بررسی وضعیت صورت های مالی دتوزیع (شرکت توزیع داروپخش) در 6 ماهه نخست سال 98

بررسی وضعیت صورت های مالی دتوزیع (شرکت توزیع داروپخش) در 6 ماهه نخست سال 98

شرکت توزیع داروپخش در روز یکشنبه مورخ 21/07/1398 برای اولین بار در بازار فرابورس به روش ثبت سفارش به عموم عرضه شد. در جریان عرضه اولیه دتوزیع به هر کد معاملاتی بیشتر از 66 سهم (حدود 152 هزار تومان) تخصیص نیافت.

معرفی شرکت دتوزیع

شرکت توزیع دارو پخش با بیش از 20 مرکز فروش در تهران و مراکز استان ها جزء واحدهای تجاری فرعی شرکت داروپخش می باشد. موضوع فعالیت شرکت تهیه و توزیع انواع دارو، مواد دارویی و شیمیایی، تجهیزات پزشکی، فرآورده های بیولوژیک، محصولات آرایشی بهداشتی، لوازم درمانی و … می باشد.

در حال حاضر 5 شرکت پخش دارویی حدود 50% سهم بازار را در اختیار دارند که شرکت دتوزیع در میان سایر توزیع کنندگان بالاترین سهم را دارا بوده و براساس آمار وزرات بهداشت در پایان آبان ماه سال گذشته معادل 13%  از سهم بازار داروهای انسانی را کسب کرده است. . پس از دتوزیع پخش هجرت، شرکت رازی، آدوراطب و پخش البرز جایگاه های بعدی بازار را در اختیار دارند.

ترکیب سهامداری دتوزیع

در ترکیب سهامداری دتوزیع شرکت دارو پخش با 79% و شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین با 10% دیده می شوند. درصد سهام شرکت داروپخش قبل از عرضه اولیه حدود 90% بود که 10% از سهام خود را در 21 مهرماه بین مشارکت کنندگان در عرضه اولیه تقسیم نمود.

  ترکیب سهامداری دتوزیع

گزارش 6 ماهه منتشر شده در کدال

درآمدهای عملیاتی شرکت در 6 ماهه ی سال 98 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 35% افزایش داشته است. 74% از فروش شرکت از محل داروهای تولید داخل و 26% آن از محل داروهای وارداتی بوده است.

هیئت مدیره شرکت اذعان داشته است با توجه به شرایط اقتصادی حال حاضر شرکت های پخش کوچک از گردونه رقابت خارج شده اند و در آینده این موضوع شدت بیشتری به خود خواهد گرفت. زیرا به نظر می رسد تولید کنندگان جهت توزیع محصولات خود تمایل بیشتری به کار کردن با شرکت های معتبر و قابل اعتماد داشته باشند.

در همین راستا همان طور که گفته شد دتوزیع نیز در حال حاضر بزرگ ترین شرکت پخش دارویی کشور تلقی می گردد. بهای تمام شده شرکت نیز به نسبت درآمدهای عملیاتی شرکت افزایش داشته است. افزایش درآمدها و هزینه های شرکت باعث شده که سود ناخالص دتوزیع نیز در مجموع به میزان 27% رشد پیدا کند.

گزارش 6 ماهه منتشر شده در کدال

شرکت توزیع داروپخش در شش ماهه نخست امسال 64 میلیارد تومان سود ساخته است که نسبت به شش ماهه سال قبل 34% افزایش داشته است. سود هر سهم (EPS) شرکت نیز 1.105 ریال می باشد که نسبت به سال گذشته تنها 14% رشد کرده است که دلیل آن افزایش سرمایه شرکت در سال 97 بوده است. تعداد سهام شرکت در سال گذشته  از 300.000 به 600.000 افزایش داشته که باعث شده سود کمتری به هر سهم تخصیص یابد.

معمولا در شرکت های پخش دارویی، متوسط دوره گردش موجودی کالا، سیاست های اعتباری و وصول مطالبات از مشتریان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دوره گردش موجودی کالا به این معنی است که از زمان خرید مواد اولیه تا تولید و فروش محصول چه مقدار زمان نیاز است. البته چون شرکت توزیع داروپخش شرکت تولیدی نیست دوره گردش موجودی کالا در آن به این معنی است که از خرید دارو تا توزیع و پخش آن چه مقدار زمان صرف می شود. دوره گردش موجودی کالا در شرکت توزیع داروپخش حدود 38 روز می باشد که نسبت به شرکت پخش هجرت که آن نیز در این حوزه فعالیت می کند از عملکرد بهتری برخوردار می باشد. دوره گردش شرکت نسبت به 6 ماهه ی 97 نیز کاهش یافته است که آمار مثبتی تلقی می شود.

یکی از مهم ترین ریسک هایی نیز که شرکت های پخش دارویی با آن دست و پنجه نرم می کنند ریسک وصول مطالبات آن ها می باشد. با توجه به کاهش توان نقدینگی مشتریان شرکت در سال های اخیر تمهیداتی در خصوص اعتبار سنجی مشتریان اندیشیده شده است. همچنین مذاکراتی برای وصول مطالبات با دولت و علوم پزشکی صورت گرفته است که باعث شده دوره وصول مطالبات از 226 روز در شش ماهه ی 97 به 167 روز در شش ماهه ی 98 تقلیل یابد.

در انتها از آن جهت که هجرت و دتوزیع هر دو به تازگی در بازار فرابورس عرضه شده اند و هر دو در یک حوزه فعالیت می کنند مقایسه درآمدهای عملیاتی، سود خالص و حاشیه سود دو شرکت خالی از لطف نمی باشد. جدول زیر وضعیت دو شرکت را در شش ماهه ی نخست امسال نشان می دهد.

عرضه اولیه هجرت دتوزیع
سرمایه 450.000 600.000
درآمدهای عملیاتی 13.608.755 19.556.365
سود خالص 633.151 646.657
حاشیه سود خالص 4.6% 3.3%

مشهود است وضعیت سودآوری و درآمدی دو شرکت بسیار به هم نزدیک می باشد. با این تفاوت که درآمدهای شرکت توزیع بخش بیشتر از هجرت است و در مقابل شرکت هجرت با سرمایه کمتر توانسته است حاشیه سود بالاتری ایجاد کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • امید اله مرادی قشقایی

    بسیار عالی و جامع بود .
    استفاده کردیم.

  • دتوزیع رشد بسیار کمی داره و این منطقی نیست

  • رضا یادگاری

    خیلی خوب بود. ممنون که روی کیفیت تحلیل ها کار میکنید.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
24 مهر 1400