تحلیل پرتفوی صندوق سرمایه گذاری مشترک پیشتاز (15 شهریور 99)

تحلیل پرتفوی صندوق سرمایه گذاری مشترک پیشتاز (15 شهریور 99)

در این گزارش به تحلیل و بررسی عملکرد صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز می پردازیم و 5 سهم برتر در پرتفوی این صندوق را معرفی می کنیم.

اطلاعات اولیه صندوق مشترک پیشتاز

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز یکی از اولین صندوق های تاسیس شده در بازار سرمایه کشور است که 4506 روز از عمر آن می گذرد.

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز تحت مدیریت شرکت سبد گردان انتخاب مفید قرار دارد و ارزش خالص دارایی آن به بیش از هزار و 800 میلیارد تومان می رسد.

در حال حاضر قیمت هر واحد سرمایه گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز 2,537,696 ریال است.

سرمایه گذاران برای ورود به این صندوق باید به یکی از شعب صندوق که آدرس آن در سایت صندوق آمده است، مراجعه کنند.

بازدهی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز

دورهبازدهی
هفته گذشته(۱.۱۳۶)%
ماه گذشته(۱.۱۳۶)%
سه ماه گذشته%۴۱.۴۰۴
شش ماه گذشته%۱۴۷.۰۴۸
یک سال گذشته%۳۴۲.۱۳۹
از آغاز فعالیت تا کنون%۲۴۷۶۶.۷۲  

تاریخ بروز رسانی: 99/06/12

اطلاعاتی که سیگنال مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است بر اساس آخرین صورت های مالی منتشره از سایت اختصاصی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز استخراج شده است.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز

ترکیب دارایی صندوق مشترک پیشتاز

ترکیب دارایی در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز  نشان می دهد که مدیران این صندوق ترجیح داده اند در وضعیت کنونی درصد سرمایه گذاری خود را در سهام کاهش دهند تا از نوسانات منفی بازار بورس کمتر آسیب ببیند.

از این رو  70 درصد دارایی ها در سهام و 30 درصد دیگر در اوراق با درآمد ثابت و سپرده های بانکی قرار داده شده است. می توان نتیجه گرفت که مدیران این صندوق ریسک کنترل شده ای در بازار سرمایه را مدنظر دارند. همچنین بتای صندوق 0.82 می باشد که عدد مناسبی برای یک صندوق سهامی است.

17.5 درصد از سهامی که صندوق خریداری کرده است در 5 سهم عمده که بیشترین وزن را در پرتفوی صندوق دارند، به خود اختصاص داده است.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز

طبق تصویر فوق بیشترین صنایع مورد توجه در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز محصولات شیمیایی با 30 درصد، فلزات اساسی با 19 درصد و شرکت های چند رشته ای صنعتی با 12 درصد می باشند.

صنایع برتر موجود در پرتفوی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتازدرصد از پرتفوی صندوق
محصولات شیمیایی30
فلزات اساسی19
شرکت های چند رشته ای صنعتی12

برترین سهام موجود در پرتفوی صندوق های سرمایه گذاری می تواند مسیر حرکت سرمایه های هوشمند را برای سرمایه گذاران خرد مشخص کند. از این رو با بررسی پنج سهم برتر در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید
صندوق سهامی چیست؟

5 سهم با بیشترین وزن در پرتفوی صندوق مشترک پیشتاز

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز
نوع صندوق : سهامی
دارایی خالص در آخرین گزارش صندوق :    ۱۸,۸۰۰,۳۹۶,۲۳۲,۹۷۴ ریال
بازدهی نقطه به نقطه یکساله :  355 %
مدیر صندوق : شرکت سبد گردان انتخاب مفید
ردیفنام نمادنام شرکتدرصد از کل پرتفوی
1شپدیسپتروشیمی پردیس12.45 %
2فولادفولاد مبارکه اصفهان6.98 %
3وامیدگروه مدیریت سرمایه گذاری امید6.25 %
4فخوزفولاد  خوزستان4.78 %
5پارسانگسترش نفت و گاز پارسیان4.26 %

پتروشیمی پردیس با جذب 240 میلیارد از منابع صندوق صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز با اختلاف معناداری از سایر سهام عمده در رتبه اول پرتفوی این صندوق قرار دارد.

نگاه مدیران صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز به صنعت پتروشیمی کاملا برجسته است. با ارزش ترین خرید صندوق در مردادماه 99، به ارزش بیش از 30 میلیارد تومان در شرکت پتروشیمی جم رخ داده است.

خرید مهم دیگر این صندوق باز هم در یک شرکت پتروشیمی انجام شده است که طی آن حدود 19 میلیارد تومان سرمایه برای خرید سهام شرکت پتروشیمی پارس با نماد “پارس” اختصاص پیدا کرده است.

بنابراین می توان گفت که نگاه آینده مدیران صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز به سمت صنعت پتروشیمی ست.

صنعت برتر دیگر فلزات اساسی ست. همانطور که در جدول 5 سهم برتر صندوق مشخص است، دو سهم برتر صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز به صنعت فلزات اساسی اختصاص پیدا کرده است.

سومین خرید سنگین این صندوق در مردادماه 99 در نماد “فخوز” اتفاق افتاده است که طی آن 10 میلیارد تومان از منابع صندوق به این شرکت رسیده است. البته در همین مدت 12.5 میلیارد تومان از سهم خارج شده است که نشان می دهد صندوق به نوعی در حال نوسان گیری از این سهم بوده است. دارایی کنونی صندوق از این سهم تقریبا 24 میلیون عدد سهم است.

فروش عمده و مهم دیگر صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز در شرکت سرمايه گذاري تامين اجتماعي نماد “شستا” رخ داده است که طی آن تمام منابع صندوق (29 میلیارد تومان) از این سهم خارج شده است. سنگین ترین فروش مربوط به سهم “وغدیر” بوده است که 47 میلیارد از منابع صندوق از آن خارج شده است. صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پیشتاز همچنان بیش از 31 میلیون برگه سهم از “وغدیر” را در اختیار دارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام توروخدا راهنمایی کنید چقدر بفهمم چقدر از صندوق سرمایه دوم خرید کردم ؟ دارم دیوونه میشم پول از حسابم کسر شده ولی هیچ جایی نیست چک کنم چقدر خرید کردم ؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   از مرجعی که خرید کردید پیگیری کنید.

 • سلام خدمت شما
  یک سوال دلشتم اگر امکانش است راهنمایی کنید ،چجوری متوجه شدید که صندوق در کدام نمادها و شرکتها سرمایه گذاری کرده و چجوری میشه فهمید اگر امکانش است بگید لطفا.

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   در سایت صندوق و در کدال این اطلاعات موجود است.

 • سلام ،ببخشید از کجا باید فهمید چه نمادهایی و سهم هایی رو خرید کرده اند صتدوق ها اگر امکانش است بگید لطفا

 • ببخشید کدام قسمتش ؟
  فقط صنایع رو مینویسه دیگه اسم سهم ها رو نمینویسه

 • محمود جهاندیده

  با تشکر از تحلیل عالی شماو بی نظیره.
  من فکر میکنم باید به موجودی سه میلیون و پانصد سکه تمام بهار در پورتفو ای صندوق هم اشاره ه ی میشد که وزن خاصی به دارایی صندوق داده و باعث شده صندوق در این روز های ریزش بورس عملکرد خوبی داشته باشه.

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   ممنونیم از نظرتون. در این گزارش به بررسی سهام برتر موجود در پرتفوی صندوق پرداخته شده است. در ضمن در گزارش پرتفوی صندوق منتهی به 31 مردادماه 99 در ترکیب دارایی های این صندوق موجودی سکه طلا دیده نمیشه. شاید بعد از افشای پرتفو اقدام به خرید سکه طلا کرده باشند.

 • امین جعفری

  سلام.لطفا یک تا سه صندوق سرمایه گذاری معرفی کنید که سرمایمون رو به دید بلند مدت به اونها بسپاریم . و اینکه این صندوق ها با توجه به روزهای تاسیسشون عملکرد خوبی داشته باشند.
  با تشکر

 • سعید کریمی

  سلام دوستان – در بخش صورتهای مالی از داخل سایت صندوق میتوان به تمامی سهام موجود صندوق و تغییرات دسترسی پیدا کرد. در مورد صندوق پیشتاز چیزی که عالیه اینه که در 3 ماه ریزش بورس یعنی ابان مهر شهریور بازده صندوق منفی 11 درصد بوده والان به 2 درصد رسیده که به این معنی هست صندوق متعهد پول هست و وقتی دید بورس داره میریزه از سهام کم کرده و به اوراق اضافه کرده در صورتی که صندوق هایی مثل نقش جهان و ارزش کاوان و کاردان این کار رو نکردند.

 • ریحانه کریمی

  سلام سپاسگزارم از مقاله خوبتون چند سوال دارم
  ۱_ این قیمت واحد سرمایه گذاری و ابطال که میعرمایید منظور این لفظ واحد یعنی چی ؟
  این عدد 2,537,696 ریال که فرمودید رو متوجه نشدم ۲۵۳ هزارتومن برای چی هست
  ۲_ توی یک مقاله ازاپلیکیشن خوبتون این صندوق رو جزء ۱۰ صندوق برتر معرفی نکرده بودید چقدر سرمایه گذاری توی این صندوق کارآمده مثلا توی مقالاتش نوشته اگر سال ۸۷ یک میلیون سرمایه میزاشتین الان ۴۶ میلیون پس انداز داشتن این واقیعت داره یا بیشتر جنبه تبلیغاته ؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   1- واحد سرمایه گذاری مشابه سهم در شرکت هاست. هر کسی به ازای سرمایه گذاری خودش تعدادی واحد در اختیار میگیره.
   2-قدرت سود مرکب در بورس و سابقه صندوق ها سهامی واقعیه

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
6 مرداد 1400