بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چیست و چگونه کار می کند؟

بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چیست و چگونه کار می کند؟

با افزایش محبوبیت روز افزون بیت کوین و افزایش سختی شبکه، مدت زمان انجام تراکنش ها نیز روز به زور کندتر می شود و همچنین هزینه انجام هر تراکنش برای فرستنده نیز افرایش می یابد. به منظور بهبود و رفع مشکلات این سیستم بیت کوین کش (Bitcoin Cash) به وجود آمد که تا به امروز عملکرد درخشانی داشته است.

با وجود اینکه بیت کوین کش در آگوست سال 2017 میلادی به وجود آمد، در حال حاضر بر اساس حجم بازار یکی از پنج ارز دیجیتال برتر دنیا محسوب می‌شود. با ما در این آموزش همراه باشید تا با این ارز دیجیتال که این روزها به یکی از محبوب ترین ارزهای رمزپایه دنیا تبدیل شده است، آشنا شوید.

معرفی ارز دیجیتال بیت کوین کش

بیت کوین کش سال 2017 بصورت رسمی معرفی و ارائه شد. تکنولوژی این ارز دیجیتال بسیار شبیه به بیت کوین است، و تعداد کل کوین های موجود بیت کوین کش نیز مانند بیت کوین 21 میلیون واحد است. همانطور که گفته شد، بیت کوین کش از بسیاری جهات شبیه ارز دیجیتال بیت کوین می باشد و در واقع یک هارد فورک (Hard Fork) از شبکه بیت کوین است.

بیت کوین کش به عنوان یکی از فورک های بیت کوین

این ارز دیجیتال روی شبکه ای غیرمتمرکز  و همتا به همتا که متشکل از هزاران کامپیوتر یا گره (node) در سراسر دنیا است، اجرا می شود. از این طریق هر فردی در دنیا می تواند برای هر فردی در گوشه ای دیگر از دنیا بدون نیاز به هیچ واسطه ای مانند بانک، بیت کوین کش (BCH) ارسال کند. در واقع پشتوانه Bitcoin Cash افراد هستند که به این شبکه با وجود خود قدرت می بخشند، نه بانک ها یا دولت ها !

بیت کوین کش با نماد اختصاری BCH در بازار ارزهای دیجیتال شناخته می شود، امنیت بالایی دارد و از رمزنگاری به منظور جلوگیری از هرگونه هک شدن، کلاه برداری و حملات سایبری استفاده می کند. این ارز رمزپایه ساختاری متن باز دارد و کدهای شبکه آن قابل دسترسی برای عموم است. تمامی تراکنش ها روی دفتر کل توزیع شده (DLT) در بستر بلاک چین ثبت می شود که قابل دیده شدن و اعتباردهی برای همگان است. مانند بیت کوین از الگوریتم اثبات کار (PoW) استفاده می کند و قابلیت استخراج دارد.

بیت کوین کش (BCH) یک ارز رمزپایه است که روی شبکه ای غیرمتمرکز و همتا به همتا متشکل از هزاران کامپیوتر یا گره (node) در سراسر دنیا اجرا می شود.

پیدایش بیت کوین کش با ایده ها و توافقات مختلف مبنی بر بهبود تکنولوژی بیت کوین به وجود آمد. یکی از مشکلات اصلی بیت کوین این است که تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین حداقل ده دقیقه برای پردازش زمان نیاز دارند. بعلاوه هر چه میزان کاربران شبکه بیت کوین افزایش یابد، این زمان نیز بیشتر خواهد شد و همچنین هزینه های تراکنشی افزایش می یابد.

علاقه مندان به بیت کوین متوجه شدند که موارد ذکر شده فوق مشکل ساز خواهد شد، به خصوص در این روزها که روز به روز به تعداد کاربران آن افزوده می شود. بنابراین به منظور پیدا کردن روشی برای حل این مشکل، توسعه دهندگان دو راهکار ارائه نمودند:

1. تغییر ساختار بلاک ها

با مثالی ساده این راهکار را بررسی می کنیم، فرض کنید شما هریک از تراکنش های بیت کوین روی یک برگه کاغذ می نویسید که در این مثال کاغذ همان بلاک در نظر گرفته می شود. ابتدا نیاز به نوشتن آدرس کیف پول فرستنده و گیرنده دارید و پس از آن باید امضای افراد را برای انجام تراکنش ها روی این کاغد بیاورید.

این روش، فضای زیادی از برگه کاغذ شما را اشغال می کند. بنابراین گروهی از توسعه دهندگان راهکاری را ارائه کردند مبنی بر  جداسازی یک برگه کاغذ به دو برگه کاغذ جداگانه. یکی از این کاغذها شامل آدرس های فرستنده و گیرنده ها است، و کاغذ دیگر امضاها را در برمی گیرد. و به این روش، چون فضای بیشتری روی هرکدام از کاغذها خالی می ماند، تراکنش های بیشتری می توانند اجرا شوند.

2. افزایش سایز بلاک ها

اما گروهی دیگر از توسعه دهندگان عقیده داشتند که راهکار اول خوب نیست. چرا؟ اگر چه تغییر ساختار بلاک ها می تواند باعث افزایش سرعت تراکنش ها شود، اما این راهکاری موقت است و زمانی که شبکه بیت کوین افراد بیشتری را جذب کند، بروزرسانی جدیدی باید اعمال شود. این گروه بر این عقیده بودند که افزایش سایز بلاک ها بهترین راهکار برای از بین بردن این مشکلات خواهد بود.

با همان مثال قبلی بحث را ادامه می دهیم، فرض کنید طول اولیه برگه کاغذ 10 میلی متر است، این در واقع معادل با سایز یک بلاک در نظر بگیرید که مقدار آن 1 مگابایت است. با افزایش این حجم می توان به تراکنش ها سرعت بخشید.

این گروه پیشنهاد افزایش دو برابری طول کاغذ به 20 میلی متر (2 مگابایت در بیت کوین) را دادند و همچنین براساس این راهکار حداکثر سایز را 8 برابر یعنی 8 مگابایت در نظر گرفتند که در صورت نیاز در آینده سایز بلاک به این مقدار افزایش پیدا کند. در واقع عقیده این گروه این بود که، چون بیت کوین سیستمی پرداختی است که هر روز مورد استفاده قرار می گیرد به سایز بلاک بیشتری نیاز دارد، اگر نه به جای پول بیشتر شبیه به طلا می شود.

در شبکه بیت کوین تمامی تغییرات باید بر اساس توافق اکثریت روی شبکه انجام شود، بنابراین برای انتخاب هریک از این راهکارها رای گیری انجام شد. می توانید حدس بزنید کدام راهکار انتخب شد؟ راهکار اول!

راهکار اول 97 درصد آرا را به خود اختصاص داد. برای ایجاد این تغییر نیاز به اجرای سافت فورک (Soft Fork) روی بلاک چین Bitcoin بود. اگرچه گروه دوم، از این انتخاب ناراحت بودند؛ بنابراین تصمیم به اجرای یک هارد فورک (Hard Fork) و ایجاد Bitcoin Cash گرفتند.

زمانی که در مورد یک فورک صحبت می کنیم، در واقع منظور تغییراتی است که روی طراحی بلاک چین اعمال می شود. زمانی که یک سافت فورک اجرا می شود به این معنا است که تنها قوانین تغییر می کنند، اما بلاک هایی که بعد از این تغییر ایجاد می شوند توسط نرم افزار اصلی (در اینجا بیت کوین) شناسایی می شوند. این در حالیست که ایجاد یک هارد فورک باعث پیدایش و فعالیت بلاک ها روی بلاک چینی دیگر می شود و به دلیل ساختار چنگال مانندی که دارد به آن فورک گفته می شود.

تفاوت بیت کوین (BTC) و بیت کوین کش (BCH)

تفاوت بیت کوین (BTC) و بیت کوین کش (BCH)

تفاوت اصلی بیت کوین و بیت کوین کش در سایز بلاک ها روی ساختار بلاک چین است. با افزایش سایز بلاک های بیت کوین از 1 مگابایت به 8 مگابایت، بیت کوین کش امکان انجام تراکنش های بیشتری در یک بلاک را فراهم کرده است و این امر باعث افزایش حجم و سرعت انجام تراکنش ها و کاهش هزینه ها در شبکه شده است.

یکی دیگر از تفاوت های اصلی این دو ارز دیجیتال سطح دشواری استخراج آن ها است که این امر در استخراج بیت کوین کش به این باز می گردد که چه تعداد استخراج گر روی شبکه فعالیت می کنند. به همین دلیل بسیاری از استخراج کنندگان بیت کوین به بیت کوین کش روی آوردند تا بتوانند سود بیشتری از طریق سرعت بالاتر عملیات بدست بیاورند.

مقایسه کلی بیت کوین و بیت کوین کش و تفاوت های آن ها را می توانید با یک نگاه در جدول زیر مشاهده کنید:

معیاربیت کوینبیت کوین کش
تاریخ انتشار20092017
سازنده ساتوشی ناکاموتوگروهی از توسعه دهندگان از جمله راجر ور (Roger Ver)
سایز بلاک 1 مگابایت (MB)32 مگابایت (MB)
روش مقیاس پذیری سگ ویت (SegWit) و شبکه لایتنینگ (Lightning Network)افزایش سایز بلاک
پشتیبانی از قراردادهای هوشمند خیر (بزودی)بله
استخراج الگوریتم اثبات کار (PoW) الگوریتم اثبات کار (PoW)

آیا بیت کوین کش آلت کوین (Altcoin) محسوب می شود؟

حال‌ آنکه تا حدودی با بیت‌کوین‌کش آشنا شدید، باید بگوییم پاسخ سوال بالا “خیر” است. Bitcoin Cash یک آلت‌کوین محسوب نمی‌شود؛ چون کدها و برنامه‌های پایه مشترکی با بیت کوین دارد و فقط ویژگی های جدیدی در آن افزوده شده است که قیمت و نماد متفاوتی از بیت کوین دارد.

بیت‌کوین‌کش همانطور که در ابتدا توضیح داده شد یک انشعاب کامل از بلاک چین بیت کوین است. Bitcoin Cash و Bitcoin تا تاریخ ۱ آگوست ۲۰۱۷ تاریخچه بلاک چین یکسانی دارند و از این تاریخ به بعد هر کدام یک بلاک چین جدا از هم را تجربه کرده‌اند.

تاریخچه بیت کوین کش

تاریخچه بیت کوین کش
 1. ژوئن سال 2017 میلادی ؛ در زنجیره اصلی بیت کوین بلاک های 1 مگابایتی شروع به پر شدن کردند. هزینه های تراکنش ها افزایش یافتند و سرعت انجام تراکنش ها پایین آمدند و ایجاد یک هارد فورک تنها راهکار برای این مشکل بود.
 2. آگوست سال 2017 میلادی ؛ هارد فورک مذکور ایجاد شد.
 3. آگوست سال 2017 میلادی ؛ بیت کوین کش (BCH) با ساختاری همتا به همتا و غیر متمرکز برای افزایش سرعت تراکنش ها و کاهش هزینه ها به وجود آمد.
 4. زنجیره اصلی بیت کوین (BTC) که به علت کم بودن سایز بلاک ها، با سرعت کم و هزینه های بالا عمل می کند و استفاده از شبکه لایتنینگ به عنوان یکی از راهکارها برای آن در نظر گرفته شده است.

چه کسی بیت کوین کش را اختراع کرد؟

همانگونه که قبلا ذکر شد، به علت مشکلاتی که در شبکه بیت کوین به وجود آمد یکم آگوست سال 2017 گروهی از توسعه دهندگان هارد فورکی جدید روی بلاک چین بیت کوین با عنوان Bitcoin Cash به وجود آوردند. در میان این توسعه دهندگان، راجر ور (Roger Ver) یکی از اولین سرمایه گذاران و کاربران بیت کوین نیز دیده می شود. او بیش از یک میلیون دلار در ارزهای دیجیتال تازه تاسیس مانند ریپل (XRP)، زی کش (ZEC) و بسیاری دیگر سرمایه گذاری نموده است. او همچنین یکی از بنیانگذاران اصلی سایت Bitcoin.com است که بیش از یک میلیون دلار سرمایه نیز به پروژه توسعه بیت کوین اختصاص داده است.

راجر ور خالق بیت کوین کش
راجر ور ؛ خالق Bitcoin Cash

بیت کوین کش چگونه کار می کند؟

روز اولی که بیت کوین کش به وجود آمد، تمامی افرادی که بیت کوین داشتند به صورت رایگان بیت کوین کش دریافت کردند. افراد خودشانسی که بیت کوین ذخیره کرده بودند به ازای هر یک بیت کوین (BTC) یک بیت کوین کش (BCH) دریافت نمودند.

هدف اصلی بیت کوین کش استفاده به عنوان سیستم پرداختی روزانه است؛ به این معنی که همانند بیت کوین افراد بتوانند به راحتی دارایی های دیجیتالی خود را ارسال و دریافت کنند. اما بیت کوین کش با توجه به سیستمی که دارد امکان انجام تراکنش ها با سرعت بالاتر و هزینه کمتر را فراهم میکند.

بسیاری بر این عقیده بودند افرادی که بصورت رایگان بیت کوین کش دریافت کرده اند، در همان روزهای ابتدایی بیت کوین کش رایگان خود را می فروشند، اما اینگونه نشد. از زمان عرضه بیت کوین کش در تاریخ یکم آگوست سال 2017 این ارز دیجیتال بسیار موفق عمل کرد، به طوری که در حال حاضر یکی از پنج ارز دیجیتال برتر دنیا محسوب می شود و در لیست معاملات صرافی های بسیار معتبری از جمله صرافی ارز دیجیتال Coinbase قرار دارد.

قرار گرفتن در لیست صرافی کوین بیس به عنوان یکی از بهترین و محبوب ترین صرافی های ارز دیجیتال دنیا که فقط چهار نوع رمزارز را پشتیبانی می کند، موفقیت قابل توجهی برای بیت کوین کش بود و این امر سبب شد تا اعتبار این ارز دیجیتال و آگاهی مردم در رابطه با آن افزایش یابد.

به دلیل اینکه این ارز دیجیتال تازه پا به عرصه گذاشته است، شرکت های تجاری زیادی در مقایسه با بیت کوین آن را پشتیبانی نمی کنند. با این حال با افزایش محبوبیت بیت کوین کش شرکت های جدیدی از آن به عنوان روش پرداختی خود استفاده می کنند. این وب سایت ها کالایی همچون مسکن، موسیقی، عطر و ادکلن، وسایل ورزشی، لباس و … به فروش میرسانند و از این طریق شما در واقع می توانید برای خرید یک لباس از توکن های BCH خود استفاده کنید.

استخراج بیت کوین کش (BCH) چگونه انجام می شود؟

مانند اکثر ارزهای دیجیتال بیت کوین کش دارای شبکه ای غیرمتمرکز است؛ به این معنی که هیچ فرد یا سازمانی شبکه را به تنهایی کنترل نمی کند. برای برقرای یک سیستم غیرمتمرکز نیاز به نودها یا کامپیوترهایی به منظور تایید و اعتباردهی تراکنش ها است.

این تراکنش ها چگونه اعتبار سنجی و تایید می شود؟ افرادی که به آن ها استخراج گر گفته می شود با استفاده از سخت افزارهای قدرتمند محاسباتی مسائل سخت ریاضی را روی بلاک چین حل می کنند. زمانی که یک نود روی شبکه مساله محاسباتی را حل کند، یک تراکنش روی بلاک تایید می شود، و آن نود برای انجام این عملیات خود به عنوان پاداش کوین بیت کوین کش دریافت می کند.

در حال حاضر، پول درآوردن از طریق استخراج با توجه به رقابت زیاد در این حوزه قدرت محاسباتی بالایی می طلبد، و هزینه زیادی در بر دارد. با این وجود برای افراد مبتدی روشی دیگر جهت استخراج وجود دارد، که به آن استخر استخراج (mining pool) می گویند. و در واقع شبکه ای از استخراج گران دیگر است، که قدرت محاسباتی خود را با یکدیگر ترکیب می کنند تا بتوانند بیت کوین کش استخراج کنند. پس از انجام عملیات استخراج پاداش به دست آمده به صورت مساوی بین افراد در استخر استخراج تقسیم می شود.

استخراج روشی بسیار خوب برای به دست آوردن بیت کوین کش است اگر نرم افزار و سخت افزار مربوطه را داشته باشید. برای این کار نیاز به سخت افزارهای ASIC دارید. از جمله این سخت افزارها میتوان Antminer S9 ،Antminer R4 و Avalon 7 را نام برد.

مزایا و معایب بیت کوین کش

مزایا

 • سایز بلاک بزرگ تر تا میزان 8 مگابایت (MB)
 • سرعت بالاتر در انجام تراکنش ها
 • هزینه های کمتر تراکنش ها
 • ایجاد یکی از بهترین بلاک چین ها برای تعامل و ارتباط کاربران
 • بهره بردن از نام بیت کوین به عنوان فورکی روی بلاک چین آن
 • غیرمتمرکز بودن و عدم وابستگی به بانک یا سایر نهادهای دولتی
 • دارا بودن ساختاری امن به دلیل استفاده از رمزگذاری در انجام تراکنش ها

معایب

 • به علت اینکه بیت کوین کش تازه پا به عرصه گذاشته است، هنوز سرمایه گذاران اعتماد کامل به سرمایه گذاری در این ارز دیجیتال ندارند.
 • استخراج آن به اندازه استخراج بیت کوین زمان برده و هزینه زا است و از طرف دیگر اختلاف قیمتی زیادی با بیت کوین دارد. (بیت کوین بسیار با ارزش تر است) این امر باعث شده که اکثر افراد بیت کوین را برای استخراج ترجیح بدهند.
 • در صرافی های ارز دیجیتال نسبت به بیت کوین کمتر معامله می شود.

قیمت بیت کوین کش (BCH) در سال های گذشته

قیمت بیت کوین کش (BCH) در سال های گذشته

با افزایش تقاضا در اواخر سال 2017 قیمت بیت کوین کش به بالاترین مقدار خود تا به امروز یعنی 3785.820 دلار رسید. پس از آن قیمت این ارز دیجیتال در اکثر اوقات سال 2018 روندی نزولی داشته است. با این حال در اواخر این سال قیمت بیت کوین کش افزایش قابل توجهی را تجربه کرد و از اوایل سال 2019 میلادی روندی سینوسی و اکثرا صعودی را پیش گرفته است که تا حال حاضر این روند ادامه داشته است. در زمان انتشار این مقاله قیمت هر واحد BCH در سطح 297.26 دلار قرار دارد.

ترند واژه بیت کوین کش در گوگل ترندز

با استناد به نمودار Google Trends نیز میتوان دریافت که میزان محبوبیت بیت کوین کش در آگوست سال 2017 یعنی زمان ساخت این ارز دیجیتال و اواخر همان سال به اوج خود رسیده که تایید کننده افزایش قیمت ها در نمودار قیمتی بالا در ماه های مشابه است.

روش ذخیره سازی بیت کوین کش

مانند سایر ارزهای دیجیتال بیت کوین کش را می توان روی کیف پول های دیجیتال ذخیره کرد. از جمله این کیف پول ها که از بیت کوین کش پشتیبانی می کنند می توان موارد زیر را نام برد:

کیف پول های دسکتاپElectron Cash – Bitcoin.com – Jaxx
کیف پول های موبایلUnit – Coinomi – Jaxx – BTC.com
کیف پول های سخت افزاریLedger Nano S – Trezor – KeepKey

بیت کوین کش از همان روزهای اولیه معرفی توانست بصورت موفق عمل کند و روز به روز در حال پیشرفت است. با توجه به ارز دیجیتالی که از نام بیت کوین بهره می برد و سرعت تراکنش ها و هزینه ها را بهبود می بخشد، به عنوان گزینه ای مناسب برای سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال می توان آن را در نظر گرفت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام .لطفا در مورد سایتایی که رول میزنی بیت کویین بهت میده توضیح بفرمایین.ممنون

  • سلام
   این سایتها به نسبت وقتی که از شما می گیرند، عایده خاصی ندارند

 • درودبرشما بنده پانصددلار از جایی به بیت کوین کش انتقال دادم ازحساب من کثرشد وبه بیت کوین کش منتقل شد اما نمیتوانم برداشت یابفروشم لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

  • دارایی بیت‌کوین کش کیف پول خود را مجددا چک کنید.
   آدرس تراکنشی را که انجام داده‌اید رو هم می‌تونید از مرورگرهای بلاکچینی مانند لینک زیر بررسی کنید:
   لینک

 • سلام اگه امکانش هست در مورد استخراج بیت کویین و بیت کویین کش بیشتر توصیح بدین…

  • سلام
   با جستجو در اینترنت مراکزی که دستگاه‌های ماینر را خرید و فروش می‌کنند پیدا خواهید کرد. اما توجه کنید که در حال حاضر استخراج ارزهای دیجیتال در ایران نیاز به داشتن مجوز از وزارت صمت دارد. در مورد میزان سوددهی، شرایط متغیر است. نحوه ریگ بندی دستگاه‌ها و برق مصرفی و دمای هوا و توان پردازشی دستگاه مورد استفاده هزینه و درآمد ناشی از این دستگاه‌ها متغیر است.