10 صندوق سرمایه گذاری برتر در شهریور ماه 99 کدام بودند؟

10 صندوق سرمایه گذاری برتر در شهریور ماه 99 کدام بودند؟

به گزارش سیگنال، در یک ماه گذشته (شهریورماه 99) برترین صندوق های سرمایه گذاری در بازار بورس،  صندوق با درآمد ثابت کوثر یکم 4.5% ، مشترک پیشتاز 7.03% و مشترک گنجینه مهر 2.27%  در انواع درآمد ثابت، سهامی و مختلط بوده اند.

ادامه افت در بورس و پیشتازی صندوق های برتر

شاخص کل بورس همچنان نزول می کند و ارزش دارایی های سهامداران کمتر و کمتر می شود. روزهای نزولی بازار سرمایه از راه رسیده است و دیگر خبری از سود های سریع و چشمگیر نیست. حال وقت آن است که با ماهیت واقعی بازار سرمایه آشنا شویم و مسیر طی شده خود را مورد ارزیابی قرار دهیم. مدیریت سرمایه و مدیریت هیجانات در بازار های منفی نقش خود را نشان می دهد وگرنه در بازار مثبت و رو به بالا، همه افراد می توانند به راحتی کسب سود کنند.

باید با خودمان رو راست باشیم و عملکرد خود را در کفه ترازو قرار دهیم. شاید حضور دائم و مستمر در بازار و خرید و فروش سهام، جذابیت های زیادی داشته باشد و این کار را به عنوان عملی ماهرانه و حرفه ای تلقی کنیم. اما باید دید که در طرف دیگر ماجرا چه اتفاقی در حال رخ دادن است. پولی که با زحمت بسیار بدست آورده ایم و برای حفظ ارزشش وارد بازار بورس کرده ایم چه شده است؟

هیچ کس برای اینکه حاصل دسترنج خود را تقدیم بازار کند و برود، قدم به مسیر سرمایه گذاری در بازار بورس نمی گذارد. انتظارات ما با پذیرش ریسک سرمایه گذاری در سهام همراه است. نباید فراموش کرد که نیازهای ابتدایی ما برای ورود به بازار سرمایه، داشتن زمان کافی، سواد مالی کارآمد و ابزارهای تحلیلی قابل اعتماد است. اهداف سرمایه گذاری را باید به خودمان یادآوری کنیم و با چشم باز به انتخاب گزینه های موجود بپردازیم. در یک ماه گذشته شاخص کل بورس به روند نزولی خود ادامه داد و در این مدت 10 درصد دیگر نیز افت کرد. در این وضعیت اهمیت استفاده از ابزارهای نوین مالی تحت عنوان “صندوق سرمایه گذاری” بار دیگر رخ نشان داد و سرمایه گذاران را با چالشی جدید روبرو کرد. چالش ورود مستقیم در برابر ورود غیرمستقیم به بازار بورس.

 جالب است بدانید که برترین صندوق های سرمایه گذاری در یک ماه اخیر همگی از شاخص کل بورس بهتر عمل کردند و 30 صندوقی که در این گزارش به معرفی آن می پردازیم؛ بازدهی بهتری از میانگین بازار بورس کسب کردند.

در این گزارش، صندوق های سرمایه گذاری برتر در شهریورماه 99 براساس بالاترین بازدهی، مورد تحلیل قرار گرفته اند.

عملکرد گذشته صندوق ها به عنوان یکی از عوامل مهم در انتخاب صندوق سرمایه گذاری مورد توجه سرمایه گذاران می باشد. به همین دلیل کارشناسان ما در سیگنال، گزارشات عملکرد صندوق های سرمایه گذاری را برای مخاطبان گرامی تهیه و منتشر می کنند.


10 صندوق برتر درآمد ثابت

عملکرد بهترین صندوق های درآمد ثابت در شهریورماه 99 به شرح زیر است:

10 صندوق برتر درآمد ثابت

برترین صندوق های درآمد ثابت به طور میانگین حدود 2.8% بازدهی ماهانه در شهریورماه 99 داشتند. این آمار نشان می دهد که روند کاهشی بازدهی ها در صندوق های با درآمد ثابت نیز اتفاق می افتد و با اینکه این صندوق ها ریسک زیادی ندارند و در افت بازار بورس خیلی تحت تاثیر قرار نمیگیرند اما در مقایسه با ماه های گذشته بازدهی کمتری به دست آورده اند.

صندوق با درآمد ثابت کوثر یکم در این ماه بالاترین بازدهی را در بین صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت بدست آورد و با بازدهی 4.5 درصدی در صدر جدول برترین های شهریورماه 99 ایستاد.

رتبهنام صندوقدرصد بازدهی ماه ( شهریور99)خالص ارزش دارایی (ریال)
اولبا درآمد ثابت کوثر یکم4.59,567,068M
دوماعتماد داریک4.21,030,835M
سوماندوخته آمیتیس3.55165,423M
چهارمپارند پایدار سپهر3.1859,163,786M
پنجمپیشگامان سرمایه نوآفرین2.88877,624M
ششممشترک اندیشه فردا2.646,485,499M
هفتممشترک بانک مسکن2.4321,347,852M
هشتمیاقوت آگاه2.3119,951,225M  
نهمبا درآمد ثابت فیروزه آسیا2.181,936,754M
دهمارزش آفرینان دی1.8969,983,830M

10 صندوق برتر سهامی

عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی در شهریورماه 99 به شرح زیر است:

10 صندوق برتر سهامی

صندوق مشترک پیشتاز در بین صندوق های سهامی عملکرد بهتری داشت و با اختلاف نسبت به سایر صندوق های سهامی در رتبه اول 10 صندوق برتر این ماه ایستاد.

مدیران صندوق و نحوه تصمیم گیری آنها در معاملات صندوق همواره مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار می گیرد. در شهریورماه 99 سه صندوق پیشتاز، پیشرو و توسعه اندوخته آینده  که در بین 10 صندوق برتر قرار دارند؛ تحت مدیریت شرکت سبدگردان انتخاب مفید هستند.

نکته جالب توجه در صندوق های سهامی شهریورماه 99 این است که 3 صندوق موجود در این لیست از نوع قابل معامله در بورس یا ETF می باشد. صندوق های ETF که تا پیش از این کمتر در لیست 10 صندوق برتر قرار می گرفتند به دلیل مزایای متعددی که دارند جای خود را در بین صندوق های سهامی برتر باز کرده اند.

رتبهنام صندوقدرصد بازدهی ماه ( شهریور99)خالص ارزش دارایی (ریال)
اولمشترک پیشتاز7.0319,321,348M
دومآوای معیار4.28970,119M
سوممشترک عقیق4.192,945,454M
چهارمآوای سهام کیان3.766,642,992M
پنجممشترک آگاه3.5515,069,505M
ششممشترک پیشرو2.1729,405,107M
هفتممشترک تدبیرگران فردا21,622,830M
هشتمهمیان سپهر1.418,021,623M
نهمتوسعه اندوخته آینده1.297,917,363M
دهمسرو سودمند مدبران1.155,271,606M

10 صندوق برتر مختلط

عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در شهریورماه 99 به شرح زیر است:

10 صندوق برتر مختلط

صندوق های مختلط در یک ماه اخیر نسبت با سایر صندوق های عملکرد ضعیف تری داشتند. بر اساس ماهیت این صندوق ها انتظار داشتیم حداقل بهتر از صندوق های سهامی عمل کنند اما مشاهده می شود که 7 صندوق از 10 صندوق برتر مختلط بازدهی منفی داشته اند در حالی که تمام صندوق های سهامی بازدهی مثبتی کسب کرده اند. صندوق مشترک گنجینه مهر که برای اولین بار در لیست 10 صندوق برتر مختلط وارد شده است بازدهی بهتری از سایر صندوق ها داشت و با 2.27 درصد در صدر جدول کم رمق صندوق های مختلط قرار گرفت.

رتبهنام صندوقدرصد بازدهی ماه ( شهریور99)خالص ارزش دارایی (ریال)
اولمشترک گنجینه مهر2.27352,213M
دومتوسعه ممتاز1.253,185,977M
سوممشترک آسمان خاورمیانه0.36888,909M
چهارممختلط گوهر نفیس تمدن2.50-3,750,057M
پنجمسپهر اندیشه نوین3.06-1,915,622M
ششممشترک سپهر آتی3.83-529,745M
هفتممشترک کوثر3.97-2,980,609M
هشتمتجربه ایرانیان4.36-14,753,353M
نهممشترک نیکی گستران4.92-290,421M
دهمکارگزاری بانک تجارت5.47-914,436M
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
پذیره نویسی صندوق سهامی انار

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • صندوق پیشتاز برای من که شهریور کلا منفی بود شما چطور رتبه اول رو با سود ۷ و خورده ای عنوان می کنید
  کلا سه ماهه ۳ یونیت از این صندوق رو دارم کلا تو ضرره

  • سلام
   اطلاعاتی که ما منتشر می کنیم بر اساس بازدهی هایی ست که در سایت صندوق قرار داره.

 • من در صندوق نقش جهان سرمایه گذاری کردم فقط در شهریورماه 25درصد ضرر به من تحمیل کرد اینها هیچ دلسوزی ونگرانی برای سرمایه سرمایه گذار ندارند چرا که به هیچ جا پاسخگو نیستند اینها اموراتشان از کارمزدها و تفاوت قیمت صدور و ابطال و سایر موارد که ما از ان خبرنداریم می گذرد بنابراین دلیلی وجودندارد که دلشان برای سرمایه ما بسوزد بعنوان مثال همین صندوق درامدثابت صبای هدف که شما از ان بعنوان برتر نام بردید در پایان شهریور که زمان تقسیم سود است رقم سود را”صفر”اعلام کرده درحالیکه تمام صندوق های مشابه با نرخ صدور مشابه بین ۴۰۰۰تا۱۴۰۰تومان به هرواحد سودداده اند این صندوق حتی اگر بدون هیچ فعالیتی پول سرمایه گذار رادربانک سپرده میکرد رقم سود ان صفر نمی شد لذا من معتقدم فعالیت این صندوقها مشکوک است و حسابرسی ها هم صوری است و خواهش میکنم سیگنال با این اعتمادی که مردم به ان دارند برای این صندوق ها تبلبغ نکننداین مطالب را بعنوان کسی که در ۳صندوق درامدثابت و۲صندوق مختلط و ۲صندوق سهامی سرمایه گذاری کرده ام نوشته ام

  • سلام دوست عزیز
   ما برای هیچ صندوقی تبلیغ نمیکنیم و به این مشکلاتی هم که گفتید واقف هستیم. کار ما در سیگنال انتشار گزارش عملکرد صندوق ها و آموزش در این حوزه است. مشکلاتی وجود داره که از طرف مراجع ذی صلاح باید پیگیری و برطرف بشه. در ضمن در دو ماه اخیر بازار سرمایه منفی بوده و اکثر صندوق های سهامی نیز بازدهی منفی داشته اند.

 • سلام ببخشید ممکنه با توجه به تفاوت نوع قیمت گذاری صندوق های سهامی قابل معامله و غیر قابل معامله بفرمایید کدوم از نظر شما مناسب تره،آیا تعیین قیمت صندوق های قابل معامله براساس عرضه و تقاضا معیار مناسبیه،و فعالیت تیم تحلیلگر این صندوقها چه سودی به حال سرمایه گذار داره وقتی قیمتش رو خریدار و فروشنده تعیین میکنند،یعنی به فرض اون صندوق سود بده ولی ممکنه تو بازار قیمتش پایین بیاد و سرمایه گذاراش متضرر بشند؟
  ممنونم از لطفی که میفرمایید و وقتی که میذارید

  • سلام دوست عزیز
   نمیشه گفت کدوم مناسب تره. گاهی عرضه و تقاضا به کمک قیمت صندوق میاد و از کاهش ارزش صندوق جلوگیری میکنه و گاهی هم برعکس میشه. البته باید دقت داشت که عرضه و تقاضا صرفا تعیین کننده قیمت ها در صندوق های قابل معامله نیست بلکه قیمت nav و بازارگردان صندوق در واقعی شدن قیمت نقش مهمی دارند.

 • باسلام.ضمن تشکر از شما با توضیحات مناسب بنده از شما خواهش دارم صندوق تجربه ایرانیان را که از نوع مختلط هم هست تحلیل کنید .این صندوق تکلیفش با خودش هم معلوم نیست ودر روزهای اوج که تمام صندوق ها ی مختلط وضعیت خوبی دارند این صندوق در جایگاه یکی دوتا به اخر هست و در روزهای افت بورس هم اوضاعش از نظر جایگاه وافت بدترین شکل ممکن هست مثلا هم صندوق مختلط هست حداقل بعضی صندوق ها که سود اوری چندانی ندارند در زمان افت هم خیلی وضعیت بدی ندارند اگه تیم حرفه ای! این صندوق کاری نمیکردند فکر کنم صندوق وضعیت بهتری داشت.یا شاید؟

  • سلام دوست عزیز
   حتما در مقاله ای مجزا به تحلیل و بررسی این صندوق خواهیم پرداخت.

 • کارشناس گرامی جوابتان معقول است .اما توجه کنید برخی از صندوقها موقع نزول منفی ایی بزرگ و موقع صعود مثبتی به مراتب کمتر درج میکنند .وقتی به پرتقوی اونها نگاه میکنی هم نمی تونی دلیل این اعداد رو متوجه بشی.من آموزش کمی دیده ام و یک پرتفوی خیلی کوچک دارم .در مدت یک ماه گذشته پرتفوی من منفی 9 بود .ولی برید درصد های صندوقهایی مثل رشد سامان ، نقش جهان رو ببینید .
  من کارشناس نیستم ولی جوابی برای آقا رضا دارم .
  آقا رضا اگه پول شما 100 تومن بر فرض بوده و در صندوق مذکور به 70 رسیده یعنی 30 درصد ارزش خود را از دست داده .حالا 70 تومن شما برای اینکه دوباره 100 تومن بشه باید حدود 40 درصد اندکی بیشتر رشد کنه .از خود بپرسید که آیا بازار کنونی به شما اینقدر در کوتاه مدت سود میدهد .بعید است. پس بهتر است با یک مشاور خبره بورسی مشورت کنید تا با توجه به روانشناسی و ریسک پذیری پول خود را بین صندوقهای مختلف ثابت و مختلط و سهامی یا حتی بازارهای دیگر تقسیم کنید .من امیدوارم خسارت شما اینگونه کمتر و به صفر برسد.

 • سلام تقریبٱ تمام صندوقهای طلا وغیره قیمتشون بالا تراز AVN است نمی‌شه چگونه میشه خریدش ن؟

 • سلام ، پیامهای دوستانم رو با ناراحتی خوندم. ، کارشناس گرامی به نظر شما این ضررهای هنگفت طبیعیه ؟ من قاطعانه میگویم طبیعی نیست .این صندوقهای یک مدت بود در مقابل سکوت شماها آرزو به مردم میفروختند. شما هم بدون تحلیل عمیق عملکرد و پرتفوی آنها فقط با ذکر اینکه این صندوق اول یا دوم است بر این آتش دمیده اید .شما مرتب شعار داده اید که سرمایه گذاری غیر مستقیم ،عملکرد برخی از این صندوقها فاجعه بار بوده است .بگذریم از تاخیر در ابطال و صدور و عدم جوابگویی اکثر اونها .برخی از صندوقهای حتی اعداد مختلفی رو برای شاخص روزانه درج میکرده اند.
  من نمیدانم وقتی ما پولمون رو به صندوق میسپاریم آیا انتظار اینکه توسط یک تیم بازارگرانی حرفه ایی با پرتفوی متغیر اداره بشه آیا انتظار زیادیه؟
  اینکه بورس نزولیه صندوق هم باید منفی باشه درسته ولی آیا نمیشه این ضرر رو کمتر کرد نمیشه جریمه خروج رو برداشت نمیشه پرتفوی رو متغیر کرد نمیشه درصد پول نقد و اوراق مشارکت رو در پرتفوی افزایش داد .جواب اینکه میشد و من باور دارم روزی هم نوبت رسیدگی به تخلفات مالی صندوقها خواهد رسید.

  • سلام دوست عزیز
   نظر شما کاملا درسته و جزو معایب صندوق ها در بازار سرمایه به حساب میاد. قطعا خیلی از مشکلات با پیگیری های قانونی در مسیر بهتری خواهد افتاد و حل میشه. ما به عنوان یک رسانه بی طرف هیچ سوگیری نسبت به هیچ صندوقی نداریم و برامون فرقی نمیکنه که عملکرد اونها چطور باشه. فقط تصمیم داریم تا برای جامعه آماری کسانی که از صندوق ها استفاده می کنند تحلیل های منصفانه و واقع بینانه ای ارائه کنیم. بدون تردید مسائلی که در ارتباط با مشکلات صندوق ها هست باید در جای خودش پیگیری بشه. ما هنوز هم از سرمایه گذاری غیر مستقیم در برابر ورود مستقیم به سهام برای تازه واردان دفاع می کنیم و معتقد هستیم که در صورت ورود از طریق صندوق ها بازار سرمایه ما حرفه ای تر میشه و احتمالا ضرر دوستان در ورود مستقیم بیشتر میشد.

 • سلام دوست عزیز
  بازار بورس دقیقا از نیمه مرداد نزولی شد و طبیعی هست که صندوق های سهامی نیز با افت ارزش همراه می شدند. با اینحال اگه مستقیما وارد سهام می شدید احتمالا ضرر بیشتری می کردید بازار سرمایه نوسانات زیادی داره و حتما باید به دید بلند مدت وارد شد. شاید بهتر بود که شما سرمایه تون رو در صندوق های با درآمد ثابت و مختلط تقسیم می کردید تا ریسک کمتری متوجه سرمایه شما باشه اما حالا که بالاترین حد ریسک رو انتخاب کردید با کاهش ارزش دارایی مواجه شدید. اصلاح و روند نزولی جزئی از ماهیت بازار سرمایه ست و نمیشه انتظار داشت که همواره روند صعودی باشه. درسته که صندوق ها برای سرمایه گذاری در بورس گزینه مناسبی برای افراد تازه وارد هستند ولی نباید بدون مشورت وارد بازار شد. ریسک بالا احتمال زیان بالا هم داره همونطور که احتمال سود بالا هم داره. در نهایت بررسی های ما نشون میده که عملکرد صندوق های سهامی در این مدت اخیر بهتر از سرمایه گذاری مستقیم یا حتی سبدگردانی ها بوده و کمتر از شاخص کل بورس افت داشته اند.

 • سلام وقت بخیر من ۸۰ میلیون ماه گذشته توی صندوق سرمایه گذاری یکم سامان سرمایه گذاری کردم الان پولم زیر ۷۰ میلیون شده؟ علتش چی هست؟ پولمو خارج کنم یا عادیه این ضرر

  • سلام دوست عزیز
   صندوق های سهامی تابع نوسانات بازار بورس هستند و با توجه به روند منفی بازار بورس در ماه اخیر طبیعیه.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
پنجشنبه
18 آذر 1400