خردادماهِ داغ بازار مسکن؟ | 14 تیر 1400

خردادماهِ داغ بازار مسکن؟ | 14 تیر 1400

طبق آمار بانک مرکزی، قیمت مسکن در حالیکه طی دو ماهه ابتدایی سال جاری روند نزولی به خود گرفته بود، در خردادماه مجددا با افزایش مواجه گردید. اما به طور متوسط، همچنان افزایش قیمت مسکن در سال جاری منفی است، درحالیکه در بازه‌ی زمانی مذکور شاهد تورم قابل توجه در کالاها و خدمات(همان تورم عمومی) بوده‌ایم. نمودار1 این مهم را به خوبی به تصویر می‌کشد.

مطابق نمودار فوق، نه تنها میانگین افزایش قیمت مسکن در سه ماهه ابتدایی سال جاری از تورم عمومی پایین‌تر بوده ، بلکه این رقم منفی بوده است.

همچنین، آمار تورم نقطه‌ای( افزایش قیمت‌ها در هر ماه به نسبت ماه مشابه سال گذشته) نشان از این دارد که قیمت مسکن به سمت تورم عمومی میل کرده است. به عبارت دیگر، تورم نقطه‌ای مسکن روند نزولی به خود گرفته است. نمودار2 نشان از این موضوع دارد.

همانطور که از نمودار فوق نیز مشهود است، تورم نقطه‌ای مسکن سرازیر شده و به سمت تورم نقطه‌ای کالاها و خدمات میل کرده است.( البته کاهش تورم لزوما به معنی کاهش قیمت‌ها نیست؛ بلکه نشان از کاهش سرعت رشد قیمت‌ها دارد) متغیر دیگری که باید سرمایه‌گذاران به آن توجه داشته باشند، تعداد معاملات و در واقع میزان دست به دست شدن مسکن است، تعداد معاملات مسکن در خردادماه به طور متوسط در شهر تهران معادل 29.6 درصد رشد داشته است. نمودار3 نیز مؤید همین امر است.

همانطور که از نمودار فوق نیز مشهود است، طی پنج سال گذشته همواره در خردادماه با رشد منفی معاملات مواجه بوده‌ایم، اما در خردادماه سال جاری عکس این رخ داده و تعداد معاملات مسکن نیز به نسبت ماه قبل از آن افزایش یافته است.

اگر به جزئیات آمار مربوط به معاملات مسکن تهران در خردادماه مراجعه کنیم، کاملا مشهود است که بیشترین رشد معاملات و افزایش قیمت مربوط به مناطق پایین و جنوبی آن بوده است. به گونه‌ای که منطقه 20 بیش از 100 درصد رشد معاملات را تجربه کرده است.

شاید بد نباشد تصویر یکجا و روشن‌تری از دو متغیر مهم قیمت و معاملات مسکن را در یک قاب داشته باشیم. نمودار4 رشد نقطه‌ای این دو متغیر مهم را به تصویر می‌کشد.

مطابق نمودار فوق تورم نقطه‌ای مسکن( رشد قیمت مسکن در هر ماه به نسبت ماه مشابه سال گذشته) طی ماه‌‌های اخیر روند نزولی را در پیش گرفته است. همچنین رشد نقطه‌ای معاملات مسکن( افزایش معاملات مسکن در هر ماه به نسبت ماه مشابه سال گذشته) نیز به شدت منفی شده است.

همه‌ی آنچه گفته شد بیانگر کاهش قابل توجه قدرت خرید خانوار و طرف تقاضا در بازار است. درنتیجه تقاضای مصرفی که همان تقاضای واقعی در بازار مسکن محسوب می‌شود، کاهش یافته است. همچنین، تقاضای سرمایه‌ای نیز در حال حاضر ریسک ورود به این بازار را به جان نمی‌خرد، همین امر رکود در بازار مسکن را طی چند ماه اخیر رقم زده است.

مسکن نیز همچون سایر بازارهای دارایی در بلاتکلیفی برجام و درنتیجه ابهام تعیین قیمت دلار به سر می‌برد.

برای مشاهده روزانه تحلیل و بررسی بازار مسکن به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
9 مرداد 1400