همه چیز دربارۀ وام خوداشتغالی

همه چیز دربارۀ وام خوداشتغالی

خوداشتغالی چیست؟

چرا کار می‌کنیم؟ همه ما برای بهبود کیفیت زندگی و ایجاد شرایطی بهتر کار می‌کنیم. خود اشتغالی یا خویش فرمایی نوعی از اشتغال است که فرد برای خود کار کرده و کارفرمای خود است. هر فرد برای رسیدن به اهداف خود، به دست آوردن پول بیشتر و آزادی عمل بیشتر ترجیح می‌دهد که کارفرمای خود باشد.

فرد خود اشتغال از طریق یک کسب و کار مستقیم یا غیر مستقیم کسب درآمد می‌کند. از ویژگی های اصلی خود اشتغالی، ریسک پذیری است چون درآمد فرد شاغل ثابت نبوده و به عوامل مختلفی بستگی دارد. نظارت دولت بر کسب و کار های خود اشتغالی از طریق صدور مجوز های مختلف مانند پروانه کسب بوده که دریافت آن دارای شرایط خاص و عمدتا از طریق اتحادیه های اصناف صورت می‌گیرد.

گرفتن وام خوداشتغالی

گاهی اوقات از کار ثابت خود خسته شده اید و یا نیاز دارید یک شغل مخصوص به خود را راه اندازی کنید و یا ایده های اقتصادی و تجاری خوبی دارید اما سرمایه مناسب ایجاد کسب و کار را ندارید. در این صورت می‌توانید از وام خود اشتغالی کمک بگیرید.

مبلغ وام خوداشتغالی چقدر است؟

طبق سیاست های دولت جهت اشتغال زایی و افزایش تولید ملی در لایحه بودجه هر سال تسهیلاتی را برای خود اشتغالی در نظر می‌گیرند. سقف وام خود اشتغالی و شرایط آن را دولت‌ بر اساس بودجه آن سال و مصارف وام‌های اشتغال‌زایی تعیین می‌کند. وام های ویژه خود اشتغالی با توجه به چگونگی طرح کسب و کار متقاضی وام و این که کدام بانک یا مؤسسه اعتباری پرداخت وام را به عهده دارد، نرخ بهره 4 تا 10 درصدی دارد.

سقف وام خود اشتغالی هم به شعبه و بانکی که متقاضی درخواست داده بستگی دارد. بازپرداخت این تسهیلات برای مشاغلی که درآمد ماهیانه دارند به صورت اقساط ماهیانه و برای مشاغلی که درآمد سالیانه دارند به صورت اقساط سالیانه در نظر گرفته می‌شود. بازپرداخت اقساط ماهیانه دارای دوره تنفس و اقساط سالیانه فاقد دوره تنفس می‌باشند.

چه کسانی می‌توانند وام خود اشتغالی بگیرند؟

در صورتی که متقاضی وام جزء یکی از گروه های زیر باشد می‌تواند وام را دریافت کند:

 • فارغ التحصیلان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی
 • ساکنین در مناطق محروم و بانوان سرپرست خانوار که دارای حداقل 20 درصد توانایی در مشارکت جهت اجرای طرح خود اشتغالی باشند.
 • دیپلمه های فنی و حرفه ای و کار و دانش
 • دارندگان مدارک فنی و حرفه ای از مراکز اموزش دولتی یا آموزشگاه های آزاد
 • دارندگان ایده های کارآفرینی
 • برگزیدگان مسابقات مهارت ملی
 • برگزیدگان جشنواره خوارزمی و مخترعین

وام اشتغال زایی به چه کسب و کار هایی تعلق می‌گیرد؟

مشاغل خانگی مورد تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که می‌توانند وام خود اشتغالی دریافت کنند شامل گروه های زیر می‌باشند:

 • تولید پوشاک، قالی‌بافی، فرش‌بافی، گلیم‌بافی و گلیم‌دوزی، گیوه‌بافی و گیوه‌دوزی، حوله‌بافی، تولیدات چرمی، تولید مصنوعات نمدی، گبه، پارچه‌بافی، چیت‌بافی، تابلو فرش و نخ‌ریسی سنتی
 • پرورش قارچ، پرورش گل و گیاه، تولید و فرآوری گیاهان دارویی، تکثیر و پرورش زالوی طبی، پرورش عقرب، تولید عرقیات گیاهی، پرورش کرم ابریشم و تولید میوه خشک
 • انواع بسته بندی
 • مجسمه سازی
 • کسب و کارهای الکترونیکی، پشتیبانی سایت، برنامه‌نویسی و ساخت انیمیشن
 • زیورآلات، خاتم‌کاری، تراش سنگ‌های نیمه قیمتی، حکاکی روی فلزات، قلم‌زنی، احجام چوبی و منبت و معرق‌کاری
 • کشاورزی، صنایع دستی، کشت محصولات گلخانه ای، شیلات، زنبورداری و دام داری

شرایط لازم برای دریافت وام خود اشتغالی چیست؟

 • تابعیت جمهوری اسلامی
 • دارا بودن کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا معافیت دائمی ( برای آقایان )
 • دارا بودن سن حداقل 18 سال و حداکثر 50 سال
 • عدم اشتغال در دستگاه های دولتی، عدم دریافت حقوق بازنشستگی و عدم اشتغال در دستگاه های غیر دولتی در زمان دریافت وام
 • بیکار بودن و یا اشتغال به صورت شاگردی- کارگری در یک کسب و کار خود اشتغالی
 • نداشتن بیمه‌ی اشتغال ( در صورت داشتن بیمه کارفرمایی و اجباری باید بیمه حذف یا تبدیل به بیمه خویش فرمایی گردد).
 • داشتن مجوز های طرح از مراجع مربوطه

مراحل دریافت وام خود اشتغالی

در صورت دریافت وام از بانک و مؤسسات مالی، باید اطلاع داشته باشید بانک مورد نظر با چه نهاد هایی همکاری می‌کند تا از آن ها بتوان معرفی نامه دریافت کرد. معرفی نامه ممکن است توسط یکی از نهاد های کمیته امداد، بهزیستی و یا بنیاد شهید صادر شود. سپس به همراه مدارک شناسایی و معرفی نامه مربوطه به نزدیک ترین شعبه بانک مراجعه فرمایید.

در صورت دریافت وام از صندوق کار آفرینی، باید در یک صندوق ثبت نام کرده و شماره رهگیری دریافت کنید. سپس یک طرح خوب ارائه کنید تا وام دهنده متقاعد شود که ایده کسب و کار شما اجرایی و کاربردی است. بعد از بررسی مدارک بازرسی انجام می‌شود. اگر شرایط شما مناسب باشد وام به شما تعلق می‌گیرد. بعد از دریافت وام بازرسی از کارتان انجام می‌شود.

 • حواستان باشد که اگر وام خود را به غیر از هدفی که برای آن درخواست داده باشید خرج کنید، مبلغ وام خود اشتغالی به همراه یک جریمه‌ سنگین از شما پس گرفته می‌شود.

وام خود اشتغالی مددجویان (زنان سرپرست خانوار)

مددجویان خصوصا زنان سرپرست خانوار به دلیل فوت یا از کار افتادگی همسر و سایر دلایل مسئولیت های اقتصادی و مالی خانواده را به عهده دارند، در شرایط نا مطلوب اقتصادی دچار مشکلات بیشتری می‌شوند.

وام خوداشتغالی مددجویان

زنان دارای همسر متوفی، زنان مطلقه، زنان دارای همسر از کار افتاده، دختران و زنان خود سرپرست همگی زنان سرپرست خانوار محسوب می‌شوند که تحت پوشش نهاد های بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی قرار دارند. در واقع با افزایش فقر و بیکاری و پیدایش مشکلات اقتصادی، اجتماعی و غیره دولت با همکاری نهاد های بهزیستی و کمیته امداد مددجویان خود را حمایت می‌کنند و حقوق و مستمری را به آن ها پرداخت می‌کنند.

برخی اززنان سرپرست خانوار دارای فرزند هستند و برخی دیگر جوان تر هستند و آن مبلغی که به عنوان مستمری و حقوق برای آن ها در نظر گرفته شده کافی نبوده و تأمین کننده نیاز های زندگی آن ها نخواهد بود. بهزیستی و کمیته امداد به منظورحمایت از مددجویان خود و تلاش برای توانمند سازی و ارتقا کیفیت زندگی آن ها، طرح ها و وام های خود اشتغالی را پرداخت می‌کنند.

وام کم بهره خود اشتغالی مددجویان

در حوزه کسب و کار و اشتغال، تسهیلات و وام های خود اشتغالی برای مددجویان ارائه می‌گردد که با ارائه مدرک شغلی، فنی و حرفه ای و یا مجوز کسب وکار قادر به دریافت این تسهیلات خواهند بود. اولویت این وام، زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد هستند که کسب و کار و شغلی را ایجاد می‌کنند. سقف وام خود اشتغالی برای زنان سرپرست خانوار 100 میلیون تومان و نرخ سود 4 درصد و مدت زمان بازپرداخت آن 7 سال است.

سقف تسهیلات: 100 میلیون تومان
نرخ سود: 4 درصد
مدت زمان بازپرداخت: 7 سال

مراحل دریافت وام خود اشتغالی مددجویان

بدین منظور متقاضی وام باید طرح پیشنهادی مبنی بر راه اندازی کسب و کار خود را به کمیته امداد ارائه داده تا کمیته امداد آن را بررسی نماید. در صورت تأیید طرح اشتغال، متقاضیان به بانک معرفی می‌شوند تا نسبت به تکمیل مدارک خود اقدام ‌نمایند.

شرایط دریافت وام خود اشتغالی مددجویان

 • متقاضیان نباید دارای چک برگشتی و یا بدهی به بانک باشند.
 • متقاضیان باید مدارکی از جمله فنی و حرفه ای، مجوز کسب وکار را به کمیته امداد یا بهزیستی ارائه دهند.
 • متقاضی وام باید برای دریافت وام حتما از سوی کمیته امداد به بانک معرفی شود.
 • متقاضیان وام باید معرفی نامه ای از کمیته امداد و یا بهزیستی داشته باشند که به بانک مربوطه جهت دریافت وام ارائه دهند.
 • افرادی که تحت پوشش امداد باشند فقط در صورت بیکاری و نداشتن بیمه و دارا بودن مهارت می توانند از وام اشتغال برخوردار باشند.
 • در صورت معوق شدن تسهیلات با نرخ وجه التزام 12 درصد است.

کدام بانک ها وام خود اشتغالی پرداخت می‌کنند؟

هر کدام از بانک ها شرایط خاص خود را برای پرداخت وام دارند. بانک هایی که وام خود اشتغالی را پرداخت می‌کنند شامل بانک های ملی، صادرات، سپه، ملت، کشاورزی، مسکن، رفاه کارگران، پست بانک و غیره می‌باشند. سقف تسهیلات خود اشتغالی به شعبه مورد نظر و بودجه آن و درخواست متقاضی بستگی دارد.

برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
24 مهر 1400