استلار (Stellar) چیست و چگونه کار می کند؟

استلار (Stellar) چیست و چگونه کار می کند؟

استلار (Stellar) یکی از ارزهای دیجیتال محبوب است که در سال های اخیر به عنوان یکی از رقبا برای بیت کوین توانسته است به دستاوردهای قابل توجهی دست پیدا کند و همچنین افراد زیادی از جمله توسعه دهندگان را به خود جذب نموده است. با رشد 41,900 درصدی لومن (Lumen) در سال 2017 میلادی، استلار به یکی از محبوب ترین ارزهای دیجیتال در جهان تبدیل شد. استلار می تواند یکی از گزینه های مناسب برای معامله گرانی باشد که قصد ایجاد تنوع و سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال را دارند. با وب سایت سیگنال در این آموزش همراه شده تا بیشتر با این ارز دیجیتال آشنا شوید.

معرفی ارز دیجیتال استلار

استلار شبکه ای غیرمتمرکز برای انجام عملیات پرداخت است که با استفاده از دفتر کل توزیع شده روی تکنولوژی بلاک چین به افراد امکان معاملات برون مرزی را می دهد. استلار در سال ۲۰۱۴ و با ماهیتی تقریبا مشابه ریپل (Ripple) به وجود آمد. در واقع استلار را می توان شاخه یا فورکی (Fork) از ریپل در نظر گرفت. در حالی که ریپل به ارائه راه حلی برای انتقال بین بانک های سراسر جهان متمرکز است، استلار قصد تسهیل پرداخت های بین المللی افراد را در سراسر دنیا دارد.

Stellar با هدف ایجاد پلتفرمی سریع، ارزان و امن برای انتقال وجوه و پر کردن شکاف بین ارزهای دیجیتال و سیستم های پرداختی سنتی به وجود آمد. استلار توسط سازمانی غیرانتفاعی به نام Stellar Development Foundation مدیریت می شود.

لومن ارز دیجیتال استلار است که با علامت اختصاری XLM در بازار های بین المللی شناخته می شود و میزان کل عرضه آن 100 میلیارد واحد است که با گذشت زمان و بصورت خودکار به بازار عرضه می شود. لومن ها در قسمت های مختلفی از شبکه استلار مورد استفاده قرار می گیرند به صورتی که مثلاً کاربران برای کمک به شبکه در امر شناسایی حسابهای غیرفعال باید حداقل 0.5 لومن در حساب خود داشته باشند. همچنین لومن به منظور پرداخت کارمزد تراکنش های درون شبکه استلار نیز مورد استفاده قرار می گیرد که حداقل آن 0.00001 XLM است.

بصورت خلاصه تعدادی از ویژگی های مهم ارز دیجیتال Stellar بصورت زیر می باشد:

 • پایگاه داده ای غیر متمرکز و متن باز دارد.
 • زمان تایید تراکنش ها درون شبکه آن 3 الی 5 ثانیه است.
 • توانایی انجام هزاران تراکنش بصورت همزمان را دارد.
 • از پروتکل اجماع استلار (Stellar Consensus Protocol) استفاده می کند.
 • قابلیت استفاده از ویژگی چند امضایی (Multisignatures) و قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) را فراهم می کند.
 • امکان تراکنش های چند ارزی را برای افراد فراهم می کند؛ به این معنی که فردی در یک سوی دنیا قصد ارسال پول خود با یک واحد ارزی مثلا دلار را دارد و فردی دیگر در آن سوی دنیا قصد دریافت همان مقدار را با واحد ارزی دیگری به عنوان مثال یورو دارد.
 • تورم ثابت سالیانه 1 درصدی دارد.

تفاوت ریپل (XRP) و استلار (XLM)

تفاوت ریپل (XRP) و استلار (XLM)

ارز دیجیتال استلار در واقع فورکی از ریپل نیست. با این حال به این دلیل که این دو از پروتکل اجماع به جای الگوریتم گواهی اثبات کار استفاده می کنند، تشابهات بسیار زیادی با یکدیگر دارند. هر تراکنش برای ورود به دفتر کل ریپل باید توسط 80 درصد نودها تایید شود، اما در استلار اینگونه نیست و هر گره به تنهایی می تواند عملیات اعتباردهی و تایید را انجام دهد.

علاوه بر این، تفاوت دیگر این دو در اهداف تعریف شده آن هاست. تمرکز ریپل بیشتر موسسات مالی و بانگ ها هستند، این در حالی است که استلار قصد تسهیل پرداخت های بین المللی افراد را در سراسر دنیا دارد. استلار سازمانی غیرانتفاعی است که هدف اصلی آن فراهم آوردن بستری برای افراد و انجام تراکنش ها با سرعت بالا و هزینه های کم است.

مقایسه کلی ریپل و استلار و تفاوت های آنها را می توانید با یک نگاه در جدول زیر مشاهده کنید:

معیار ریپل استلار
تاریخ انتشار 1 ژانویه 201230 جولای 2014
عرضه کلی 100 میلیارد XRP100 میلیارد XLM
مکانیزم اجماع (Proof of Correctness (PoC(Stellar Consensus Protocol (SCP
تورم خیربله
زمان انجام تراکنش ها 4 ثانیه2 الی 5 ثانیه
بازار هدف موسسات مالیافراد
زبان های برنامه نویسی C/C++, Java, GO, JavaScript C/C++, GO, JavaScript

تاریخچه استلار

سال 2014 – پروژه استلار توسط جد مک کالب (Jed McCaleb)، بنیانگذار ریپل، و وکیلی به نام جویس کیم (Joyce Kim) با راه اندازی سایتی به نام Secret Bitcoin Project کلید خورد.

جولای 2014 – سازمان Stellar Development Foundation توسط همکاری با فردی به نام پاتریک کولیسون و سرمایه اولیه 3 میلیون دلار کار خود را آغاز کرد و پلتفرم استلار بصورت رسمی به دنیا معرفی شد.

آوریل 2015 – سازمان Stellar Development Foundation پروتکل اجماع استلار را بصورت عمومی معرفی کرد.

نوامبر 2015 – در این تاریخ نام توکن این شرکت از استلار به لومن تغییر داده شد.

چه کسی استلار را اختراع کرد؟

جد مک کالب خالق استلار
جد مک کالب (Jed McCaleb)

مخترع استلار همان گونه که گفته شد جد مک کالب است. او یکی از بنیان گذاران صرافی ارز دیجیتال Mt.Gox بود که پس از هک و زیان 450 میلیون دلاری از این صرافی جدا شد. پس از آن مک کالب ارز دیجیتال ریپل را بنیان گذاری نمود، اما در سال 2013 میلادی به علت اختلاف عقیده ای با بقیه اعضای پروژه از این پروژه نیز جدا شد و کمی بعد از آن در سال 2014 استلار را ارائه کرد.

Stellar در حال حاضر به یکی از محبوب ترین ارزهای دیجیتال در دنیا تبدیا شده است اعضای تیم اصلی آن علاوه بر مک کالب شامل پاتریک کولیسون (Patrick Collison)، مت مالنوگ (Matt Mullenweg)، ناوال راویکنت (Naval Ravikant) و سم آلتمن (Sam Altman) است.

شبکه استلار چگونه کار می کند؟

حال که با ویژگی های استلار آشنا شدید، وقت آن فرارسیده که ببینیم این ارز دیجیتال چگونه کار می کند. به این منظور با مثالی ساده این مبحث را شرح خواهیم داد.

شبکه استلار چگونه کار می کند؟

فرض کنید آلیس قصد ارسال پول به باب را دارد. آلیس در آمریکا و باب در نیجریه زندگی می کنند. آلیس قصد ارسال 100 دلار به باب را دارد با این فرض که در هنگام رسید این مقدار به واحد پول نیجریه نایرا تبدیل شده و به دست باب برسد. این فرآیند چگونه انجام می شود؟

فرض کنید، آلیس در بانک A واقع در آمریکا و باب در بانک B واقع در نیجریه سرمایه گذاری کرده اند. هردوی این بانک ها به شبکه استلار متصل هستند یا به اصطلاح آنکور (Anchor) هستند.

آلیس 100 دلار را برای باب ارسال می کند، این تراکنش در عرض چند ثانیه به بانک باب یا همان B برای تطبیق مشخصات ارسال می شود. لحظه ای که بانک A سیگنالی مبنی بر صحت اطلاعات از بانک B دریافت کند، وجوه مربوطه از حساب آلیس برداشت می شود. سپس به شکل توکن لومن به شبکه استلار منتقل می شود، سپس داخل شبکه بهترین نرخ ارز برای تبدیل دلار به نایرا (واحد پول نیجریه)  انتخاب شده و به حساب باب در بانک B منتقل می شود.

سیستم غیرمتمرکز

پلتفرم Stellar در حقیقت سیستمی غیرمتمرکز و همتا به همتا است. در یک شبکه غیرمتمرکز موجودیتی مرکزی وجود ندارد که تمامی فرایند ها را کنترل نماید.

دفتر کل توزیع شده

اطلاعات تمامی تراکنش های استلار در بلاک چینی که مانند دفتر کلی توزیع شده عمل می کند ثبت و ذخیره می شود؛ بطوری که هر کسی در شبکه می تواند به آن دسترسی داشته باشد و این اطلاعات را مشاهده کند.

مکانیسم اجماع و توافق در شبکه استلار

با استفاده از پروتکل اجماع تمامی تصمیمات و اعتبارسنجی ها روی شبکه توسط افراد انجام می شود. این پروسه هر 3 الی 5 ثانیه یکبار اتفاق می افتد.

آنکورها (Anchors) و اعتبارات

آنکورها در واقع موجودیت هایی روی شبکه استلار هستند که سرمایه پذیر هستند و می توانند اعتبارات را منتشر و توزیع کنند. (مانند بانک ها و موسسات مالی)

صرافی توزیع شده

یکی دیگر از ویژگی های مهم شبکه Stellar حالت صرافی گونه آن است؛ یعنی اینکه امکان معاوضه یک واحد پولی با واحد پولی دیگر در نرخ ارزی از پیش تعیین شده را به افراد می دهد. در واقع دفتر کل استلار تبدیل به بازاری برای خرید و فروش ارزهای مختلف شده است.

تراکنش های چند ارزی

یکی دیگر از ویژگی های مهم استلار انجام تراکنش ها با ارزهای مختلف است؛ یعنی آلیس می تواند با داشتن دلار برای باب یورو ارسال کند. (آلیس دلار ارسال نموده و باب یورو دریافت کند.)

ذخیره سازی لومن در کیف پول استلار

همانند دیگر ارزهای دیجیتال بهترین و امن ترین روش برای ذخیره سازی استلار استفاده از کیف پول های سخت افزاری ارز دیجیتال است. در حال حاضر لجر (Ledger Nano S) محبوب ترین و امن ترین کیف پول دیجیتالی است که استلار را پشتیبانی می کند. همچنین گزینه ای دیگر برای ذخیره سازی لومن ها کیف پول سخت افزاری Trezor است.

ذخیره سازی لومن در کیف پول استلار

در این میان کیف پول نرم افزاری Solar Wallet نیز می تواند گزینه خوبی باشد، اما عیب آن این است که به غیر از استلار ارزهای دیجیتال دیگر را پشتیبانی نمی کند. کیف پول دیگری به نام Atomic Wallet نیز وجود دارد که می تواند 300 کوین و توکن مختلف از جمله XLM را در خود ذخیره کند. دو کیف پول ذکر شده از سیستم عامل های مختلفی همچون ویندوز، مک، اندروید و iOS پشتیبانی می کنند.

استخراج استلار چگونه است؟

همان گونه که قبلا گفته شد استلار همچون ریپل قابلیت استخراج ندارد. تعداد کل توکن XLM موجود 100 میلیارد می باشد که بصورت متمرکز و با گذشت زمان توسط بنیاد توسعه دهنده Stellar بصورت خودکار عرضه می شود.

مزایا و معایب ارز دیجیتال استلار

مزایا

 • سرعت بالای تراکنش ها؛ استلار می تواند تا 2000 تراکنش در ثانیه را پوشش دهد.
 • کارمزد پایین تراکنش ها؛ به این دلیل که هدف اصلی استلار ایجاد پروتکلی برای انجام تراکنش ها با هزینه ای کمتر نسبت به بانک ها وسایر موسسات مالی است.
 • پشتیبانی از ویژگی های مختلف از جمله قراردادهای هوشمند و قابلیت چند امضایی
 • داشتن شبکه غیرمتمرکز
 • همکاری با شرکت های مطرح دنیا از جمله IBM
 • مانند اتریوم امکان ساخت توکن انحصاری هر شرکت روی بلاک چین استلار وجود دارد.

معایب

 • رقابت زیاد استلار با ریپل؛ هر دو ارز دیجیتال تشابهات بسیار زیادی دارند و رقیب یکدیگر محسوب می شوند.
 • محدودیت دسترسی؛ کاربران برای دسترسی به شبکه باید حداقل 20 لومن در کیف پول دیجیتال خود داشته باشند.

قیمت استلار (XLM) در سال های اخیر

قیمت استلار در سال های اخیر

با افزایش تقاضا در اوایل سال 2018 میلادی قیمت استلار به بالاترین مقدار خود تا امروز یعنی 0.87556 دلار رسید. پس از آن قیمت این ارز دیجیتال در اکثر اوقات سال 2018 روندی صعودی داشت. با این حال اواخر سال گذشته قیمت XLM کاهش شدیدی را تجربه نمود و از اوایل سال 2019 روندی سینوسی و اکثرا نزولی و در اواسط آن روندی سینوسی و اکثرا صعودی را در پیش گرفته که تا حال حاضر ادامه داشته است. در زمان انتشار این مقاله آموزشی قیمت هر واحد XLM در سطح 0.059934 دلار قرار دارد.

نمودار گوگل ترندز واژه استلار

با استناد به نمودار Google Trends نیز میتوان دریافت که میزان محبوبیت استلار در اواخر سال 2017 و اوایل سال 2018 به اوج خود رسیده است که تایید کننده افزایش قیمت ها در نمودار قیمتی بالا در ماه های مشابه میباشد.

نتیجه گیری

اگر ریپل برای بانک ها و موسسات مالی بزرگ دنیا ساخته شد، استلار هم برای تسهیل فرآیند تراکنش ها بین افراد به وجود آمد. رشد روز افزون و توانایی بالقوه استلار در بازار ارز دیجیتال نباید نادیده گرفته بشود. در حال حاضر Stellar با شرکت های بزرگ زیادی از جمله IBM ،Deloitte و Stripe همکاری می کند که این امر باعث گسترش و محبوبیت روزافزون این ارز دیجیتال شده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام وقت بخیر خیلی ممنونم از عزیزانی که این مقاله رو در اختیار عموم گذاشتن
  یه سوال داشتم
  میخواستم بدونم این ارز در آینده چقدر رشت خواهد داشت آیا مثل بیت کوین میتونه ارزش پیدا کنه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • کارشناس ارز دیجیتال

   سلام دوست عزیز
   می‌تونید بخش تحلیلهای ارز دیجیتال رو مطالعه کنید

 • سلام. یه سوال داشتم در مورد کیف پول Solar wallet
  من یک سال پیش داخل این کیف پول ارز استلار ریختم الان که خواستم باز کنم اون کیف پول میاد ولی یه خط که مدام از وسطش میگذره رو میاره. اون چیه؟ داره آپدیتش میکنه؟ اگر آره چقدر طول میکشه؟
  چون الان چند روزه همینجوریه و کیف پول منو نشون نمیده

  • کارشناس ارزهای دیجیتال

   احتمالا نمیتونه به سرورش وصل بشه vpn رو رروشن کنید و امتحان کنید

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
پنجشنبه
3 تیر 1400