یونان از عضویت فنلاند و سوئد در ناتو حمایت کرد

یونان از عضویت فنلاند و سوئد در ناتو حمایت کرد
خلاصه اخبار

تهران – ایرنا – وزیرخارجه یونان اعلام کرد، این کشور کاملا از عضویت فنلاند و سوئد در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) حمایت خواهد کرد.

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا

به گزارش ایرنا از “رویترز” نیکوس دندیاس شنبه‌شب در برلین آلمان گفت: یونان با این دو کشور که عضو اتحادیه اروپا نیز هستند، روابط بسیار خوبی دارد.

وی افزود: یونان موضع بسیار روشنی در خصوص این موضوع دارد، ما آماده استقبال از سوئد و فنلاند در خانواده ناتو هستیم، ما معتقدیم که آن‌ها ظرفیت خوبی دارند. 

وزیرخارجه نروژ نیز پیش از این در مقابل انتقادهای ترکیه از پیوستن این کشورها به ناتو حمایت کرده بود. 

به گزارش ایرنا، آنیکن هویتفلد وزیر امورخارجه نروژ در در آستانه دیدار با وزرای خارجی فنلاند و سوئد در شهر برلین، گفت: ما نمی‌دانیم ترکیه واقعاً چه هدفی از اظهاراتش دارد ولی نظر نروژ حمایت صددرصدی از تصمیم دولت‌های فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو است. 

وی افزود: پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو همکاری‌های امنیتی در شمال اروپا را تقویت خواهد کرد و این یک تصمیم تاریخی است.

ووپکه هوکسترا وزیر امورخارجه هلند نیز اظهارات همتای نروژی خود را تکرار کرد و گفت: این مساله اهمیت دارد که اعضای ناتو حمایت خود را از یکدیگر نشان دهند. 

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز جمعه الحاق فنلاند و سوئد به ناتو را اشتباه خواند و همچون اشتباه الحاق یونان به این پیمان توصیف کرد. 

اردوغان با اشاره به اینکه فنلاند و سوئد خانه بسیاری از سازمان‌های تروریستی هستند، اظهار کرد: کشورش دیدگاه مثبتی نسبت به عضویت این دو کشور اروپایی در ناتو ندارد. 

عضویت در ناتو بی‌طرفی فنلاند و سوئد که از زمان جنگ سرد وجود داشته است را تغییر خواهد داد و زمینه را برای گسترش ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه آماده خواهد کرد. 

مسکو اعلام کرده است عضویت فنلاند و سوئد یک تهدید برای این کشور محسوب می‌شود و به آن پاسخ خواهد داد. 

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *