اندیشه صبا

نگاهی به پتروشیمی زاگرس از پنجره فروش‌های فصلی

نگاهی به پتروشیمی زاگرس از پنجره فروش‌های فصلی

درآمد شرکت پتروشیمی زاگرس در سه ماهه سوم سال مالی 99 نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 11 درصدی مواجه بوده است. بخش عمده این کاهش درآمد ناشی از کاهش نرخ  جهانی متانول ‌می‌باشد؛ با شیوع ویروس کرونا میزان تقاضای این محصول در جهان افت شدیدی داشته است. با توجه به افق افزایش نرخ متانول در سال 1399 به نظر می‌رسد در فصل‌های پیش رو شاهد افزایش فروش شرکت نسبت به سه ماهه ابتدایی سال باشیم.

بررسی اجمالی پتروشیمی زاگرس

شرکت پتروشیمی زاگرس تولید و عرضه کننده متانول در ایران است که حدود 98 درصد از محصولات خود را صادر می‌کند. پتروشیمی زاگرس توانایی تولید قریب به 41 درصد متانول ایران و 10.2 درصد تجارت جهانی متانول را دارد. این شرکت در بین شرکت های فعال در این صنعت در کشور در رده اول قرار دارد.

نمودار فرآیند تولید شرکت به شرح زیر است:

نگاهی به پتروشیمی زاگرس از پنجره فروش‌های فصلی

اطلاعات کلی شرکت

نمادشپدیس
سرمایه ثبت شده (میلیارد تومان)240
ارزش بازار (میلیارد تومان) (1399/05/21)39,502
جمع بدهی‌ها (میلیارد تومان)3,917
جمع حقوق صاحبان سهام (میلیارد تومان)5,853
سال مالی29/12

بخش عمده هزینه مواد اولیه مورد مصرف در چرخه تولید مربوط به گاز طبیعی می‌باشد. محصولات اصلی شرکت متانول و بخار است اما طی فرآیند تولید بخشی عمده‌ای از تولیدی بخار مصرف می‌شود؛ به همین دلیل مبلغ فروش شرکت تماما مربوط به صادرات متانول است.

در نمودار زیر مقدار فروش شرکت در دو محصول بخار و متانول طی فصول مختلف از سال 1396 مشخص است. (فروش‌ها فصلی و غیر تجمعی است) در فصل پایانی سال 98 مقدار فروش شرکت به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضای جهانی افت شدیدی داشته است.

نرخ فروش شرکت در محصول متانول طی سال 96 تاکنون نوساناتی داشته که ریالی و دلاری به شرح نمودارهای زیر است. محصول اصلی این شرکت یعنی متانول وابستگی حدود 90 درصدی با قیمت نفت دارد بنابراین نوسانات قیمت نفت مستقیما روی این محصول تاثیر می گذارد.

  • دلیل کاهش شدید قیمت متانول طی سال گذشته به شیوع ویروس کرونا در جهان و افت قیمت نفت مربوط است.
  • درصد بسیار بالایی از محصولات تولیدی شرکت مستقیما به فروش رسانده می‌شود و شرکت از این جهت مشکلی ندارد.
  • درآمد ناشی از فروش محصولات اصلی شرکت عمدتا صعودی بوده است. اما در سال گذشته به دلیل کاهش قیمت جهانی متانول درآمد شرکت روند نزولی داشته است.

جمع بندی

شرکت پتروشیمی زاگرس شرکتی با توانایی بالا در عرصه تولید محصولات شیمیایی است که به توجه به افق روشن نرخ متانول جهانی آینده خوبی در انتظار شرکت می باشد.

  • 98 درصد فروش شرکت مربوط به متانول است که تقریبا تمام آن صادر می‌شود.
  • پتروشیمی زاگرس دارای دو خط تولیدی با ظرفیت 1,650,000 تن است.
  • بخش عمده هزینه مواد اولیه مورد مصرف در چرخه تولید مربوط به خوراک گاز بوده که متاثر از نرخ گاز جهانی است، افق نرخ گاز جهانی کاهشی است که برای شرکت مثبت تلقی می‌شود.
  • مقدار تولید و فروش شرکت طی 3 سال اخیر تغییر چشمگیری نداشته است. در فصل پایانی سال 98 به دلیل شیوع ویروس کرونا شرکت دچار افت درآمد شده بود که وضعیت به تدریج در حال بهبود است.
  • درآمد پتروشیمی زاگرس با نرخ جهانی نفت به دلیل وابستگی متانول به آن و نرخ دلار به دلیل تسعیر ارز وابستگی مستقیم دارد.
  • این شرکت عمدتا در فصل چهارم (زمستان) درآمد بیشتری را نسبت به سایر فصول جذب می‌کند.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
toranj-EX

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
سیگنال ارز دیجیتال کارگزاری گنجینه سپهر