یافته و اکثر مردم سراسر دنیا ارزهای دیجیتال را با Bitcoin می‌شناسند. در عین حال بطور همزمان ارزهای رمزپایه دیگری هم مانند دوج کوین هستند که توجه افراد زیادی را به خود جذب کرده‌اند و توانسته اند عملکرد خوبی از خود نشان دهند. در این مطلب شما را با ارز رمزپایه دوج کوین (DOGE)، استخراج، قیمت و نحوه عملکرد آن آشنا می‌کنیم.

مردم آنقدر از بیت کوین صحبت می‌کنند که گویی فراموش کرده‌اند هزاران ارز دیجیتال دیگر هم وجود دارد. ارزهای دیجیتالی که ممکن است حتی از بیت‌کوین بهتر باشند و بر مبنای تکنولوژی های پیشرفته تری کار کنند. ارزهای رمزنگاری شده علاوه بر دیجیتال بودن می‌توانند انجمن‌هایی بزرگ برای توسعه دهندگان و افراد فنی باشند. یکی از آلت‌کوین‌هایی که انجمنی بزرگ و در حال رشد در سراسر دنیا دارد، ارز رمزپایه Dogecoin است.

دسامبر سال 2013 میلادی ارزش یک واحد بیت کوین (BTC) از 0.1 دلار در سال 2009 میلادی به 1083.14 دلار رسید، این اتفاق باعث شد دنیا ارزهای دیجیتال را جدی‌تر بگیرد. اما بیلی مارکوس (Billy Markus) و جکسون پالمر (Jackson Palmer) بر این باور بودند که ارزهای رمزنگاری شده بیش از حد جدی گرفته شده‌اند. آنها عقیده داشتند که ارزهای دیجیتال فقط باید برای سرگرمی مورد استفاده قرار گیرند نه به عنوان پولی که می‌شود با آن همه کار کرد. بنابراین تصمیم گرفتند کوین انحصاری خود با نام Dogecoin را بسازند.

بنیانگذاران دوج کوین
Billy Markus (سمت راست) و Jackson Palmer (سمت چپ)

اگر چیزی باشد که دنیای اینترنت آن را بیشتر از اخبار بلاک‌چین و ارز دیجیتال دوست داشته باشد، قطعا آن یک چیز میم (Meme) ها یا همان جوک های اینترنتی هستند. یکی از محبوب ترین میم‌ها در تاریخ اینترنت دوج کوین است که در سال 2013 و با افزایش طرفداران نژاد سگ شیبا اینو محبوبیت آن به اوج خود رسید. نام و لوگوی این ارز رمزپایه از جوک اینترنتی (Meme) محبوب و نژاد سگ شیبا اینو (Shiba Inu) که قبلا درباره آن صحبت شد برگرفته شده است. (تلفظ صحیح آن دوژ است)

زمانی که بیلی مارکوس و جکسون پالمر Dogecoin را خلق کردند بیشتر جنبه سرگرمی و میم بودن آن را در نظر گرفته بودند و ابتدا قرار بود از دوج کوین برای کمک به تولیدکنندگان محتوا استفاده شود. اما مانند اغلب میم‌ها دوج کوین به سرعت توانست در شبکه‌های اجتماعی نظیر ردیت (Reddit) و توییتر محبوبیت زیادی کسب کند و به یکی از انجمن‌های بزرگ در دنیا تبدیل شود.

در یک نگاه کلی دوج کوین یک ارز دیجیتال متن باز برای کاربران اینترنت در سراسر دنیا است که اواخر سال 2013 میلادی بر مبنای فورکی روی شبکه لایت کوین ساخته شد. از این رمزارز معمولا به عنوان ارز دیجیتالی مهربان یاد می‌شود؛ زیرا این ارز رمزپایه از زمان موفقیتش، کمک‌های خیریه زیادی انجام داده است. طرفداران آن که اغلب در Dogecoin Foundation کارهای خاصی (معمولا نیکوکارانه) انجام می‌دهند و خود را “Shibes” می‌نامند.

تاریخچه پیدایش دوج کوین : جوکی که تبدیل به واقعیت شد!

سال 2013 میلادی – جکسون پالمر مدیر محصول و تحلیل‌گر داده شرکت ادوبی (Adobe) در سیدنی استرالیا تصمیم گرفت که با ارزهای دیجیتال که هرروز به تعداد آن‌ها افزوده می‌شد شوخی کند. بنابراین به شوخی متنی در توییتر خود گذاشت که در آن نوشته بود در ارز دیجیتالی جدید که نام آن دوج کوین است سرمایه‌گذاری کرده و این ارز دیجیتال توانایی تبدیل شدن به یکی از بهترین ارزهای رمزپایه در دنیا را دارد. اما در واقع ارز دیجیتالی با این نام اصلاً وجود نداشت !

دسامبر سال 2013 میلادی – پالمر سایتی با نام Dogecoin ایجاد کرد و در صفحه اصلی این سایت عکس سکه‌ای را گذاشت که روی آن یک سگ قرار داشت. همچنین در متنی روی این سایت اشاره شده بود که اگر شخصی قصد تبدیل دوج کوین به واقعیت را دارد با او تماس بگیرد. درست در همان زمان در آمریکا برنامه نویسی به نام بیلی مارکوس در حال برنامه نویسی و ساخت ارز دیجیتال انحصاری خود بود که اتفاقی با این وب سایت آشنا شد و پس از تماس با جکسون پالمر با یکدیگر ارز دیجیتال دوج کوین را بر مبنای کدهای بلاک‌چین بیت کوین و استخراج مشابه با آن، از یک شوخی به واقعیت تبدیل کردند.

25 دسامبر سال 2013 میلادی – اولین سرقت کوین های DOGE در این تاریخ اتفاق افتاد. طی این سرقت میلیون‌ها دوژکوین از طریق هک کیف پول DogeWallet دزدیده شدند.

ژانویه سال 2014 میلادی – به لطف اینترنت و شبکه‌های اجتماعی دوج‌کوین توانست به سرعت محبوبیت پیدا کند و انجمن بزرگی در سراسر دنیا تشکیل دهد. ارزش بازار Dogecoin تنها پس از یک ماه به 60 میلیون دلار رسید. در این تاریخ حجم معاملات دوج کوین برای مدت کوتاهی حتی از بیت کوین (و سایر ارزهای دیجیتال) هم بیشتر بود.

 دسامبر سال 2019 میلادی – در زمان نگارش این مطلب ارزش بازار دوج کوین بیش از 280 میلیون دلار بوده و در رتبه 30 بهترین ارزهای دیجیتال دنیا قرار دارد.

جولای سال 2019 میلادی –پلتفرم بایننس در وبلاگ خود اعلام کرد که جفت‌ رمزارزهای دوج‌کوین مانند BNB، USDT و USD در این صرافی لیست خواهند شد. این خبر باعث افزایش ناگهانی 30 درصدی قیمت دوج کوین شد و پامپ دوج کوین رخ داد.

جولای سال 2020 میلادی- کاربران تیک‌تاک با چالشی جدید ترغیب کاربران برای خرید دوج کوین را آغاز کردند. با اینکه این حرکت باعث یک پامپ قیمتی در دوج کوین شد با این حال پس از گذشت چند روز، این ارز دیجیتال با کاهش 20 درصدی روبرو شد.
آگوست سال 2021 میلادی- قیمت هر DOGE در زمان نگارش این متن 0.291 دلار بوده و در رتبه 7ام ارزهای دیجیتال قرار دارد.

حواشی‌ای که ایلان ماسک برای دوج کوین رقم زد!

دنیای ارزهای دیجیتال بسیار عجیب است. آنقدر عجیب، که می‌تواند با توئیت شخصی همچون ایلان ماسک، در رتبه‌بندی رمز ارزها جابه‌جا شود. اگرچه مشخص نیست که حمایت ماسک جدی است یا خیر ، اما توییت های او با اشاره به این آلت کوین بر قیمت و ارزش آن تأثیر گذاشته است.
همه‌چیز از پاسخ ایلان ماسک به یک کامنت در توئیتر در 2 آوریل 2019 آغاز شد. “Dogecoin ممکن است رمز ارز مورد علاقه من باشد. خیلی باحاله. ” پس از این اتفاق یک نظرسنجی راه‌اندازی شد که به نظر شما چه کسی می‌تواند مدیرعامل دوج کوین باشد؟ این رای‌گیری با 3581 رای انجام و ماسک با 49 درصد آرا به عنوان مدیرعامل Dogecoin برنده اعلام کرد.

dogecoin

در 17 ژوئن 2020، ماسک در پاسخ به یوتیوبری که تقاضای بیت‌کوین کرده بود جواب داد: «اوه! من فقط دو می‌فروشم»
4 فوریه سال 2021، ایلان ماسک با توئیت یک تصویر و جمله دوج کوین پول مردم است با حمایت افراد مشهور بسیاری روبرو شد و برای چندمین بار دلیلی بر افزایش آلت کوین دوج بود.

با این اوصاف، صحبت‌های ماسک همیشه باعث رشد دوج کوین نبوده. برای مثال پس از حضور این میلیاردر آمریکایی در برنامه Saturday Night Live در اردیبهشت ماه گذشته، که از شبکه NBC پخش شد؛ پس از سوالات مکرر کارشناسان برنامه درباره دوج‌ کوین، و پاسخ‌ ماسک با این جمله که: «دوج کوین از ابتدا برای شوخی ایجاد شده است»! این آلت کوین کاهش شدیدی را در قیمت خود تجربه کرد.

در جولای سال جاری نیز، ایلان ماسک با تغییر عکس پروفایل خود در حالی که عینک دودی بر چشم زده و تصویر سگ شیبونا بر روی آن منعکس شده باعث افزایش 20 درصدی قیمت دوج کوین شد. و همچنان داستان این توئیت‌ها ادامه دارد!

فستیوالی با طعم کریپتوکارنسی

اولین فستیوال دوج کوین با عنوان دوج پلوزا dogepalooza در مهرماه سال جاری در مکزیک برگزار می‌شود. این جشن که با شعار «هر روز خوب کار کن» و با هدف کمک به نهادها و خیریه‌های آسیب‌دیده در دوران کرونا برگزار می‌شود، یک فستیوال موسیقی است که در کنار آن برای آشنایی بیشتر کاربران با ارز دیجیتال دوج آموزش‌هایی نیز داده خواهد شد.

دوج‌کوین به قدری به رشد خود در بین رمز ارزهای دیجیتال امیدوار است که در سایت فستیوال خود نوشته: « Dogecoin این پتانسیل را دارد که ارز آینده زمین ، مریخ و فراتر از آن باشد.»
ایلان ماسک نیز نسبت به این فستیوال واکنش نشان داده و آن را ایده‌ای بامزه توصیف کرده است.

طرفداران Dogecoin در چه کارهایی از این ارز دیجیتال استفاده می‌کنند؟

طرفداران دوج کوین در چه کارهایی از این ارز دیجیتال استفاده می‌کنند؟

گفتیم طرفداران دوج کوین که خود را Shibes می‌نامند، کارهای مختلفی از جمله امور خیرخواهانه انجام می‌دهند. حال که با ارز رمزپایه Dogecoin آشنا شدید بهتر است بدانید که در چه کارهایی از این ارز دیجیتال محبوب استفاده می‌شود. چند نمونه از این کارها عبارتند از:

 • سال 2014 انجمن طرفدران دوج کوین مبلغی بالغ بر 50 هزار دلار به تیم تیراندازی جامائیکا برای شرکت در بازی‌های المپیک زمستانی سوچی کمک کردند.
 • سال 2014 در روز جهانی آب انجمن طرفداران دوج کوین بیش از 30 هزار دلار بابت ساخت تصفیه آب چاه در کنیا کمک کرد.
 • سال 2014 انجمن طرفداران دوج کوین به عنوان اسپانسر، مبلغی بالغ بر 55 هزار دلار در مسابقات اتومبیلرانی NASCAR به فردی به نام جاش ویس پرداخت کردند.

در شبکه‌های اجتماعی مختلف از جمله Reddit دوج کوین طرفداران زیادی دارد که برای تولید محتوای خوب برای یکدیگر DOGE ارسال می‌کنند. و همچنین با استفاده از این انجمن برای اهداف خیرخواهانه پول جمع‌آوری می‌کنند. از جمله انجمن‌های خیریه دوج کوین در Reddit می‌توان به DogePizza و Socks For The Homeless اشاره کرد.

دوج کوین (Dogecoin) چگونه کار می‌کند؟

دوج کوین فورکی روی شبکه لاکی کوین (Luckycoin) است که خود فورکی روی لایت کوین (Litecoin) و در نهایت لایت کوین فورکی روی بلاک چین بیت کوین است. دوج کوین دقیقا مشابه بیت کوین و لایت کوین استخراج می‌شود و مانند آنها از الگوریتم گواهی اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند.

اواخر سال 2014 میلادی از ادغام استخراج لایت کوین و دوج‌کوین هارد فورکی به وجود آمد. همچنین هاردفورکی دیگر با نام دوج تریوم (Dogethereum) در سال 2018 در انجمن Bitcointalk معرفی شد که اطلاعات کمی از آن در دسترس است. در واقع دوج تریوم یکی از تست‌های اولیه TrueBit روی شبکه اتریوم (Ethereum) است.

دوج کوین قیمت بالایی ندارد و دلیل اصلی آن عرضه نامحدود کوین‌های آن است. مقدار کوین‌های قابل عرضه دوج کوین برخلاف اکثر ارزهای دیجیتال نامحدود است. بنابراین قیمت آن در مقایسه با سایر ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین و لایت کوین که عرضه آنها محدود است، احتمالا افزایش چندانی نداشته باشد.

در تاریخ 11 جولای سال 2018 تعداد کوین‌های عرضه شده دوج کوین 115,239,765,321 DOGE بود که این مقدار در 19 آوریل سال 2019 میلادی به 119,115,609,784 عدد رسید. بیشترین قیمت ارز دیجیتال دوج کوین تا به حال 0.017741 دلار بوده است که در تاریخ 7 ژانویه سال 2018 به این مقدار رسیده است. طبق آمارهای موجود در این تاریخ، ارزش بازار این رمزارز بالغ بر 2 میلیارد دلار گزارش شده است. همچنین بر اساس گزارش صرافی های ارز دیجیتال روزانه مبلغی بالغ بر 20 میلیون دلار صرف معاملات دوج کوین در سراسر دنیا می‌شود.

عملکرد شبکه دوج‌کوین بسیار شبیه به بلاک‌چین بیت‌کوین است. شاید این مثال درک چگونگی عملکرد دوج کوین را آسان‌تر کند. فرض کنید تام قصد در ایتالیا قصد ارسال 20 DOGE برای جک در آلمان دارد. مراحل انجام این فرآیند به ترتیب زیر است:

 • تام 20 DOGE برای جک ارسال می‌کند.
 • نودها در بلاک چین دوج کوین حساب تام را بررسی می‌کنند تا از اینکه 20 DOGE در حساب خود دارد، اطمینان حاصل کنند. اگر بیش از نصف نودهای شبکه (51%) تایید کنند که تام این مقدار را در حساب خود دارد، تراکنش تایید و به بلاک‌چین اضافه می‌شود.
 • 20 DOGE به آدرس کیف پول جک ارسال می‌شود و جک آن‌ها را دریافت می‌کند.

تفاوت بیت کوین و دوج کوین

تفاوت بیت کوین و دوج کوین

ارز رمزنگاری شده Dogecoin از لحاظ نحوه عملکرد بسیار شبیه به Litecoin و Bitcoin است. با این وجود تفاوت‌هایی بین آن‌ها وجود دارد که به شرح جدول زیر میباشد:

ردیف معیار بیت کوین (Bitcoin) دوج کوین (Dogecoin)
1 سال ساخت 2009 میلادی2013 میلادی
2 مخترع ساتوشی ناکاموتو جکسون پالمر و بیلی مارکوس
3 الگوریتم SHA – 256 Scrypt
4 تعداد کل کوین های قابل عرضه 21,000,000 نامحدود
6 حجم بلاک چین 20 گیگابایت 5.1 گیگابایت
7 زمان ایجاد بلاک 10 دقیقه 1 دقیقه
8 تعداد تراکنش‌ها در هر ثانیه 5 الی 6 تراکنش 60 تراکنش
9 پاداش استخراج به ازای هر بلاک 12.5 بیت کوین 10,000 دوج کوین

استخراج دوج کوین چگونه است؟

نودها برای خدماتی که انجام می‌دهند (بررسی و تأیید تراکنش ها) به عنوان پاداش دوج کوین دریافت می‌کنند که به این فرآیند به اصطلاح ماینینگ دوج کوین یا استخراج گفته می‌شود. استخراج دوج کوین عملیاتی است که افراد برای چک کردن تراکنش‌های شبکه و تایید آن‌ها به عنوان پاداش DOGE دریافت می‌کنند. در حال حاضر پاداش استخراج شبکه دوج کوین برای هر بلوک 10,000 DOGE است.

این کار براساس الگوریتم گواهی اثبات کار (Proof Of Work) انجام می‌شود؛ به این معنی که شما برای انجام عملیات مذکور باید مقداری کار انجام دهید که هر سال سختی آن بیشتر می‌شود. در واقع باید مسئله ریاضی پیچیده‌ ای را حل کنید. این عملیات توسط انسان قابل انجام نیست، بنابراین باید از دستگاه‌های استخراج استفاده کرد. برای استخراج ارز دیجیتال Dogecoin دو گزینه خواهید داشت:

 1. به صورت انفرادی
 2. به صورت مشارکتی با استفاده از استخرهای استخراج
استخراج دوج کوین چگونه است؟

منظور از استخر استخراج ماینرهایی هستند (افراد مختلف) که قدرت پردازشی کامپیوتر و دستگاه‌‌های استخراج خود را با هم به اشتراک می‌گذارند تا شانس حدش زدن هش بلاک بیشتر شده و در نهایت در مدت زمان کمتری به پاداش شبکه دست بیابند.

برای استخراج دوج کوین از دستگاه‌های مختلفی می‌توانید استفاده کنید. از جمله این دستگاه‌ها موارد زیر را می‌توان نام برد:

 • پردازشگر کامپیوتر (CPU)
 • کارت گرافیک (GPU) مانند: SAPPHIRE Pulse Radeon RX 580 – Nvidia GeForce GTX – ASUS RX Vega 64
 • استفاده از دستگاه‌های استخراج ASIC مانند: Innosilicon A2 Terminator – Bitmain Antminer L3 – BW L21 Scrypt Miner

قیمت دوج کوین (DOGE) از ابتدا تا کنون

ارز رمزنگاری شده Dogecoin با قیمت اولیه 0.000299 دلار در سال 2013 میلادی کار خود را آغاز کرد. موفقیتی که دوج کوین امروز کسب کرده بسیار دور از انتظار بود. افزایش تقاضا برای این ارز دیجیتال باعث شد تا در سال 2014 مدت زمان کوتاهی حجم معاملات آن حتی از بیت کوین هم بیشتر شود. در سال 2018 میلادی با شناخته‌تر شدن ارزهای دیجیتال و افزایش محبوبیت آنها Dogecoin توانست در لیست 20 ارز دیجیتال برتر خود را جای دهد.

نمودار قیمت دوج کوین از ابتدا تا کنون

با فراز و نشیب‌های قیمتی در دوج کوین و حمایت‌های توئیتری افراد سرشناسی نظیر ایلان ماسک از این رمز ارز، در حال حاضر قیمت دوج کوین به 0.291 دلار رسیده. با این حال باید دید برنامه‌ها و حواشی دیگر این ارز دیجیتال همانند فستیوال پاییزه، می‌تواند پامپ صعودی دیگری را رقم بزند یا خیر!

dogrcoin-price.png

ذخیره سازی ارز رمزنگاری شده Dogecoin

بعد از خرید یا استخراج دوج کوین باید کوین‌های خود را در جایی امن نگهداری کنید. همانند پول نقد که در کیف پول خود می‌گذارید و همیشه حواستان به آن است، برای نگهداری و ذخیره ارزهای دیجیتال هم باید از کیف پول‌های دیجیتال مناسب استفاده کنید.

مانند ارزهای دیجیتال که هر روز به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود، کیف پول‌های دیجیتالی زیادی هم وارد بازار شده که همه آنها از میزان امنیت یکسانی برخوردار نیستند. به همین دلیل باید بهترین کیف پول دیجیتال را برای نگهداری دوج کوین و سایر ارزهای دیجیتال انتخاب کنید. بر این اساس بهترین کیف پول‌ها برای نگهداری DOGE عبارتند از:

 • کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس (Ledger Nano S)
 • کیف پول سخت افزاری کیپ کی (KeepKey)
 • کیف پول اکسودوس (Exodus)
 • کیف پول سخت‌افزاری تروز (Trezor)
 • کیف پول نرم افزاری Jaxx
 • کیف پول نرم افزاری Dogecoin Wallet
 • کیف پول موبایل Coinomi
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سیگنال میخوام سیگنال دوج کویین
  کی بخرم وکی بفروشم
  کلا ضررمیکنم به من کمک کنید

  • سلام
   برای ورود به بازار حتما آموزش ببینید
   تمام آموزش‌های مورد نیاز به صورت رایگان در سایت و اپلیکیشن موجود است

   • سلام دوست عزیز
    دوج کوین یک کوین میباشد یعنی خودش شبکه ی بلاکچینی دارد اما میتوان آنرا بر بسترهای دیگر نیز انتقال داد مانند بسترbep20

  • سلام، دوج کوین از لحاظ بنیادی نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر، بنیاد ضعیف تری دارد و اگر به دنبال سرمایه‌گذاری بلند مدت هستید بهتر است ارزدیجیتال دیگری انتخاب کنید

 • لطفا اطلاعات جدید در مورد دویچ کوین برام ارسال نمایید با تشکر

  • نمودار دوج رو میتونید در اپ سیگنال مشاهده کنید