ارزشمندترین صندوق های سرمایه گذاری در شش ماهه اول سال 99

ارزشمندترین صندوق های سرمایه گذاری در شش ماهه اول سال 99

در این گزارش به معرفی سه صندوق برتر از نظر ارزش خالص دارایی در انواع صندوق های سرمایه گذاری در پایان شش ماهه نخست سال 99 می پردازیم. گفتنی است صندوق های سرمایه گذاری در سه نوع با درآمد ثابت، سهامی و مختلط تقسیم شده اند.

مدیریت سرمایه؛ مهمترین رکن ورود آگاهانه به بورس

با افزایش پیشبینی نشده حجم ورود پول به بازار سرمایه بسیاری از صندوق های سرمایه گذاری با چالش تمام شدن واحدها و پر شدن سقف میزان مجاز جذب سرمایه مواجه شدند. از یک طرف خلاهای قانونی در تامین زیرساخت و بستر مناسبی برای پاسخ به تقاضای مدیران صندوق های و از یک طرف محدودیت هایی نظیر تعداد اندک صندوق های سرمایه گذاری باعث شد تا اهمیت موضوع بیش از پیش آشکار شود. موضوعی که اکنون دیگر یک پیشنهاد معقول و منطقی نیست بلکه یک ضرورت است.

مراحل سخت اخد مجوز فعالیت صندوق ها و طولانی شدن روند افزایش سقف در صندوق های موجود، نیازمند تصمیمات قاطع، سهل کننده و جدیدتری در جهت پاسخ به سرمایه گذاران بازار سرمایه و سیل جمعیتی ست که با سرمایه گذاری در بورس آشنا شده اند. اگر گفته می شود که مردم به بازار سرمایه اعتماد کنند و سرمایه شان به آن بسپارند بایست قبلا از فرهنگ صحیح سرمایه گذاری در آن صحبت کرد و زیرساخت های لازم را آماده کرد.

مدیریت سرمایه اصلی است که باید به دست حرفه ای های بازار سپرده شود و اگر چنین نشود و افراد بخواهند ناآگاهانه وارد بازار سرمایه شوند بدیهی ست که ضرر آن بیشتر از نفعش خواهد بود. این امر موجب متضرر شدن افراد تازه وارد و بدبینی آنها به بازار بورس کشور می شود. امیدواریم تصمیم گیرانی که آینده اقتصاد کشور برایشان مهم است مسیر ورود آگاهانه افراد به بازار سرمایه را تسهیل نمایند.

ما در سیگنال به عنوان رسانه ای بی طرف در زمینه صندوق های سرمایه گذاری، تلاش خود را می کنیم تا موضوعات مختلف را واکاوی و برای برطرف شدن مشکلات، راه حل ارائه دهیم. از مخاطبان گرامی تقاضا داریم تا در این مسیر ما را همراهی کنند.

جذب سرمایه برای هر کسب و کاری اهمیت فوق العاده و تعیین کننده ای دارد اما برای صندوق های سرمایه گذاری که نهاد های مالی و حقوقی هستند که خدمات­شان مستقیما با مدیریت سرمایه های عمومی در ارتباط است، این اهمیت چندین برابر می شود. طبیعتا علت های زیادی وجود دارد که باعث می شود یک صندوق منابع مالی بیشتری از سایر صندوق ها جذب کند. توانایی و مهارت مدیران صندوق ها، تبلیغات، تولید محتوای تخصصی، ارتباط با بانک ها و عملکرد درخشان گذشته؛ از جمله عواملی هستند که باعث می شود جذب منابع در صندوق های سرمایه گذاری با یکدیگر متفاوت باشد.

از نظر میزان دارایی، صندوق های سرمایه گذاری را در یک تقسیم بندی کلی به دو دسته کوچک و بزرگ تقسیم می کنند. این تقسیم بندی بر اساس قوانین سازمان بورس انجام می شود و سقف دارایی مجاز در هر صندوق، نوع آن را مشخص می کند. موسسان صندوق در زمان تاسیس صندوق باید اندازه صندوق را با توجه به سرمایه اولیه ثبت شده و قوانین سازمان بورس مشخص نمایند.

ارزشمند ترین صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در نیمه سال 99

نام صندوقخالص ارزش دارایی (میلیون ریال)
گنجینه زرین شهر302,886,546
لوتوس پارسیان209,067,584
ره آورد آباد مسکن152,156,795

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در مقایسه با سایر صندوق های سرمایه گذاری ارزشی به مراتب بالاتر دارند. آمار کلی نشان می دهد که 90 درصد سرمایه های جذب شده در تمام صندوق های سرمایه گذاری، به صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت اختصاص پیدا کرده است.

صندوق گنجینه زرین شهر تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه تمدن فعالیت می کند و در لیست صندوق های بانکی قرار دارد. صندوق گنجینه زرین شهر جزو صندوق های بانک شهر می باشد و به صورت ماهانه (مشابه حساب های سپرده بانکی) تقسیم سود می کند. بیشترین خالص ارزش دارایی در بین صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در اختیار صندوق گنجینه زرین شهر قرار دارد. ارزش این صندوق 30 هزار میلیارد تومان است و با دومین صندوق بزرگ درآمد ثابت، اختلاف معنادار 10 هزار میلیارد تومانی دارد. صندوق لوتوس پارسیان با مدیریت سرمایه ای در حدود 21 هزار میلیارد تومان در رده دوم قرار دارد.

صندوق ره آورد آباد مسکن با ارزش دارایی بالغ بر 15 هزار میلیارد تومان در جایگاه سوم قرار گرفته است.

ارزشمند ترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی در نیمه سال 99

نام صندوقخالص ارزش دارایی (میلیون ریال)
واسطه گری مالی یکم149,744,034
مشترک پیشرو28,744,271
مشترک امید توسعه27,379,941

با ورود صندوق سهامی “واسطه گری مالی یکم” به بازار سرمایه و با توجه به ارزش خالص دارایی های این صندوق ملاحظه می شود که در صدر جدول ارزشمندترین صندوق های سهامی قرار گرفته است. این صندوق از نظر نحوه معامله جزو صندوق های ETF یا قابل معامله در بورس به شمار می آید. البته باید توجه داشت که ساختار صندوق “دارا یکم” با سایر صندوق های سهامی متفاوت است و از قوانین رایج موجود در بازار سرمایه برای تاسیس صندوق ها تبعیت نمی کند.

با این حال ارزش صندوق واسطه گری مالی یکم در حال حاضر حدودا 15 هزار میلیارد تومان است. رده دوم را صندوق مشترک پیشرو در اختیار دارد و ارزش آن بیشتر از 2 هزار و 800 میلیارد تومان است. دارا یکم با اینکه در پرتفوی خود فقط 5 سهم مشخص و لایتغیر دارد اما ارزش آن بیش از 5 برابر دومین صندوق بزرگ سهامی است!

 صندوق های مشترک پیشرو و مشترک امید توسعه تحت مدیریت شرکت سبدگردان انتخاب مفید می باشد. این شرکت بزرگترین جامعه آماری فعالان بازار سرمایه را دارد.

مشترک امید توسعه نیز جزو معدود صندوق های سهامی ست که تقسیم سود دوره ای دارد و ارزش فعلی آن حدود 2 هزار و 700 میلیارد تومان است.

ارزشمند ترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در نیمه سال 99

نام صندوقخالص ارزش دارایی (میلیون ریال)
تجربه ایرانیان14,491,252
ثروت آفرین پارسیان3,749,409
مختلط گوهر نفیس تمدن3,669,636

تجربه ایرانیان مشابه گذشته با اختلاف معناداری نسبت به سایر صندوق های مختلط و با ارزش یک هزار و 400 میلیارد تومان در رتبه اول با ارزش ترین صندوق های مختلط قرار دارد. تجربه ایرانیان با مدیریت بانک آینده فعالیت می کند. نکته جالبی که در اینجا می توان به آن اشاره کرد این است که حجم بالای سرمایه ها در صندوق های بانکی قرار دارد.

همانطور که میدانیم صندوق های سرمایه گذاری به نوعی رقیب سپرده های بانکی هستند اما بانک ها برای آنکه قدرت رقیب خود را در بازار سرمایه کنترل کنند، با تاسیس صندوق های سرمایه گذاری بانکی سعی دارند تا بازار پول را با بازار سرمایه پیوند دهند و مشتریان خود را از این نظر راضی نگه دارند.

رده دوم در ارزشمندترین صندوق های مختلط را ثروت آفرین پارسیان از آن خود کرده است. ارزش این صندوق که تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان قرار دارد، بیش از 370 میلیارد تومان است. جایگاه سوم نیز در اختیار صندوق مختلط گوهر نفیس تمدن با ارزشی نزدیک به 367 میلیارد تومان قرار دارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
toranj-EX

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • سلام دوست عزیز
   در بازه های زمانی مختلف بازدهی صندوق های متغیر است. پیشنهاد می کنم گزارش های تحلیلی صندوق ها رو دنبال کنید.

 • بدترین صندوقها را با کمترین سوددهی نام برده است. گنجینه زرین هم از همین نوع صندوقهای کلاهبرداریه.
  صندوقهای: اندیشه فردا- امین آشنا و حکمت آشنا-که سالهاست بهترین سوددهی را برای سپرده گذارانشان داشته اند اما دراینجا نام برده نشده. بدترین صندوق سپرده گذاری، از نظر سوددهی به مشتریان، گنجینه زرین شهر است که سودهای ماهیانه اش چندان تفاوتی با بانکها ندارد.

  • سلام دوست عزیز
   نظر شما شخصی و مورد تایید ما نیست. در این مقاله به بررسی صندوق هایی که بیشترین ارزش رو دارند پرداخته ایم نه بهترین صندوق ها از نظر بازدهی. شما میتونید از سایر گزارشات سیگنال اسامی صندوق های برتر از نظر بازدهی رو ملاحظه کنید.

سیگنال ارز دیجیتال کارگزاری گنجینه سپهر