بورس تا کجا پیش می‌رود؟

بورس تا کجا پیش می‌رود؟

بورس تهران طی دو ماه اخیر بیشترین بازدهی را در میان بازارهای مالی داشته. سوال اساسی این است که آیا معیارهای بنیادی همچنان از رشد قیمت سهام پشتیبانی می‌کنند؟ و آیا می‌توان به تداوم رشد بورس امیدوار بود؟

نسبت قیمت به سود(P/E) یکی از نسبت‌های مورد استناد است که می‌توان از مقایسه آن با میانگین بلندمدت به برآورد بهتری از وضعیت بازار سهام دست پیدا کرد.

نسبت P/E بورس تهران در حال حاضر به حدود 11 واحد رسیده و این رقم بالاتر از میانگین بلندمت آن(حوالی 7 واحد) است.

نکته حائز اهمیت در خصوص نمودار اسلاید قبل این است که اعداد مزبور، P/E-TTM را نشان می‌دهد و علی‌رغم اینکه تصویر کلان بازار را به خوبی به تصویر می‌کشد؛ اما بر اساس آن نمی‌توان آینده بازار را پیش‌بینی کرد؛ زیرا این معیار گذشته‌نگر است.

اما P/E-Forward یا همان P/E تحلیلی، از آنجائیکه بر پایه‌ی سود احتمالی شرکت‌ها در آینده ساخته می‌شود، معیار بهتری است. این نسبت در حال حاضر کمتر از 10 واحد قرار دارد.

به طور کلی اکثر سهام در حال حاضر حول قیمت‌های تعادلی خود قرار دارند و تعدادی از نمادها طی دو ماه اخیر با رشدهای فزاینده‌ای همراه بوده‌اند و باید در خرید سهام آن‌ها احتیاط کرد. اگر قصد خرید سهام در نقاط فعلی را دارید، اولا تنوع سبد سهام را رعایت کنید، ثانیا با کل سرمایه‌ی خود وارد بازار نشوید، ثالثا در خرید نمادهای بازار پایه احتیاط کنید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • منظور از تضاد منافع اینه که فقط یه مجموعه مثل شما که خودش صندوق سرمایه گذاری نزده میتونه به این شکل تحلیل قابل اعتماد بده و قصد فریب نداشته باشه. بقیه همیشه سعی میکنن برای جلوگیری از فشار فروش در مقاطع حساس مخاطبشون رو فریب بدن. لطفاً روی این ویژگی مهم خودتون بیشتر تبلیغ کنید چون نیاز میلیونها نفر هست.

  در ضمن خیلی خوب میشد اگر این نمودار p/e بازار گذشته نگر و آینده نگر رو با مشخصاتی مثل میانگین ۷ ساله در یه قسمت مناسب از سایت میگذاشتین.

 • باور کردنی نیست، دقیقاً روز قبل از ریزش ۱۷-۲ کاملاً مستدل و بدون هیاهو هشدار دادید که p/e بالاتر از میانگین بلند مدته.
  همون تاریخ سایتهای دیگه مثل فردای اقتصاد (وابسته به کیان) کاملاً فریباکارانه این P/E رو خوب توصیف کردن و تارگت شاخص ۳ میلیونی دادن.
  fardayeeghtesad.com/xbW9
  یا در این ویدیو به دروغ میگه ۸.۴ در حالیکه تازه امروز ۹.۵ هست (سایت شاخص بان)
  fardayeeghtesad.com/xc24

  یا کارگزاری مفید بیشرمانه در گزارش هفتگی ۱۶-۲-۴۰۲ میانگین P/E بورس رو ۷.۷ نوشته!!

  اهمیت تضاد منافع اینجا مشخص میشه!