ارز دیجیتال اتریوم (Ethereum) چیست و چگونه کار می کند؟

ارز دیجیتال اتریوم (Ethereum) چیست و چگونه کار می کند؟

اتریوم (Ethereum) پس از ورود به دنیای ارز دیجیتال تغییرات زیادی را در این فضا ایجاد کرد و امکان توسعه و گسترش سریع و استفاده از برنامه های کاربردی (applications) مختلف برای بهبود و رفع مشکلات بسیاری از صنایع را به وجود آورد.

اینکه بیت کوین (Bitcoin) قدیمی ترین ارز دیجیتال بوده و سبب ابداعات بسیار و استفاده از تکنولوژی بلاک چین (Blockchain) در سطح گسترده شده صحیح است، اما اتریوم دروازه ای جدید در دنیای ارز دیجیتال بر همگان گشود و آن قدرت بالقوه تکنولوژی بلاک چین و بکارگیری آن روی برنامه های کاربردی مختلف بود.

سودمندی اتریوم برای طیف وسیعی از برنامه نویسان و افراد فعال در حوزه تکنولوژی مشخص و روشن است، اما افرادی که کمتر در این زمینه ها آگاهی دارند درک درستی از اتریوم ندارند. پس در این آموزش با وب سایت سیگنال همراه شده تا بیشتر با دنیای اتریوم آشنا شوید.

معرفی ارز رمزنگاری شده اتریوم

اتریوم در واقع پلتفرمی متن باز مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است که به توسعه دهندگان امکان ساخت و گسترش برنامه های کاربردی غیرمتمرکز (Dapps) مانند قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) و دیگر برنامه های پیچیده مالی را می دهد. این برنامه‌ها تحت کنترل و نظارت هیچ سازمان و نهادی نخواهند بود و تراکنش‌ها و معاملات روی شبکه اتریوم به صورت کاملاً مستقل از بانک‌ها یا سایر نهادهای مالی انجام می‌شوند.

در واقع می شود اتریوم را به عنوان بیت کوینی در نظر گرفت که قابل برنامه نویسی است و توسعه دهندگان توسط آن می توانند با بکارگیری تکنولوژی بلاک چین برای ایجاد کسب و کار، تشکیلات دیجیتالی و … بدون نیاز به هیچ شخص ثالثی وارد عمل بشوند.

ایده اولیه این ارز دیجیتال در سال 2013 میلادی توسط جوانی 19 ساله به نام ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) ارائه شد که اعتقاد داشت بهره گیری از تکنولوژی بلاک چین گام بعدی برای پیشرفت است و این تکنولوژی قدرت بالقوه ای دارد که می تواند امکاناتی را در اختیار افراد قرار دهد که آینده ارزهای دیجیتال را میسازد. پس از شکل گیری این ایده، در سال 2015 اتریوم برای اولین بار به دنیا معرفی شد.

توسعه دهندگان و شرکت ها می‌توانند بدون نیاز به ساخت بلاک چین جدید، با استفاده از شبکه اتریوم جهت نیازهای خود ارز دیجیتال مستقل بسازند که به آن‌ها توکن (Token) می‌گویند. در واقع توکن نوعی از ارز دیجیتال است که خود بلاک چین اختصاصی نداشته و از بلاک چین های دیگر مانند اتریوم استفاده می‌کند.

تا قبل از پیدایش اتریوم، برنامه‌نویسان بلاک چین برای ساخت ارز دیجیتال خود از ابتدا مجبور به ساخت یک بلاک چین جداگانه بودند اما امروزه بلاک چین اتریوم میزبان هزاران توکن است که اصطلاحاً به آنها “ERC-20” می گویند.

کسانی که به شبکه اتریوم سرویس می‌دهند را گره (Node) می‌نامند. گره‌های شبکه یک نسخه کپی از تمامی تراکنش‌ها و تاریخچه قراردادهای هوشمند ذخیره می‌کنند. هر گونه تغییری در شبکه اتریوم، فقط در صورتی انجام می‌شود که تمامی گره‌ها در مورد آن اتفاق نظر داشته باشند. 

در حال حاضر بعد از بیت کوین، اتریوم دومین ارز دیجیتال با بیش ترین حجم سرمایه در گردش است. به عقیده بسیاری اتریوم در سال های آتی می تواند هم در زمینه ارزش سرمایه گذاری ها و هم تبدیل شدن به محبوب ترین ارز دیجیتال دنیا از بیت کوین پیشی بگیرد.

تفاوت بیت کوین و اتریوم (Bitcoin vs. Ethereum)

تفاوت بیت کوین و اتریوم

سوالی که از ابتدا ذهن بسیاری از افراد را درگیر می کند این است که آیا اتریوم مشابه بیت کوین است؟ می شود گفت هم بلی و هم خیر!

اتریوم همانند بیت کوین شبکه ای غیرمتمرکز مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است. با این وجود از لحاظ تکنیکی تفاوت عمده ای بین این دو وجود دارد. مهم ترین تفاوت بین این دو ارز دیجیتال، در واقع تفاوت در اهداف و توانایی های آنها است. بیت کوین در واقع تنها مبتنی بر یکی از کاربردهای خاص تکنولوژی بلاک چین است، شبکه ای همتا به همتا (peer to peer) که به کاربرانش امکان انجام خدمات پرداختی آنلاین با بیت کوین را می دهد. این در حالیست که تمرکز اصلی بلاک چین اتریوم بر اجرای کدهای برنامه نویسی شده برای ساخت هرگونه برنامه غیرمتمرکز است.

در بلاک چین اتریوم استخراج گران به جای استخراج بیت کوین، اتر (Ether) استخراج می کنند. توکنی که شبکه اتریوم را تقویت می کند.

این توکن علاوه بر اینکه امکان داد و ستد دارد، توسط توسعه دهندگان برنامه ها به منظور پرداخت هزینه تراکنش ها و خدمات روی شبکه اتریوم نیز استفاده می شود.

همچنین توکن دیگری به نام گس (Gas) وجود دارد که از آن برای پرداخت هزینه به استخراج گران در شبکه استفاده می شود. هر قرارداد هوشمند برای اجرا نیاز به مقداری مشخص از توکن Gas دارد تا نظر استخراج گران را جلب نموده و داخل بلاک چین قرار بگیرد.

تاریخچه اتریوم

سال 2011 – پسری 17 ساله با اصالت کانادایی روسی به نام ویتالیک بوترین از طریق پدرش با بیت کوین آشنا شد. پس از آن بوترین یکی از بنیانگذاران و نویسندگان اصلی مجله بیت کوین شد.

سال 2013 – بعد از ملاقات با توسعه دهندگان زیادی در سراسر دنیا که از اشتیاق خود برای برنامه نویسی روی تکنولوژی بلاک چین حرف می زدند، بوترین مقاله سفیدی (Whitepaper) منتشر کرد و برای اولین بار ایده اتریوم را در آن مطرح کرد.

سال 2014 – بوترین با دریافت کمک هزینه تحصیلی به مبلغ 100,000 دلار تمامی تمرکز خود را بر روی اتریوم گذاشت.

سال 2015 – شبکه اتریوم راه اندازی و منتشر شد.

سال 2017 – اتریوم به سرمایه در گردش 36 میلیارد دلاری دست یافت.

چه کسی اتریوم را اختراع کرد؟

ویتالیک بوترین خالق اتریوم
ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)

همان طور که قبلا ذکر شد مخترع اصلی اتریوم فردی کانادایی – روسی به نام ویتالیک بوترین است.

تیم اصلی بنیانگذاران اتریوم در سال 2014 متشکل از ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، میهای الیسی (Mihai Alisie)،آنتونی دی لوریو (Anthony Di Iorio) و چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) است.

با توجه به مقاله سفید منتشر شده برای اتریوم، طراحی این ارز دیجیتال سعی در پیروی از اصول زیر دارد:

 • سادگی
 • جهان شمول بودن
 • قابل تقسیم
 • عدم تبعیض
 • عدم سانسور

اتریوم چگونه کار می کند؟

اتریوم چگونه کار می کند؟

ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine)

ساختار بلاک چین هایی که پیش از اتریوم به وجود آمدند به گونه ای بود که سیستم عملیاتی آن ها برای انجام تراکنش ها از پیش تعریف شده بود؛ اما در این میان ویتالیک بوترین ایده ای در ذهن داشت که می توانست آینده ارز دیجیتال را منقلب کند. او روشی را ارائه کرد که توسط آن توسعه دهندگان بتوانند نوع داده هایی را که روی شبکه ارسال و دریافت می کنند، طراحی کنند. این ایده باعث به وجود آمدن ماشین مجازی اتریوم (EVM) و زبان برنامه نویسی مرتبط با آن شد که به توسعه دهندگان امکان ساخت تراکنش های قابل تنظیم یا همان قراردادهای هوشمند را میداد. در واقع با استفاده از ماشین‌ مجازی اتریوم افراد می توانند به جای اینکه برای هر برنام یک بلاک چین مستقل ایجاد کنند، از بلاک چین اتریوم برای همه برنامه‌های خود استفاده کنند.

ماشین مجازی اتریوم که سیستم طراحی نرم افزار است روی شبکه ی اتریوم اجرا می شود. سپس اسناد (Scripts) را روی شبکه ای غیرمتمرکز از کامپیوترها اجرا می کند و با این کار اجرا و ذخیره سازی هر چیز از جمله قراردادهای هوشمند را امکان پذیر می سازد. در واقع اتریوم به توسعه دهندگان اجازه می دهد که روی بلاک چین این ارز دیجیتال برنامه های غیرمتمرکز بسازند. این برنامه ها می توانند شامل بازی، دفتر توزیع شده (Distributed ledger)، تشکیلات و بسیاری از موارد دیگر باشند.

قرارداد هوشمند (Smart Contract)

قراردادهای هوشمند در واقع رشته ای از کدهای کامپیوتری هستند که در صورت برقرار بودن شرایطی از قبل تعریف شده بصورت خودکار اجرا می شوند. به جای تأیید فردی برای انجام یک قرارداد، قراردادهای هوشمند بصورت خودکار عمل می کنند. این امر نه تنها کل فرآیند را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه باعث می شود قرارداد در فضایی عادلانه تر و دقیق تر اجرا بشود.

به عنوان مثال، یکی از کاربردهای ساده از قراردادهای هوشمند می تواند به شکل زیر باشد:

 • جیم می خواهد با سارا سر اینکه قیمت اتر تا تاریخ 30 آگوست سال 2019 به بالای 1000 دلار می رسد، 100 اتر شرط بندی کند.
 • سپس آن ها برای انتخاب پایگاه داده ای به عنوان مرجع قیمت اتر به توافق می رسند.
 • هریک به میزان 100 اتر در یک قرارداد هوشمند سپرده گذاری می کنند، بصورتی که برنده صاحب کل مبلغ یعنی 200 اتر می شود.
 • در 30 آگوست سال 2019، با استفاده از پایگاه داده انتخابی و مشخص شدن قیمت اتر در آن روز قرارداد بصورت خودکار اجرا می شود و پول را به حساب شخص برنده ارسال می کند.

با استفاده از قرارداد هوشمند دیگر نیاز نیست که حتما جیم و سارا به هم اعتماد داشته باشند، بلکه اعتماد آن ها به پایگاه داده انتخابی است.

در نظر بگیرید این مثالی بسیار ساده از یک قرارداد هوشمند بود. بسیاری از قراردادهای هوشمند بسیار پیچیده هستند و می توانند کارهای شگفت انگیزی انجام دهند. قرارداد هوشمند می تواند کارهای متنوعی را بصورت خودکار و بدون نیاز به واسطه انجام دهد، تنها چیزی که نیاز خواهد بود این است که شرایط اختیاری قرارداد در آن ذکر شده و بصورت کد قرار گیرد.

الگوریتم اثبات سهام (PoS)

بر اساس اثبات کار، استخراج گران نیاز به صرف انرژی زیادی دارند. با برقی که برای استخراج یک تراکنش بیت کوین استفاده می شود، می توان چند ساعت برق یک خانه را تامین کرد. در تحقیقی که توسط کارشناسان حوزه انرژی انجام شده، با همین روند تا سال ۲۰۲۰ میزان برق مصرفی تراکنش های بیت کوین با برق مصرفی مردم کشور دانمارک برابر خواهد شد.

در اثبات سهام، استخراج کنندگان از همان ارزی که مالکش هستند استخراج می کنند. اثبات سهام راه متفاوتی برای اعتبارسنجی تراکنش ها با استفاده از توافق جمعی است. اثبات سهام یک الگوریتم است که هدف آن با اثبات کار مشابه و نحوه انجام آن کاملا متفاوت می باشد. بر خلاف الگوریتم اثبات کار (PoW) که در آن استخراج کنندگان با حل مسائل ریاضی پاداش می گیرند، در اثبات سهام ماینر یک بلاک به طور قطعی انتخاب می شود و هر کسی نسبت به دارایی خود از آن ارز در نگهداری شبکه شریک می‌شود.

توسعه دهندگان اتریوم و به خصوص مخترع آن، ویتالیک بوترین، قصد دارند در آینده به جای الگوریتم اثبات کار از الگوریتم اثبات سهام استفاده کنند.

استخراج اتریوم (Ethereum Mining) چیست؟

با این فرض که استخراج کنندگان برای ایجاد تغییرات روی هریک از برنامه های غیرمتمرکز اجرا شده شبکه باید به اجماع و توافق برسند؛ استخراج عاملی است که برنامه های غیرمتمرکز اتریوم را در کنار یکدیگر نگه می دارد.

استخراج اتریوم از بسیاری جهات مشابه استخراج بیت کوین است. با این حال تفاوتی اساسی بین این دو وجود دارد؛ اینکه بلاک چین اتریوم نه تنها لیست تمامی تراکنش ها را روی خود ذخیره می کند، بلکه آخرین وضعیت هر بلاک روی شبکه را نیز مشخص می کند.

استخراج کنندگان از سخت افزارها به منظور حل مسائل رمزنگاری شده و دریافت پاداش استفاده می کنند. آنها برای این امر نیاز به حل تعداد زیادی مسائل محاسباتی دارند تا یکی از استخراج گران بتواند عملیات رمز گشایی را انجام دهد و به عنوان پاداش اتر (ETH) دریافت نماید.

برای شروع عملیات استخراج شما نیاز به سخت افزارهای مخصوصی دارید که بصورت دائمی به استخراج مشغول باشند. بطور کلی دو نوع سخت افزار جهت استخراج اتریوم وجود دارد:

 1. واحد پردازش مرکزی (CPU)
 2. واحد پردازش گرافیکی (GPU)

جی پی یو ها دارای نرخ هش (Hash Rate) بیشتری هستند؛ به این معنی که مسائل پیچیده مذکور را در زمان کوتاه تری حل می کنند. در حال حاضر جی پی یو ها تنها گزینه برای استخراج کنندگان اتریوم محسوب می شوند.

مزایا و معایب اتریوم

مزایا

 • غیر قابل تغییر بودن؛ بدین معنی که شخص سومی قادر به ایجاد تغییرات روی آن نیست
 • جلوگیری از فساد اداری و سانسور کردن اطلاعات با استفاده از اجماع شبکه ای غیرمتمرکز
 • امنیت بالا؛ استفاده از الگوریتم گواهی اثبات کار، اجماع نودها برای تایید کلیه تراکنش ها و تکنیک های رمزنگاری باعث شده است که شبکه اتریوم در مقابل هک شدن و تقلب بسیار مقاوم باشد
 • فعالیت دائم؛ تمامی برنامه ها و قراردادهای هوشمند به صورت بیست و چهار ساعته روی بلاک چین اتریوم اجرا می شوند و امکان خاموش شدن شبکه وجود ندارد
 • ساختار متن باز برنامه ها که قبلا در این مطلب توضیح داده شد
 • خودمختار بودن برنامه ها؛ که بر اساس شرایطی که برایشان وضع می شود، بصورت خودکار عمل می کنند
 • استفاده و بکارگیری راحت تر؛ توسعه دهندگانی که می خواهند از مزایای تکنولوژی بلاک چین استفاده کنند لازم نیست که بلاک چین اختصاصی خود را داشته باشند و می توانند از بلاک چین اتریوم استفاده کنند

معایب

 • پایین بودن سرعت تراکنش ها روی پلتفرم اتریوم نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر
 • یکی دیگر از معایب اصلی اتریوم این است که مستندسازی درباره کدنویسی آن بسیار ضعیف است و اکثر منابع به اختصار کلیات را توصیف کرده اند و بروز نیستند
 • بروزرسانی ها روی شبکه بسیار است و قرار بر این است که اتریوم از گواهی اثبات کار به سمت گواهی اثبات سهام برود؛ که این بروزرسانی می تواند کمی ریسک به همراه داشته باشد و باعث مشغله برای توسعه دهندگان بشود

قیمت اتریوم در سال های اخیر

زمانی که اتریوم در سال 2016 ظهور کرد، استفاده کنندگان اولیه آن برنامه نویسان و افراد فنی بودند؛ اما محبوبیت اتریوم در طول زمان و به تدریج افزایش یافت.

نمودار قیمت اتریوم (ETH) از ابتدا تا کنون
نمودار قیمت اتریوم (ETH) از ابتدا تا کنون

با توجه به نمودار قیمت اتریوم برگرفته از سایت Coindesk، با افزایش تقاضا از زمان ظهور تا سال 2018 قیمت اتریوم روندی صعودی داشته است و در ژانویه سال 2018 به اوج خود یعنی 1,142 دلار رسیده است و پس از آن نیز تا سال 2019 نسبت به سال 2018 قیمت آن روندی نزولی داشته است. با افزایش آگاهی مردم در رابطه با اتریوم و کاربردهای آن خریداران بیشتری وارد بازار شده اند و باعث شده اند قیمت اتریوم به تدریج افزایش یابد. در زمان انتشار این مقاله آموزشی قیمت هر واحد اتریوم (ETH) در سطح 229.5 دلار قرار دارد.

با استناد به نمودار گوگل ترندز (Google Trends) نیز میتوان دریافت که میزان محبوبیت اتریوم از اوایل سال 2017 میلادی به اوج خود رسیده و این روند تا اوایل سال 2018 ادامه داشته است:

نمودار واژه اتریوم (Ethereum) در گوگل ترندز
نمودار محبوبیت واژه “Ethereum” در گوگل ترندز

نتیجه گیری

اتریوم یکی از مهم ترین و محبوب ترین پلتفرم های صنعت ارز دیجیتال و بلاک چین در دنیا است. با ورود افراد مستعد به این حوزه، اتریوم به دنبال تبدیل شدن به یک کامپیوتر جهانی برای برنامه های غیرمتمرکز آینده است. در واقع اتریوم یکی از شگفتی های بلاک چین است که اجرا و توسعه صدها یا حتی هزاران پروژه را برای افراد ممکن می سازد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
امتیازدهی
[تعداد: 12    میانگین: 3.7/5]

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات کاربران
 • مطلب جالب و مفیدی بود ممنونم

 • ممنون مفید بود

 • سلام ببخشید من میخام ارز شروع کنم اتریوم نمیدونم چیکار کنم

 • سلام مچکر بخاطر مطالب مفید،من میخوام شروع به کار با ارز دیجیتالی کنم لطفا اعطلاعات بدین

 • حسین مرتضی مقدم

  لطفا کمک کنید برام پول ساز باشه لازم دارم ممنون

 • محمدعموزاده

  سلام میخوام کار باارزدیجیتالوشروع کنم ولی نمیدونم دستگاههاشوازکجاتهیه کنم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. برای کار با ارزهای دیجیتال و نگهداری اون‌ها باید کیف پول دیجیتال داشته باشید. بهتون پیشنهاد میکنم مقالات آموزشی ما در رابطه با انواع ارزهای دیجیتال و کیف پول های دیجیتال رو مطالعه کنید.

 • میلاد مرادی

  این مقاله بسیار عالی ، مفید و کامل بود ممنون

 • محمد پور

  خیلی برنامه خوبیه.دمتون گرم

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
9 فروردین 1399