آیا بورس دوباره صعودی می‌شود؟

آیا بورس دوباره صعودی می‌شود؟

در بین سهامدارانی که امسال وارد بورس شدند کمتر کسی را پیدا می‌کنید که ادعا کند، تاکنون ضرر نکرده‌ام. این موضوع با توجه به ریزش 42 درصدی شاخص کل بورس که در 12 سال اخیر بی سابقه بوده است، دور از انتظار نیست. البته این شاخص برآیند کل سهام موجود در بورس را نشان می‌دهد و کم نیستند نمادهایی که بسیار بیشتر از این شاخص کاهش پیدا کرده‌اند. اما این قیمت ها تا کجا پایین خواهد آمد؟

بیشتر بخوانید
شاخص کل چیست؟

تعداد زیادی از فعالان و کارشناسان بازار سرمایه اعتقاد دارند که قیمت اکثر نمادها حتی با دلار 20 هزار تومانی هم، کمتر از ارزش واقعی آن‌ها است و در حال حاضر با قیمت های فعلی ارزهای بین المللی، تنها به دلیل جو روانی موجود در این بازه داد و ستد می‌شوند. اما در مقابل هنوز بخشی از این افراد معتقدند که کلیت بازار در قیمت‌هایی بالاتر از ارزش واقعی در حال داد و ستد است، هرچند که این عده نیز قیمت سهام برخی از شرکت ها را کمتر از ارزش واقعی و مناسب برای سرمایه گذاری می‌دانند.

حالا سوالی که ایجاد می‌شود اینست که نظر کدام دسته صحیح است و آیا در شرایط فعلی باید همچنان به فروش سهام فکر کرد، یا نگهداری و کاهش میانگین خرید؟

قبل از اینکه بخواهیم به این سوالات پاسخ دهیم باید مجددا یادآوری کنیم که در بازار سرمایه نوسان قیمت ها یک امر کاملا طبیعی است و فعالان بازار، این ریسک را به امید دستیابی به سودهایی بالاتر از نرخ سود بدون ریسک بانک ها و تورم به جان میخرند. در این شرایط اجتناب از هر عاملی که یک ریسک جدید را ایجاد کند ضروری است و در زمان خرید سهام باید بسیار دقت کرد که چه سهمی را در چه قیمتی می خریم.

در نتیجه با وجود آنکه مثبت شدن شاخص کل در روز جاری، کف سازی های اخیر در اکثر نمادها بعد از افت‌های چند ده درصدی و اخبار بنیادی مثبتی که منتشر شده است، هر کدام به تنهایی سیگنالی مثبت در راستای شروع تغییر روند هستند، همچنان سرمایه گذاران با تجربه تر پیشنهاد می‌کنند که با احتیاط رفتار کنیم. در این شرایط حفظ آرامش و عدم تصمیم گیری های فوری می‌تواند کمک زیادی به جلوگیری از زیان‌های احتمالی داشته باشد.

“از جمله مهمترین تیتر های خبری مربوط به بازار سرمایه در  این روزها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

آنچه که در این شرایط باید مورد توجه قرار گیرد، روند تغییرات شاخص ها، روند ورود و خروج پول به سهم های مختلف چه از طرف حقوقی ها و چه توسط حقیقی ها و تغییر در میزان نقدشوندگی بازار است. این عوامل در کنار وضعیت بنیادی مناسب یک سهم می‌توانند به ما کمک کنند که زمان برگشت یک نماد و نه الزاما کل بازار را تشخیص دهیم و با توجه به استراتژی های معاملاتی خود، نسبت به کاهش میانگین خرید یا خرید و فروش در آن نماد تصمیم بگیریم.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • معصومه اف

  من فکرمیکنم سهام خیلی سعودمیکنه وکسانی که سهامونو فروختن اشتباه بزروی کردن

 • شما حرف هایی می‌زنید کمتر کسی ضرر نکرده دوست خبر نگار سرمایه زندگی ما نصف شده

 • حسن کریمی

  سلام
  وقت بخیر
  شما در تحلیل فرمودید برخی کارشناسان ارزش واقعی سهام بیشتر از الان هست
  و موقعیت خوبی برای سرمایه گذاران هست
  لطفا نام این قبیل شرکتها رو برام ایمیل کنید
  ممنون از تحلیل های خوب و ارزنده شما

 • رضا ناظری

  سلام
  ممکنه نماد کرمان را تحلیل بفرمائید

 • زایتسوف

  بدنبال برگشتی نباشید… روزهای سرخ نقد بچسبید و سبز نسیه رو رها کنید…زندگیمون سوخت

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
11 مرداد 1400