معیار خرید سهام برای حضور در مجمع سالیانه

معیار خرید سهام برای حضور در مجمع سالیانه

سوال بسیاری از سرمایه‌گذاران عموما در فصل اول سال این است که سهام کدام شرکت‌ها را برای حضور در مجمع عادی سالیانه و بهره‌مندی از سود تقسیمی خریداری کنند؟

طبیعتا صنایع و شرکت‌هایی که بخش قابل‌توجهی از سود خود را در مجمع عادی سالیانه تقسیم می‌کنند، معمولا گزینه‌های بهتری برای سرمایه‌گذاری هستند. اما کدام صنایع درصد سود تقسیمی بالاتری دارند؟

نمودار پایین میزان درصد پرداخت سود(نسبت سود تقسیم شده به کل سود) صنایع مختلف را نشان می‌دهد.

معیار D/P برای انتخاب سهام

بسیاری از شرکت‌ها اگرچه درصد بالایی از سود سالیانه خود را تقسیم می‌کنند، اما به دلیل اینکه نسبت P/E بالایی دارند، عملا آنچه در مجمع سالیانه به سهامداران تعلق می‌گیرد، عدد بالایی نخواهد بود. بنابراین نسبت D/P معیار بهتری برای انتخاب شرکت‌ها جهت حضور در مجمع سالیانه است. در این نسبت، منظور از D سود تقسیمی شرکت است و P نیز قیمت امروز همان سهم را نشان می‌دهد.

هرچه نسبت D/P بالاتر باشد، سود نهایی که بین سهامداران تقسیم می‌شود نیز بالاتر خواهد بود.

نسبت D/P بورس تهران بسته به سطح قیمت سهام، در طی زمان تغییر می‌کند و هرچه قیمت سهام بالاتر باشد(به تعبیر دقیق‌تر هر چه P/E بالاتر باشد) نسبت D/P پایین‌تر خواهد بود.

ذکر این نکته مهم است که نسبت D/P تنها معیار انتخاب سهام نیست و لزوما همه‌ی شرکت‌هایی که D/P بالاتری دارند، با رشد قیمت مواجه نخواهند شد، زیرا این نسبت بر اساس داده‌های حال و گذشته بدست می‌آید، بنابراین معیار D/P تا حدودی گذشته‌نگر است و نمی‌تواند آینده‌ی شرکت‌ها را پیش‌بینی کند. بهتر است این نسبت در کنار سایر متغیرهای بنیادی مورد بررسی قرار گیرد.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام
  ببخشید چه سهامی میره مجمع و سود سالیانه میده
  آخه من سهام دارایکم و پالایشی و بوعلی و وکبهمن و تعدادی دیگر عرضه اولیه دارم ولی تابحال سود مجمع ندادن
  برای افزایش سهام

 • آقا یه سوال
  شرکت سود میده مثلا یک چهارم ، بعد ازون ور ، قیمت سهم میاد پایین ، دارایی سهامدار از نظر قیمت ریالی هیچ تفاوتی نمیکنه
  خب این چه سودیه؟!

  • اون برای افزایش سرمایست بجاش تعداد سهام جایزه شما بیشتر میشه از اینور قیمت سهم پائین تر میاد

   • درود بر شما. احتمالا منظور ایشان نوسان قیمت سهم بعد از بازگشایی از مجمع توزیع سود هست. بنا به سوابق معاملات معمولا روند تغییر قیمت سهم تا حدودی ناشی از جو روانی بازار و یا انگیزه خروج سهامداران پس از دوره مشارکت در مجمع است که منجر به عرضه غیرمتعارف در آن روزها میشود

   • درمورد سود تقسیمی هم همینطوره،قیمت نماد بعد اینکه بعد از مجمع باز میشه تقریبا نزدیک سودی که داده ویا بیشتر قیمتش افت میکنه،در حقیقت انگار اینجوری پول سودی رو که به سهامدار دادن در میارن

 • سلام به اقای عشقی بگید شرکتها سود سهام سهامداران را لطفا ماهانه به حساب بانکی سهامداران واریز کنند مگر شرکتها روزانه سود عایدشان نمی شود