بازارهای مالی در انتظار داده‌های تورمی آمریکا

بازارهای مالی در انتظار داده‌های تورمی آمریکا

روز چهارشنبه ساعت 16 به وقت تهران داده‌های تورمی آمریکا برای ماه مارس منتشر می‌شود، این آمار می‌تواند تصمیم فدرال رزرو در خصوص تعیین نرخ بهره و درنتیجه مسیر بازارهای مالی در سطح جهانی را طی روزهای آتی تحت تاثیر قرار دهد…

جرقه سیلیکون‌ولی به قیمت دارایی‌ها

بعد از ورشکستگی بانک سیلیکون‌ولی، فدرال رزرو برای جلوگیری از پدیده فرار بانکی و کاهش بحران، تزریق نقدینگی به بانک‌های کوچک را در دستور کار قرار داد و نرخ بهره را نیز با سرعت کم‌تری افزایش داد. درنتیجه‌ی آن، انس طلا به بیش از 2000 دلار افزایش یافت و قیمت بیت‌کوین را نیز به بیش از 30 هزار دلار سوق داد.

به نظر می‌رسد فدرال رزرو در کنترل بحران بانکی تا حد زیادی موفق عمل کرده است، بنابراین مجددا می‌تواند با هدف کاهش تورم(البته با احتیاط بیشتری) تصمیم‌گیری نماید و مجددا بازارها نسبت به نرخ بهره و عوامل موثر بر آن حساس خواهند بود.

نرخ بیکاری بهتر از پیش‌بینی‌ها

هفته‌ی گذشته آمار نرخ بیکاری آمریکا برای ماه مارس منتشر شد و داده‌ها نشان می‌دهد نه‌ تنها نرخ بیکاری نسبت به ماه قبل کاهش داشته، بلکه عدد منتشر شده نیز کم‌تر از پیش‌بینی‌ها(3.6 درصد) بوده است. این اتفاق انتظار بازارها از نرخ بهره را تغییر داد.

بازار کار انتظار از نرخ بهره را تغییر داد

بعد از انتشار آمار نرخ بیکاری، انتظار بازار از نرخ بهره تغییر کرد و بازار با احتمال بیشتری انتظار افزایش یک‌ گام(0.25 درصد) نرخ بهره را برای جلسه‌ی آتی فدرال رزرو دارد.

داده‌های تورمی که چهارشنبه ساعت 16 به وقت تهران منتشر می‌شود، از این حیث مهم است که می‌تواند احتمال افزایش نرخ بهره را تقویت نماید و درنتیجه مسیر بازارهای مالی(به ویژه انس طلا) را تغییر دهد. اگر تورم بالاتر یا معادل انتظارات باشد، به احتمال زیاد، نرخ بهره نیز افزایش می‌یابد؛ در غیر این‌صورت احتمال افزایش نرخ بهره نیز پایین خواهد بود. جدول مربوط به تورم ماه گذشته و پیش‌بینی از تورم ماه مارس به شکل زیر است.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • سلام.
    احتمال قوی با افزایش نرخ بهره افزایش نرخ دلار همراه می‌شود وخلا نسبی نقدینگی بانکی در آمریکا تا حدی بر طرف می‌شود.