همه چیز درباره توکن ERC20 مبتنی بر بلاک چین اتریوم

همه چیز درباره توکن ERC20 مبتنی بر بلاک چین اتریوم

در فضای ارزهای رمزنگاری شده کلمات اختصاری زیادی وجود دارد که باعث سردرگمی افراد تازه کار می‌شود. اما بسیاری از مواقع این کلمات اختصاری گیج‌کننده فقط ترکیبی از حروف و اعداد هستند که به راحتی قابل درک هستند. اگر تازه با ارزهای دیجیتال و بخصوص ارز دیجیتال اتریوم (Ethereum) آشنا شده باشید، احتمالا واژه توکن ERC-20 به گوشتان خورده باشد. به زبان ساده می توان گفت توکن ERC20 ارز دیجیتال است که روی بلاک چین اتریوم ساخته می‌شود. در این مقاله با توکن‌ و استاندارد ERC20 و چگونگی عملکرد آن آشنا خواهیم شد.

توکن چیست؟

توکن ERC20 چیست؟

اغلب به جای توکن از واژه ارز دیجیتال (یا ارز رمزپایه) استفاده می‌شود، در حالی که از لحاظ فنی درست نیست و این دو تفاوت عمده‌ای با یکدیگر دارند. در زیر تعریف توکن به صورت خلاصه و کلی بیان شده است:

توکن (Token) ارز رمزپایه ای است که روی بلاک چین رمزارز دیگری ساخته و اجرا می‌شود و خود بصورت منحصربفرد بلاک چین مستقلی ندارد.

در حال حاضر به دلیل وجود قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) برای ساخت توکن ها در بیشتر مواقع از بلاک چین اتریوم استفاده می‌شود. پس همانطور که گفته شد توکن هایی که روی بلاک چین اتریوم ساخته می‌شوند، توکن ERC20 نام دارند.


معنی عبارت ERC چیست؟


ERC مخفف عبارت های “Ethereum Request for Comment” بوده و عدد 20 هم نشان دهنده یک شناسه خاص برای پروتکل ERC میباشد. با افزایش تعداد برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) روی شبکه های مختلف، داشتن نظم و ثبات در بلاک چین اهمیت زیادی خواهد داشت؛ در غیر این صورت شبکه نمی‌تواند جوابگوی تمامی تراکنش‌ها با سرعت مناسب باشد.

استاندارد ERC20 پروتکلی متشکل از یکسری قوانین تعریف شده برای بهبود بلاک‌چین اتریوم است که توکن ها و پروژه هایی که با استفاده از قراردادهای هوشمند قصد اجرا و توکنیزه شدن روی این بلاک چین را دارند (همان توکن‌های ERC20)، باید از آنها پیروی کنند و پس از پیروی از این قوانین و ساخت توکن خود از طریق عرضه اولیه سکه (ICO) جذب سرمایه کنند. این قوانین مشخص می‌کنند که توکن‌ها روی شبکه اتریوم چگونه عمل کنند. پیروی از این قوانین برای افزایش ثبات و انسجام شبکه امری ضروری است.

در حال حاضر توسعه دهندگان روی شبکه اتریوم به عنوان اولین پلتفرم پوشش دهنده قراردادهای هوشمند بیش از ده هزار قرارداد توکن ERC20 ایجاد کرده‌اند. همچنین طبق مطالعه‌ای که توسط جستجوگر محبوب بلاک چین اتریوم “Etherscan” انجام شد، مشخص گردید که تا ماه می سال 2018 میلادی بیش از 83,000 توکن ERC20 در شبکه اتریوم ایجاد شده است.

توکن ERC20 چیست و چگونه کار می‌کند؟

با بررسی سایت CoinMarketCap جای هیچگونه تعجبی نیست که اتریوم این روزها به یکی از بازیگران اصلی دنیای بلاک چین تبدیل شده است. می‌شود با اطمینان گفت که دلیل اصلی این موفقیت قابلیت ویژۀ اتریوم یعنی قراردادهای هوشمند هستند. تنوع قراردادهای هوشمند در بستر اتریوم این امکان را برای هر توسعه دهنده یا شخص فراهم کرده است، تا بتواند توکن یا پروژه خود را روی بلاک چین اتریوم پیاده سازی کند و همانطور که گفته شد منظور از توکن ERC20 توکن هایی است که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته می‌شوند.


توابع اصلی و اجباری استاندارد ERC20


یک توکن در صورتی توکن ERC20 به شمار می‌آید که از شش تابع اصلی زیر پیروی کند:

 1. totalSupply : این تابع مشخص کننده تعداد کل عرضه یک توکن ERC20 خاص است که می‌خواهد روی بلاک چین اتریوم عرضه شود. هدف اصلی از این تابع مشخص شدن تعداد توکن های نهایی و موجود در شبکه است.
 2. balanceOf : این تابع تعداد توکن های یک آدرس خاص (در اینجا تعداد توکن هایی که صاحب قرارداد هوشمند در حساب خود دارد) را نشان می‌دهد.
 3. approve : بعد از اینکه مانده حساب کاربر چک شد، صاحب قرارداد هوشمند می‌تواند تأییدیه‌ای به کاربر بدهد تا بتواند تعداد توکن های مورد نیازش را از آدرس قرارداد برداشت کند. در واقع این تابع اعتبارسنجی تراکنش را براساس مقدار کل توکن ها و مانده حساب کاربران برای جلوگیری از جعل و کلاهبرداری انجام می‌دهد.
 4. transfer : پس از چک کردن و اعتبارسنجی کاربر (اینکه آیا کاربر برای انجام تراکنش در حساب خود توکن کافی دارد یا خیر) توسط قرارداد، با استفاده از این تابع صاحب قرارداد توکن‌ها را برای کاربران ارسال می‌کند. در واقع این تابع به صاحب قرارداد امکان ارسال توکن به آدرس های دیگر را می‌دهد. فرایند انتقال توکن در این تابع به صورت اتومات نیست. تابع دیگری، وظیفه انتقال اتومات توکن‌ها را برعهده دارد. دقت داشته باشید که در صورت کافی نبودن توکن در آدرس مبدا، فرآیند transfer پایان می‌یابد.
 5. transferFrom : برای درک بهتر چگونکی کارکرد این تابع را با ذکر مثالی بیان می‌کنیم. همه ما بصورت ماهانه باید هزینه‌هایی از جمله اجاره و قبوض را پرداخت کنیم. با استفاده از این تابع در قرارداد هوشمند می‌توانید سیستم پرداختی پیاده‌سازی کنید که بصورت خودکار این پرداخت‌ها را انجام دهد. در واقع این تابع به شما امکان اتومات کردن پرداخت‌ها و واریز به یک حساب خاص را می‌دهد.
 6. allowance : به منظور اجرای هر تراکنش یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که قرارداد هوشمند باید آن را شناسایی کند، مانده حساب کاربر است. کاربر باید حداقل توکن مورد نیاز برای انجام تراکنش را داشته باشد. کاربرد این تابع در قرادادهای ERC20 این است که اگر کاربر حداقل توکن مورد نیاز برای انجام تراکنش را نداشت، این تابع تراکنش را بصورت خودکار کنسل کند.

توابع اختیاری استاندارد ERC20


علاوه بر توابع اصلی که باید در استاندارد ERC20 استفاده شود، این استاندارد سه تابع دیگر دارد که استفاده از آنها کاملاً اختیاری است. این سه تابع اختیاری عبارتند از:

 1. Token Name : نامگذاری روی توکنی که می‌سازید لزومی نیست، اما به عنوان یک گزینه اختیاری خوب است و می تواند بیانگر اطلاعات هویتی توکن شما باشد.
 2. SYM : از این تابع برای انحصاری کردن یک توکن از سایر توکن‌ها با تعریف نمادی برای آن استفاده می‌شود. نمادهای انتخابی برای توکن‌ها معمولاً سه تا چهار حرفی و منحصر بفرد هستند. USDT و ETH، نمونه‌هایی از این نماد اختصاری مربوط به توکن‌ها هستند.
 3. Decimals : این تابع مشخص می‌کند که توکن تا چند واحد اعشار بخش پذیر می باشد و در واقع مشخص کننده کوچکترین جزء یک توکن است. به طور کلی، بازه اعداد 1 تا 18 را می‌توان برای تابع Decimals استفاده کرد. عددی که معمولا برای این تابع روی شبکه اتریوم استفاده می‌شود معادل 18 است.

نمونه کدنویسی توکن ERC20

حالا که با تمامی توابع ERC20 آشنا شدید، می توانید در تصویر زیر بخشی از کد یک قرارداد هوشمند برای توکن ERC20 را مشاهده کنید. این کد از گیت هاب (GitHub) گرفته شده است.

نمونه کدنویسی توکن ERC20

لیست برترین توکن های ERC20 در بازار ارزهای دیجیتال

براساس آمار بدست آمده، لیست 10 توکن برتر ERC-20 به لحاظ سرمایه در گردش تا امروز یعنی سال 2021 براساس تصویر زیر است.

بهترین توکن های ERC-20

با این وجود، لیست ده توکن ERC-20 زیر از جمله توکن‌های پر طرفدار سال 2021 محسوب می‌شوند:

• Chainlink (LINK)
• Tether (USDT)
• Shiba Inu (SHIB)
• Wrapped Bitcoin (WBTC)
• OmiseGO (OMG)
• 0x (ZRX)
• Maker (MKR)
• Augur (REP)
• Golem (GNT)

مزایا و معایب توکن ERC20


مزایا


 • اولین مزیت ساختار توکن های ERC20 است. همانطور که پیشتر گفته شد یک توکن برای اینکه بتواند ERC20 باشد باید از مجموعه قوانین تعریف شده پیروی کند. حال فرض کنید هر شخصی توکن خود را با توابع دلخواه خود و بدون توجه به این قواعد می‌ساخت. این کار باعث بروز مشکلات زیادی از جمله مشکلات ذخیره‌سازی توکن‌ها در کیف پول، لیست کردن توکن ها در صرافی های ارز دیجیتال، مبادلات توکن ها، خرابی و آسیپ پذیر شدن قراردادهای هوشمند و … میشد. با وجود استاندارد ERC20 تمامی این مشکلات رفع شده است.
 • از آنجایی که توکن‌های ERC20 روی بستر بلاک چین اتریوم و طبق قواعد آن ساخته می‌شوند، ساخت و توسعه آنها برای توسعه دهندگان بسیار راحت‌تر از حالتیست که بخواهند یک توکن را از صفر طراحی کنند و بسازند.
 • یکی دیگر از مزایای توکن های ERC-20 نقدشوندگی آنها است. اگر پروژه‌ها در شبکه اتریوم فعال باشند و با یکدیگر بصورت مستمر در ارتباط باشند و مبادله کنند، این عمل باعث افزایش پروژه‌ها و در نتیجه افزایش کاربران شبکه و گردش بیشتر توکن‌های ERC20 و افزایش نقدشوندگی در شبکه می‌شود.
 • از دیگر مزایای این توکن‌ها می‌توان به یکریختی توکن ها، سادگی لیست شدن در صرافی ها برای مبادله، ارتباط با قراردادهای هوشمند و سازگاری با کیف پول‌های مختلف اشاره نمود.

معایب


 • اولین عیب توکن های ERC-20 مشکل تابع () transfer است. در شبکه اتریوم دو نوع حساب وجو دارد؛ حساب‌های خارجی یا EOA که توسط کلیدهای خصوصی کنترل می‌شوند و نوع دوم حساب‌های قرادادی است که توسط کدهای آن قرارداد کنترل می‌شوند. اگر شما بخواهید با یک حساب EOA در ارتباط باشید می‌توانید با استفاده از تابع transfer توکن‌های مورد نیاز را ارسال کنید. اما اگر قصد ارتباط و ارسال توکن به حساب‌های قراردادی با استفاده از تابع transfer را داشته باشید، احتمالا با باگی مواجه می‌‌شوید که تاکنون باعث از دست رفتن میلیون‌ها دلار پول در این شبکه شده است. مشکل اصلی این تابع این است که پس از اجرا به گیرنده هیچ اطلاعی داده نمی‌شود، حتی اگر تراکنش موفق بوده باشد. به عنوان مثال اگر شما توکن خود را به آدرس اشتباهی ارسال کنید چون گیرنده از دریافت توکن ها مطلع نمی‌شود، تراکنش برگشت نمی‌خورد و شما توکن هایتان را از دست می‌دهید. البته برای حل این مشکل اتریوم استاندارد جدیدی به نام ERC223 معرفی کرده است.
 • یکی دیگر از بزرگترین انتقاداتی که به توکن و استاندارد ERC20 وارد است، این است که ساخت توکن های اختصاصی را برای افراد بسیار راحت کرده؛ در نتیجه بازار ارزهای دیجیتال از توکن های بی‌فایده و عرضه اولیه های تقلبی پر میشود.
 • استاندارد ERC20 محدودیتی برای batchOverflow در نظر نگرفته است. این مشکل باعث می‌شود مبلغی بیشتر از موجودی یک حساب خرج بشود. هکرها با استفاده از این مشکل میتوانند مقادیر زیادی توکن بدست بیاورند.

بهترین کیف پول توکن ERC20

بهترین کیف پول توکن ERC20

حال که با توکن و استاندارد ERC20 و نحوه عملکرد آن آشنا شدید، اگر قصد خرید این توکن ها را دارید قبل از آن باید کیف پولی خوب برای نگهداری آن‌ها انتخاب کنید. بهترین کیف پول های ERC-20 به شرح زیر میباشند:


کیف پول CoolWallet S


معرفی کیف پول CoolWallet S برای توکن ERC20

برای کاربرانی که به دنبال امنیت بالا هستند، کیف پول CoolWallet S گزینه مناسبی است. این کیف پول گزینه‌ای مناسب برای نگهداری اتریوم، توکن‌های ERC20 و سایر ارزهای دیجیتال بصورت آفلاین است. این کیف پول به شما امکان ذخیره‌سازی کلیه توکن‌های ERC20 را می‌دهد. جالب است بدانید که کیف پول CoolWallet S در جایگاه نخستین کیف پول سخت افزاری موبایلی قرار می‌گیرد.

کیف پول CoolWallet S با سیستم عامل‌های اندروید و iOS کاملا سازگار است. از دیگر ویژگی‌های این کیف پول می‌توان به ضد آب بودن، ضد حرارت بودن، ضد ضربه بودن و مقاومت در برابر سرما و گرما اشاره کرد. بنابراین با انتخاب این کیف پول علاوه بر اینکه از خطرات هک و دزدی به علت امنیت بالای آن در امان هستید، عناصر طبیعی (گرما، سرما، آب و …) نیز نمی‌توانند به دارایی های دیجیتالی شما آسیبی بزنند. سایز کیف پول CoolWallet S همانند ابعاد یک کارت بانکی می‌باشد.


کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano S)


معرفی کیف پول لجر نانو اس برای توکن ERC20

این کیف پول اکثر آلت کوین‌ها و توکن ها را پشتیبانی می‌کند و علاوه بر آن با تمامی کیف پول های سخت افزاری دیگر نیز سازگار است. در حال حاضر لجر نانو اس یکی از شناخته شده ترین و محبوب ترین گزینه‌ها برای نگهداری اتریوم و توکن های ERC20 است. به طوری که این کیف پول می‌تواند بیشتر از 1300 ارز را پشتیبانی نماید.

این کیف پول امکان برقراری ارتباط با بلاک چین اتریوم را نیز به کاربر از طریق کامپیوتر می‌دهد. به علاوه همانطور که گفته شد کیف پول لجر با تعداد زیادی از کیف پول های ارز دیجیتال دیگر از جمله الکتروم (Electrum)، مای اتر ولت (MyEtherWallet) و مای‌سلیوم (MyCelium) سازگار است.


کیف پول سخت‌افزاری Trezor model T


والت ترزور

کیف پول های سخت افزاری Trezor از Ether و تمام توکن‌های ERC-20 پشتیبانی می‌کنند. دریافت و ارسال توکن Ether یا ERC-20 با دستگاه Trezor ، در حال حاضر فقط از طریق کیف پول‌های شخص ثالث MyEtherWallet یا MyCryptoWallet امکان‌پذیر است. این کیف پول‌ها فقط به عنوان واسط برای انجام تراکنش‌ها عمل می کنند.


کیف پول CoinBox


CoinBox یکی دیگر از گزینه‌های مناسب برای ذخیره‌سازی توکن‌های ERC-20 به شمار می‌رود. این برنامه ابری که برای موبایل و دسکتاپ عرضه شده، بر روی امنیت، سرعت و راحتی متمرکز است. این والت که برای سیستم عامل IOS نیز ارائه شده، می‌تواند به Apple Watch شما نیز متصل شود.

پشتیبانی بیش از 100 رمز ارز و توکن‌های ERC-20، پشتیبانی از چندین زبان مختلف و اتصال به اپل واچ از جمله مزایای این کیف پول محسوب می‌شود.


کیف پول Lumi


والت لومی

این والت که از سال 2017 آغاز به کار کرده است، یک کیف پول مناسب برای تازه‌واردان دنیای ارزهای دیجیتال است. Lumi از یک کلید 12 کلمه‌ای برای حفظ حریم خصوصی کاربر استفاده می‌کند. این کیف پول برای سیتم‌عامل‌های Android و IOS و همچنین وب عرضه شده و علاوه بر توکن‌های ERC-20 از از رمزهای Bitcoin، Bitcoin Cash و EOS نیز پشتیبانی می‌کند.


کیف پول Coinomi


کیف پول کوینومی

این کیف پول یکی از قدیمی‌ترین والت‌ها محسوب می‌شود که از سال 2014 کار خود را آغاز کرده است. Coinomi ابتدا به عنوان کیف پول اندروید ارائه شد، سپس نسخه IOS خود را عرضه و بالاخره در سال 2019 برای دسکتاپ نیز ارائه شد. این والت یک کیف پول multicurrency است که از در کنار پشتیبانی از سکه‌های فورک، از توکن‌های ERC-20 نیز پشتیبانی می‌کند.

احترام به حریم خصوصی کابران، از جمله ویژگی‌های بارز Coinomi و یکی از دلایل اصلی محبوبیت آن در جامعه است. تا جایی که این والت حتی آدرس IP کاربران را برای جلوگیری از جاسوسی‌هایی که از این راه اتفاق می‌افتد، پنهان می‌کند.


کیف پول Atomic Wallet


والت اتمیک

کیف پول Atomic Wallet می‌تواند بیش از 500 نوع رمزارز دیجیتال را پشتیبانی کند. توکن های ERC20 یک نمونه از رمزارزهایی هستند که می‌تواند این کیف پول پشتیبانی نماید. با استفاده از موبایل و لپتاپ می‌توانید به این کیف پول دسترسی داشته باشید. خرید با ارز رمزنگاری شده، تبادل اتمی و سرمایه گذاری جزو ویژگی‌های خاص کیف پول Atomic Wallet هستند.


کیف پول Trust Wallet


کیف پول Trust Wallet با صرافی بایننس ارتباط مستقیم دارد. یکی از مهم‌ترین نقاط قوت استفاده از این کیف پول، طراحی ساده آن است که به آسانی هم می‌توانید استفاده کنید. جالب است بدانید که نخستین هدف ایجاد کیف پول Trust Wallet که ویکتور رادچنکو مطرح کرده، ایجاد قابلیت ذخیره‌سازی توکن‌های ERC20 اتریوم بود. پیش از استفاده از این کیف پول باید بدانید که امکان تبادل ارزها به یکدیگر امکانپذیر است و نیازی به وجود واسطه برای ارتباط با برنامه‌های غیرمتمرکز نیست.


کیف پول MetaMask


برای استفاده از کیف پول MetaMask نیازی نیست تا اقدام به نصب نرم افزار کنید. حتی نیازی نیست که سخت افزاری برای کیف پول MetaMask خریداری کنید. کافی است که این کیف پول را بر روی کروم خود نصب کنید. در حقیقت، کیف پول MetaMask یک نوع افزونه است که بر روی کروم نصب می‌شود. امکان ذخیره سازی اتریوم و بلاکچین اتریوم ERC20 در این کیف پول وجود دارد.


کیف پول MEW WALLET


اگر به دنبال کیف پول مخصوصی برای نگهداری توکن ERC20 هستید، کیف پول MEW WALLET را انتخاب کنید. کیف پول MEW WALLET را می‌توانید به دو صورت آفلاین و آنلاین استفاده کنید. نسخه وب و نسخه افزونه در کروم، از نمونه‌های رابط کاربری مای اتر (MEW) هستند. خوب است بدانید که نگهداری توکن‌های ERC20 در این کیف پول به هزینه نیاز ندارد و تمام فرآیند نگهداری به صورت رایگان انجام خواهد شد.

جمع بندی

در این مقاله با توکن ها، استاندارد ERC20 و نحوه عملکرد آنها آشنا شدیم. گفتیم که استاندارد ERC20 یکسری توابع و قواعد است که توکن‌های که قصد استفاده از شبکه اتریوم را دارند باید از آن‌ها پیروی کنند. این استاندارد طراحی و ساخت توکن‌ها را برای تمامی افراد تا حد زیادی راحت و امکان‌پذیر نموده اما با این وجود انتقاداتی نیز به آن وارد است. آیا شما نیز علاقمند به ساخت توکن اختصاصی خود هستید؟ نظرات خود را با سایت سیگنال در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام من مقداری ERC20 دارم ، تو کدوم صرافی های ارز دیجیتال میتونم به ریال تبدیلش کنم ، میشه لطفا معرفی کنید . ممنونم.

 • سلام
  به قیمت امروز حدود صد هزار دلار توکن erc20 دارم در تراست ولتم
  کجا میتونم تبدیل به تتر یا اتریوم کنم ؟؟

 • سلام. من مقداری اتریوم از متامسک به تراست ولت انتقال دادم ولی چون شبکه متامسک erc20 بوده نشون نمیده تو سایت اتراسکن عملیات موفق زده چکار باید بکنم؟

 • سلام من نزدیک 900هزار erc20 دارم چجوری باید تبدیل به دلار کنم یا تبدیل به ریال کنم…لطفا راهنماییم کنید

  • باسلام
   ارز خود را می توانید در صرافی های مجاز بفروشید و ضمنا نحوه فروش را می توانید از پشتیبان های صرافی موردنظرتان بپرسید.

   • سلام کدوم صرافی ارزerc20رو می‌خره لطفا راهنمایی کنید

 • برای انتقال اتریوم٫ با شبکهErc20 به Erc20باید باشه؟
  Erc20به Ethمیشه؟؟

 • سلام خدمت شما
  خریداری دارم که با ملک میخواد تهاتر کنه
  آیا ERC20 ارز دیجیتال هست؟

 • سپاس بابت اطلاعات خوبی که در اختیارمون قرار دادید.

  چطور میشه فهمید که یک توکن بلاکچین اختصاصی داره یا نه ؟ یا اینکه در بلاکچین دیگه ای مستاجر هست .

  آیا مرجعی هست که بشه به اون رجوع کنیم و متوجه بشیم ؟

  • سلام دوست عزیز
   به احتمال زیاد شما چند بار یک پیام را ارسال کرده اید به همین دلیل این خطا برای شما نمایش داده میشود

 • سلام،خواستم بدونم ازکجامیتونم توکنهایی که بربستراتریوم هستندروخریداری کنم؟ازتراست ولت هم ایاامکان خریدشون هست؟ممنون میشم جواب بدید

  • سلام دوست عزیز
   اکثر ارزهایی که بر بستر اتریوم قرار دارند در صرافی یونی سواپ لیست میشوند و میتوانید در این صرافی اقدام به خرید نمایید
   فقط باید دقت داشته باشید که کارمزد این شبکه ی بلاکچینی بسیار زیاد است

  • سلام دوست عزیز
   زمان انتقال بستگی به مقدار کارمزد انتخاب شده توسط شما دارد

 • سلام خسته نباشید.یه سوال من توکن اتریوم گرفتم توی تراست ولتمه میخوام برداشت کنم sendمیزنم اخطار میده چطور میتونم برداشتش کنم شما میتونید؟؟؟

  • سلام دوست عزیز
   احتمالا شما اتریوم را بر بستر bep20 یا bep2 به تراست والت منتقل کرده اید و حال برای برداشت نیاز دارید که کارمزد شبکه را به وسیله ی bnb بر بستر bep20 پرداخت کنید
   ابتدا مقداری bnb بر بستر بایننس اسمارت چین به والت خود انتقال دهید و دوباره سعی کنید
   اگر مشکلتون برطرف نشد ارور را برای ما ارسال کنید تا بتوانیم بهتر راهنمایی کنیم

 • سلام
  میشه از درگاه eth به درگاه erc20 انتقال داد ؟؟
  و کلا از صرافی های ایرانی ک خرید میکنی و بضی ارزها اصن نزده ک از چ درگاهی میخواییم انتقال بدیم چطوری میشه متوجه بشیم ک انتقال درسته یا خیر ؟ میشه لطفا جواب بدید

  • سلام دوست عزیز
   نگهداری مقدار زیادی سرمایه در هر صرافی صلاح نیست و بهتر است که به کیف پول خود منتقل کنید

 • سلام و خسته نباشید
  بنده مقداری اتلند در کیف پول eidoo دارم
  که برای تبدیل به aave و نقل و انتقال آن به اتریوم احتیاج دارم…
  حالا سوال بنده این هست چطور میشه فهمید چ مقدار اتر برای نقل و انتقال لازم هست..چون شبکه erc20 کارمزداش زیاده میخوام بفهمم حداقل اتر لازم چقد میتونه باشه،اگر تجربه ایی دارید ممنون میشم از راهنمایی

  • سلام دوست عزیز
   مقدار کارمزد شبکه ی اتریوم وابسته به پارامترهای زیادی است
   برای محاسبه ی دقیق میتوانید مقدار کارمزد را در صرافی که قصد تبدیل این ارز را دارید مشاهده کنید
   اما در حال حاضر میتوان میانگین 50-60 دلاری را برای هر تراکنش در نظر گرفت

 • سلام من هنگان انتقال ارز nftاز کوینکس به کیف پول ترون بجای ادرس کیف پول ادرس کانترکت ارز رو گذاشتم میشه کمکم کنید چجوری ارز رو برگردونم

 • با سلام
  بنده ERC20 در تراست ولت خریده ام ولی فرد دیگری ۱۲کلمه ی رمز را پیدا کرده و دارد بی زحمت راه حل بدید که چه کار کنم

  • سلام دوست عزیز
   یک کیف پول دیگر بسازید و سرمایه ی خود را به کیف پول جدید انتقال دهید

 • با عرض سلام.بنده از کیف پول تراست ولتم مبلغ ۴۳۰ دلار ارز ماتیک به ادرسی در صرافی کوکین زدم ولی بعد از گذشت ۸ ساعت هنوز به مقصد نرسیده.بنده ادرس مقصدم روی شبکه ERC20 بود.

  • سلام
   تراکنشتون رو توی سایت اتر اسکن رهگیری کنید
   در صورت درست بون ادرس ارسال ، شبکه ی ارسال و تایید تراکنش به صرافی مورد نظر ایمیل بزنید و مشکل خودتون رو با این صرافی مطرح کنید

  • سلام موقع برداشت صرافی ابانتتر به تراست والت میزنم میگه کارمزد شبکه کمتر موجودی شماست

   • سلام دوست عزیز
    بله کارمزهای شبکه ی اتریوم بسیار بالاست و احتمالا مبلغ برداشتی شما حتی کمتر از کارمزد شبکه در آن لحظه بوده است

 • سلام
  ضمن تشکر از توضیحات خوبتون
  من مقداری تتر به تراست والت انتقال دادم وقتی میخواستم به بیت کوین تبدیل کنم یا به صرافی دیگه ای انقال بدم ارور میداد
  با توجه به اینکه شما گفتید باید یک سمت حتما اتریوم یا بایننس کوین باشد آیا باید اول به اتریوم تبدیل بشه و سپس به بیت کوین تبدیل کنم؟

  • سلام
   بله اما این عمل کارمزد بالایی دارد که باید این مورد را در تصمیم گیری خود لحاظ کنید

 • سلام
  مقدار بسیار قابل توجهی توکن بی ارزش خریداری کردم و باید حتما ثابت کنم که ارزشی نداره
  میشه راهنمایی کنید که چه راهی برای اثبات وجود داره؟

  • سلام
   سوال شما واضح نیست اگر ممکن است توضیح بیشتری دهید

 • بنده تو یه سایتی ثبت نام کردم که اتریوم میده ولی برای دریافتش میگه باید آدرس اتریوم در بستر erc20 باید بدی منم کیف پول تراست ولت دارم و توش چنتا اتریوم لیست شده با پسوردهای مختلف.حالا من موندم اینا کدومش در بستر erc20 هستش.و یا از کجا میتونم پیدا کنم بفرستم.

 • سلام ERC20 فقط یک توکن است یا توکنهای متفاوت از این نوع داریم ؟
  در مورد CARLIVE توضیح بدبد لطفا

  • سلام، ERC20 یک بستر است و توکن های که بر بستر اتریوم به وجود می ایند از این نوع توکن‌ها می‌باشند

 • خدا قوت جناب تعدادی توکن با نام dogo coin از صرافی hotbit خریدم و ۸ روز پیش اونو به صرافی probit انتقال دادم هر دو صرافیها هم بر اساس بایننس اسمارت چاین و BEP20 هستند ولی هنوز دارایی من به صرافی probit نرفته با صرافی هم مکاتبه کردم میگه آدرس قرارداد متفاوت است چکار باید بکنم؟

  • نکات زیر رو بررسی بفرمایید:
   1- آدرستون در سایت مقصد با آدرس تراکنشی که شما انجام دادید یکی باشند.
   2- در صورتی که این موضوع درست بود، از مرورگرهای بلاکچینی شبکه BEP-20 تراکنشتون رو ردگیری کنید

   • سلام.
    واسه یه توکن که فقط در صرافی های غیر منچتمرکز لیست شده و هنوز داخل صرافی متمرکز لیست نشده و الان هم بر بستر ERC20 هست میشه بستر دیگه ای هم مانند BEP20 اضافه کرد؟؟؟؟اضافه کردن بستر دیگه هزینه داره ؟

   • سلام دوست عزیز
    اگر فقط در بستر اتریوم قابلیت معامله داشته باشد نمیتوان بر بسترهای دیگر انرا معامله کرد

 • سلام
  الان من ۹۷ هزار عدد از توکن erc20 دارم چطور باید آن را تبدیل به پول نقد ملموس و یا حتی یکی از ارزهای دیجیتال بکنم؟

  • این کار رو میتونید در صرافی های ارز دیجیتال انجام بدین

  • قیمت ها توسط خریداران و فروشنده ها و با عرضه و تقاضا مشخص و تغییر می کنند

 • سلام
  هنگام دریافت ارز در کیف پول منظور از ارسال فقط به صورت Erc20 چیست چطور باید فهمید ارزی که از صرافی میخواهیم بخریم erc20 هست با نه

  • یعنی توکن مورد نظر در شبکه ERC20 اتریوم فعالیت می کنه. صرافی مشخص میکنه که توکنی که در حال خرید یا انتقالش هستید مربوط به کدام شبکه است در غیر این صورت از پشتیبانی صرافی سوال کنید

 • سلام چطوری میشه توکن هایی مثل ramp یا هر توکن دیگه ای رو خرید و ذخیره کرد؟! کدام صرافی ها این توکن ها رو واسه خرید و فروش لیست میکنند و برای ایرانی معتبر هستند؟!
  لطفا راهنمایی کنید.
  با تشکر از مدیریت سایت

  • ramp توکنی با مارک کپ پایین و حجم معاملات کمه میتونید اونو در صرافی بایننس ترید کنید ولی معامله توکن هایی با مارکت کپ پایین اصلا توصیه نمیشه چون ریسک بالایی داره

 • سلام من مقداری ارز cake واریز کردم به حساب کیف پولم erc20 ام‌ در کوین بیس
  ولی ارز نمیاد به حسابم
  مشکل از چیه ؟
  لینک تراکنش ام دارم

  • توکن CAKE در شبکه زنجیره بایننس با کد BEP20 مبادله میشه. برای پیگیری تراکنشتون آیدی تراکنش رو در اکسپلورر پنکیکسواپ سرچ کنید و یا از پشتیبانی سایت فرستنده پیگیری کنید

  • باید اونو به یکی از صرافی های داخلی یا خارجی که اینارز رو ساپورت می کنند منتقل و اونو با ارزهای دیگه ترید کنید

 • یک شرکت ساخت و ساز هستیم و دارایی های ملکی خودمون رو میخایم در قالب توکن عرضه کنیم(ico)چگونه توکن خودمون رو توی اتریوم تعریف کنیم؟.و اینکه آیا میشود کیف پول اندروید برای تراکنش درون برنامه‌ای(مثلا اسنپ)با توکن ایجاد شده ساخت؟

  • بله میتونید این کار رو انجام بدین و به یک کد نویس آشنا با محیط بلاکچین نیاز دارید

 • با سلام اگر میشه اطلاعات در زمینه شبکه های ارزهای دیجیتا ل که هم بستر اتریوم دارند هم ترون و هم بیت کوین برای ما بفرستید و برای هر کدوم راهکاراشو بزارید در سایت و اینکه چه کیف پولی برای هر کدوم نیازه تا مشکلات برامون به وجود میاد در این زمینه اطلاعات خیلی کم هست با تشکر

 • برای توکن های شبکه اتریوم
  کد کیف پول اتریوم را باید بدهیم

 • سلام خسته نباشید ممکنه توکن ارز تتر تقلبی باشه و به کیف پول واریز شه بعد نقد نشه

  • بهتره در توکن هایی سرمایه گذاری کنید که در صرافی های معتبر معامله میشه و حجم معاملاتش بالاست

 • با سلام خسته نباشید اگر میشه راهنمایی بفرمایید من مقداری ارز چین لینک به تراست ولت واریز کردم ولی به حالت ارور در امده بعد که دیلایت دیدم مقداری کارمزد باید از طریق اتریوم کم کنه بر پایه erc20 بعد من با حساب باینسس مقداری اتر بر پایه erc20 وارد کردم که متاسفانه اتر وارد نشد و نمیدونم چی شد نه برگشت خورد نه واریز و چین لینک من در حالت ارور مانده شما چه نظری دارید

  • 1. کارمزد تراکنش رو فرستنده پرداخت می کنه و اتر رو باید به کیف پول فرستنده بفرستید.
   2. دقت کنید که آدرس کیف پوا مقصد رو برای انتقال اتر درست وارد کرده باشید.

  • سلام خسته نباشید ممنون از توضیحات عالی تون من از طریق کیف پول متاماسک ارز erc20اتریوم به صورت پیش فروش خریدم حالا اون کیف پول تو گوشیم پاک شده ایا میشه با استفاده از یه کیف پول دیگه برداشت کنم میشه لطفا راهنمایی کنید؟؟

   • سلام دوست عزیز
    در صورتی که کلمات بازیابی خود را که زمان نصب کیف پول به شما ارائه می‌دهد را داشته باشید امکان بازیابی کیف پول شما وجود دارد
    در غیر این صورت نمیتوانید کیف پول خود را بازیابی کنید