برترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) در اردیبهشت 99

برترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) در اردیبهشت 99

در این گزارش برترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) در اردیبهشت 99 معرفی شده‌اند، تا کاربران سیگنال بیشتر با این نوع از صندوق ها آشنا شوند.

اردیبهشت 99، ماه تاریخی بورس ایران

در ماه گذشته بورس بیشترین بازدهی را در بازه ماهانه کسب کرد و شاخص کل بورس 43 درصد رشد کرد. در این ماه رکوردهای مختلفی به ثبت رسید. نماگر شاخص کل به عدد یک میلیون واحد رسید و در این ماه ارزش معاملات با رشد فوق العاده و بی سابقه ای مواجه شد که تا بیش از 18 هزار میلیارد تومان افزایش داشت. اردیبهشت ماه سال 99 دنباله روی ماه قبل بود و در میانه فصل بهار سبزترین ماه تاریخی بورس ایران را رقم زد. در هفته آخر اردیبهشت بازار سرمایه به دلایل مختلفی اصلاح کرد و حدود 10 درصد کاهش یافت. رسیدن به قله یک میلیون واحدی، عرضه سهام عدالت، افزایش ورود تازه واردان به بازار سرمایه و… از دلایل این افت به شمار می روند. نکته جالب توجه در اینجاست که سهم های مختلف عمدتا نزول بیشتری از شاخص کل بورس داشتند و همین مسئله باعث شد تا ارزش پرتفوی صندوق های سرمایه گذاری در اردیبهشت 99 تحت تاثیر فشار عرضه کنندگان سهام در بورس قرار بگیرد.

با این حال بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به خصوص صندوق های سهامی در اردیبهشت ماه 99 نشان داد که همچنان می توان به سرمایه گذاری بلند مدت در بازار بورس امید داشت. در ماه گذشته ضعیف ترین بازدهی در صندوق های سرمایه گذاری از نوع سهامی را صندوق مشترک نوید انصار با 13.92% به دست آورد. همچنین صندوق سهامی ETF هستی بخش آگاه (آگاس) که در ماه های قبل عملکرد خوبی داشت در اردیبهشت 99 ضعیف ترین صندوق سهامی قابل معامله در بورس لقب گرفت و بازده 15.12% را کسب کرد.

اخیرا دولت با ارائه نوع جدید از صندوق های ETF باعث شده است تا نگاه های مختلفی به سمت این ابزار های نوین مالی جلب شود. باید توجه داشت که صندوق های قابل معامله در بورس موسوم به ETF از مدت ها قبل در بازار سرمایه کشور فعال بوده اند و  همواره کارشناسان توصیه می کنند که برای سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه از صندوق های سرمایه گذاری مختلف استفاده شود.

برترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) کدام بودند؟

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس موسوم به ETF  ، صندوق هایی هستند که در بورس و به صورت آنلاین، خرید و فروش می شوند.

سیگنال در این گزارش به بررسی عملکرد تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس طی اردیبهشت ماه 99 می پردازد.

صندوق های سرمایه گذاری “گنجینه آینده روشن“،  “شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه“، “سپهر اندیشه نوین” و ” پشتوانه طلای لوتوس” به ترتیب در انواع صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی، مختلط و مبتنی بر طلا؛ بالاترین بازدهی ماهانه (اردیبهشت ماه 99) را داشتند.


برترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) درآمد ثابت

عملکرد صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس در اردیبهشت ماه 99 به شرح زیر است:

میانگین سالانه شده بازدهی صندوق های با درآمد ثابت قابل معامله در بورس در اردیبهشت ماه 99 حدودا 36 درصد بود.

در حالی که ریسک های مختلفی متوجه سرمایه گذاران خصوصا تازه واردان به بازار سرمایه است این صندوق های درآمد ثابت برای سرمایه گذاران ریسک گریز که ترجیح می دهند سرمایه گذاری کم ریسک و مطمئنی را انجام دهند، جذابیت فراوانی دارد.

صندوق گنجینه آینده روشن که تحت مدیریت کارگزاری بانک آینده در بازار سرمایه فعالیت می کند؛ در اردیبهشت ماه 99 بهترین عملکرد را داشت و با 5.15% بازدهی ماهانه در صدر جدول جای گرفت.

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (اردیبهشت 99)
اولگنجینه آینده روشنصایند5.15
دومآرمان آتی کوثرآکورد4.94
سومفیروزه آسیافیروزا4.75
چهارمپارند پایدار سپهرپارند4.05
پنجمسپهر خبرگان نفتسخند3.91
ششمارمغان ایرانیانارمغان3.83
هفتمبا درآمد ثابت معیاردمعیار3.52
هشتمامین یکم فرداامین یکم3.37
نهمافرا نماد پایدارافران3.36
دهممشترک آسمان امیدآسامید3.26
یازدهمیاقوت آگاهیاقوت2.95
دوازدهمبا درآمد ثابت کیانکیان2.72
سیزدهماندیشه ورزان صبا تامیناوصتا2.7
چهاردهمبا درآمد ثابت تصمیمتصمیم2.59
پانزدهمدارا الگوریتمدارا2.01
شانزدهماعتماد آفرین پارسیاناعتماد1.87
هفدهمگنجینه یکم آویدگنجین1.77
هجدهمپاداش سهامداری توسعه یکمسپاس0.99
نوزدهمبا درآمد ثابت کمندکمند1.09-

صندوق یاقوت آگاه تازه ترین عضو صندوق های  ETF با درآمد ثابت است که به مدیریت شرکت سبدگردان آگاه تاسیس شده است. صندوق یاقوت آگاه با نماد “یاقوت” شروع به فعالیت و رقابت در عرصه صندوق های سرمایه گذاری کرده است. بنابراین تعداد صندوق های با درآمد ثابتی که در بورس قابل معامله می باشد از این پس به عدد 19 رسیده است.

صندوق با درآمد ثابت کمند در میان تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس، ضعیف ترین عملکرد را داشت و بازدهی ماهانه -1.09% را به ثبت رساند.


برترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) سهامی

با اینکه شاخص کل بورس 43 درصد رشد داشت اما به دلیل ریزش بیشتر در ارزش سهام بورسی، صندوق های سرمایه گذاری سهامی در این ماه نتوانستند به رکورد بازار دست پیدا کنند.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

طبق جدول بالا بهترین صندوق سهامی ETF در اردیبهشت ماه 99 بازده 28.18% داشت. در میان صندوق های سرمایه گذاری مشترک نیز بازدهی بالاتر از 39 درصدی به دست نیامد. گزارش تحلیلی 10 صندوق برتر در اردیبهشت را می توانید در این لینک ببینید.

صندوق شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه در این ماه بهترین عملکرد را در بین ETFهای سهامی داشت. این صندوق که اخیرا در گزارش عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در ریزش های بورسیِ سال 98 مورد توجه و بررسی کارشناسان سیگنال قرار گرفته بود، در اردیبهشت 99 جایگاه اول را به دست آورد.

چالش جدید صندوق های ETF سهامی

NAV  به معنای خالص ارزش دارایی صندوق است و بر اساس میزان ارزشی که در پرتفوی صندوق وجود دارد محاسبه می شود. اگر دارایی های صندوق تغییری داشته باشد NAV هم دچار نوسان می شود. قیمت خرید و فروش واحدهای یک صندوق طبیعتا باید نزدیک به NAV باشد تا معامله منطقی تر باشد. بهفرض کنید که شما صندوقی را به ارزش معین در امروز خریداری می کنید به این امید که NAV صندوق در آینده بیشتر شود  و بتوانید از این تفاوت قیمت بهره ببرید. حال در صورتی که قیمت خرید شما از NAV فعلی صندوق بیشتر باشد، ریسک سرمایه گذاری بیش از حد منطقی خواهد بود.

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (اردیبهشت 99)
اولشاخص سی شرکت بزرگ فیروزهفیروزه28.18
دومافق ملتافق ملت26.41
سومبذر امید آفرینبذر25.53
چهارمتجارت شاخصی کاردانکاردان22.43
پنجمتوسعه اندوخته آیندهاطلس22.11
ششمآسمان آرمانی سهامآساس21.75
هفتمآرمان آتیه درخشان مسآتیمس20.53
هشتمسرو سودمند مدبرانسرو18.51
نهمامین تدبیرگران فرداالماس18.17
دهمسپهر کاریزماکاریس16.09
یازدهمهستی بخش آگاهآگاس15.12

صندوق های سهامی در روزهایی که سهم های مختلف بازار سرمایه با تقاضای زیادی مواجه بودند و عموما با صف خرید همراه می شدند، مورد توجه سرمایه گذاران مختلف قرار گرفتند. همین امر باعث شد تا تقاضا برای خرید واحدهای صندوق های سرمایه گذاری بسیار زیاد شود به طوری که بعضی از صندوق های سهامی با کمبود واحد مواجه شدند و درخواست افزایش تعداد واحد سرمایه گذاری نمودند. از طرف دیگر قیمت تابلوی صندوق های ETF در بعضی از روزها بیش از قیمت ابطال واحدهای سرمایه گذاری بود که باعث شد ناظر سازمان بورس چندین مرتبه به سرمایه گذاران درباره این اختلاف قیمت تذکر بدهد. از نظر ناظر سازمان بورس، صندوق هایی که قیمت خرید و فروششان با فاصله قابل توجهی از قیمت صدور و ابطال واحدها در حال انجام است، از ریسک سرمایه گذاری زیادی برخوردارند.


برترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مختلط

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس در اردیبهشت ماه 99 شرح زیر است:

برترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مختلط

بازدهی صندوق های مختلط نیز به تبع رشدی که در بازار سهام اتفاق افتاد در بهترین حالت خود قرار گرفت و صندوق های مختلط بورسی توانستند رشد ماهانه بسیار خوبی را کسب کنند.

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (اردیبهشت99)
اولسپهر اندیشه نوینصنوین19.3
دومآرمان سپهر آشناآسام17.53
سومثروت آفرین پارسیانثروتم10.84

صندوق مختلط ثروت آفرین پارسیان که در ماه های گذشته عملکرد بهتری از سایر صندوق های ETF مختلط داشت، در این ماه به طرز قابل تاملی با افت بازدهی همراه شد و نتیجه آن 10.84% بود.


برترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مبتنی بر طلا

عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا در اردیبهشت ماه 99 به شرح زیر است:

افزایش قیمت طلا در بازار با تاثیر بر صندوق های طلا، این صندوق ها را هم مثبت کرد. پس از آن که در فروردین ماه 99 صندوق های طلا بازدهی منفی کسب کردند در اردیبهشت ماه ورق به نفع صندوق های طلا برگشت و بازدهی چشمگیری در این صندوق ها اتفاق افتاد. درصد های بالای بازدهی در طلا با ماهیت صندوق های طلا که رشد مطمئن و آرام را دنبال می کند، همخوانی ندارند و می توان انتظار داشت که این بازدهی ها در ماه های آینده اصلاح شود.

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (اردیبهشت 99)خالص ارزش دارایی
اولپشتوانه طلای لوتوسطلا21.355,613,787M
دوم در اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيدعیار20.981,977,603 M  
سومدر اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیانگوهر20.943,909,405M
چهارمپشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیانزر18.532,513,066 M
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام وقت بخیر.
  جسارتا چرا در قسمت مقایسه بازدهی صندوق های ای تی اف مختلط ، اعدا بازدهی روی نمودار، با اعداد داخل جدول و توضیحات یکی نیستند؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… ممنونبم از توجهتون…بررسی شد و اختلافی وجود نداشت.

 • این بازدهی بر اساس تغییرات nav صندوق ها محاسبه شده اما در بازار واقعی مقدار زیادی اوضاع متفاوته. تجربه خودم را از صندوق ها میگم که واقعا اونطوری که میگن کم ریسکه، ولی نیست! نوسانات شدید دارن بخصوص چند تا صندوقی که خیلی روشون تبلیغ شده و من چهار تا از این صندوق ها دارم که اردیبهشت سود که ندادن هیچ، همین الان هر کدام بالای ۱۰ درصد هم تو ضررم. ترجیح میدم سهام بخرم با رشد کمتر ولی با نوسانات محدود.

 • نتیجه تحلیل قابل درک نیست
  به عنوان مثال اردیبهشت ۹۹ در گروه صندوقهای درآمد ثابت ، از لحاظ نموداری تصمیم بیشتر از فیروزا سوددهی داشته

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز…. برای اندازه گیری بازدهی سود دوره ای صندوق ها نمودارهای آن مورد بررسی قرار نمیگیره بلکه بازدهی ها مطابق سایت صندوق در بازه یادشده محاسبه میشه.

 • سلام و خسته نباشید
  اگر امکانش هست صندوق های سرمایه گذاری غیر بورسی رو هم به این صورت مقایسه کنید عالی میشه
  ممنون

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… کارشناسان سیگنال ماهانه گزارش بازدهی صندوق ها رو مینویسند. گزارش اردیبهشت ماه رو در این لینک ببینید.

 • سلام ، در مقالات دیگر در مورد انواع صندوق های سرمایه گزاری نوشتید. مثلا صندوق های مختلط یا سهامی که برای عوضیت باید به سایت یا محل اون شرکت مراجعه کرد مثل صندوق بانک صادرات. اگر این صندوقهای etf از لحاظ خرید و فروش آسانتر هستند پس مزیت صندوقهایی که اشاره کردم و در بورس نیستند نسبت به etf چه هست. ممنون میشم راهنمایی کنید

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… مدیریت صندوق ها و موسسان صندوق ها با هم فرق داره.

 • سعید بورسی

  سلام ، لطفاً تکمیل بودن و ظرفیت صندوق ها خاصاً سهامی را در رکوردی اعلام نمایید زیرا اکثراً به دلیل تکمیل ظرفیت و … عضویت نمی پذیرند .
  هر مکانیزمی که صندوق های باز را مشخص نمایید مشخص فرمایید .

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… درخواست شما به کارشناسان بخش صندوق ها منتقل شد. ممنونیم.

 • چند وقت پیش صندوق دارا یکم دولت پذیره نویسی کرد و مردم هم خریداری کردن ولی پول ها بلوکه شد!!
  جریان چیست؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز…صندوق ETF دولتی هنوز قابل معامله نشده است. به محض اینکه این صندوق قابل معامله شود می توانید در پرتفوی خود مشاهده کنید.

 • سلام ماه قبل صندوق کاریس را برترین اعلام نمودیدو ماروی 15300خریدیم متاسفانه افت بالایی داشت وشمابایدبه ما تذکر ریزش قیمت رامیدادید

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… سرمایه گذاری در صندوق های سهامی دارای ریسک زیادی ست و صندوق ها تابع نوسانات شاخص کل بورس هستند. سیگنال هیچ مسئولیتی در قبال خرید و فروش های شخصی نداره و پیشنهادی برای معاملات ارائه نمیکنه. موفق باشید.

 • سلام وقت بخیر . میخواستم بدونم صندوق ETF دولتی داریکم که ادریبهشت ماه دولت داشت پذیره نویسی می کرد جز کدام دسته حساب میشه ایا ماهانه سود میده یا نه ما فقط از بالا و پایین امدن NAV سود کسب میکنیم؟؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… ساختار این صندوق کاملا جدید است و به نظر می رسد که روش کار این صندوق سهامی، بدون تقسیم سود خواهد بود.

 • سلام .
  ببخشید هیچکدام از این صندوقها جواب نمیدهند اطلاعات سایتشان هم ناقص است. چند سوال میپرسم.
  صندوق درامد ثابت سود ماهیانه چقدر میدهد؟ ایا اصل پول سرمایه گزاری می ماند و فقط سود را ماهیانه پرداخت میکنند؟ یعنی اگر 100 میلیون واحد بخری مثلا بعد از یک سال همون 100 میلیون را پس میدهند؟
  صندوق سهامی هم اینجوریه ایا یعنی مثلا بازده اردیبهشت زده 15 درصد بفرض یعنی سود ماهانه اردیبهشت 15 درصد بوده و این را بحساب میریزد و موقع پایان سرمایه گذاری همون 100 میلیون را پس میدهند یا این سود جدا از قیمت ناو هست؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… بازدهی صندوق ها بازده عملکردی آنهاست نه بازده سود تقسیمی اونها. سود تقسیمی بستگی به نوع صندوق داره. سود ماهانه صندوق های درآمد ثابت حدودا معادل 30 درصد بازده سالانه ست. بازده صندوق های سهامی هم تابع نوسانات بازار بورس می باشد.

 • شیما مقدم

  یک جا گفتید برترین صندوق اردیبهشت سهامی
  سپهر اول بانک صادرات هست
  یه جای دیگه گفتید فیروزه!!
  کدام درسته؟؟؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… صندوق سپهر اول بانک صادرات ار بین تمامی صندوق های سرمایه گذاری منتخب شده است ولی صندوق فیروزه فقط از بین صندوق های ETF سهامی

 • محمدمرام خق

  سلام وعرض ادب خدمت کارشناس محترم.ماچندان اطلاعاتی ازبورس نداریم خواستیم مبلغی رادیکی ازصندوقهای سهامی سرمایه گذاری کنیم.ازکارشناس محترم تقاضا داریم باتوجه به علم و آگاهی که داری راهنمایی بفرمایید،کدام صندوق رابرگزینیم؟دومین سوال اینکه مثلابازده سالانه صندوقی شده سیصددرصد.چنددرصدازبازدهی سالانه به سرمایه گذارتعلق میگیرد؟صندوقهاشفاف نمیگویند،فقط به این که بستگی به بازدهی دارد بسنده می‌کنند.خوب حالابایه مثال که میشودراهنمایی کرد،که سرمایه گذارمحترم،شمادرپایان سال اگرصندوق xدرصدبازدهی داشت چنددرصدازاینxبه شماتعلق میگیرد!که متأسفانه شفاف نمی‌گویند.ازاینکه راهنمایی میفرماییدنهایت سپاس راداریم

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   ما صندوق خاصی رو پیشنهاد نمیدیم شما میتونید با مطالعه گزارش های تحلیلی کارشناسان ما بر اساس نیازهای خودتون صندوقی را انتخاب کنید. در صورتی که بازدهی صندوق مربوط به صندوق سهامی باشد با کسر درصد کمی به عنوان کارمزد، سود ها به سرمایه گذار تعلق پیدا می کند. درصد مشخصی برای بازدهی صندوق های سهامی وجود نداره چون تابع بازار بورس هستند. در بازار سهام دنبال قطعیت و درصد مشخص نباشید صندوق های سهامی به دلیل سرمایه گذاری در سهام، ریسک زیادی دارند.

 • محمدمرام حق

  چرابعضی ازصندوقهادرتبلیغات خودمیگویندپول شماچهاربرابر خواهدشد،درصورتیکه دریک پیام فرموده ایدسودعملکردی باسودپرداختی تفاوت دارد!همین موضوع رالطفأتوضیح بفرماییدممنونیو

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   این موضوع رو باید از طریق صندوق ها پیگیری کنید. تضمین سود در بازار های مالی اشتباه است اما میتوان از عملکرد گذشته سخن گفت.

 • حمید آزاده

  سلام احترام وسپاس خیلی تشکر میکنم.امتیاز خوب نظارت داشتند.انشاالله همیشه بورسها همیشه خوبی باشد.مشکل اختلاف ندارم.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
4 تیر 1400