قیمت دلار در مسیر نزولی – 20 دی ماه 99

قیمت دلار در مسیر نزولی – 20 دی ماه 99

شاید بتوان گفت این‌ روزها قیمت دلار به مهم‌ترین متغیر در اقتصاد ایران تبدیل شده است. سوال اساسی پیش‌رو این است که قیمت دلار چه سمت و سویی را طی خواهد کرد؟

در این‌خصوص سابقا قیمت تعادلی دلار را طی مقاله مفصلی تخمین زده‌ایم بنابراین از تکرار مکررات خودداری می‌کنیم.(مقاله مزبور از لینک زیر در دسترس است)

مطابق برآوردهای ما، قیمت تعادلی و واقعی دلار حول 20 هزارتومان تخمین زده شده است و به احتمال زیاد این اعداد را نیز به خودش خواهد دید(حتی قیمت‌های پایین‌تر از آن نیز دور از ذهن نیست). نمودار پایین روند قیمت دلار طی سه ماه اخیر را به تصویر می‌کشد.

از نمودار فوق نیز کاملا مشهود است که طی سه هفته اخیر دلار عمدتا در کانال 25 هزار تومان نوسان داشته است. اما آیا این قیمت‌ها ماندگار است؟

به نظر می‌رسد دلار در این قیمت‌ها بسیار شکننده باشد و در نتیجه کاهش آن نیز محتمل‌تر است. در حال حاضر قریب به 7 میلیارد دلار از درآمدهای ارزی ایران در کره جنوبی بلوکه شده است و هرگونه افق‌های روشن سیاسی، می‌تواند آزادسازی آن را در پی داشته باشد. این رقم معادل حدودا 35 درصد کل درآمدهای ارزی ایران طی سال‌های 98 و 99(تا به الان) است. بنابراین با بازگشت آن، مجددا بانک مرکزی کنترل بازار ارز را به راحتی در دست خواهد گرفت.

با این اوصاف، خرید دلار در قیمت‌های فعلی( حول 25 هزار تومان) به هیچ‌وجه توصیه نمی‌گردد. اما آن‌روی سکه را هم باید گفت، در یک حالت قیمت دلار می‌تواند بازگشت به بالا را تجربه کند؛ در صورتیکه تنش‌های سیاسی در عرصه سیاست خارجی بالا بگیرد طبیعتا قیمت دلار نیز روند معکوس و افزایشی را در پیش خواهد گرفت.

برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • باسلام، امکانش هست که فاصله آپ تو دیت ها رو کمتر کنید؟

  • متوسط درامد سالیانه ارزی کشور نود میلیارد دلار هست، با نود میلیارد دلار از دلار چهار هزارتومنی رسیدیم به دلار بیست و پنج هزارتومنی، چطور ممکنه با آزاد سازی هفت میلیارد دلار ارز بلوکه شده در کره جنوبی، از دلار بیست و پنج هزارتومن برسیم به پانزده هزارتومن؟ این اعداد و ارقام با واقعیت های اقتصادیِ ما جور در نمیاد… دولت داره جو میده تا دلارهاتون رو بفروشید… گول نخورید… از فرصت خرید دلار در قیمت های کم استقبال کنید….

    • سلام، اعدادی که ذکر کردید مربوط به کل درآمدهای ارزی از محل صادراته و نه صرفا درآمدهای ارزی دولت از محل فروش نفت