بهترین سرمایه گذاری در سال 99 | کجا سرمایه گذاری کنیم؟

بهترین سرمایه گذاری در سال 99 | کجا سرمایه گذاری کنیم؟

در این گزارش بازدهی 7 بازار مالی مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا ببینیم در 5 ماه اول سال 99 سرمایه گذاری در کدام یک از این بازارها سود بیشتری داشته است و بهترین سرمایه گذاری در سال 88 چیست؟

بهترین سرمایه گذاری در 5 ماه اول سال 99 کدام بوده؟

سوالی که این روزها ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است این است که، چطور از دارایی‌های خود حفاظت کنیم؟ سوالی که مسلما پاسخ آن سرمایه‌گذاری است. پس از پاسخ به این سوال، شاید از خود بپرسید که بهترین سرمایه گذاری کدام است و در کجا سرمایه گذاری کنیم؟

با سرمایه‌گذاری در انواع بازارهای موجود در کشور، می‌توانیم دارایی خود را همراه با تورم رشد دهیم. بیایید نگاهی به وضعیت سرمایه‌گذاری‌ها در 5 ماه اول امسال بیندازیم و ببینیم سرمایه‌گذاری در 7 بازار اصلی چقدر بازدهی داشته است؟ 7 بازار سرمایه‌گذاری اصلی که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • حساب های سپرده بانکی
 • صندوق های سرمایه گذاری
 • بورس
 • دلار
 • طلا
 • ارز دیجیتال
 • مسکن

در ادامه وضعیت هریک از این بازارها را در5 ماه اول سال 99 تجزیه و تحلیل می‌کنیم تا بفهمیم بهترین سرمایه گذاری در این پنج ماه چه بوده است.

ویدئو – بهترین سرمایه گذاری در سال 99

حساب‌ های سپرده بانکی

مدتهاست که بانک‌ها و سپرده‌های بلندمدتشان تبدیل به یکی از متداول‌ترین محل‌های سرمایه گذاری ایرانیان شده‌اند. سپردن سرمایه به بانک‌ها یکی از کم‌بازده‌ترین سرمایه‌گذاری‌های ممکن است، اما از آن‌جایی که ریسک پایینی دارد و مطمئن‌ترین حالت ممکن است، افراد زیادی به سرمایه‌گذاری در بانک‌ها روی آورده‌اند.

با در نظر گرفتن میانگین سود 18 درصد برای حساب‌ها و سپرده‌های بانکی، یک سرمایه‌گذار در پنج ماه نخست سال 99 میتوانسته به سود 7.5 درصدی برسد. این مقدار معادل 75 هزار تومان به ازای هر یک میلیون تومان سرمایه گذاری در 5 ماه اخیر بوده است.


بورس

در غالب کشورها، بورس به عنوان یکی از مهم‌ترین مکان‌های ممکن برای سرمایه گذاری شناخته شده است؛ در نتیجه رونق این بازار نشان دهنده رونق اقتصاد این کشورهاست. در طی سال‌های اخیر، بورس ایران هم به مرور به کانون توجه عموم مردم نزدیک شده است. این موضوع با افزایش تعداد فعالان این بازار و تزریق نقدینگی توسط آن‌ها مشخص شده است. اما بورس در سال 99 با اتفاقات زیادی روبه‌رو شد که هر کدام به تنهایی تاثیرات زیادی در این بازار گذاشتند. آزادسازی سهام عدالت و قابلیت فروش 60 درصد از این سهام تا پایان مردادماه، فروش سهام دولت از طریق صندوق دارایکم و پذیره نویسی پالایشی یکم(دارادوم) و عرضه اولیه های پر تعداد از مهمترین اخبار امسال بوده است.

شاخص کل بورس، در سال 99 بیشتر تحت تاثیر سهام شرکت‌های بزرگ بود و هم راستا با این شرکت‌ها صعود بسیار قدرتمندی را تجربه کرد. این شاخص تا اواسط مرداد ماه، رشدی حدودا 316 درصدی را تجربه کرد و سپس با اصلاح رو به رو شد و در نهایت تا پایان مرداد ماه به بازدهی 245 درصدی نسبت به ابتدای سال 99 رسید. در این شرایط در صورتی که یک سرمایه گذار سبدی از سهام با ترکیبی مشابه این شاخص تهیه کرده بود، با سرمایه گذاری یک میلیون تومانی به سود 2,450,000 (دو میلیون و چهارصد و پنجاه هزار) تومانی می‌رسید.

در حال حاضر شاخص کل در محدوده یک میلیون و 600 هزار واحد یک مرتبه حمایت شده است. اگر اتمام روند اصلاحی تایید شود، می‌توانیم به صعود مجدد آن در اولین قدم، تا محدوده 1900-2100 هزار واحد امیدوار باشیم. البته در صورت ایجاد فشار فروش و از دست رفتن این حمایت، ادامه اصلاح تا محدوده 1500 هزار واحد هم، دور از انتظار نیست؛ هر چند که با توجه به حمایت‌های گسترده دولت و حقوقی‌ها از بازار احتمال این مورد بسیار پایین است.

بهترین سرمایه گذاری در سال 99 - بورس

«همه سهام به یک صورت رفتار نمی‌کنند»؛ این نکته را به خاطر داشته باشید. به عنوان مثال در این بازه 5 ماهه، برخی از سهام تا نزدیک 1000 درصد رشد کرده‌اند و برخی دیگر تنها یکی دو درصد. به همین دلیل مقدار بازدهی بورس به سبد سهام هر فرد بستگی دارد.


صندوق های سرمایه گذاری

این روزها که بازار بورس و اخبار مربوط به آن داغ شده است، افراد زیادی خواستار بهرمندی از آن هستند. بهترین گزینه برای تازه‌ واردان و کسانی که وقت و دانش کافی برای سرمایه‌گذاری را ندارند، استفاده از همین صندوق‌های سرمایه‌گذاری است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با توجه به نوع سرمایه‌گذاری، ریسک و نوع خرید و فروش به دسته‌های متنوعی تقسیم می‌شوند، که در ادامه به بررسی عملکرد آن‌ها در پنج ماه نخست سال خواهیم پرداخت.

صندوق‌ سرمایه گذاری درآمد ثابت

یکی از انواع صندوق‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت هستند. این دسته از صندوق‌ها بین 75 تا 95 درصد از سرمایه خود را به سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت اختصاص می‌دهند. این صندوق‌ها با توجه به سرمایه‌گذاری باقیمانده دارایی صندوق در بورس، ریسک کمی دارند و معمولا سودشان هم دچار تغییرات اندکی می‌شود. به همین علت سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها جذابیت بیشتری نسبت به سپرده‌گذاری در بانک دارد. در نمودار زیر، سود پنج ماه‌ اول سال 99 برای بهترین صندوق‌های با درآمد ثابت را مشاهده می‌کنید.

صندوق‌ سرمایه گذاری درآمد ثابت

با توجه به این نمودار، 8 صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت برتر، به صورت میانگین 40 درصد بازدهی داشته‌اند؛ در نتیجه سرمایه‌گذاری یک میلیون تومانی در این مجموعه به صورت میانگین سودی نزدیک به 400 هزار تومان داشته است. جالب است بدانید این بازدهی معادل میانگین بازدهی صندوق‌های درآمد ثابت در کل سال 98 بوده است.

صندوق سرمایه گذاری مختلط

این دسته از صندوق‌ها با اختصاص 40 تا 60 درصدی دارایی‌های خود به سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار و سرمایه‌گذاری باقیمانده دارایی در بورس، ریسک سرمایه‌گذاری را کنترل می‌کنند و بازدهی را افزایش می‌دهند. این صندوق‌ها بهترین پیشنهاد برای افرادی با درجه ریسک پذیری متوسط هستند.

نمودار زیر عملکرد 5 ماهه برترین صندوق‌های این دسته را نشان می‌دهد.

صندوق سرمایه گذاری مختلط

در این صندوق‌های مختلط میانگین بازدهی حدودا 146% بوده است که در نتیجه با سرمایه‌گذاری یک میلیون تومانی در این مجموعه به طور میانگین 1,460,000 (یک میلیون و چهارصد و شصت هزار) تومان در 5 ماه نخست امسال سود داشته است.

صندوق سرمایه گذاری در سهام

صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهام، پر ریسک ترین و در عین حال پر بازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند. این صندوق‌ها حداقل 70٪ از دارایی‌های خود را در بورس سرمایه گذاری می‌کنند که در نتیجه بازدهی آن‌ها وابستگی زیادی به شرایط بازار بورس دارد. در نمودار زیر می‌توانید عملکرد برترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام را در 5 ماه نخست امسال مقایسه کنید.

صندوق سرمایه گذاری در سهام

صندوق‌های سرمایه ‌گذاری در سهام به طور میانگین در 5 ماهه نخست امسال توانسته‌اند به بازدهی 269 درصدی برسند. این بازدهی به این معناست که سرمایه‌گذاری در این مجموعه به طور میانگین به ازای هر یک میلیون تومان، حدود2,610,000 (دو میلیون و ششصد و ده هزار) تومان سود داشته است.

همان‌طور که در تصویر مشخص شده، با توجه به وضعیت بازار بورس و رشد خوبی که اتفاق افتاده، اکثر صندوق‌های سرمایه‌ گذاری به سودهای بالایی رسیده‌اند. اگر این‌طور در نظر بگیریم که سرمایه گذار به منظور مدیریت و کاهش ریسک، سرمایه خود را به صورت مساوی بین هر سه نوع صندوق تقسیم کرده باشد، میانگین بازدهی در این سرمایه گذاری حدود 146 درصد بوده است.


طلا و سکه

طلا و سکه همواره به عنوان یک کالای امن برای سرمایه گذاری شناخته ‌شده و این سرمایه گذاری به روش‌های مختلف از خرید انواع سکه گرفته تا طلای آبشده و مستعمل انجام می شود. با توجه به این‌که در ایران قیمت طلا و مشتقات آن توسط دو عامل اصلی یعنی قیمت جهانی طلا و قیمت دلار تعیین می‌شود، برای بررسی روند تغیرات این فلز گرانبها باید به این دو مرجع مراجعه کرد. در این قسمت ابتدا به بررسی روند قیمت جهانی طلا خواهیم پرداخت.

طلا در ابتدای سال 99 در محدوده 1620 دلار به ازای هر انس در حال داد و ستد بود اما با توجه به اثرات اقتصادی مربوط به فراگیری کرونا در اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا، تقاضا برای این فلز گرانبها افزایش یافت. نهایتا تا اواخر تیرماه، قیمت طلا از سقف تاریخی خود، که مربوط به سپتامبر 2011 بود عبور کرد و تا حدود 2075 دلار اوج گرفت. تصویر زیر مربوط به نمودار در حال اصلاح در بازه 1900 تا 2000 دلار است. اکثر تحلیلگران منتظرند تا با خروج نمودار از این محدوده تکلیف ادامه اصلاح یا شروع یک روند صعودی دیگر مشخص شود.

در تصویر زیر می‌توانید نمودار تغییرات قیمت طلا در برابر دلار آمریکا را در بازه ذکر شده بررسی کنید.

بهترین سرمایه گذاری در سال 99 - طلا و سکه

با وجود این نوسانات و رشد قیمت دلار، قیمت طلای داخلی افت چندانی نداشته است. همان‌طور که در نمودار زیر می‌بینید در حال حاضر قیمت داخلی طلا در محدوده سقف تاریخی خود قرار دارد. بر این اساس هر گرم طلای 18 عیار از ابتدای سال 99 تا پایان مرداد ماه تقریبا 72 درصد رشد کرده است. با توجه به این مقادیر، سرمایه گذاران به ازای اختصاص هر یک میلیون تومان به خرید طلا در ابتدای امسال، به سودی 720 هزار تومانی دست یافته‌اند.

بهترین سرمایه گذاری در سال 99 - طلای 18 عیار

برای بررسی نرخ لحظه‌ای طلا 18 عیار، سکه و سایر مشتقات طلا و نمودار آن‌ها، در کنار اخبار و تحلیل‌های مربوط به این موارد، می‌توانید به بخش طلا و ارز در اپلیکیشن سیگنال مراجعه کنید.


ارز

دلار به عنوان یکی از مهمترین ارزهای بین المللی و ارز مرجع برای داد و ستد بین اکثر کشورها شناخته می‌شود. با توجه به شرایط و تورم موجود، افراد زیادی تمایل دارند تا با تبدیل پول خود به دلار، از دارایی‌شان محافظت کنند. افزایش قیمت داخلی این ارز برای دارندگان آن سود خوبی به دنبال داشته است. در سال 99 دولت تصمیم‌های زیادی در جهت جلوگیری از ورود نقدینگی به این بازار و ایجاد ثبات در قیمت آن انجام داده است که اکثر این تصمیم‌ها از طریق بانک مرکزی و سیاست‌های پولی آن‌ها در حال پیگیری است.

شاخص جهانی دلار که نسبت قیمت این ارز را به سایر ارزهای مطرح جهان نشان می‌دهد در حال حاضر در یک محدوده حمایتی بسیار مهم قرار گرفته است. در صورت افت بیشتر احتمالا شاهد رسیدن این شاخص به محدوده تاریخی مربوط به سال 2018 باشیم که این موضوع به معنای شروع یک روند نزولی میان‌مدت می‌باشد.

بهترین سرمایه گذاری در سال 99 - دلار

همان‌طور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید قیمت دلار در یک روند صعودی کوتاه مدت، پس از اصلاحی که تا محدوده 20.739 تومان داشت، مجددا تا 23.750 تومان افزایش پیدا کرد. این عدد در صورت عبور از سقف کانال و تثبیت بالای آن، احتمال رشد تا اهداف بعدی را تقویت خواهد کرد.

بهترین سرمایه گذاری در سال 99 - دلار به ریال

افرادی که ابتدای سال 99 اقدام به خرید دلار کرده بودند تا پایان مردادماه نزدیک به 52 درصد سود کرده اند. این موضوع به معنای سود 520 هزار تومانی به ازای خرید یک میلیون تومان در ابتدای سال است.


ارز دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال برخلاف سابقه کوتاهی که نسبت به دیگر بازارها دارد، بسیار پر تب و تاب ظاهر شده است. این بازار نوظهور که حداکثر 10 سال از معرفی اولین عضو آن، یعنی بیت کوین می‌گذرد امروزه توانسته جای خود را بین سایر بازارهای مالی باز کند. به لطف امکان استخراج ارزهای دیجیتال در کنار نوسانات قیمتی، این ارزها به مرور در حال تبدیل شدن به یکی از مقاصد سرمایه گذاری مردم در اقصی نقاط جهان هستند.

بهترین سرمایه گذاری در سال 99 - ارز دیجیتال

این روزها؛ بازار ارز دیجیتال طرفداران و منتقدین بسیاری پیدا کرده است. طرفداران معتقدند که قیمت‌ها باید صدها درصد رشد کنند تا به اهداف قیمتی خود برسند، اما مخالفان عقیده دارند این بازار همین حالا هم بیش از آنچه ارزش داشته، رشد کرده است. با این حال دید مثبت اکثر تحلیلگران و فعالان اقتصادی در دنیا تبدیل به موتور محرک این بازار شده است.

به عنوان نمونه و با توجه به پراکندگی زیاد این بازار، در نمودار زیر عملکرد 8 رمز ارز برتر را مقایسه کرده‌ایم.

بهترین سرمایه گذاری در سال 99 - ارزهای دیجیتال

اگر شما به عنوان یک سرمایه گذار در ابتدای سال 99، سبدی از این رمز ارزها تهیه می‌کردید، بازدهی این سرمایه گذاری تا پایان مرداد ماه به 152.52 درصد می‌رسید. یعنی به ازای هر یک میلیون تومان سرمایه گذاری به سود 1,525,000 (یک میلیون و پانصد و بیست و پنج هزار) تومانی دست پیدا می‌کردید.


مسکن

برای سرمایه گذاری در مسکن به سرمایه اولیه زیادی نیاز دارید، نقدشوندگی این سرمایه گذاری هم کم است؛ با این وجود مسکن به عنوان یکی از مهم‌ترین انواع سرمایه‌ گذاری‌های ایرانیان شناخته می‌شود. این بازار با توجه به متغیرهای جغرافیایی، سیاست‌های شهری و سایر عوامل تأثیرگذار مانند قیمت مصالح، همواره در حال نوسان بوده است. این نوسانات در سال‌های اخیر با توجه به تورم موجود در کشور سرعت گرفته است. یکی از ملاک‌های بررسی وضعیت قیمت مسکن، آمار ارائه شده قیمت مسکن در تهران، توسط بانک مرکزی است. آمار منتشر شده چهار ماه اخیر، نشان می‌دهد که متوسط قیمت یک متر مربع منزل مسکونی در تهران نزدیک به 33.7 درصد رشد داشته است. نمودار زیر روند تغییرات قیمت هر متر مربع منزل مسکونی در شهر تهران را در این بازه زمانی نشان می‌دهد.

بهترین سرمایه گذاری در سال 99 - مسکن

صحبت پایانی

معمولا به همه سرمایه گذارها پیشنهاد می‌شود که دارایی‌های خودشان را به یک بازار خاص محدود نکنند؛ چرا که با تنوع بخشیدن به سرمایه گذاری، بهتر می‌توان ریسک را مدیریت کرد. این تقسیم دارایی‌ها که بر اساس میزان ریسک پذیری هر فرد انجام می‌شود، تعیین کننده میزان سود خواهد بود، در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم که از افراد با تجربه کمک بگیرید.

بهترین سرمایه گذاری در سال 99 - بازدهی کل

اعداد بالا نشان می‌دهد که اگر یک فرد، دارایی خود را به صورت مساوی بین تمام این بازارها تقسیم کرده باشد در 5 ماه اول سال 99 این امکان را داشته است که به بازدهی 101 درصدی دست پیدا کند. این یعنی به ازای هر یک میلیون تومان سرمایه گذاری، در مجموع 1,010,000 ( یک میلیون و ده هزار) تومان سود حاصل شده است.

toranj-EX

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام ، یه سوال داشتم ، سرمایه گذاری در کجا بهتره ؟؟ از هر نظر ( مثل ریسک ، درآمد و غیره )

  • سلام دوست عزیز ، سرمایه گذاری کاملا فردی است و انتخاب گزینه های سرمایه گذاری از هر فرد به فرد دیگری با توجه به ریسک پذیری، میزان سرمایه ، مدت زمان و سود مورد انتطار و …متفاوت است و نمی توان برای همه نسخه یکسان پیچید

 • سلام بعنوان یه وارمند ساده میتونم ماهی حدودا ۱ میلیون ذخیره کنم بنظرتون سکه طلا بخرم یا طلا بصورت گرمی اونم ماهیانه یا وام چند ده میلیونی بگیرم که سرمایه ام یکجا باشه بعد یه فکری کنم؟باتوجه به شرایط سخت وام گرفتن و سودی باید بپردازم ۱ میلیون در ماه هم که تقریبا نمیشه کاریش کرد راهنمایی کنید لطفا

 • سلام من چندین ساله در حوضه ارز دیجیتال کار میکنم و این نوع سرمایه گذاری رو بهترین سودهی و کم ریسک ترین بازار سرمایه میدونم. چون پشتش دولت نیست که حمایتش کنه یا نکنه دست من و شما هست که منفی بشه یا مثبت به همین خاطر یه سرمایه گذاری خوب هست

 • میره که بورس خوبه
  صادقانه بگید دزدی خوبه و هر سودی هم حلاله
  پول زحمت مردم رو میگیرن بعد با سود چند برابری میره که بدن ، همه هم میره که میتونن پولاشونو چند برابر کنن !!!
  البته اگر ذره ای عقل بود حال و روز این مردم اینچنین نبود

 • سلام وقت بخیر خدمت هموطنان عزیزم
  شما همیشه میاین بازدهی سرمایه گذاری هارو گزارش میکنین اگه بلدید پیش بینی کنید بهترین سرمایه گذاری ها در نیمه دوم سال رو چه گزینه هایی خواهند داشت تا مردم هم استفاده کنند. ممنونم

 • اون پولی که در ارز دیجیتال به دست میاری به ریال نیست پنجاه درصد سودش با چند صد درصد سود بورس تهران برابره

 • سلام. گزارش ارائه شده توسط تیم کارشناسی این أپ، واقعا بینظیر و مفید و جامع و عالیست! دست مریزاد به همگی تون! خسته نباشید! تمامی تحلیل ها، اخبار، و گزارشات فوق العاده مهم و در تصمیم گیری فعالین بازار سرمایه و بازارهای موازی تاثیر مثبت گذار هستند! راهتون مستدام! سپاس فراوان

 • نحوه سودپذیری، شرکت هایی که برای اولین بار وارد بازار بورس می‌شوند توضیح می‌دهید لطفا؟ ممنون

 • من بورس و سهام رو با سیگنال شناختم وهر موقع به چه کنم چه کنم دچار میشم به سیگنال مراجعه میکنم در ضمن در مورد چگونگی سرمایه گذاری در بورسهای معتبر راهنمایی کنید حتما مورداستقبال قرار میگیره چون راههای سرمایه گذاری امن برای ایرانیان در بورسهای معتبر خیلی مهمه

 • بسیار مقاله زیبا و جامه ای بود
  من به تازگی وارد بورس شدم، اطلاعات تحلیلی کوی دارم
  امکانش هست که راجب شش ماهه دوم سال هم مطابی بزارید؟

 • سلام و خسته نباشید ممنون بابت مطلب مفیدتون، ببخشید من میخوام از صندوق سرمایهگزاری سپهر اول صادرات واحد بخرم، آیا از طریق کارگزاری و کد بورسی خودم میتونم بخرم یا کلا روندش جداست؟ و باید از طریق ثبت‌نام در صندوق خرید کنم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 • اگر دولت و حقوقیها اجازه بدهند روند در ادامه همینطور خواهد بود که بورس پربازده ترین هست و دخالتها رو حذف کنن

 • بسیار عالی، جامع و دقیق بود.
  ممنون از تیم درجه یک سیگنال بابت تلاش بی وقفه و پایش بازارهای مالی. مهرتان افزون

 • سلام در بررسی فوق بازار خودرو مورد توجه قرار نگرفته جا داشت این بازار باتوجه به ورود نقدینگی بالا نیز مورد تحلیل واقع گردد

 • ممنون.ا ز اینکه بحث تحلیلی جالبی ارائه دادین،ولی متاسفانه روند اقتصاد وسرمایه گذاری تو ایران، روند اخباری هستش،با پخش اخبار های مختلف گاها ضد ونقیض سر مایه و اندوخته مردم که به زحمت فراوانی بدست اوردن،مثل بورس بر باد می رود.

 • درود خدا بر همگی
  سپاس از سایت پربارتان. ما هم با اینکه جز افراد تحصیل کرده بودیم ولی متاسفانه پولهایمان را در بانک میگذاشتیم و… هر گاه از بورس می شنیدیم تصور می کردیم که وارد شدن در بورس نیاز به هوش انیشتنی دارد البته نیاز به کسب علم و اطلاعات دارد ولی سخت یا غیر قابل فهم نیست. خدا را شکر می کنم که شاخص بورس آن قدر رشد کرد و سایت خوب و جامع شما هم بود و همه اینها باعث شد ما شروع کنیم به مطالعه و بررسی در این بازار سرمایه گذاری. ما اواخر مرداد ماه به طور مستقیم و هم غیر مستقیم سرمایه گذاری کردیم و این درست زمانی بود که شاخص بورس شروع به سقوط کرد. ما به هیچ وجه پشیمان نیستیم چون راه درست سرمایه گذاری از نظر اقتصاد سالم همین است . چون سرمایه گذاری در بورس نیاز به حوصله دارد و در بلند مدت جواب عالی می دهد. من کتاب «سقلمه» اثر ریچارد تیلر برنده جایزه نوبل اقتصادی را خواندم و متوجه شدم که مردم ما هم برای اینکه مورد بهره کشی عده ای سودجو قرار نگیرند بهتر است با مطالعه به آگاهی برسند.. آقای تیلر می گوید که درباره مسایل جهان واقعی فکر کن! این کتاب بهترین راه برای سرمایه گذاری را وارد شدن در بورس می داند. پیشنهاد می کنم برای اینکه بهترین تلنگر را به خودتان در زندگی در بخشهای اقتصاد و سلامت و…وارد کنید این کتاب ارزشمند را مطالعه کنید. سرمایه گذاران عزیز صبور باشید، پیروزی از ماست!

 • با سلام
  واقعا ممنونم. خیلی خوب و مختصر توضیح دادین.
  برای من که اطلاعاتی زیادی ندارم مفید بود.

 • مجددأ درود :چنانچه پیام اینجانب را ملاحظه فرمودید ،لطفأ چنانچه مقدور هست ،راهنمای فرمایید که آیا پنجاه درصد ضرر امثال اینجانب در بورس قابل جبران هست!؟
  لطفأ حداقل توضیح دهید که چگونه همانطور که عرض شد بطور مثال سهام دارویی زهراوی ۵۰درصد کاهش یا اصلاح خورده است !!؟
  با توجه به تحلیل های اکثر کارشناسان که ((قیمت دلار ،طلا ،تورمموجب رشد ارزش سهام می شود افزایش قیمت ریالی دلار ،طلا و همچنین تورم))
  (یک کیلو ماست سه هزار تومان شده است ده هزار تومان)چگونه این اصلاح ها قابل توجیه است!؟
  واقعأ درست است !؟ ده میلیون ما در ظرف یکماه اخیر که سهام خریدیم شد پنج میلیون .نه تنها سودی عاید نشد که منفی ۵۰٪ هم ضرر حاصل شد!!!!!!؟؟؟
  ضرر ما برای چه شخص حقیقی یا حقوقی منفعت شده است!؟
  «اسم ننوشتم اما ایمیل تقدیم شد.«

 • تشکر از اطلاعات عالی و بی نظیرتون
  تا حالا خوندن ی مقاله یا گزارش اینقدر بهم اطلاعات نداده بود.
  بسیار جذاب و عالی
  فقط خواستم بدونم گنجینه الماس و سپهر اندشه رو بانکهای دی و اقتصاد نوین مدیریت میکنن؟

  • سلام
   ممنونیم از توجهتون.
   صندوق گنجینه الماس بیمه دی توسط شرکت سبدگردان الماس و صندوق سپهر اندیشه نوین توسط شرکت تامین سرمایه نوین مدیریت می شوند.

 • درود : در این بازاری که در کشور ایران و شاید دیگر کشورها از شهریورر سال ۱۳۹۶ شاهد بودیم و با دعواها و نزاع های سیاسی کشورمان بویژه با آمریکا ،هروز نسبت به روز قبل ارزش پول ملی کمتر و کمتر شده است .ضمن سپاس و تشکر از تحلیل های شما عزیزان کانال سیگنال ،آنچه برای اینجانب و چه بسا بسیاری از مردم با توجه به عدم حمایت دست اندرکاران بویژه دولت محترم نه تنها در این شرایط بحرانی که مدت‌های طولانی این مسئلهٔ قدرت خرید و حفظ ارزش اندک سرمایه شأن، قشر ضعیف ،متوسط جامعه اعم از کارگران ،کارمندان لشکری، کشوری بیشترین آسیب را دیده اند.البته شاید با ضرب المثل :وصف العیش معادل نصف العیش خود را متقاعد کنیم که اگر چنین می شد ،چه می شد!!!؟برای نمونه اینجانب کارمند بازنشسته فرهنگی در یکماه اخیر با توجه به ترغیب ،تشویق خدمتگزاران محترم کشور خواستم ،اندکپس انداز خود را به اصطلاح برای حفظ ارزش آن در بورس سرمایه گذاری کنم که با توجه به فرمایش شما یک تومان خود مثلأ دو تومان کنیم و شاید کمکی هم به رونق چرخهٔ تولید !!!که متأسفانه همانطور که در تخصص شماست خورد به اصلاح بازار و نتیجه حفظ ارزش پول ما که اتفاق نیافتاد ،بلکه تا الآن یک تومان ما شده پنج ریال و پنجاه درصد همان اندک پس انداز مان هم دود شد ،رفت هوا!!!!
  آخر با توجه به فرمایشات کارشناسان رشد صعودی ارز،طلا ،دلار و…..مگر متوقف شده یا به نصف و کمتر کاهش یافته که یکباره بطور مثال دارویی زهراویی که سهم خریدم ،قیمت هر سهم آن ۴۰تا ۵۰درصد تقلیل یافته است!!؟ اینجاست که این تعبیر ،تفسیر و تحلیل برای پولدارها و سرمایه های بزرگ نقدینگی کشور که در دست از ما بهترهاست و برای مثلأ تولید از بانک ها گرفته و در این بازارهایی که شما نام بردید ،ورود نموده و پول بانک ها را که بازپس نمی دهند به بهانه کرونا و رکود بازار ،چند برابر آنرا نیز به جیب مبارک منتقل می کنند و…….‌
  در پناه خدا 💐 یا حق

 • با سلام
  اگه بخوام 50 تومن وام ازدواجم رو سرمایه گذاری کنم از بین صندوق‌های با درآمد ثابت، مختلط و صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام، کدوم رو پیشنهاد می کنید؟
  توی این وضعیت بازار میشه از این صندوق ها انتظار سود کوتاه مدت داشت؟

  • سلام
   اساسا بهتره با پولی که لازم داریم اقدام به سرمایه گذاری نکنیم. صندوق های سهامی ریسک زیادی دارند و احتمال سوددهی در کوتاه در آنها بیشتر از سایر صندوق هاست.

 • سلام
  بسیار عالی و روشنگرانه.
  ممنون می شم اگر این آمار را به شکل سالانه و دو سالانه و ماهانه و شش ماهه نیز ارایه بدهید.
  همچنین راهنمایی کنید برای سرمایه گذاری های خرد در صندوق ها چکار باید کرد؟

  • سلام دوست عزیز
   ممنونیم از پیشنهادتون. حتما در نظر خواهیم داشت.
   برای اطلاع از چگونگی ورود به صندوق ها به این لینک مراجعه کنید.

 • سلام ممنون از زحمات شما که واقعاً خیلی خیلی به ما کمک میکنن و راه سرمایه گذاری ما رو روشن میکنن…
  اما در رابط صندوق پالایشی دولت بخریم یا نخریم پاسخی که کارشناس دادن انگار دو دل بود پنجاه%پنجاه بود،
  حالا بنظر شما چند درصد ارزش خرید داره..؟؟

  • سلام دوست عزیز
   کارشناسی که نظر قطعی بدهد نشون دهنده سواد پایین آن است. بازارهای مالی به خصوص سهام ریسک زیادی دارند و قطعیتی وجود ندارد. به هیچ عنوان نمیشه گفت مثلا 60 درصد خوبه و 40 درصد خوب نیست. تحلیل ارائه میشه و تصمیم گیری برای انجام سرمایه گذاری فقط به عهده خود فرد است.

 • همین نمودار ها کاملا گویای این است که دیگه بورس بازدهیشو داده و باید از بورس به بازارهای دیگه رفت. مثل مسکن و دلار و طلا و سکه.

 • با سلام و تشکر از تحلیل نسبتا جامع و کاربردی شما ،بسیار عالی 😌😌😌😌بخاطر عدم آگاهی خودم.🙏🙏🙏🙏🌹🌹🌹💐💐💐

 • با سلام و احترام
  تبریک میگم و تشکر میکنم از گروه فنی و حرفه ای سیگنال بدلیل ارائه چنین تحلیل های مفید و سودمندی که بطور رایگان در اختیار عموم قرارداده میشود.
  سوالی که از این اساتید محترم دارم این است که شما آینده اقتصادی ایران را تا پایان سال ۹۹ چطور پیش بینی میکنید؟ یعنی این بازارهای مالی سقوط خواهند کرد یا به رشد خود ادامه خواهند داد؟ با تشکر

 • سلام واقعا ممنونم از مقاله زیبا وجامع شما عالی بود کاملا مشهوده روی چی سرمایه میکردیم چی مییییییشد اما دره صورت من اهل ریسکم حالا قبال معامله وغیرقابل معامله چیه؟ چون می‌خوام رو پربازده ترین سودها سرمایه گذاری کنم

 • سلام
  تحلیلتون عالیه
  اگه امکان داره از تورم حاکم بر اقتصاد جامعه هم گزارش تهیه کنید و در مرحله بعد تورم را با رشد بازارهای سرمایه مقایسه کنید تا بهتر معلوم شود که افراد روبه رشد هستند یا درجا میزنند یا روبه زیان دادن اموال و دارایی ها هستند

  ممنون

 • من سه ماه پیش در صندوق …. که جزو پنج صندوق برتر سال از دید فیپیران بود سرمایه گذاری کردم ولی متاسفانه تا امروز صفر درصد
  بازدهی داشته.در روزهای مثبت بازار حتی نیم درصد به ارزش یونیتها اضافه نمیشد ولی اگه یه سهم از کل بازار منفی میشد کل صندوق میریخت!!! تا امروز هیچ سودی نگرفتم منم کلا پولمو کشیدم بیرون بدون سود.حتی صندوق سهامی رتبه یک در سیگنال هم همین وضعیت رو داره و مردم پولاشونو برداشتن.من اگه پولمو خودم سهم
  میخریدم حداقل چند درصد سود داشتم.

 • سلام خسته نباشید.
  واقعا جالب بود.
  یه نقد و یه پیشنهاد دارم.
  نقد: اگه جفت ارز دلار/ریال رو بر اساس دلار بازار آزاد بررسی کنید خیلی بهتره یا دست کم هم با دلار آزاد و هم با دلار صرافی ملی بررسی کنید خیلی کاربردی تر میشه. در اعلام قیمت روزانه دلار هم اگه قیمت بازار آزاد رو در کنار قیمت صرافی ملی داشته باشید اپلیکیشن تون کاربردی میشه.
  پیشنهاد: نمودار مقایسه بازارهای مالی مختلف رو برای هر ماه رسم کنید و هر ماه هم این نمودار رو از اول سال تا آخر اون ماه رسم کنید خیلی عالی میشه.
  به این دلیل که اپ سیگنال قیمت دلار آزاد رو اعلام نمیکنه عملا برای خیلی ها این اپ کاربردی نداره. نمیگم قیمت صرافی ملی رو اعلام نکنید میگم کنارش قیمت آزاد رو هم بگید که کاربرد داشته باشید.

 • واقعا دست مریزاد.
  خیلی خوب و قابل فهم توضیح دادند. بخصوص ما که مبتدی هستیم توضیح در مورد صندوق های سرمایه گذاری خیلی مفید بود.
  اگه ممکنه اسم چند صندوق سرمایه گذاری در سهام خوب را معرفی بفرمایید

  • سلام دوست عزیز… برای آشنایی با صندوق های برتر به گزارشاتی که کارشناسان سیگنال درباره صندوق های سرمایه گذاری تهیه می کنند مراجعه کنید. این لینک را ببینید.

 • ماشین و مسکن..که البت حباب شده است ولی بزودی تورم از حباب گذر خواهد کرد!!!!و در سقف بمراتب بالاتری باز صعود خواهند کرد..

 • سلام ممنون بابت این تحلیل خوبتون آیا میشه سهام صندوقها رو از طریق کارگزار خریداری کنیم
  بنظرم ریسک اونها مخصوصا درامد ثابت از بورس کمتره

  • سلام دوست عزیز
   بله ریسک صندوق های درآمد ثابت بسیار پایین است. شما میتونید صندوق های قابل معامله در بورس رو از طریق کارگزاری بخرید. برای آشنایی بیشتر این لینک را ببینید.

 • دوستان به قطع یقین ،ارزهای دیجیتال تمام اقتصاد دنیا را در چنگ خود خواهند گرفت …با تشکر از تیم ویراستار سیگنال

 • سلام،خسته نباشید
  چطور میتونم داخل صندوقها سرمایه گذاری کنم؟
  سوال دومم اینه که سود صندوقها از نظر شرعی مشکلی نداره؟
  با تشکر

  • سلام دوست عزیز
   سود صندوق ها از روی سرمایه گذاری در بازار سرمایه به دست می آید و کاملا قانونی و شرعی می باشد.
   برای اطلاع از نحوه سرمایه گذاری در صندوق ها به این لینک مراجعه کنید.

 • به نظرم مقایسه دقیق باید از زمانی باشه که دلار از ۵ هزار تومان بالاتر رفت. یعنی حدود دو سال پیش. و این آماری که دادید گول زننده هست.

 • فوق العاده بود تخصصی در عین حال به زبان ساده مفهمومو رسوندین.فقط اگه میشه توضیح بدید چطور میتونیم در صندوق های سرمایه گذاری مختلط شرمایه گذاری کنیم

 • این تحلیل باید درپایان ۶ماهه سال ۹۹ ارایه میشد که بادر نظر گرفتن ریزش بورس وافت شدید شاخص ، واز طرف دیگر رشد قیمت دلار وطلا و مسکن ، آنگاه بهتر میتوان قضاوت کرد.وگرنه همه میدانیم بورس تا نیمه اول تیرماه دوره طلایی خودرا سپری میکرد

  • سلام، قطعا این تحلیل در آینده به صورت دوره ای بروزرسانی خواهد شد تا وضعیت بازارهای مختلف کاملا بررسی شود

 • سلام.واقعادست مریزادودرودبی پایان برتیم سیگنال بابت،این همه لطف که مادارند، یه انتقادکه هست اگه لطف کنیدقیمت دلارروبراساس روزوقیمت بازاربزنیدعالی تر
  میشه

 • سلام. ممنون از کار عالی شما. اگر لطف بفرمایید و همین بررسی رو در دو ماهه نزول بورس هم تکرار بفرمایید ممنون میشم

  • سلام، قطعا این گزارش با گذشت زمان بروزرسانی خواهد شد تا نشان دهنده همه فراز و فرودهای بازار باشد

 • سلام با تشکر از مطالب مفید و خوبتون . امیدوارم این روند ادامه پیدا کنه و ماخذی بشه جهت رجوع برای راهنمایی .

  • سلام، قطعا تمام تلاش ما در این جهت خواهد بود که با ارائه گزارش های بلند مدت، دید بهتری در زمینه انتخاب نوع سرمایه گذاری برای کاربرها فراهم کنیم

 • تحلیل خوبی بود ممنون
  اما من در صندوق سرمایه گذاری امید توسعه مفید سرمایه گذاری کزدم و با ده درصد ضرر از سرمایه خودم بیرون اومدم بعد از دو ماه و نیم .همیشه هم صندوقها سود ده نیستن

 • سلام ممنونم از اطلاعات خیلی خوبی که دادید سوال من این هست که بازدهی صندوق مختلط وسهام که مثلا ۲۵۰ درصددر سال هست سرمایه گذار چگونه سود میبرد ؟فقط از جهت افزایش قیمت واحد هست یا به حساب سرمایه گذار سود تقسیمی ولریز میشود؟

  • سلام
   این نوع صندوقها معمولا پرداخت سود ندارند و سرمایه گذار صرفا از افزایش قیمت واحدها سود می برد.
   برای مثال قیمت هر واحد سرمایه گذاری در صندوق مشترک یکم آبان در 22 شهریور سال 98 حدودا 410 هزار تومان بوده است و در 22 شهریور سال 99 به 2 میلیون و 300 هزار تومان رسیده است که نشان می دهد بازدهی این صندوق 461 درصد بوده است.

 • خداقوت..ممنون از اطلاعات عالیتون..چطوری دراین صندوقهاسرمایه گذاری کنیم..توبورس که جستجوکردم نبودن

 • چرا این ماه رو حساب نکردین. کیو گول میزنین
  چرا نمیگین این ماه چند نفر با خاک یکسان شدن
  هرچند نظر منو پخش نمیکنین ولی به جای این کارا اگه بگین مسئولان مملکت کمتر دزدی کنن مردم راضی ترن

  • سلام دوست عزیز، قطعا با تمام شدن این ماه، گزارش ارائه شده بروزرسانی خواهد شد تا نتیجه اتفاقات اخیر در وضعیت همه بازارها مشاهده و بررسی بشن

 • ولی بورس سال ۹۹ را نمیشه مقایسه کرد.چون اتفاقات عجیب غریبی توش اتفاق افتاد.اگر یک سال عادی تر(هرچنددیگه هیچ سالی عادی نیست)با رفتار عادی تر را مقایسه کنیم به همین نتیجه میرسیم؟

  • سلام، قطعا اتفاقات سال 99 توی تاریخ بورس بی سابقه بوده اما اگر سوابق سالهای قبلو بررسی کنید معمولا اتفاقاتی مشابه این موارد هرچند با مقیاس های کوچکتر اتفاق افتاده

 • ممنون از این گزارش خوب. با توجه به اینکه خودرو هم به یکی از کالاهای سرمایه ای تبدیل شده، ممنون میشم این گزارش رو با سرمایه گذاری در خودرو تکمیل کنید.

  • سلام دوست عزیز
   در یک اقتصاد سالم خودرو به عنوان بدهی مطرح می شود نه دارایی سرمایه گذاری.

 • واقعا حرف های گرانبهایی زدین
  یک سرمایه گذارهمه رو یک جاسرمایه
  گذاری نمیکنه همون ضرب المثلی که
  میگه همه تخم مرغ هات روتو ی
  شونه نذار👏

 • نمودار پایان گزارش خوب است
  اگر بصورت ۷ خط روند با محور افقی زمان ( و البته با بروز آوری در بازه های زمانی کوتاه ) در صفحه سایت قرار دهید برای تصمیم گیری مفید تر خواهد بود .

 • سلام اگه من یه میلیون داشته باشم و یه زن خانه دارم که از بورس هیچی سرم نمیشه شما میتونید بگید بازبان ساده کجا سرمایه گذاری کنم که سود داشته باشه

  • سلام، در وهله اول شروع به یادگیری اصول این بازارها کنید و در کنار اون به مرور به سرمایه گذاری در آن ها بپردازید، دقت کنید که پول استفاده شده برای سرمایه گذاری نباید از سرمایه های اصلی شما باشد

 • بهترین جا برای سرمایه گذاری در سال ۹۹ گذاشتن پولهامون لای بالش بود ،چون بقیه جاها فقط پول مردم را بالا میکشن

 • در مورد سرمایه گذاری روی ماشین نگفتید درسته که در خارج از کشور خودرو صرفا مصرفی است ولی در ایران با توجه به این که تاریخ نشون داده و هیچ اراده ای برای بهبود بازار خودرو وجود ندارد ازبهترین گزینه های سرمایه گذاری هست ریسکش فقط چپ کردن یا سرقت یا سوختن است

 • سلام واقعا عالی بود خسته نباشید دوست عزیز.سرمایه کلی من ۵۰ میلیون میخوام پولم رو جایی سرمایه‌گذاری کنم سود بیشتری داشته باشه و سرمایه خودم تضمین شده باشه کجا میتونم سرمایه گذاری کنم ب غیر از صندوق های ۲۰ درصدی بانکی پیشنهادی دارید راهنماییم کنید ممنون میشم🙏

  • سلام، در حقیقت عنوان “سود زیاد” با “تضمین سود” در تناقض هست و اگر به دنبال سود بیشتر هستید باید کمی ریسک کنید، اما اگر این مبلغ قابل ریسک نیست، ترجیحا برای سرمایه گذاری آن وارد بازارهای پر نوسان نشوید

 • خیلی ممنون از این اطلاعت مفید و حیاطی کاش زودتر این گزارشو تهیه میکردین که پالایش۱ نمیخریدیم

 • ممنون از مقاله عالی و جامعتون واقعا لذت بردم
  در مورد صندوق های سرمایه گذاری که بازدهی بررسی میکردم متوجه شدم اکثریت بازدهی های بالا مربوط به سال 99 در مورد صندوق های غیر قابل معامله بوده ( هر سه گروه درامد ثابت و مختلط و سهامی )
  ایا دلیلی داره این قضیه
  چون من به شخصه سرمایه گذاری در صندوق های ETF ٰراحتتر و مناسب تر میدونستم اما خب بحث سوددهی اولویته

  • سلام دوست عزیز
   بازدهی در صندوق های سرمایه گذاری به نوع مدیریت آن بستگی دارد نه به نحوه معامله آن. در لیست صندوق های گزارش بالا 4 صندوق از نوع قابل معامله یا etf هستند.

 • خیلی ممنون از زحمات شما خیلی خوب میشه اگر هرماه این امار و مقایسه ها را به صورت ماهانه و ابتدای سال تاکنون داشته باشین.بی رقیب ترین سایت اقتصادی ایران

سیگنال ارز دیجیتال سامانه ثنا قوه قضاییه