معرفی و بررسی پرتفوی صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن

معرفی و بررسی پرتفوی صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن

در این مطلب به معرفی و بررسی جامع عملکرد صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن می پردازیم.

معرفی اجمالی صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن

صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن در سال 88 تاسیس شد. در ابتدا این صندوق از نوع سهامی بود ولیکن در سال 96 با تصمیم مدیران آن به نوع با درآمد ثابت با پرداخت سود ماهانه تغییر پیدا کرد. هم اکنون صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن در 25 ام هر ماه سود منظمی به سرمایه گذارانش پرداخت می کند.

صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن بعد از صندوق مشترک یکم ایرانیان، قدیمی ترین صندوق در نوع با درآمد ثابت است که 4145 روز از عمر آن می گذرد.

نکته بسیار مهم که در همین ابتدای مطلب باید به آن اشاره کنیم این است که سرمایه گذاری در این صندوق بدون ریسک نیست. برای آشنایی با انواع ریسک هایی که متوجه صندوق های سرمایه گذاری می باشد ویدئو آموزشی سیگنال را در این لینک ببینید.

طبق تقسیم بندی سازمان بورس صندوق های سرمایه گذاری از نظر اندازه به دو دوسته صندوق های بزرگ و کوچک تقسیم می شوند. این تقسیم بندی بر اساس میزان دارایی تحت مدیریت صندوق ها تعریف می شود. صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن از نظر اندازه بزرگ است.

در ماه های گذشته سود سازی صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است. در بررسی های کارشناسان سیگنال نیز نام این صندوق در بسیاری از گزارشات 10 صندوق برتر درآمد ثابت ماهانه، آمده است.

صندوق های درآمد ثابت برای سرمایه گذارانی که قصد دارند سرمایه گذاری کم ریسک و سودآوری داشته باشند طراحی شده است. این صندوق ها با مدیریت سرمایه های دریافتی در دارایی های مطمئن و کم ریسک نظیر اوراق قرضه، اوراق بدهی، سپرده های بانکی و… سعی می کنند بازدهی مستمر و ثابتی داشته باشند. با توجه به اصل ریسک در بازار سرمایه، هر چه از ریسک پذیری فرد کاسته شود، میزان بازدهی نیز کمتر می شود و هر چه فرد بخواهد بیشتر ریسک کند، انتظار بازدهی بالاتری نیز از سرمایه گذاری خود دارد.

برای مثال، در سه ماه اخیر (منتهی به 10 آبان ماه99) بازدهی بازار بورس منفی شده بود و به -34% رسید اما صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن در سه ماه اخیر بازدهی 1.1% درصدی داشت.

مزیت صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن

صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن با سرمایه گذاری حرفه ای در اوراق مشارکت توانسته است بازدهی های قابل قبولی کسب کند. این مسئله در حالی ست که بسیاری از صندوق های با درآمد ثابت ترجیح می دهند در سپرده های بانکی سرمایه گذاری کنند. اما صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن نشان داد که با سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت می تواند سود بهتری نصیب سرمایه گذاران خود کند. لازم به ذکر است که سرمایه گذاری در اوراق مشابه سرمایه گذاری در سهام نیازمند زمان و تخصص است و نمیتوان به صرف اینکه بازده سررسید معینی دارند بدون علم و دانش به سرمایه گذاری در آنها روی آورد.

چیزی که باعث شد به سراغ صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن برویم و عملکرد آن را بررسی کنیم، آشنایی عمیق تر خوانندگان سیگنال با صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت است.

پرداخت سود ماهانه در صندوق مشترک صنعت و معدن

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت از نظر پرداخت سود به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند. برخی به صورت یک ماهه و در تاریخ مشخص سودهای پیش بینی شده را به حساب مشتریان واریز می‌کنند. برخی دیگر در بازه‌های زمانی سه ماهه یا شش ماهه تقسیم سود می‌کنند.

صندوق‌های دیگری نیز هستند که بدون تقسیم سود فعالیت می‌کنند و سرمایه‌گذاران صرفا از محل افزایش خالص ارزش دارایی‌ها و افزایش قیمت واحدهای صندوق(NAV)  کسب سود می‌کنند.

صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن از جمله صندوق هایی ست که با تقسیم سود در بازه های زمانی یک ماهه فعالیت می کند. نکته مهم درباره سود دوره ای صندوق های درآمد ثابت این است که ممکن است سود محقق شده در ماه های مختلف سال با هم تفاوت داشته باشد. تفاوت سود دوره ای در صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت به شرایط کلی حاکم بر بازار سرمایه و عملکرد صندوق سرمایه گذاری بر می گردد. معمولا سرمایه گذاری در صندوق های با درآمد ثابت با نگاه بلند مدت (بیش از یک سال) انجام می شود و به دلیل ثبت بازدهی بالاتر توسط صندوق نسبت به بانک، این صندوق ها برای سرمایه گذاران جذاب تر هستند.

نحوه پرداخت سودهای کسب شده در صندوق صنعت و معدن

پرداخت سود در صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن به صورت ماهانه و در پایان هر مقطع زمانی که 25 ام هر ماه است می باشد. بدین منظور تفاوت بین ارزش خالص روز واحدهای سرمایه گذاری صندوق و قیمت مبنای آن ها محاسبه شده و متناسب با تعداد واحدهای سرمایه گذاری به حساب کسانی که در پایان آن مقطع دارنده واحدهای سرمایه گذاری صندوق محسوب شوند، واریز می شود. پس از این پرداخت، ارزش خالص روز هر واحد سرمایه گذاری معادل قیمت مبنای آن می گردد. گفتنی ست سقف پرداخت نقدی در پایان هر دوره، تفاوت ارزش مبنای واحدهای سرمایه گذاری از ارزش روز آن ها در پایان همان دوره خواهد بود.

سود در صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن حداکثر تا ۲ روز کاری پس از هر دوره قابل پرداخت نقدی، پرداخت می شود؛ در غیر این صورت، مدیر باید به ازای هر روز تاخیر در پرداخت نقدی، معادل چهار در ده هزار از مبلغ قابل پرداخت را به سرمایه گذاری ذینفع بپردازد.

لازم به ذکر است تمامی سرمایه گذاران باید قبل از اقدام به سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن اساسنامه و امیدنامه این صندوق را بخوانند.

وبسایت صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن     https://smfund.ir

شماره تماس صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن         45481000

بعد از معرفی اجمالی صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن به بررسی جزئیات بیشتری درباره این صندوق می پردازیم.

ارکان صندوق مشترک صنعت و معدن

عنوان رکنعامل
مدیر صندوقشرکت کارگزاری بانک صنعت و معدن
مدیر ثبتشرکت کارگزاری بانک صنعت و معدن
متولیموسسه حسابرسی و خدمات مالی فاطر
مدیران سرمایه گذاری  حسین احمدی، بهاره حیدری مقدم، ، علی اسکینی
حسابرسموسسه حسابرسی فریوران راهبرد

در اسفندماه سال 97 رکن ضامن نقدشوندگی از صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن حذف شد. “شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند” تا پیش از آن، ضامن نقدشوندگی صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن بود.

وضعیت سرمایه گذاران در صندوق صنعت و معدن

تعداد سرمایه گذاران حقیقی: ‌ 902 نفر

-درصد تملک : 25.41%

تعداد سرمایه گذاران حقوقی: 29  نفر

-درصد تملک :‌ 74.59%

معرفی مدیر صندوق سرمایه گذاری صنعت و معدن

مدیر صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن، “شرکت کارگزاری بانک صنعت و معدن” می باشد.

” شرکت کارگزاری بانک صنعت و معدن” در بازار سرمایه فعالیت های گوناگونی دارد. این شرکت در سال 1372 تاسیس شد. از جمله کارهایی که شرکت کارگزاری بانک صنعت و معدن انجام می دهد عبارت است از: مشاوره سرمایه گذاری، خدمات کارگزاری، مشاور عرضه و پذیرش اوراق بهادار، سبدگردانی، مدیریت صندوق های سرمایه گذاری و…

فهرست صندوق ها با مدیریت شرکت کارگزاری بانک صنعت و معدن

صندوق سرمایه‌گذاری صنعت و معدن با درآمد ثابت

صندوق سرمایه‌گذاری مختلط کوثر

صندوق اختصاصی بازارگردانی نماد صنعت و معدن

ارزش روز دارایی ها در صندوق سرمایه گذاری صنعت و معدن

کل خالص ارزش دارایی های صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن در تاریخ درج این مطلب ۳,۸۴۴,۲۵۹,۳۶۴,۱۰۴ ریال است. نمودار خالص ارزش دارایی های صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن طی یک سال اخیر در زیر رسم شده است. در سه ماه گذشته(شهریور، مهر، آبان) ارزش خالص دارایی های صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن کاهش یافته است.

ارزش روز دارایی ها در صندوق سرمایه گذاری صنعت و معدن

تعداد واحدهای سرمایه گذاری صندوق صنعت و معدن

در حال حاضر 2 میلیون و 700 هزار واحد از صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن به سرمایه گذاران اختصاص پیدا کرده است و 2 میلیون و 200 هزار واحد دیگر آماده واگذاری ست.

در نیمه تیرماه 99 تعداد واحدهای سرمایه گذاری صندوق از 3 میلیون به 5 میلیون واحد افزایش یافت.

نکته جالب توجه در این افزایش سقف تعداد واحد در صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن این است که این فرآیند حدود 4 ماه طول کشید.

بازدهی صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن

صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن در یک سال اخیر جزو صندوق هایی بوده است که عملکرد پایدار و مثبتی داشته است. پرداخت سود سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن به صورت ماهانه و در 25 ام هر ماه انجام می شود.

جدول زیر جزئیات بیشتری از بازدهی صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن در اختیار می گذارد:

شرحبازده صندوق
مهر ماه 99۰.۰۲۴ %
سه ماهه (بهار 99)۲۳.۹۱ %
سه ماهه (تابستان 99)۴.۱۵ %
شش ماهه (نیمه اول سال 99)۲۹.۲ %
یک سال اخیر۵۸.۱۸ %
از تاریخ تاسیس تا کنون۳۸۸.۸۶ %

همان طور که مشخص است نمی توان درصد ثابت و مشخص شده ای را برای سودهای واریزی ماهانه در نظر گرفت. در ماه هایی که عملکرد صندوق بهتر بوده باشد سودهای ماهانه نیز به مراتب مطلوب تر خواهد بود. این امر به وضعیت کلی بازار سرمایه و سیاست های مدیران آن صندوق سرمایه گذاری بستگی دارد.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن

به دلیل الزام سرمایه گذاری صندوق های درآمد ثابت در اواراق با درآمد ثابت، بالاترین درصد از ترکیب دارایی های این صندوق ها مربوط به اوراق مشارکت ست.

پرتفوی صندوق صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن شامل 80 درصد اوراق مشارکت، 16.5 درصد سهام، 2.4 درصد نقد و بانک و 0.79 درصد هم سایر دارایی هاست.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن

سهم صنایع در سبد دارائی‌های صندوق صنعت و معدن

سه صنعت برتر در صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن شامل صنایع محصولات شیمیایی، کانی های غیرفلزی و محصولات فلزی می باشد.

بتا صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن

ضریب بتا وسیله‌ای برای ارزیابی ریسک و بازده است. ضریب بتا معیاری است که براساس داده‌های تاریخی ارزش دارایی‌ها بدست آمده و معرف میزان ریسکی است که سرمایه‌گذار با تصاحب آن دارایی‌ها نسبت به کل بازار متحمل می‌شود.

بتا صندوق سرمایه گذاری مشترک صنعت و معدن برابر با 0.04 محاسبه شده است.

گفتنی است اگر بتای صندوق‌سرمایه‌گذاری کوچک‌تر از یک باشد، هنگام کاهش ارزش بازار، ارزش دارایی‌های آن کمتر از بازار کاهش می‌یابد. در این حالت ریسک صندوق‌سرمایه‌گذاری در مقابل ریسک بازار پایین‌تر است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • محمود جهاندیده

    مانند همیشه تحلیل بسیار عالی. ممنون میشم اگه تحلیلی مجدد از صندوق صبای هدف هم داشته باشید.با تشکر.

  • سلام خسته نباشید البته این صندوق یکی از بدترین بازدهی و عملکردها رو بین صندوق های دیگه داشته و درضمن متاسفانه رفتار و برخورد خوبی اصلا ندارن

  • سلام به دوستان سایت سیگنال
    واقعا رفتار مدیران صندوق و کارگزاری صنعت و معدن افتضاحه صندوقم که خیلی ضعیفه فقط به فکر منافع خودشونن نمره صفر میدم

  • سرمایه گذار

    باسلام من در این چند سال اخیر با صندوقهای سرمایه گذاری زیادی کار کردم اما صندوق بانک صنعت و معدن واقعا نابسامانی زیادی داره این نشون از ضعف مدیریتی در راس صنعت و معدن هست

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
2 تیر 1400