صندوق سرمایه گذاری بهتر است یا بانک | گزارش مقایسه ای بین سود سپرده‌ های بانکی و صندوق های سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری بهتر است یا بانک | گزارش مقایسه ای بین سود سپرده‌ های بانکی و صندوق های سرمایه گذاری

برای پول های کنار گذاشته شده مان سپرده گذاری در بانک ها تصمیمی امن و آسوده به شمار می آید. بیشتر مردم ترجیح می دهند سرمایه شان را به بانک های مختلف بسپارند و از سود منظم و بی دردسر آن بهره ببرند. اما آیا فقط بانک ها هستند که سود بدون ریسک و معقولی را به سرمایه گذاران پیشنهاد می دهند؟

 در این گزارش به بررسی و مقایسه سود سپرده های بانکی با صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت می پردازیم.

صندوقهای سرمایه گذاری نهادی قانونی و تحت نظارت سازمان بورس هستند که با مدیریت حرفه ای دارایی ها سعی می کنند بالاترین بازدهی را برای سرمایه گذاران به ارمغان بیاورند.

صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت با تقسیم دارایی ها در اوراق بهادار با درآمد ثابت و سپرده های بانکی در حجم گسترده، معمولا بازدهی بالاتری از سپرده های بانکی می سازند.

آخرین مقدار کل خالص ارزش دارایی در صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت 1.543.197.3 میلیارد ریال برآورد شده است.

در حال حاضر بیشترین سود سپرده کوتاه‌مدت در شبکه بانکی در سال ۹۸، 10 درصد و بیشترین نرخ سود بانکی بلند مدت یک ساله ۱۵ درصد توسط بانک مرکزی اعلام شده است. البته اخیرا بانک مرکزی مجوز تمدید حساب‌های با سود سپرده بالای ۲۰ درصد سال گذشته را نیز به بانک‌ها داده است.

گزارش بانک مرکزی از وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری در پایان اردیبهشت ماه سال 1398 حاکی از آن است که مانده کل سپرده‌ها بالغ بر 21311.2 هزار میلیارد ریال شده است.

در جدول زیر بیشترین نرخ سود کوتاه مدت بانک ها آورده شده است:

بانک سود کوتاه‌مدت
آینده ۲۰
پارسیان ۲۰
مهر اقتصاد ۲۰
ایران‌زمین ۱۸
سرمایه ۱۸
مسکن ۱۵
موسسه نور ۲۰
موسسه کوثر ۱۹٫۹۹

در جدول زیر بیشترین نرخ سود بلند مدت بانک ها آورده شده است:

بانک سود بلندمدت
گردشگری ۲۰
اقتصاد نوین ۲۰
ایران زمین ۲۰
تجارت ۲۰
دی ۲۰
سامان ۲۰
سرمایه ۲۰
شهر ۲۰

نرخ سود صندوق های سرمایه گذاری بانکی

در این جا اطلاعات مرتبط با صندوق‌های سرمایه‌ گذاری با درآمد ثابت را که توسط کارگزاری‌های مرتبط با بانک‌های کشور ایجاد شده، آورده ایم:

نرخ سود تمام صندوق های سرمایه گذاری

اگر بخواهیم تمام صندوق های درآمد ثابت را در نظر بگیریم، صندوق هایی را مشاهده می کنیم که میزان بازدهی ماهانه بالاتری از صندوق های بانکی کسب کرده اند. اما باید توجه داشت که سود هیچ کدام از صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در تمام ماه های سال با هم برابر نیست. سود محقق شده صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت با توجه به عملکرد آن صندوق و وضعیت کلی حاکم بر بازار سرمایه متغیر است.

در جدول زیر نرخ بازدهی معادل سالیانه صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت به این معنی ست که اگر صندوق بتواند در دوازده ماه، بازده برابر با بازدهی ماه اخیر را کسب کند، به چه میزان رشد خواهد داشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران