تعداد نهایی و آیندۀ بیت کوین چیست؟

تعداد نهایی و آیندۀ بیت کوین چیست؟

در میان ارزهای دیجیتال رایج، بیت کوین شاید شاخص ترین ارز به شمار رود. این شاید به علت ارزش بالا و سودآوری زیادی باشد که بیت کوین در طی این سال های اخیر با خود به همراه داشته است. اما آیا این روند رو به رشد همچنان ادامه خواهد داشت؟ حداکثر تعداد بیت کوین ها چه تعداد خواهد بود؟

آیا میشود به همین راحتی بیت کوین ها را استخراج کرد و راه صد ساله را در یک شب طی کرد و به سودهای هنگفت رسید؟ اصلا استخراج بیت کوین تا کی ادامه خواهد داشت و راستی اگر آخرین بیت کوین استخراج شود چه اتفاقاتی خواهد افتاد؟ اگر شما هم در ذهن خود به هریک از این سوالات فکر کرده اید، بهتر است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید:

اولین قیمت بیت کوین چقدر بوده است؟

سال 2008 در بحبوبۀ بحران اقتصادی آمریکا بود که فردی به نام «ساتوشی ناکاموتو»، «Satoshi Nakomoto» اولین ارز دیجیتال به نام بیت کوین را معرفی کرد. در ابتدا بیت کوین در حال توسعه و معرفی بود و این باعث شد در سالهای ابتدایی بیت کوین ارزشی برابر با صفر داشته باشد. در سال 2010 اما با شروع به کار اولین صرافی بیت کوین به آدرس BitcoinMarket.com بیت کوین با ارزشی برابر با 0.003 راه خود را در بازار ارزهای دیجیتال آغاز کرد.

سال 2017 اما سال درخشش قیمت بیت کوین بود. در این سال، در حالیکه بیت کوین سه سال درگیر افت شدید ارزش بود بود ناگهان با رشد قیمت عجیبی مواجه شد. بیت کوین در سال 2017 برای اولین بار به قیمت 19000 هزار دلار رسید.

هرچند این افزایش قیمت چندان باثبات نبود و تنها پس از گذشت ده روز، بیت کوین به یک سوم ارزش خودش رسید، اما همین افزایش قیمت سبب آشنایی افراد بسیار در جهان با این رمز ارز شد و افراد بسیاری را به سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال ترغیب کرد. روند رشد قیمت بیت کوین از سال 2017 تا به امروز دستخوش تغییرات بسیاری بوده است. به طوریکه در هنگام نوشتن این مقاله قیمت بیت کوین در حدود 48 هزار دلار ارزش گذاری شده است.

تعداد نهایی بیت کوین چقدر است؟

همانگونه که قابل حدس بود، تعداد نهایی بیت کوین ها محدود است. گفته شده است که تعداد نهایی بیت کوین ها 21 میلیون بوده است و تا به امروز حدود 18 میلیون و 300 هزار بیت کوین توسط ماینرها استخراج شده است. از این تعداد، سهم ایران در استخراج بیت کوین ، حدود 4.5 درصد از کل تعداد بیت کوین های استخراج شده در جهان است.

بر اساس روند استخراج بیت کوین ها، اینگونه به نظر میرسد که ماین کردن بیت کوین ها تا سال 2140 یعنی تا حدود بیش از یک قرن دیگر به طول بینجامد و پس از آن دیگر هیچ بیت کوینی توسط ماینرها استخراج نشود. اما واقعا پس از استخراج تمام بیت کوین ها چه سرنوشتی در انتظار این رمز ارز خواهد بود؟

bitcoin

درآمد حاصل از استخراج بیت کوین چه مقدار است؟

در ابتدا مقدار پاداش به ازای ماین هر بیت کوین چیزی در حدود 50 دلار بود.اما سیستم بلاکچین بیت کوین با راه اندازی سیستم هاوینگ باعث شد که درآمد حاصل از استخراج بیت کوین به طور متوسط هر چهار سال یکبار نصف شود. به نظر میرسد خالق بیت کوین با طراحی این الگوریتم به حفظ ارزش بیت کوین توجه داشته است.

چراکه با کم شدن ارزش ماین کردن هر بلاک، میزان استخراج بیت کوین ها نیز کاهش پیدا خواهد کرد. که این باتوجه به میزان تقاضای بالای بیت کوین، باعث افزایش ارزش بیت کوین خواهد شد. شاید به همین دلیل است که بیت کوین را به طلا تشبیه کرده اند: سرمایه ای با منابع محدود، سخت به دست آمده با تقاضای بسیار زیاد!

آخرین هاوینگ انجام شده در 27 اردیبهشت 1399 برابر با 16 می 2020 بود که ارزش بیت کوین را به 6.25 کاهش داد. پیش از این نیز در سال 2016 هاوینگ دیگری انجام شده بود و ارزش بیت کوین به 12.5 کاهش یافت. پیش بینی میشود هاوینگ بعدی در سال 1403 مطابق با سال 2024 انجام شود.

شاید این نصف شدن درآمد حاصل از استخراج بیت کوین در ابتدا چندان خوشایند به نظر نرسد، اما وجود این الگوریتم نشان از زیرکی خالق آن، یعنی ناکاموتو دارد. بیت کوین، مانند دیگر ارزهای واقعی جهان، نامحدود نبوده و دولت ها نمیتوانند مانند پول کاغذی، آن را به صورت بی رویه چاپ و به بازار تزریق کنند، همین محدودیت منابع بیت کوین و در کنار آن نصف شدن درآمد حاصل از استخراج بیت کوین سبب منفی شدن نرخ تورم خواهد شد و ارزش بیت کوین را تا همیشه حفظ خواهد کرد.

بعد از استخراج آخرین بیت کوین، چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که قبلا گفتیم تعداد کل بیت کوین های موجود 21 میلیون است که 18 میلیون آن استخراج شده است. این به آن معنی است که بالاخره روزی خواهد رسید که استخراج بیت کوین ها متوقف شوند و ماینرها دستگاه های خود را خاموش کنند.

از آنجایی که در حال حاضر ، درآمد ماینرها تنها از راه پاداشی است که از استخراج بیت کوین به دست می آید، اینگونه به نظر میرسد که پس از اتمام بیت کوین ها، ماینرها نیز هیچ درآمدی نخواهند داشت. و تنها میتوانند از راه کارمزد تراکنش ها به کسب درآمد بپردازند. اما این چندان درست به نظر نمی رسد.

بر اساس وایت پیپری که ناکاموتو در سال 2008 منتشر کرد، الگوریتم این رمز ارز تا یک قرن آینده و تا پایان استخراج بیت کوین تغییر نخواهد کرد. درست است که درآمد حاصل از تراکنش ها درحال حاضر آنقدر کم است که به چشم ماینرها نمی آید، اما در طی یک قرن آینده و با قدرت گرفتن رمز ارزهای دیگر، میزان معاملات صورت گرفته توسط بیت کوین و سایر رمز ارزها افزایش خواهد یافت.

طبیعی است که با افزایش معاملات، کارمزدهای حاصل از تراکنش ها نیز افزایش خواهد یافت و به همان نسبت درآمد ماینرها هم بسیار زیاد خواهد بود. این همان نکته ای است که ناکاموتو پیشتر آن را اعلام کرده بود:

اگر تعداد مشخصی سکه وارد بازار شدند، دستمزد تراکنش ها عامل محرک خواهد بود و این دستمزد بدون تورم است.

با این همه اما باید گفت که تا پایان منابع بیت کوین، بیشتر از صد سال فاصله بوده و تنها دوازده سال از شروع فعالیت بیت کوین گذشته است، پس هیچ چیز قطعی ای وجود نخواهد داشت و ممکن است اتفاقات متعددی در طی این سالها رخ دهد.

شما چه فکر میکنید؟ به نظر شما تا 100 سال آینده و اتمام بیت کوین ها چه اتفاقاتی ممکن است رخ دهد؟ به نظر شما چه ارزهای قابل رقابت دیگری با بیت کوین ممکن است به وجود بیاید؟

برچسب‌ها
وبینار پیش‌بینی ۵ بازار مالی

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
پنجشنبه
6 آبان 1400