گزارش وضعیت بازار در روزهای اخیر (پایان آبان 1398)

گزارش وضعیت بازار در روزهای اخیر (پایان آبان 1398)

امروز بازار سرمایه کار خود را در حالی آغاز کرد که هنوز هیجان و اضطراب ناشی از افزایش قیمت بنزین در بازار حاکم بود و نماد بسیاری از شرکت ها در حداقل قیمت، بازگشایی شدند. اما پس از گذشت زمان اندکی بازار مورد حمایت قرار گرفت و به تدریج نماد بسیاری از شرکت ها به محدوده صفر تابلو و قیمت مثبت حرکت کردند.

در این شرایط چه باید کرد؟

در چنین مواقعی، معامله گران بایستی هیجانات خود را کنترل کنند و در چنین شرایطی تصمیم به خرید و فروش نگیرند. تجربه نشان داده است کسانی که در ناآرامی های گذشته همچون اتفاقات سیاسی اجتماعی سال های گذشته و حمله تروریستی به مجلس شورای اسلامی به طور هیجانی اقدام به خرید و فروش کردند از حرکات بعدی بازار جا ماندند. چرا که بازار در کمتر از چند روز با حمایت های صورت گرفته به قیمت های پیش از غلبه اضطراب، بازگشت. پیش از این در تحلیل تصویری هم که در اوایل اصلاح بازار به خدمت شما ارائه شد، بیان کردیم که بازار از نظر بنیادی وضعیت مناسبی دارد. لذا احتمال ریزش سنگین برای بازار متصور نیست. اما به هر صورت وقتی جو هیجان، فراگیر می شود، تحلیل ها به فراموشی سپرده می شوند و تصمیمات لحظه ای است که مسیر بازار در کوتاه مدت را مشخص می کند.

در مورد افزایش نرخ بنزین هم باید گفت اثر آن بر سود آوری شرکت ها چندان با اهمیت نیست (اثرات روانی آن بیشتر است) و از آن مهمتر قیمت گازوئیل و گاز است که بر روی برخی گروه ها تاثیر مهمی خواهد داشت. قیمت این موارد هنوز از طرف دولت افزایش پیدا نکرده است اما احتمال تغییر آن ها بسیار زیاد است. ضمن اینکه اثرات تورمی گازوئیل بسیار مهمتر از بنزین خواهد بود.

در نهایت شاخص کل امروز 385 واحد رشد داشت و شاخص هم وزن هم 214 واحد کاهش را تجربه کرد که نشان دهنده یک روز نسبتا متعادل در کل بازار بود. هر چند برخی از نماد با استقبال خوبی از طرف سرمایه گذاران روبرو شدند و به خوبی معامله می شدند.

در انتها توصیه می شود حتما از تصمیم گیری بر مبنای ترس و هیجان خودداری کرده و به تحلیل های خود پایبند باشید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • محمدعلی بلیده

    سلام خسته نباشید. ممنونم از اپلیکیشنتون و تیم سیگنال

  • فکر نمی کنید گروه حمل و نقل با افزایش قیمت بنزین وضعش بهتر بشه؟

    • مهدیه جوادی

      کاربر عزیز، به طور کلی گروه حمل و نقل مصرف کننده گازوئیل و نفت کوره هستند و تا هنگامی که این اقلام افزایش نرخی نداشته باشند نمی توان این موضوع را در مورد آن ها صادق دانست.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
پنجشنبه
2 اردیبهشت 1400